Prawdopodobieństwo sukcesu: Łączenie wskaźników

Data dodania: 15 sierpnia 2019 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Łączenie wskazań wskaźników może mieć znaczący wpływ na zyskowność Twoich transakcji. Tylko z nimi nie przesadź :) Łączenie wskazań wskaźników może mieć znaczący wpływ na zyskowność Twoich transakcji. Tylko z nimi nie przesadź :)

Jak zwiększyć swoje szanse na rynku? - to pytanie zadaje sobie niemal każdy trader. W tym materiale postaram się pokazać Ci, jak dobierać wskaźniki i na czym polega ich łączenie. W jednym z ostatnich materiałów miałeś/łaś okazję zapoznać się z rodzajami wskaźników. Jeśli go nie czytałeś/łaś - zachęcam Cię do lektury, na pewno będzie pomocny.

Jeśli masz już pierwszy kontakt z inwestowaniem za sobą, zapewne wiesz, że nie ma czegoś takiego jak "złoty środek", którym będzie w pojedynkę niezawodny wskaźnik. Nie ma również szans na 100%-wą skuteczność w długim terminie. To normalne. Wszystko opiera się na prawdopodobieństwie. Trading również. Jeśli będziesz opracujesz strategię, która cechuje się prawdopodobieństwem wygrania powyżej 50% - masz kurę znoszącą złote jajka.

Oscylator stochastyczny i prosta średnia krocząca

To bardzo popularna kombinacja. Na wykresie poniżej Bitcoin do dolara amerykańskiego. Wyjątkowo zszedłem na interwał godzinowy, żeby było więcej sygnałów do gry. 

Stochastic ma ustawione standardowe parametry (5,3,3). Średnia krocząca ma ustawiony okres 50. Sygnałem do gry jest przecięcie linii sygnalnej (przerywana czerwona) przez linię główną (niebieska).

Kiedy linia główna przecina linię sygnalną od dołu do góry, i cena jest ponad średnią kroczącą - jest to sygnał do kupna (gry na wzrosty).

Kiedy linia główna przecina linię sygnalną od góry do dołu, a cena pozostaje pod średnią - to sygnał do sprzedaży (gry na spadki).

Pionowymi białymi liniami oznaczyłem miejsca wystąpienia sygnału zakończone zyskiem. Zakładając, że wstawiamy zlecenie obronne Stop Loss na poziomie 2x ATR (średnia wielkość ostatnich 14 świec) liczonych w przeciwnym kierunku od punktu rozpoczęcia transakcji.

Pionowe czerwone linie to sygnały zakończone niepowodzeniem.

Zauważ jak wiele przecięć wskazał oscylator stochastyczny. Gdybyś podejmował wszystkie próby, z pewnością skuteczność nie byłaby tak wysoka. Warto szukać tego rodzaju kombinacji, które przynajmniej w małym stopniu odfiltrują stratne pozycje.

BTC/USD - interwał godzinowy

Dwie średnie kroczące i RSI

W tym przykładzie posłużymy się dwiema średnimi kroczącymi: SMA 5 - różowa i SMA 10 - żółta, oraz wskaźnikiem RSI o okresie 14.

Sygnał do kupna występuje, kiedy średnia SMA 5 przecina do góry średnią SMA 10, a dodatkowo RSI jest powyżej poziomu 50.

Z sygnałem do sprzedaży mamy do czynienia, kiedy średnia szybsza (SMA 5) przecina do dołu średnią wolniejszą (SMA 10), a RSI jest poniżej poziomu 50.

Tradycyjnie, białe pionowe kreski oznaczają transakcje zyskowne. Czerwone pionowe linie oznaczają transakcje stratne.

Strategia z dwiema średnimi i RSI

MACD i średnia krocząca

Kolejnym przykładem może być połączenie wskazania MACD (Moving Average Convergence Divergence) i średniej kroczącej. Parametry dla MACD pozostawiamy standardowe (12,26,9). Średnia krocząca ma ustawiony okres na 50.

Sygnałem do kupna jest przecięcie się linii MACD: linia główna (niebieska) przecina sygnalną (czerwoną) od dołu do góry. Dodatkowo, cena jest ponad średnią 50-okresową.

Sygnał do sprzedaży to przecięcie linii sygnalnej przez linię główną od góry do dołu, podczas przebywania ceny pod średnią kroczącą.

MACD i średnia krocząca

Młotek i Wstęgi Bollingera

To ciekawe łączenie wskaźników polega na oczekiwaniu na formację Młotka, który przebija dolną wstęgę Bollingera, lub Spadającej Gwiazdy, która przebija górną wstęgę. Kiedy pojawia się Młotek - jest to sygnał do rozpoczęcia pozycji długiej. Spadająca Gwiazda jest natomiast sygnałem do otwarcia pozycji krótkiej. Tu znajdziesz materiał o formacjach świecowych, jeśli go przegapiłeś/łaś.

Parametry do Wstęg Bollingera są następujące: Okres 10, Odchylenia 2, Zmiana 0.

Sygnały występują relatywnie rzadko, jednak warto na nie czekać.

Młotek i Wstęgi Bollingera

Podsumowanie

Pamiętaj, że żaden pojedynczy wskaźnik nie jest w stanie zapewnić Ci 100% szans na wygraną. Czasami nawet tuzin wskaźników nie jest w stanie zrobić z Ciebie milionera. O tym, czy będziesz zyskownym traderem - decyduje strategia i zarządzanie kapitałem. Wskazałem Ci kierunek, jednak Ty sam musisz znaleźć swoją własną kombinację wskaźników. Pamiętaj, również zanim przejdziesz do rachnku live - żeby przetestować swoją strategię na rachunku demo. Będzie to dla Ciebie bezpłatny test, czy dana strategia ma ręce i nogi, a także czy będziesz w stanie nią grać.

W następnym tygodniu dowiesz się o zarządzaniu kapitałem. To bardzo ważny element. A żeby go nie przegapić, możesz polubić nas na FB klikając tutaj.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.