BGN Kurs lewa bułgarskiego

KUP LEWA TERAZ Bezpieczne połączenie SSL

Jednostką monetarną Bułgarii jest lew bułgarski. Jeden lew dzieli się na 100 stotinek. Międzynarodowy kod waluty bułgarskiej kod ISO 4217 to: BGN. Jaka jest historia bułgarskiej waluty?

Historia lewa bułgarskiego

Lew bułgarski używany jest w Bułgarii jako oficjalna jednostka płatnicza od 1881 roku. Wartościowo lew powiązany był z frankiem francuskim. Powstanie waluty bułgarskiej było wyrazem bułgarskiej niezależności. Lew miał wówczas pokrycie w złocie. Dzięki powiązaniu z frankiem, Bułgaria mogła przystąpić do Łacińskiej Unii Monetarnej, wraz z Francją, Włochami, Hiszpanią, Austro-Węgrami oraz Cesarstwem Rosyjskim.

Złoty standard w Bułgarii ostatecznie zakończyły wojny bałkańskie w 1912 roku. Kolejne lata oznaczały dla Bułgarii wysoką inflację. Później dodatkowym problemem były wysokie powojenne reparacje, które nałożono na ten kraj w związku z przyłączeniem się do wojny po stronie państw centralnych. W 1924 roku ustabilizowano wartość lewa bułgarskiego i powiązano go z dolarem. Cztery lata później walutę znów powiązano ze złotem. Początek lat 30. XX wieku oznaczał ograniczenie wymiany lewa na waluty obce. Po 10 latach lew został powiązany z marką niemiecką, a w 1946 roku, po zajęciu Bułgarii przez Armię Czerwoną w 1944 roku, komuniści powiązali lewa z rublem radzieckim.

Po inflacji wojennej w 1952 roku wprowadzono do obiegu w Bułgarii drugą serię waluty, powiązaną z dolarem amerykańskim, a 10 lat później dokonano denominacji waluty w stosunku 10:1, przez co powstała trzecia seria lewów bułgarskich.

W 1997 roku w wyniku drastycznej inflacji i dewaluacji, bułgarski lew powiązano z niemiecką marką: 1000/1, a w 1999 roku wprowadzono piątą z kolei serię lewa, która obowiązuje w dalszym ciągu.

Monety i banknoty w obiegu

W portfelach Bułgarów znajdują się monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek oraz 1 i 2 lewa. Banknoty lewa bułgarskiego występują w nominałach: 2, 5, 10, 20, 50 i 100. Ciekawostką w Bułgarii jest to, że 2 lewa występuje zarówno w formie monety, jak i banknotu.

Moneta 2 lewów została wprowadzona dopiero w 2015 roku, jako tańsza w produkcji alternatywa dla banknotu o tym samym nominale. W planach jest wycofanie banknotu na rzecz monety, tak samo jak w przypadku monety o wartości 1 lewa wprowadzonej w 2002 roku.

Monety o nominałach od 1 do 50 stotinek pochodzą z 1999 roku i są ozdobione dwunastoma gwiazdami, symbolizującymi jednoczącą się Europę. Na rewersie najmniejszych monet widnieje Jeździec z Madary, średniowieczny relief skalny. Jest on symbolem Bułgarii. Moneta o nominale 1 BGN wyróżnia się tym, że przedstawia wizerunek św. Jana Rilskiego. Z kolei na monecie o nominale 2 BGN widnieje wizerunek bułgarskiego pisarza i mnicha Paisjusza Chilendarskiego, a sama moneta ma nietypowy, wielokątny kształt.

Na banknotach lewów bułgarskich widnieją:

  • 2 lewy – pisarz i mnich Paisjusz Chilendarski,
  • 5 lewów – malarz Iwana Milev,
  • 10 lewów – pedagog Petar Beron,
  • 20 lewów – polityk Stefan Stambolov,
  • 50 lewów – poeta Pencho Slaveykov,
  • 100 lewów – pisarz Aleko Konstantinov.

Emisją lewów bułgarskich zajmuje się Bułgarski Bank Narodowy, który został założony w 1879 roku.

BitBayGiełda Bitcoin »Sprawdź nowe kryptowaluty!