Stosunkowo niedawno, bo 2009 roku, usłyszeliśmy o Bitcoinie, który dziś jest kryptowalutą numer 1 na świecie. Na przestrzeni lat jego wartość rosła od kilku centów po kilkadziesiąt tysięcy dolarów amerykańskich. Aby zrozumieć skąd wziął się Bitcoin, warto przybliżyć sobie historię jego powstania. A pojawił się on w czasach dość burzliwych dla gospodarki międzynarodowej. Bitcoin to unikalna wirtualna waluta, która miała pomóc milionom ludzi uniezależnić się od panującego systemu finansowego. Pomóc w tym miały dwie właściwości – szybkie i bezpieczne transakcje finansowe bez pośrednictwa banków i rządu, a także ograniczona podaż wynosząca 21 mln sztuk. Sprawiło to, że osoby słyszące o Bitcoinie wyobrażały sobie krok do wolności i nazywały je „cyfrowym złotem”. Czy jednak faktycznie Bitcoin jest rozwiązaniem dla obecnego systemu finansowego? Czym dokładnie jest, skąd się wziął i jakie są jego zalety i wady? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.
Czym są kryptowaluty?
Niektórzy uwielbiają świat kryptowalut a inni woleliby o nim zapomnieć. Garstka osób na świecie prawdopodobnie nawet nie wie, że coś takiego istnieje. Dlaczego zdania na temat cyfrowych walut są tak podzielone? Wiele osób, które inwestowały w kryptowaluty zapewniło sobie w ten sposób bardzo duże zyski, mimo tego, że wydały na to dość mały budżet. Fani kryptowalut uważają, że jest to aktywo przyszłości. Jednak kryptowaluty mają również wrogów, uważających że dane ich dotyczące to czyste spekulacje nie mające pokrycia w rzeczywistości. Mają bardzo negatywne zdanie na ich temat podkreślając, że jest to bezwartościowy twór a nawet kolejna piramida finansowa.
Zatrzymując się jednak na tym, czym są kryptowaluty, warto zwrócić uwagę na to nazewnictwo – krypto i waluty. Nie mają one formy fizycznej a tylko postać cyfrową. Niektórzy potocznie nazywają je pieniędzmi cyfrowymi. Oznacza to tyle, że możesz nimi płacić w taki sam sposób, jak fizycznymi walutami, jednak bez pośrednictwa banków i innych pośredników. Wystarczy tylko, że Twój znajomy poda Ci swój adres portfela dotyczącego danej kryptowaluty i będziesz mógł przelać mu konkretną ilość jednostek, aby rozliczyć jakiś zakup.
Mimo tego niewiele osób korzysta z takiej funkcji kryptowalut, ponieważ większość patrzy na nie bardziej jak na instrumenty finansowe cechujące się wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Jednak z drugiej strony kryptowaluty pozwalają na osiąganie naprawdę wysokich zysków finansowych. Sprzedaż i zakup kryptowalut odbywa się głównie na giełdach do tego stworzonych. Bardzo przypominają one standardowe giełdy np. surowców czy akcji.
Czym kryptowaluty różnią się od walut fiat?
Zacznijmy od tego czym są waluty fiat. Są one niczym innym jak pieniędzmi fiducjarnymi, czyli dolarami, złotówkami czy euro. Emitowane są przez narodowe banki i kontrolowane przez rządy. Różnią się od kryptowalut zwłaszcza tym, że dostępne są w formie fizycznej, opłacisz nimi podatki i kredyt. Dodatkowo ich przesyłanie jest kontrolowane przez instytucje bankowe. Kryptowaluty są poza kontrolą państwa i przez wzgląd na fakt, że nie posiadają fizycznej formy, wydają się trwalsze. Cechami wspólnymi pomiędzy walutami fiat a kryptowalutami są możliwości płacenia nimi, przechowywania i inwestowania za ich pomocą.
Wady i zalety kryptowalut
Jeśli zastanawiasz się czy warto zainteresować się kryptowalutami, koniecznie zapoznaj się z poniżej wymienionymi zaletami i wadami tej cyfrowej waluty.
Zalety kryptowalut
- Niskie opłaty za przesył coinów – w przypadku tradycyjnych przelewów, należy liczyć się z opłatami bankowymi czy np. opłatami za założenie konta i wypłaty z bankomatów. Osoby korzystające z kryptowalut nie mają takich problemów, ponieważ transakcje obciążone są niskimi kosztami. Dodatkowo w przypadku Bitcoina trwają prace nad szybkimi i bezpłatnymi przekazami coinów w ramach podsieci. Więc może niedługo okazać się, że transakcje wykonywane za pomocą Bitcoina staną się całkowicie bezpłatne.
- Bezpieczeństwo – kryptowaluty opierają się o przejrzyste oprogramowanie, dlatego każdy może sprawdzić jakie są zasady ich działania. Jeśli jakaś wersja ma być zaktualizowana i ma dojść do naprawy błędów, powinno zostać to zaakceptowane przez większość użytkowników. Dodatkowo wszelkie dane na temat transakcji dostępne są dla wszystkich zainteresowanych.
- Ograniczona podaż – tak jak w przypadku Bitcoina, tak i większa część kryptowalut posiada ograniczoną ilość jednostek, dlatego nie można wytworzyć ich więcej niż ich faktycznie jest. Sprawia to, że w przyszłości ceny mogą być bardziej stabilne.
- Błyskawiczne przelewy – Bitcoin ceniony jest za to, że dzięki niemu wykonasz szybkie transakcje w wygodny i prosty sposób, co pozwala zaoszczędzić użytkownikom dużo czasu.
- Krok w przyszłość – fakt, że kryptowaluty są innowacyjnym wynalazkiem przyciąga wiele nowych, zainteresowanych osób. Dlatego w przyszłości można liczyć na jeszcze większą ilość transakcji za pomocą kryptowalut.
Wady kryptowalut
- Anonimowość użytkowników uznawana jest przez jednych za wadę, a przez innych za zaletę kryptowalut. Wrogowie cyfrowych walut uważają, że pozostanie anonimowym może dać duże pole do popisu przestępcom. Chodzi głównie o legalność pochodzenia pieniędzy, nie branie pod uwagę przepisów prawa, jak i celowe ukrywanie tożsamości.
- Brak zwrotu środków – czyli jeśli wyślesz swoje środki na inny adres niż powinieneś, nie odzyskasz swoich środków. Transakcje nie są ubezpieczone, dlatego w takich sytuacjach możesz liczyć wyłącznie na siebie.
- Małe możliwości zdobycia własnych coinów – niby każdy może samodzielnie wykopać kryptowalutę za pomocą własnego komputera i mocy obliczeniowej, jednak jest to praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ cyfrowymi walutami interesuje się bardzo duża ilość osób a pula monet jest ograniczona.
- Niewiele podmiotów akceptuje płatności za pomocą kryptowalut – wirtualne monety są wciąż w fazie rozwojowej i nie posiadają prostego mechanizmu, co może spotkać się z niechęcią potencjalnych odbiorców. Nie istnieje zbyt wiele miejsc, w których są one akceptowane, choć z miesiąca na miesiąc sytuacja staje się pod tym względem coraz bardziej dynamiczna i rozwojowa. Wiele punktów detalicznych już akceptuje ten sposób płatności. Najłatwiej można płacić za pomocą coinów w internecie np. zapłacisz nimi za zakupy, doładujesz smartfona czy opłacisz rachunki.
- Nowe kryptowaluty mogą nie być stabilne tak samo jak starsze i mogą stracić na wartości nawet w kilka godzin. Nikt nie jest w stanie ich konkretnie wycenić a największy wpływ na wzrost lub obniżkę ich cen jest popyt ze strony inwestorów.
- W Polsce kryptowaluty nie są prawnie uregulowane i są zupełnie różne od innych środków płatności, które znamy. Gospodarka akceptuje tylko te środki płatności, które są poddane normom prawnym. Cyfrowe waluty mogłyby zaistnieć tylko wtedy, kiedy mogłyby być wymieniane na tradycyjne aktywa, ale nie zawsze istnieje taka możliwość.
- Giełdy kryptowalut cały czas mierzą się z atakami hakerskimi, dlatego nie warto inwestować tylko w portfel online, ale skorzystać z bezpiecznego portfela sprzętowego offline. Jeśli zadbasz o silne hasło i nie pokażesz go nikomu, skorzystasz z uwierzytelniania dwuskładnikowego i innych, opcjonalnych zabezpieczeń, Twoje kryptowaluty będą bezpieczne.
Czym jest Bitcoin? Historia Bitcoina
Pierwszą kryptowalutą funkcjonującą od 2009 roku jest Bitcoin, którego fundamentem jest kryptografia i technologia blockchain. Jej twórcą jest osoba anonimowa o pseudonimie Satoshi Nakamoto.
Historia tej kryptowaluty rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy to w internecie pojawił się dokument składający się z 9 stron o tytule „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, który przedstawiał alternatywny dla obecnych system płatniczy. Autorowi chodziło o stworzenie cyfrowego nośnika płatniczego, który nie byłby kontrolowany przez banki i firmy płatnicze. Bitcoin miał być dostępny dla każdego, kto posiada smartfona, a jego wartość miała zależeć od podaży i popytu a nie od działań rządu czy banku centralnego. Bitcoin uruchomiony w 2009 roku działa do dzisiaj.
Jedną z największych zagadek Bitcoina jest właśnie jego twórca, który nie chce odkryć swojej tożsamości. Uważa się, że jest to jeden człowiek lub grupa uzdolnionych programistów ukrywających się pod pseudonimem. Sprawiło to, że wokół tematyki Bitcoina narosło dużo teorii spiskowych.
Bitcoin deflacyjny – co to oznacza?
Fakt, że Bitcoin jest deflacyjny oznacza, że kryptowaluta ta ma ściśle ograniczoną ilość. Dziś w obiegu znajduje się 90% maksymalnej jego podaży, czyli ok. 19 milionów monet z 21 milionów.
Co to jest halving?
Halving Bitcoina to inaczej mechanizm zmniejszania o połowę liczby przekazywanych Bitcoinów dla górników. Zasada ta będzie powielana tak długo, aż 21 milionów bitcoinów zostanie wydobytych. Dzięki temu zachowany jest niedobór Bitcoina i sprawia, że jest odporny na inflację. Im mniejsza emisja bitcoina, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że wartość Bitcoina wzrośnie, oczywiście jeśli zachowany będzie stały poziom popytu.
Co to jest blockchain?
Blockchain inaczej nazywany jest łańcuchem bloków służącym do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach, które są zawarte w Internecie. Ułożone są one w następujące po sobie bloki. W jednym bloku znajduje się określona liczba transakcji a po jego całkowitym załadowaniu tworzy się kolejny blok danych. W ten sposób powstają kolejne bloki danych tworząc tzw. łańcuch. Zawarte w nim informacje odnoszą się do sprzedaży i kupna kryptowalut a także innych transakcji handlowych. Istotą blockchaina jest stworzenie zbiorowej księgi rachunkowej transakcji przeprowadzanych w cyfrowej postaci. Opiera się o sieć peer-to-peer, która nie potrzebuje komputerów centralnych, zarządzających systemów i systemów, które miałyby weryfikować transakcje. Każdy użytkownik może przejrzeć i sprawdzić wszystkie transakcje od początku istnienia blockchain aż do dziś.
Jak wygląda kopanie Bitcoinów?
Osoby zajmujące się kopaniem Bitcoinów potocznie są nazywane górnikami. Jeżeli chciałbyś stać się jednym z nich, potrzebowałbyś sprzętu z wysoką mocą obliczeniową. Do wykopywania cyfrowych walut potrzebne jest wykonywanie dość skomplikowanych działań matematycznych i następnie urządzenie, w które zainwestował górnik zatwierdza nowe bloki, które następnie zostają dołączone do nowego łańcucha. W bloku dochodzi do zapisania nowych transakcji.
Wszystkie te działania mają jeden cel – szyfrowanie danych. Nagrodą za szyfrowanie poprzedniego bloku transakcyjnego jest kryptowaluta. Biorąc za przykład Bitcoina, proces jego odkopywania opiera się na odnalezieniu ciągu znaków spełniających konkretne równanie. Na początku zaistnienia Bitcoina górnicy otrzymywali dość nieskomplikowane działania. Jednak dziś potrzeba bardzo dobrej jakości sprzętu, aby poradzić sobie z trudnymi obliczeniami.
Z racji tego, że z roku na rok poziom działań potrzebnych do wykopania Bitcoina rósł, górnicy wymyślili koparkę do wykonywania tego działania. Sprzęt ten wyposażony jest w kilka lub kilkanaście kart graficznych, ponieważ wówczas jego moc obliczeniowa wzrasta. Zwykły komputer PC nie jest w stanie poradzić sobie z trudnymi obliczeniami.
Gdzie można kupić Bitcoina?
Istnieją 3 popularne miejsca, w których można zakupić Bitcoina:
- Giełda kryptowalut – łączy kupujących i sprzedających. Na giełdzie można handlować nie tylko Bitcoinami, ale również innymi kryptowalutami. Proces zakupu Bitcoina poprzez giełdę kryptowalut nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy złożyć zlecenie po cenie jaką jesteśmy zainteresowani i jeśli ktoś będzie zainteresowany kupnem, może dojść do transakcji sprzedaży. W pierwszej kolejności należy najpierw wybrać odpowiednią giełdę np. Zonda czy Binance, zarejestrować się i potwierdzić swoją tożsamość.
- Kantor kryptowalut – to alternatywa dla giełdy. Jego działanie nie różni się zbytnio od działania zwykłego kantoru. Miejsce to istnieje fizycznie i online. Jeśli chcesz skorzystać z kantoru online, musisz założyć konto. Stacjonarne kantory posiadają kasę fiskalną, tablicę notować i obsługę. Gwarantują anonimowość transakcji, ponieważ można w nich płacić gotówką. Dodatkowo ze względu na brak pośredników często można otrzymać atrakcyjniejszy kurs.
- Bitomat – urządzenie to bardzo przypomina tradycyjny bankomat, gdzie można bardzo szybko kupić Bitcoina, ale również inne kryptowaluty. W tym przypadku również można liczyć na anonimowe transakcje. Możliwość szybkiego przeprowadzenia transakcji powoduje, że z miesiąca na miesiąc mamy dostęp do jeszcze większej liczby Bitomatów.
Jeśli chciałbyś nauczyć się podstaw inwestowania, mamy dla Ciebie artykuły, które pokażą jak zacząć handel na krypto.
Gdzie można trzymać Bitcoina?
Istnieje kilka możliwości przechowywania Bitcoina:
- Komputer osobisty – z tego sposobu korzysta dość duża ilość osób, jednak nie należy od do najbezpieczniejszych możliwości. Wynika to z faktu stałego podłączenia do internetu, co rodzi ryzyko kradzieży danych.
- Serwisy internetowe i giełda – jednym z najpopularniejszych sposobów przechowywania kryptowalut giełdy. Jednak i w tym przypadku należy liczyć się z ryzykiem, ponieważ giełdy są stale narażone na ataki hakerskie a odzyskanie skradzionych kryptowalut często nie jest możliwe.
- Portfele kryptowalut – dość popularne i bezpieczne rozwiązanie. Aby otrzymać do nich dostęp należy posiadać unikalny klucz, który jest przypisany do portfela. Wyróżnia się:
Portfele online – wygodna i bezpieczna forma przechowywania Bitcoinów. Umożliwia ona dostęp do kryptowalut z każdego urządzenia, które ma dostęp do sieci.
Portfele software’owe – tutaj klucze prywatne są przechowywane na urządzeniu, na którym zainstalowany jest portfel. Wadą tego rozwiązania są ewentualne uszkodzenia sprzętu lub zgubienie urządzenia.
Portfele fizyczne – najbezpieczniejszy sposób na przechowanie Bitcoinów, ponieważ klucze prywatne są przechowywane na urządzeniu zewnętrznym, które nie ma dostępu do sieci. Portfel fizyczny może mieć formę pendriva (np. Ledger) lub kartki papieru, na której zapisuje się wygenerowany klucz.
Natomiast, jeśli chcesz inwestować w kryptowaluty, ale nie chcesz być ich fizycznym właścicielem - możesz rozważyć kontrakt CFD na Bitcoina.
Słowniczek pojęć (FAQ)
Kryptowaluta – wirtualne aktywo, dzięki któremu możesz handlować na giełdzie. Nie posiada fizycznej postaci i można nią zapłacić za usługę lub towar, jeśli sprzedawca daje taką możliwość.
Altcoin – to każda nowa waluta, która powstała po Bitcoinie. Są to kryptowaluty, inaczej nazywane również tokenami. Każdy altcoin posiada swoje charakterystyczne cechy, choć zostały stworzone w oparciu o podobny system.
Mining – inaczej kopanie kryptowalut. Inaczej jest to rozwiązywanie skomplikowanych działań matematycznych dzięki dużej mocy obliczeniowej.
Blockchain – to sposób zapisywania informacji na temat transakcji kryptowalut. Przedstawiany jest w formie bloków następujących po sobie a wszystkie one są ze sobą połączone za pomocą hasha. Dzięki temu tworzy się łańcuch bloków.
Halving – model ekonomiczny za pomocą którego można zarządzać kilkoma kryptowalutami. Dzięki niemu, kiedy ilość kryptowalut będących w obiegu dochodzi do maksymalnej ilości, górnicy mogą ich wydobywać o 50% mniej.
Wallet – umożliwia przechowywanie kryptowalut. Można wyróżnić portfele online, software i fizyczne.