
Źródło: TheDigitalWay / Pixabay
Waluty to nie tylko środki płatnicze, kryje się za nimi również fascynująca historia. Niektóre banknoty fałszerze lubią bardziej niż inne, a inne tracą wartość przez hiperinflację, a jeszcze kolejne mają niezwykłe kształty. Czy wiesz, skąd wzięła się nazwa dolar albo która waluta jest najdroższa na świecie? Poznaj ciekawostki o walutach, które mogą Cię zaskoczyć!
- 1. Jaki jest najczęściej podrabiany banknot na świecie?
- 2. Pieniądze naprawdę są brudne
- 3. Nie tylko okrągłe monety
- 4. Ile jest walut na świecie?
- 5. Skąd wzięła się nazwa dolar?
- 6. Jaka jest najdroższa waluta świata?
- 7. Miej szacunek do pieniędzy
- 8. Jaka jest najstarsza waluta na świecie?
- 9. Papierowe pieniądze odchodzą w zapomnienie
- 10. Jaki kraj ma najsłabszą walutę?
- Aktualne kursy walut i kryptowalut
1. Jaki jest najczęściej podrabiany banknot na świecie?
Pierwsi fałszerze pojawili się już w czasach starożytnych. Wtedy podrabiane były monety, dzisiaj już nie opłaca się ich podrabiać. Co więcej, w niektórych przypadkach to i produkcja monet może być droższa niż ich wartość nominalna.
Najpopularniejszym na świecie banknotem do fałszowania jest banknot o nominale 100 dolarów amerykańskich. Dlaczego oszuści wybrali akurat 100 USD?
- Łatwo puścić je w obieg.
- Dolar jest powszechnie akceptowany i jest jedną z najważniejszych walut na świecie.
- Stare dolary emitowane przed 2013 rokiem miały gorsze zabezpieczenia niż obecnie wypuszczane serie.
Choć dolar wiedzie prym to według polskiej policji, równie popularne jest fałszowanie banknotów o nominale 50 euro. Inną chętnie podrabianą europejską walutą był funty brytyjskie. Jednak zmiana banknotów na polimerowe sprawiła, że ilość fałszerstw się znacząco zmniejszyła.
Fałszywki najczęściej trafiają do Afryki, Ameryki Południowej czy Azji. Dlatego, gdy jesteś na wycieczce w zagranicznych krajach, bądź czujny. Możesz uchronić się przed fałszywymi banknotami. W tym celu:
- Korzystaj ze sprawdzonych i godnych zaufania kantorów wymiany walut.
- Unikaj podejrzanie tanich ofert wymiany pieniędzy.
- Sprawdź numery seryjne z listą fałszywych, które publikują banki centralne.
- Sprawdź zabezpieczenia banknotów pod kątem dotyku, zmiany koloru, trwałości itd.

olia danilevich / Pexels
2. Pieniądze naprawdę są brudne
Banknoty i monety mogą być w obiegu nawet kilka lat. Oznacza to dla nich, że przez ten czas mają mnóstwo okazji do zbierana zanieczyszczeń, bakterii, potu, tłuszczu, czy śladów narkotyków. Obleśne prawda?
Szczególnie banknoty wykonane np. z bawełny (takie jak dolary amerykańskie) są porowate i łatwo chłoną bakterie. Według testów przeprowadzonych przez Centrum Badawczo – Rozwojowe MEDISEPT w swoim portfelu znajdziesz:
- bakterie Escherichia coli,
- Salmonellę,
- wirusa grypy,
- gronkowca złocistego.
Te chorobotwórcze drobnoustroje są w stanie przetrwać na gotówce nawet przez kilka miesięcy. Zmiana papierowych pieniędzy na plastikowe, a dokładnie polimerowe sprawia, że są one mniej podatne na zabrudzenia. Co więcej, można je myć bez ryzyka uszkodzenia, więc są również trwalsze w użytkowaniu.
Ponad 90% banknotów ma na sobie śladowe ilości kokainy. Szczególnie amerykańskie dolary.
Co ciekawe monety nie są tak podatne na zabrudzenia i przenoszenie bakterii. Nie wynika to z tego, że mają mniejszą wartość. Przyczyną jest wykonanie bilonu z metalu. Kruszce takie jak miedź i nikiel mają właściwości antybakteryjne.
Aby uniknąć zarażenia się bakteriami przenoszonymi na pieniądzach, warto pamiętać o:
- Myciu rąk po kontakcie z gotówką.
- Nie trzymaj pieniędzy w ustach.
- Płacić bezgotówkowo.
3. Nie tylko okrągłe monety
Pierwszym skojarzeniem po usłyszeniu słowa „moneta” to okrągły metalowy krążek. Nic dziwnego, bo większość produkowanych bilonów jest okrągła z tego względu, że to bezpieczniejsze przy codziennym użytkowaniu oraz łatwiej je wybijać.
Szczytem ekstrawagancji może wydawać się pieniądz z dziurką w środku. Właśnie tym charakteryzują się monety 1 i 2 korony duńskiej. Również japońskie jeny o wartości 5 i 50 mają w środku otwór.
Innych kształtów nie trzeba daleko szukać. W Wielkiej Brytanii jest emitowana siedmiokątna 50-pensówka. Natomiast od 2017 roku Bank Anglii wprowadził nową monetę o wartości 1 GBP, która ma 12 kątów. Powód? Jest trudniejsza do sfałszowania niż okrągła wersja.
Dla kolekcjonerów nietypowych monet marzeniem jest mieć w swojej kolekcji trójkątne monety z Wysp Cooka.
Australia w 2011 roku wybiła największą złotą monetę na świecie. Waży ona 1 tonę, a jej nominał to 1 mln dolarów australijskich.

źródło: wikipedia.pl
4. Ile jest walut na świecie?
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, że na świecie jest około 180 walut oficjalnie uznawanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ). Oznacza to, że nie wszystkie kraje mają swoje waluty. Mogą korzystać z walut światowych takich jak dolara amerykańskiego, czy euro.
Wśród walut, które są wykorzystywane w kilkunastu krajach warto wspomnieć o franku CFA. To jednostka monetarna, która obowiązuje w 14 krajach Afryki Środkowej i Afryki Zachodniej m.in. Kongo, Niger, Czad, czy Burkina Faso. Kurs franka CFA jest sztywno powiązany z kursem euro.
Co ciekawe w Afryce Zachodniej już od 2003 roku próbują wdrożyć wspólną walutę eco dla 15 krajów. Docelowo ma on zastąpić franka CFA. Co oznaczałoby ucięcie powiązań walutowych z Francją, jako dawnym kolonizatorem.
Na drugim końcu skali są jeszcze waluty lokalne, które funkcjonują wyłącznie w małych regionach. Przykładem może być Bristol Pound, który miał zachęcać do wydawania pieniędzy w lokalnych firmach. Była to największa alternatywa dla funta szterlinga. Niestety wycofano tego funta w 2021 roku.
5. Skąd wzięła się nazwa dolar?
Słowo „dolar” współcześnie kojarzy nam się z amerykańską jednostką monetarną. Jednak korzenie dolara sięgają do Europy, a dokładnie do dzisiejszych Czech.
To tam w górniczej miejscowości Joachimsthal (obecnie Jáchymov) były wybijane od XVI wieku srebrne monety o nazwie Joachimsthaler Gulden. Nie było to zbyt praktyczne nazewnictwo, więc nazwę skrócono do taler. Talary szybko zyskały popularność w Europie.
W Niderlandach nazywano je „daalder”, a w Dolnych Niemczech „daler”. Natomiast Anglicy używali słowa „dollar”.
Kolonie brytyjskie w Ameryce posługiwały się hiszpańskimi dolarami ich waga i wartość były podobne do tych znanych im z Europy. Ostatecznie w 1785 roku Stany Zjednoczone jako swój środek płatniczy wybrały właśnie dolara.
6. Jaka jest najdroższa waluta świata?
Może Ci się wydawać, że wartość waluty równa się z jej popularnością i częstotliwością używania. Prawda jest jednak inna. To nie dolar czy euro są najdroższymi walutami świata. Takie miano ma natomiast dinar kuwejcki (KWD).
Kurs dinara jest ustalony na podstawie nieujawnionego koszyka walut międzynarodowych, które są krajami handlowymi i partnerskimi dla Kuwejtu. Takie działanie Banku Centralnego Kuwejtu pozwala na stabilny kurs waluty i ograniczenie presji inflacji.
Poza tym sam Kuwejt ma silną gospodarkę, której główny dochód pochodzi z handlu ropą naftową. Wysokie PKB i niski poziom inflacji sprawia, że Kuwejt jest najbogatszym krajem na świecie.
1 KWD = 3,25 USD
Interesują Cię inne kursy? Sprawdź kursy walut na rynku Forex.
Dlaczego dolar i euro, mimo że są najpopularniejszymi walutami, to nie są najdroższe? Wynika to przede wszystkim z wysokiej podaży. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Europejski Bank Centralny emitują ogromne ilości gotówki. Są to również waluty, których wartość ustala rynek, a więc popyt i podaż, w przeciwieństwie do dinara kuwejckiego.

Currency Universe / Pexels
7. Miej szacunek do pieniędzy
W niektórych krajach pieniądze to nie tylko środek płatniczy. Mogą mieć również znaczenie kulturowe, a za brak szacunku możesz trafić do więzienia!
Tak jest w Tajlandii, gdzie na banknotach widoczny jest wizerunek aktualnego króla. W tym kraju władca ma najwyższy autorytet moralny, a w przeszłości był uważany za półboga.
Dlatego jak będziesz na urlopie w Tajlandii, to absolutnie nie rób tego z batami tajskimi:
- Nie rzucaj pieniędzy na ziemię.
- Nie nadeptuj pieniędzy.
- Nie gnieć i nie niszcz banknotów.
- Nie noś portfela ani pieniędzy w tylnej kieszeni spodni.
Wszystkie tego typu zachowania są odbierane jako zniewaga i obraza monarchy. Za taki brak szacunku może grozić nawet 15 lat więzienia!

Currency Universe / Pexels
8. Jaka jest najstarsza waluta na świecie?
Najstarszą walutą, która jest używana również współcześnie, jest funt szterling. Pierwsze srebrne funty pojawiły się w VIII wieku, a ich nazwa odnosiła się wagi srebra. Natomiast „sterling” wywodzi się od staroangielskiego określenia wysokiej jakości srebra „sterling silver”.
Brytyjskie funty same w sobie nie są najstarsze na świecie. Pierwsze pieniądze, które odnaleźli archeologowie, pochodzą ze starożytnej Grecji. Już w VII wieku p.n.e. w Lidii (dzisiejsza Turcja) posługiwano się monetami z elektrum (stop złota i srebra).
Grecka drachma była używana w starożytności przez setki lat. Po wyzwoleniu Grecji spod panowania tureckiego drachma wróciła w 1832 roku i dopiero w 2002 roku została zastąpiona przez euro.
Również Cesarstwo Rzymskie miało swoje pieniądze. Były to denary, które zaczęto bić w III wieku p.n.e. w okresie wojny punickiej. Wzmianki o rzymskich denarach pojawiają się również w Nowym Testamencie. Te monety rozprzestrzeniły się na inne kraje europejskie i były używane m.in. we Francji, Niemczech, czy Hiszpanii.
9. Papierowe pieniądze odchodzą w zapomnienie
Kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie życia bez gotówki, a dzisiaj? Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez BLIK-a lub karty płatniczej. Za tym trendem podążają nie tylko zwykli Kowalscy. Szczególnie że płatności bezgotówkowe są szybsze i mają na sobie mniej zarazków.
Także państwa robią pierwsze kroki, żeby zastąpić papier cyfrową walutą. Na rynku europejskim przoduje Szwecja. Choć pandemia sprawiła, że zrezygnowali z wprowadzenia wyłącznie cyfrowej korony szwedzkiej. Jednak w tym kraju nie dziwią szyldy, które informują klientów, że w tym lokalu zapłacą tylko bezgotówkowo.
Na drugim krańcu półkuli są Chiny, które również eksperymentują z cyfrowym juanem. Co ciekawe rozważana jest kwestia, gdzie obywatel nie będzie potrzebował konta osobistego w banku, żeby trzymać na nim swoje wirtualne pieniądze. Za takie rachunki byłby odpowiedzialny bank centralny.
Także i Polacy lubią płatności bezgotówkowe. Nawet nie dziwi nas, że kolejne bankomaty znikają, a banki podnoszą opłaty za wypłatę gotówki.
10. Jaki kraj ma najsłabszą walutę?
Obecnie za najsłabszą walutę świata uważany jest boliwar wenezuelski. Słaby kurs boliwara wynika z poważnego kryzysu gospodarczego Wenezueli i walce z hiperinflacją. Wręcz z dnia na dzień można zobaczyć, jak wartość tego pieniądza spada. Banknoty o wartości milionów boliwarów w rzeczywistości warte są kilka centów amerykańskich.
Warto podkreślić, że słaba waluta wcale nie oznacza biednego kraju. Jako przykład można wskazać Wietnam lub Indonezję. Te kraje mimo słabej waluty mają rozwijające się gospodarki i rosnący eksport.
Co jeszcze wpływa na niski kurs walut?
- Niestabilna sytuacja polityczna.
- Brak zaufania do systemu bankowego.
- Ograniczony dostęp do rynków międzynarodowych.
- Import przewyższa eksport towarów.
- Wysoki dług publiczny.
Przeprowadzenie denominacji może pomóc w unormowaniu się kursu walutowego. To reforma pieniężna, która polega na wprowadzeniu nowej waluty z obniżoną wartością nominalną. Taka reforma miała miejsce w Polsce w 1995 roku, gdzie polski złoty został zastąpiony nowym polskim złotym.
Wenezuela ma za sobą dwie denominacje z 2018 roku i 2021 roku. Na tym przykładzie widać, że sama zmiana pieniądza to za mało, żeby wyeliminować problem hiperinflacji.
Aktualne kursy walut i kryptowalut
Świat finansów jest pełny ciekawostek. Te dotyczące walut warto poznać przed wizytą w danym kraju, żeby przypadkiem nie popełnić gafy i przypadkiem trafić do więzienia.
Dlatego bez względu na to, czy planujesz podróż albo inwestycję, to warto śledzić kursy walut. Na naszej stronie znajdziesz korzystne opcje wymiany. Sprawdź, jakie okazje mogą Ci umknąć!