Binance czy Zondacrypto (BitBay)?

Data dodania: 8 maja 2021 r. / Aktualizacja: 9 maja 2023 r.
binance-a-zonda binance-a-zonda
Źródło: Anna Nekrashevich / Pexels

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami, ale kompletnie nie wiesz, od czego zacząć? Przydatna będzie z pewnością wiedza na temat giełd kryptowalutowych, które pozwalają na swobodny i bezpieczny obrót kupowanymi i sprzedawanymi wirtualnymi walutami. Dziś przedstawiamy działanie i krótką historię dwóch z nich – Binance i Zondacrypto (BitBay), które są jednymi z najpopularniejszych, bo najlepszych giełd kryptowalutowych dostępnych na cyfrowym rynku. Z pewnością po zapoznaniu się z ich zaletami, wadami, możliwościami i całym mechanizmem działania, będzie ci łatwiej podjąć odpowiednią decyzję, którą z nich wybrać. 

Zacznijmy od pytania – czym właściwie jest giełda kryptowalut?

Najprościej rzecz ujmując giełda kryptowalut to miejsce, gdzie wygodnie sprzedasz lub zakupisz wybrane kryptowaluty. Wszystko to odbywa się w wirtualnym świecie, więc nie możesz być fizycznie na takiej giełdzie, niemniej jednak działają one jak standardowe giełdy zajmujące się sprzedażą akcji czy przeróżnych towarów. Giełda kryptowalut oprócz tego, pokazuje nam aktualne notowania, statystyki, listę zleceń i inne ważne informacje przydatne do obrotu cyfrowymi walutami. Giełda daje możliwość wymiany kryptowalut pomiędzy uczestnikami tejże giełdy. Nie ma znaczenia czy jesteś początkujący w wirtualnym świecie, czy już miałeś do czynienia z kryptowalutami. Z dobrodziejstw giełdy może korzystać każdy! Najlepsze giełdy kryptowalut są bezpieczne i chronią użytkowników przed utratą środków czy kradzieżą danych osobowych. Różnią się one od siebie przede wszystkim ilością dostępnych kryptowalut.

Czym jest Zonda (BitBay)?

Zonda (BitBay)Giełda Zondacrypto (dawniej pod nazwą BitBay) funkcjonuje na rynku od 2014 roku i posiada około 800 tys. użytkowników. Jej założycielem jest Polak Sylwester Suszek. Jej działalność opiera się na prostym mechanizmie działania i oferuje klasyczny rodzaj sprzedaży oraz zakupu kryptowalut. Cyfrową walutę możesz kupić tu za pomocą PLN, wykonując przelew bankowy lub pocztowy. Zonda (BitBay) oprócz samej giełdy udostępnia również kilka projektów, taki jak: Zonda Shop z gadżetami z motywem kryptowalut, Bitcantor, Zonda Pay oraz Zonda Cash. Oprócz tego jest to platforma, która otrzymała szereg nagród, świadczących o tym, że można jej w pełni zaufać, m.in. uzyskała tytuł taki jak: Najlepsza Giełda Kryptowalut w 2018 roku.

Wady i zalety handlu na giełdzie kryptowalut BitBay

Czym jest Binance?

BinanceGiełda Binance rozpoczęła swoją działalność w 2017 roku i posiada 16 mln użytkowników. Założycielem jest chiński programista Changpeng Zhao, a sama działalność zarejestrowana jest między innymi na Malcie. Binance wyróżnia się posiadaniem własnego tokenu Binance Coin (BNB), nawiązywaniem licznych partnerstw, udzielaniem pożyczek, a cała jej działalność prowadzona jest w zasięgu globalnym. Binance oferuje sprzedaż i kupno kryptowalut za pomocą m.in. dolarów amerykańskich czy euro, jednak do wpłaty możesz użyć polskich złotówek. Oprócz tego Binance oferuje kilkaset kryptowalut i systematycznie dodaje kolejne. Jest to największa giełda kryptowalut na świecie.

Wady i zalety handlu na giełdzie kryptowalut Binance

Którą giełdę wybrać Zalety i wady BitBay i Binance

Zastanawiasz się, która z prezentowanych giełd jest warta twojej uwagi? Prawda jest taka, że nikt nie zabroni korzystać Ci z obu opcji. Jednak jeśli zależy Tobie tylko na jednej platformie, zapoznaj się z ich wadami i zaletami.

Zalety Zonda(BitBay) i Binance

Wiele osób z Polski woli wybrać Zondę (BitBay), ponieważ fakt, że jest to najlepsza polska giełda kryptowalut, już można zaliczyć do zalet. Na plus jest również to, że możesz tu inwestować w złotówkach, czego nie można powiedzieć o zagranicznych giełdach. Obsługa klienta jest dla nas dostępna w języku polskim, co dla polskich użytkowników jest dość kluczowe. Założenie konta jest całkowicie darmowe, a za każdą wpłatę w kryptowalutach nie ponosisz żadnych kosztów. Giełda Zonda (BitBay) jest bezpieczna, o czym świadczy fakt, że środki użytkowników są przechowywane w tzw. “zimnych portfelach”, co oznacza, że nie są one powiązane z serwerami giełdy. Dodatkowo możesz skorzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania danych podczas logowania. 

W przypadku Binance zaletą jest fakt, że jest to największa i najlepsza giełda kryptowalutowa na globalnym rynku. Wpływa na to fakt, że obsługuje 400 kryptowalut i cały czas dokłada kolejne. Założenie konta jest całkowicie darmowe, a inne opłaty wynikające z transakcji są wyjątkowo niskie. Charakteryzuje ją wysoka płynność, co sprawia, że jest w stanie przeprowadzić w ciągu 1 sekundy 1,4 mln zleceń. Zapewnia ona wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ platforma ta korzysta z szyfrowania SSL oraz wiodących protokołów bezpieczeństwa. 

Wady BitBay i Binance

Biorąc pod lupę giełdę Zonda (BitBay), do jej wad można zaliczyć wysokie prowizje przy przeprowadzaniu transakcji oraz przy składaniu depozytów i wypłatach. Dla niektórych wadą może być również fakt szczegółowej weryfikacji konta, bez której nie można korzystać z giełdy. Weryfikacja jest bardzo skrupulatna i czasem trwa nawet kilka tygodni z zablokowanymi wypłatami. Często jest wymagane udowodnienie skąd pochodzą środki przelane na giełdę.

W przypadku Binance najczęściej za wadę uznaje się kontakt z supportem za pomocą formularza, ponieważ taka forma znacznie wydłuża czas oczekiwania na odpowiedź. Również na Binance pojawiają się głosy o coraz bardziej skomplikowanej weryfikacji.

Zonda i Binance - porównanie

Giełda kryptowalutZonda (kiedyś BitBay)Binance
Ilość kryptowalutokoło 50około 500
WpłatyZa pomocą skopiowania adresu do wpłaty lub skanera kodów QR.
Możliwość wpłat w walutach fiducjarnych za pomocą przelewu bankowego lub pocztowego ekspresowego.
Za pomocą portfela kryptowalutowego lub innej giełdy oraz karty kredytowej.
Wypłaty
 • Możliwość przelania środków na inny adres portfela kryptowalut.
 • Możliwość zlecenia przelewu na zweryfikowany wcześniej rachunek bankowy.
 • Możliwość wypłaty za pomocą bankomatu.
 • Możliwość przelania środków na inny adres portfela kryptowalut.
 • Możesz również zlecić przelew na konto bankowe w walucie EURO (w tym celu będzie potrzebna weryfikacja). Tutaj znajdziesz porównanie najlepszych kont walutowych.
 • Możliwość korzystania z karty płatniczej Binance.
Zmiana hasła i adresu e-mailHasło można zmienić samodzielnie na koncie użytkownika, a adres e-mail, kontaktując się z supportem za pomocą formularza.Hasło można zmienić we własnym zakresie po zalogowaniu na konto. Zmiana adresu e-mail może być dokonana samodzielnie lub przez kontakt z pomocą techniczną.
Pomoc technicznaFormularz kontaktowy –https://support.zondaglobal.com/pl/support/home 
Chat dostępny od poniedziałku do soboty od 9:00 do 17:00.
Email – support@zondaglobal.com
Zakładka FAQ
Bot, który stara się odpowiedzieć na zadane pytania.
Zakładka FAQ.
Live chat.
Materiały pomocniczeAkademia Zonda:
 • Pierwsze kroki w Zondzie (BitBay);
 • Mining kryptowalut od podstaw;
 • Wprowadzenie do analizy technicznej;
 • Wprowadzenie do rynku kryptowalut;
 • Zrozumieć Bitcoina;
 • Psychologia Tradingu.
 • Przewodnik Nowa Akademia Binance.
 • Przewodnik dla Początkujących Po Strategiach Handlu Kryptowalutami.
 • Możesz skorzystać również z quizów dostępnych na stronie giełdy, jak i słownika Binance.
Dodatkowe produktyKarta płatnicza
 • Binance Spot
 • Binance USDS-M Futures;
 • Binance Oszczędności;
 • Binance Staking;
 • Binance Pool;
 • karta płatnicza Visa Binance.
 KONTO W ZONDA
Więcej o Zondzie (BitBay)
KONTO W BINANCE
Więcej o Binance

Opinie użytkowników na temat Zonda (BitBay) oraz Binance

O jednej i drugiej giełdzie można usłyszeć wiele dobrego.

Użytkownicy Binance zachwalają sobie fakt niskich prowizji, ilość kryptowalut, szybkie przeprowadzanie transakcji, brak weryfikacji i bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. To, co daje się we znaki jej użytkownikom to fakt, że w okresie wzmożonej aktywności inwestorów - czasy oczekiwania na odpowiedź od supportu mogą być wydłużone. Jest to z pewnością dobra platforma dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami, ponieważ mają oni do dyspozycji wiele materiałów pomocniczych.

Giełda Zonda (uprzednio BitBay) jest przede wszystkim chwalona przez liczne działania marketingowe jej założyciela, którym jest Sylwester Suszek. Wielu użytkowników korzysta z niej, ponieważ oferuje szybki kontakt z polską obsługą klienta, nie ma problemów podczas transakcji oraz stosuje ona coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Na co narzekają użytkownicy? Na to, że giełda często obiecuje rozpoczęcie innowacyjnych projektów, których nie wdraża. Oprócz tego, niektórych mogą irytować wyższe opłaty za transakcje. Niezbyt dobre opinie pojawiają się na temat skrupulatnej weryfikacji.

BitBay czy Binance?

Weź udział w krótkim quizie i zobacz, która z giełd pasuje do Ciebie bardziej. Są tylko 4 pytania, więc udzielenie odpowiedzi nie zajmie Ci dużo czasu. Pytania są łatwe, ale odpowiedzi na nie są kluczowe. To dzięki nim - mechanizm potrafi znaleźć najlepszą giełdę do handlu kryptowalutami dopasowaną do Twoich realnych potrzeb.

Pytanie 1 z 4

Jak określasz swój poziom handlu?

Pytanie 2 z 4

Jakimi kryptowalutami chcesz handlować?

Pytanie 3 z 4

Czy zależy Ci na pomocy technicznej po polsku?

Pytanie 4 z 4

Czy potrzebujesz rynków do polskiej złotówki, np. BTC/PLN?

Najbardziej pasuje do Ciebie...

Quiz został wypełniony: 2041 razy

Podsumowanie

Jak widać jedna i druga giełda posiada wady i zalety. Dla Polaków, którzy niezbyt dobrze operują językiem angielskim i chcą móc obsługiwać waluty fiducjarne, lepszym wyborem będzie BitBay (aktualnie Zonda). Nie ma ona co prawda tylu kryptowalut co Binance i nie posiada również swojego tokena, ale na pewno dla osób początkujących będzie to lepsza opcja. 

Binance wydaje się miejscem dla bardziej zaawansowanych graczy, choć patrząc na oferowane przez nią materiały pomocnicze, można dojść do wniosku, że i niedoświadczony użytkownik sobie tu poradzi. Jako największa giełda kryptowalut na świecie daje ona o wiele większe możliwości niż giełda Zonda, ale to którą wybierzesz, zależy tylko od Ciebie!

Życzymy dobrego wyboru i bezpiecznego handlu. Pamiętaj, żeby nie inwestować więcej pieniędzy niż możesz przeznaczyć na stratę. Zwłaszcza - nie bierz kredytu na pieniądze do handlu.

Ocena artykułu
4.4/5 (głosów: 17)