Analiza techniczna rynków finansowych — czym jest i jak się jej nauczyć? 

Data dodania: 14 czerwca 2024 r. / Aktualizacja: 29 października 2024 r.
Analiza techniczna rynków finasowych analiza-techniczna-rynkow-finasowych
Źródło: Copilot

Każdy, kto interesuje się tradycyjną giełdą, rynkami kryptowalut, surowcami, indeksami czy Forexem, raczej prędzej czy później spotka się z pojęciem analizy technicznej rynków finansowych. 

Wielu influencerów na YouTube czy innych portalach pokazuje wykresy, z których wg nich wynika, że cena danych akcji czy innego dobra będzie rosnąć lub spadać. Nowi na rynku inwestorzy mają tendencję do szukania swojego guru i powielania ich strategii. Ale czy słusznie? Niestety, analiza techniczna nie jest narzędziem idealnym i nieomylnym.

Dzisiaj opowiemy o niej nieco szerzej. 

Czym jest analiza techniczna na rynkach finansowych?

Analiza techniczna na rynkach finansowych polega na obserwacji wykresów cen oraz wolumenów obrotów danego aktywa. Na podstawie takich obserwacji inwestorzy próbują odgadnąć, jak będzie się zachowywać cena w przyszłości. 

Analiza techniczna jest najstarszym stosowanym narzędziem analizy rynków finansowych. Była używana już w XVII wieku w Japonii. Podwaliny (teoria Dowa) znanej nam dzisiaj analizy technicznej, stworzył około 1900 roku Charles Dow (amerykański dziennikarz i publicysta, współzałożyciel firmy Dow Jones & Company oraz znanego pisma „The Wall Street Journal”).

Analiza techniczna opiera się na trzech głównych założeniach:

  1. Rynek dyskontuje wszystko. Chodzi o to, że obecna cena np. akcji odzwierciedla już wszystkie dostępne dane na temat danego aktywa, a także uwzględnia sytuację makro i mikroekonomiczną, otoczenie gospodarcze i polityczne.
  2. Ceny poruszają się w trendach. Możemy wyróżnić trzy rodzaje trendów: wzrostowy, spadkowy oraz boczny, zwany horyzontalnym. 
  3. Historia się powtarza. Najbardziej kontrowersyjne założenie, wg, którego przyszłe ruchy cen można przewidzieć na podstawie przeszłości. 

Jak przewidzieć cenę akcji? Czyli rodzaje analiz rynków finansowych

Do niedawna inwestorzy dzielili się na tych, którzy polegali tylko i wyłącznie na analizie technicznej oraz na przeciwny obóz, czyli zwolenników analizy fundamentalnej.

Analiza fundamentalna

Druga metoda jest trudniejsza i polega na dokładnym przeanalizowaniu kondycji finansowej danej spółki, ale także na wzięciu pod uwagę wszystkich innych czynników, które mogą na dany aktyw wpłynąć, np. planowane zmiany przepisów prawnych czy sytuację makro polityczną.  W ten sposób inwestor dokonuje wyceny wewnętrznej wartości spółki, porównuje ją z aktualną ceną rynkową, i określa prawdopodobny kierunek ceny. Najbardziej znanym zwolennikiem analizy fundamentalnej jest Warren Buffet, który wyszukuje akcje spółek jego zdaniem niedowartościowanych, po czym oczekuje na wzrost ceny. 

Smart Money

Obecnie na popularności zyskuje strategia Smart Money. Polega na śledzeniu ruchów największych graczy na rynkach, czyli ogromnych korporacji, firm inwestycyjnych, banków i miliarderów. Na ich podstawie inwestorzy próbują określić, jak będzie zachowywać się cena danych dóbr. Np. gdy tak zwane wieloryby robią hurtowe zakupy np. Bitcoina, można się spodziewać, że jego cena wzrośnie. 

Rodzaje wykresów w analizie technicznej rynków finansowych

Podstawą analizy technicznej są wykresy. Możemy wyróżnić wykresy liniowe, świecowe lub słupkowe. Na tych pierwszych nie warto się zanadto skupiać: zawiera niewiele informacji i stanowi raczej zobrazowanie ogólnego trendu długoterminowego. Bardzo rzadko jest stosowany w analizie technicznej. 

Wykresy słupkowe i świecowe są dużo bardziej pożyteczne. Niosą ze sobą informacje o zachowaniach ceny w danym okresie czasu, zwanym interwałem. Najczęściej stosuje się wykresy świecowe, jako najbardziej czytelne. 

Z czego składa się świeca w analizie technicznej?

Świeca składa się z 3 elementów: korpusu, cienia górnego i cienia dolnego. Cienie zwane są także jako knoty lub rzadziej włosy. 

Do tego należy dołożyć kolory świec, które informują nas o tym, czy cena zamknięcia w badanym interwale czasowym była wyższa, czy niższa od ceny otwarcia. Na wykresach stosuje się najczęściej kolory czerwony (cena zamknięcia niższa niż cena otwarcia) i zielony (otwarcie po cenie niższej niż zamknięcie).

Popatrzmy na poniższy obraz:

Mamy na nim dwie świece z interwału 1-dniowego z wykresu ceny Bitcoina.

Pierwsza świeca ma kolor zielony:

  • Cena otwarcia w danym dniu wyniosła 66 274 USDT.
  • Cena zamknięcia 77 416 USDT była wyższa, niż cena otwarcia, dlatego świeca ma kolor zielony.
  • Knot dolny oznacza minimalną cenę, jaką w danym dniu osiągnęła cena BTC, w naszym przypadku jest to 66 060 USDT.
  • Knot górny to maksymalna dobowa cena, czyli w danym dniu cena BTC wynosiła w pewnym momencie 71 515 USDT.

Świeca czerwona:

  • Otwarcie po cenie 71 446 USDT.
  • Zamknięcie dnia było z niższą ceną 70 148 USDT, dlatego świeca ma kolor czerwony. 
  • Knoty górny i dolny pokazują maksymalne wahania ceny w danym dniu. 

Jak sam widzisz, czytanie świec wcale nie jest trudne. Po kilku próbach nawet nie będziesz się zastanawiać, co one oznaczają, będziesz je czytać zupełnie intuicyjnie. 

Interwały czasowe:

Są to przedziały czasowe, dla jakich możemy obserwować dany wykres. Na przykład interwał jednodniowy oznacza, że świeca na wykresie odzwierciedla ruchy ceny w okresie 1 dnia. Interwały można ustawiać niemal dowolnie, w zależności od tego, co chcemy uzyskać. Na przykład miesięczne, tygodniowe, dzienne, 4-godzinne, 1-godzinne, 15-minutowe itd. 

Wykres BTC interwał 1-dniowy

Wykres BTC interwał 1-godzinny

W jaki sposób analizuje się wykresy cenowe? Wskaźniki analizy technicznej 

Jest wiele metod przewidywania ruchu ceny, wykorzystywanych w analizie technicznej. Do najpopularniejszych należą m.in:

1. Linia trendu

Absolutna podstawa analizy technicznej. Na szczęście jej wyrysowanie nie wymaga wiele wysiłku: łączymy miejsca, w których cena osiągnęła lokalne minima. Dopóki cena nie zamknie się poza linią trendu, dopóty możemy oczekiwać, że trend będzie kontynuowany.

2. Linie wsparcia i oporu

Czy wierzysz w analizę techniczną, czy też nie, umiejętność precyzyjnego wyznaczania linii wsparcia i oporu na pewno przyda Ci się w praktyce. Nie można zaprzeczyć, że ceny aktyw bardzo często poruszają się w kanałach wyznaczonych przez te dwie linie. A wyznacza się je dość prosto: trzeba po prostu określić ważne poziomy ceny w przeszłości, gdzie cena osiągnęła szczyt lub dołek, lub też miała problem z pokonaniem danego poziomu ceny i na niej się zatrzymała na dłuższy czas. 

Linie wsparcia i oporu mogą nam pomóc w określeniu dobrych poziomów na wejście czy wyjście z inwestycji.

3. Formacje odwrócenia i kontynuacji trendu

Na wykresie szukamy pewnych formacji, wzorów, które mogą nam zwiastować kontynuację lub odwrócenie danego trendu.

Formacje zapowiadające zmianę trendu:

  • głowa i ramiona
  • odwrócona formacja
  • podwójny szczyt
  • podwójne dno
  • spodek
  • formacja „V”
  • diament
  • klin zwyżkujący
  • rozszerzający się trójkąt

Formacje kontynuacji trendu:

  • trójkąt zwyżkujący, symetryczny, zwyżkujący
  • kliny
  • prostokąt
  • flagi i chorągiewki
  • Formacja głowy i ramion, ale wyższego rzędu: w trendzie ogólnym możemy wyróżnić trendy niższych rzędów, krótkotrwałe. W zależności od tego, jak inwestujemy: długoterminowo czy krótkoterminowo, będziemy analizować inne trendy. Inwestora długoterminowego mało interesują trendy niższych rzędów, on kupuje raz i trzyma inwestycję przez kilka lat w nadziei na długoterminowe wzrosty. Inwestor krótkoterminowy będzie przyglądać się baczniej trendom krótkoterminowym, szukając okazji do wejścia i wyjścia w odpowiednich momentach.

4. Wskaźniki techniczne

Najpopularniejsze są wskaźniki trendu jak na przykład średnie kroczące (np. EMA) czy MACD. Nie musisz ich tworzyć od podstaw: każdy średniozaawansowany wykres do analizy technicznej ma je wbudowane, wystarczy wybrać odpowiednią opcję. 

Służą głównie do prognozowania dalszego kierunku trendu.

5. Oscylatory

Wśród nich najbardziej podstawowe są oscylatory RSI, ROC, oscylator stochastyczny oraz Wstęgi Bollingera.

Posługując się nimi, można określić siłę trendu, czy rynek się już nie wyprzedał, czy trend nie traci impetu, zanim widać to na wykresie cenowym.

6. Formacje świecowe

Analizując sam układ świec i szukając charakterystycznych punktów, można próbować przewidzieć, czy cena będzie kontynuować dotychczasowy trend, czy też ulegnie on zmianie.

Formacje świecowe na kontynuację trendu

  • Trójka hossy
  • Trójka bessy

Formacje świecowe na odwrócenie trendu:

  • Spadająca gwiazda. 

  • Gwiazda poranna/wieczorna.
  • Formacja objęcia hossy/bessy.
  • Młot.

7. Zniesienia Fibonnaciego

Całkiem przydatne narzędzie, które pozwala na zmierzenie zasięgu poszczególnych impulsów i korekt. Dzięki nim możemy wytypować potencjalne miejsca, do których dojdzie cena. 

Gdzie można analizować wykresy?

Narzędzi analizy technicznej nie musisz szukać daleko. Jeśli masz konto maklerskie czy konto na jednej z giełd kryptowalut, to platformy udostępniają w pakiecie narzędzia do przynajmniej podstawowej analizy technicznej, dostępne w platformie transakcyjnej. 

Ponadto możesz korzystać z ogólnodostępnych stron. Jedną z najbardziej popularnych jest serwis Tradingviev, który umożliwia zarówno bezpłatną możliwość analizy wykresów, jak i również bardziej zaawansowane, płatne opcje. Dzięki Tradingviev możesz również analizować wykresy na naszej stronie e-kursy-walut.pl wchodząc na interesujące Cię kursy kryptowalut, walut fiat lub surowców .

Czy analiza techniczna rynków finansowych działa?

W internecie znajdziesz dwa skrajne podejścia różnych grup inwestorów. Jedni będą mówić (i święcie w to wierzyć), że analiza techniczna działa i na jej podstawie można precyzyjnie określić przyszłe ruchy cenowe. Druga strona twierdzi, że to stek bzdur, i nie warto nawet sobie zaprzątać tym głowy. Kto ma rację?

W naszej opinii analiza techniczna może nieco ułatwić życie potencjalnego inwestora, na przykład pomagając mu w określeniu dobrych miejsc na potencjalne zakupy czy sprzedaż. Jednym z głównych grzechów początkujących na rynkach finansowych jest zakup w nieodpowiednim momencie oraz niesprzedawanie po dobrej cenie, w oczekiwaniu na cenę jeszcze wyższą.

Warto pamiętać o tym, że niektóre rynki, na przykład kryptowalut, są bardzo podatne na manipulacje mediowe. Doskonałym przykładem jest wybicie w górę ceny Dogecoin po tweecie Elona Muska. Który ze zwolenników analizy technicznej widział to wcześniej na swoich wykresach? Nikt, ponieważ tego nie dało się przewidzieć. Takich przykładów można podać znacznie więcej. 

Jak nauczyć się analizy technicznej rynków finansowych?

Analiza techniczna nie jest trudna. Jednak aby ją dobrze zrozumieć i nauczyć się stosować, musisz poświęcić nieco czasu i energii na naukę, a przede wszystkim na próby tworzenia własnych wykresów. Sama teoria nic Ci nie da, jeśli nie będziesz ćwiczyć, próbować i wyciągać wniosków z nieudanych początkowo prób. 

1. Literatura

Jeśli chcesz, możesz sięgnąć po książkę, zwaną biblią analizy technicznej, czyli pozycję, którą stworzył John J. Murphy "Analiza techniczna rynków finansowych". Korzysta się z niej na uczelniach ekonomicznych i jest dobrym przewodnikiem po podstawowych metodach analizy wykresów. 

2. Social media

Jeśli nie masz czasu na czytanie, w social mediach znajdziesz obecnie ogrom materiałów edukacyjnych. Chociażby na YouTube. Ważne, by wybierając swojego pierwszego mentora, zrobić to rozsądnie i uczyć się od osoby, która faktycznie ma sporą wiedzę w danym temacie, a nie tylko zarabia na klikach. 

3. Darmowe materiały edukacyjne i webinary w brokerów giełdowych

Na stronach giełd i brokerów także znajdziesz dużo darmowych materiałów edukacyjnych, a jeśli założysz tam konto, z reguły otrzymasz także dostęp do darmowych webinarów na różne tematy inwestycyjne. Warto z tej opcji korzystać, ponieważ zyskujesz pewność, że informacje tam zawarte są rzetelne, a osoby prowadzące webinary mają naprawdę ogromną i wieloletnią wiedzę praktyczną w inwestowaniu. Na przykład największy polski broker XTB na swojej stronie ma specjalną zakładkę Edukacja, a w niej wiele materiałów dla początkujących. Regularnie odbywają się także webinary z traderami XTB. 

4. Płatne kursy

Są także płatne kursy i szkolenia na temat analizy technicznej. Na przykład GPW co jakiś czas organizuje takie kursy, które są prowadzone przez uznanych wykładowców z najlepszej w Polsce uczelni ekonomicznej SGH. Koszt takiego szkolenia to koło 1000 zł. 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)