Źródło: commons.wikimedia.org
Ostatnio pisałem o dziennej rutynie tradera, z której mogłeś się dowiedzieć jakie parametry musisz określić w swoim systemie transakcyjnym. Dziś chciałbym dać Ci jeszcze parę rad o tym, jak być jeszcze lepszym w tradingu.
Podpatruj innych
Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy. Podstawy typu: czytanie wykresu, formacje świecowe, czytanie wskazań wskaźników - to wszystko jest do opanowania. Umówmy się - to nie jest budowa rakiet. Przy minimum wysiłku, w krótkim czasie można ogarnąć podstawy.
Jednak, trading nie składa się z samych podstaw. Jest tu jeszcze kilka kruczków, które uniemożliwiają 100% skuteczność, inaczej każdy z nas byłby milionerem.
Mi wiele dało czytanie, szczególnie pozycji z TOP 3 książek o tradingu. Sporo też podpatrzyłem na YouTube. Nie chcę wskazywać konkretnych kanałów. Chodzi o to, żeby zobaczyć jakie ludzie mają systemy transakcyjne, spróbować ich, wykryć kwasy, poprawić je i wtedy spróbować ponownie.
Dla przykładu, system transakcyjny oparty o jeden wskaźnik, np. RSI będzie raczej słabym pomysłem na dłuższą metę. Z tego materiału dowiesz się jak łączyć wskaźniki. I wtedy, kiedy masz już niezłą kombinację dobrych wskaźników - masz już materiał do dalszej pracy i przemyśleń.
Znajdź pokrewną duszę
To był mój duży problem, bo kiedy zaczynałem - nikt z moich znajomych nie interesował się Forexem. A kiedy mówiłem, że ja zacząłem - to radzili mi, żebym przestał się tym zajmować, bo to strata czasu i pieniędzy.
Dlatego, znalezienie kogoś, z kim możesz o tym porozmawiać, skonsultować zdobytą wiedzę, wymienić się linkami do ciekawych materiałów - to już jest coś. Może nawet wspólnie wymyślicie jakąś strategię.
Jeśli natomiast masz kłopoty ze znalezieniem takiego kogoś - polecam wybranie się na jakąś konferencję czy szkolenie z tego tematu. Tam na pewno znajdziesz ludzi zainteresowanych tą tematyką.
Ogranicz kontakt z rynkiem do minimum
Kilka lat temu, kiedy zaczynałem - lubiłem niższe interwały. Przerabiałem 1-minutowe, 5-minutowe, 15-minutowe. To było coś! Co kwadrans jakaś akcja! I pomimo, że szło mi nawet nieźle (wychodziłem na zero) - zarzuciłem te niskie interwały. Dlaczego? To był zbyt duży stres i drapanie się w głowę - pójdzie do góry, czy spadnie. I tak w kółko. Szkoda czasu i zdrowia na niskie interwały.
Teraz, kiedy gram na interwale dziennym - sprawdzam wykresy maksymalnie dwa razy dziennie. I koniec. Więcej tam nie wchodzę, bo nie ma po co :)
Kontroluj wielkość pozycji
Wiesz kiedy wchodzisz w rynek za dużą pozycją? Kiedy całą noc wiercisz się i zastanawiasz, w którą stronę poszedł rynek. Nie przesadzaj z wielkością pozycji. Według mnie, i nie tylko - optymalna wielkość pojedynczej pozycji to 2% całego kapitału. Oznacza to, że masz ponad 50 strzałów do oddania zanim wyzerujesz sobie konto. A to bardzo trudne, żeby przegrać 50 razy z rzędu.
Weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz. Jeśli masz konto 200 USD, to 2% z tego konta daje nam 4 dolary. To jest maksymalna strata na jedną pozycję. Jednak, obserwując interwał D1 i nawet grając wolumenem 0.01 lota - może być ciężko o odpowiedni Money Management. 4 dolary i 0.01 lota - oznacza to maksymalną stratę 40 pipsów. Na "żywych / żwawych" parach dochodzi do większej zmienności niż 40 pipsów na dzień.
Oznacza to, że niemożliwym jest ustawienie Stop Lossa oddalonego o 1,5 ATR od ceny zakupu, ryzykując przy tym 2% kapitału z dostępnych 200 dolarów. Tu musisz zdecydować sam - albo stawiasz większy % konta na jedną transakcję, albo zwiększasz kapitał.
Nie otwieraj wielu pozycji na tych samych rynkach
Zrozum sytuację - otwierasz jedną pozycję na funcie do dolara (GBP/USD), a następnie strategia daje Ci sygnał, żeby otworzyć pozycję na dolarze do franka szwajcarskiego (USD/CHF). Jeśli na pierwszej pozycji zaryzykowałeś / zaryzykowałaś 2% konta, to otwierając drugą taką pozycję - ryzykujesz kolejne dwa. Nie rób tego. Nie ma nic ważniejszego w tradingu niż ochrona kapitału.
Wybierz sprawdzonego brokera
Wybór odpowiedniego brokera to rzecz, której również nie warto zostawić przypadkowi. Ważne jest również, aby wybrany broker był legalny w Twoim kraju zamieszkania / rezydencji podatkowej, wtedy łatwiej będzie Ci o zestawienie roczne, czy dochodzenie swoich praw w przypadku jakichkolwiek problemów. W ramach naszej strony publikujemy zestawienie popularnych brokerów. Mają oni w swoich zasobach kontrakty CFD na kryptowaluty, waluty FIAT, surowce, indeksy, i amerykańskie akcje.