Wskaźniki ułatwiające trading kryptowalut

Data dodania: 23 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 22 stycznia 2025 r.
Idee na handel Chociaż rynek kryptowalut jest nieprzewidywalny - jego analiza nie musi być czasochłonna
Źródło: Greta Hoffman / Pexels

Trading jest trudny. I należy się z tym pogodzić. Mogłoby się wydawać, że skoro są tylko dwa przyciski: kup i sprzedaj - to powinno być łatwe, a nasze szanse plasują się w stosunku 50/50. Niestety. Trading nie należy do najłatwiejszych możliwych profesji, co potwierdzają napisy u popularnych brokerów kryptowalut, informujące o tym, że 90% osób traci swoje środki. Co zatem zrobić, żeby chociaż w małym stopniu ułatwić sobie żmudną analizę rynków.

Indeks strachu i chciwości

Aktualny wskaźnik strachu i chciwości dla BTC/USD

Inaczej Fear and Greed Index. Wskaźnik ten określa panujące na rynku bitcoina nastroje, w aktualnej chwili. Narzędzie to jest bardzo przydatne dla inwestorów interesujących się kryptowalutami i nie tylko.

Im wyższa liczba ukazana jest na indeksie, tym większa jest chciwość inwestorów, wzrosty mogą być kontynuowane, jednak należy zachować ostrożność. Szale mogą się wkrótce odwrócić.

Jeżeli jednak, wśród inwestorów zapanuje strach, spadki cen zatrzymają się, a byki nabiorą chęci na długie pozycje, wówczas może dojść do gwałtownego wzrostu ceny.

Indeks jest łatwy w odbiorze i pokazuje czy ceny na rynku są niskie czy zawyżone. Dla początkujących inwestorów może to być nawet przydatne narzędzie, jednak nie należy opierać swoich analiz tylko na tym wskaźniku.

Średnie kroczące

Średnie kroczące 50, 200 (Krzyż Śmierci i Złoty Krzyż) – to właśnie tego wskaźnika najczęściej używają inwestorzy w analizie technicznej, ponieważ jest on obiektywny i uniwersalny. Średnie dostępne są na większości platform tradingowych. Średnią otrzymuje się poprzez obliczenie średniej arytmetycznej cen z N dni. Tak więc, średnia 15-dniowa, będzie średnią z ostatnich 15 sesji.

Najpopularniejsze przecięcia średnich:

Złoty Krzyż – oznacza przecięcie dwóch średnich. Ta sytuacja następuje, gdy 50-dniowa średnia krocząca (średnioterminowa) od dołu do góry przecina 200-dniową średnią kroczącą (długoterminową). Zjawisko to oznacza przewagę popytu w średnim terminie. Instrument rokuje na wzrosty.

Krzyż Śmierci – w tej sytuacji również następuje przecięcie dwóch średnich, z tym że wówczas 50-dniowa średnia, przecina od góry do dołu 200-dniową średnią kroczącą. Oznacza przewagę podaży w średnim terminie. Czytaj: szanse na spadki.

Sygnały wynikające ze średniej kroczącej są proste w interpretacji, co jest jej ogromną zaletą.

Poniżej dwa ostatnie sygnały na Bitcoinie (BTC/USD), interwał dzienny. Po Złotym Krzyżu - cena rosła. Po Krzyżu Śmierci - cena utrzymuje tendencję spadkową.

Złoty Krzyż i Krzyż Śmierci na Bitcoinie

Wskaźniki on-chain data

Analiza danych on-chain opiera się na prostych wskaźnikach, dotyczących np. liczby transakcji lub adresów danej kryptowaluty, ale także i na bardziej zaawansowanych wskaźnikach jak m.in. zmiana ilości cyfrowych aktywów znajdujących się na giełdzie. Pozwala to na analizę aktywności sieciowej danej kryptowaluty i to ten rodzaj danych jest najczęściej brany pod uwagę przez analityków.

Trzy ważne wskaźniki on chain data, które warto wziąć pod uwagę to:

  • średnia wartość depozytów na giełdy,
  • analiza adresów
  • oraz sygnały, które wysyłają górnicy.

Ich analiza z pewnością przydaje się, kiedy należy oddzielić od siebie wartościowe sygnały od szumów, które nie pozwalają na ujrzenie właściwego obrazu.

Model Stock-To-Flow

Ma swoich fanów, ale też wrogów. Przedstawiono go w 2019 roku, a jego zadaniem jest zagłębianie się w relację pomiędzy dostępnymi monetami a podażą. Oblicza on wartość bitcoina poprzez jego niedobór. Modelowy STF można oddać, że jest dość dokładny. Bitcoin traktowany jest przez ten model, jako porównywalny z innymi surowcami np. złotem, a zachowują one swoją wartość przez długi czas, ponieważ posiadają względny niedobór. “Stock” to inaczej “zapas” rezerw danego aktywa. “Flow” to “przepływ” rocznej produkcji. Stosunek “zapasu” do “przepływu” można zawrzeć we wzorze SF = stock / flow. To właśnie on określa wartość danego aktywa i lata potrzebne przy dzisiejszej produkcji na wytworzenie rezerw. Im wyższy jest STF, tym wyższa jest jakość rynkowa danego aktywa. 

Lista najszybciej rosnących coinów

Szerzej opisaliśmy go tutaj: Coin Market Cap. CMC to miejsce, w którym znajdują się aktualne ceny kryptowalut, w tym ranking Top Gainers / Top Losers. Jest możliwość sprawdzenia ilości transakcji na wybranych giełdach kryptowalut. Warto wspomnieć, że serwis ten jest całkowicie bezpłatny i przedstawia tysiące najpopularniejszych kryptowalut i tokenów.

Podsumowanie

Zapamiętaj, że żaden ze wskaźników nie daje stuprocentowej pewności na wygraną. Wskaźniki bazują na tym, co już się wydarzyło na wykresie i dają tylko pogląd na to, w którą stronę może pójść cena. Należy traktować handel jako grę opartą na prawdopodobieństwach i brać pod uwagę możliwość utraty kapitału.

A może warto zlecić handel strategiom automatycznym? Sprawdź wady i zalety robotów forex.

Od dobrego roku, a może i dłużej - na stronach kryptowalut, pod każdym wykresem znajduje się sekcja z automatyczną prognozą kursu danego aktywa. Wyliczenia są oparte najpopularniejsze wskaźniki, czyli: o średnie kroczące, MACD, Stochastic i RSI. Prognoza kursu jest przedstawiana na krótki termin, np. dziś, a także na długi termin, np. najbliższe dni lub tygodnie.

Prognoza kursu BTC/USD

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 4)