Co to jest Coin Market Cap?

Data dodania: 10 czerwca 2021 r. / Aktualizacja: 29 września 2023 r.
Coin Market Cap Coin Market Cap to najpopularniejsza platforma z rankingiem kryptowalut
Źródło: David McBee / Pexels

Każda osoba decydująca się na inwestowanie na giełdzie, powinna zapoznać się z bezpłatnym portalem CoinMarketCap, gdzie znajdują się ważne informacje, przydatne w bogaceniu się na wirtualnej giełdzie. Oferuje on wiele funkcjonalności, począwszy od listy 100 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, po możliwość personalizacji wyników wyświetleń. Jest to najpopularniejsza witryna na świecie, która pozwala na obserwację kursów kryptowalut. Daje ona takie narzędzia, które ułatwiają wyciąganie indywidualnych wniosków poprzez wysoką jakość i dokładność przekazywanych informacji.

Skąd wziął się CoinMarketCap?

Brandon ChezPortal został założony w 2013 roku przez Brandona Cheza. Witryna stała się na tyle popularna wśród inwestorów, że nawet rząd USA wykorzystuje podawane tam dane. Jest to więc najbardziej zaufane źródło dla wielu użytkowników. W 2020 roku CoinMarketCap został przejęty przez Binance Capital Mgmt, która jest globalną firmą blockchain, z największą bazą aktywów cyfrowych. Po przejęciu serwisu Binance stara się, jak najbardziej wykorzystaj jego zasoby, aby móc dostarczać jak najwyższe jakościowo informacje dla swoich użytkowników. 

Przegląd CoinMarketCap

Wchodząc na stronę CoinMarketCap Twoim oczom ukaże się lista 100 najbardziej popularnych kryptowalut, na której czele stoi oczywiście Bitcoin, a pod nim znajduje się również dobrze znana kryptowaluta Ethereum oraz Binance Coin. Znajdziesz tam m.in. ceny kryptowalut, spadki i wzrosty ich wartości na przestrzeni 24h, jak i 7 dni oraz obiegową podaż i wartość kapitalizacji rynkowej. Zakładka z filtrami, pozwala na dowolnie ustawienie przez Ciebie wyszukiwania, które pozwala na szybkie odnalezienie pożądanej waluty. Pierwsza zakładka to pierwsze 100 walut, jeśli jednak zjedziesz na sam dół strony, zobaczysz jeszcze 51 dodatkowych zakładek i w których kryje się ponad 5000 dodatkowych kryptowalut.

Zakładka – kryptowaluty

Zapoznając się szczegółowo z portalem CoinMarketCap, warto przyjrzeć się poszczególnym zakładkom, które się na nim znajdują. W pierwszej z nich kryją się kryptowaluty zawarte w rankingach, który widzisz zaraz po wejściu na stronę. Kolejna podzakładka to wykresy globalne, gdzie znajdziesz informacje dotyczące całkowitej kapitalizacji rynkowej z Bitcoinem i bez niego oraz sprawdzisz, jak kształtuje się dominacja, czyli procent całkowitej kapitalizacji rynkowej.

Co jeszcze znajdziesz w zakładce z kryptowalutami?

 • Fiat Rankings – gdzie widzisz, jak kształtuje się bitcoin w porównaniu z największymi walutami Fiata na świecie według kapitalizacji rynkowej;
 • Company Rankings – tu znajdziesz największe firmy, aktywa i kryptowaluty na świecie wymienione według kapitalizacji rynkowej dla porównania;
 • Spotlight – listy kryptowalut oparte na najnowszych cenach i zachowaniach użytkowników;
 • Wzrosty i spadki – dzięki tej podzakładce dowiesz się, które kryptowaluty na dziś są na przegranej, a które na zwycięskiej pozycji;
 • Ostatnio dodane – to tu znajdziesz dodane niedawno nowe waluty cyfrowe;
 • Migawki historyczne – tu możesz sprawdzić, jak kształtowała się historia poszczególnych kryptowalut od początku stworzenia portalu CoinMarketCap.

Zakładka – giełdy i NFT

Zakładka o nazwie “Giełdy” przeniesie Cię do zestawień najlepszych giełd kryptowalut. CoinMarketCap klasyfikuje i ocenia giełdy w oparciu o ruch, płynność, wolumeny handlowe i zaufanie do legalności zgłaszanych wolumenów handlowych. Obecnie śledzi 312 wymian o łącznej wartości 2,82 zł w ciągu 24 godzin. Znajdziesz tam zestawienia platform takich jak: Spot, Dex, Lending oraz Derivatives.

Z kolei w zakładce poświęconej NFT, znajdziesz odbiory NFT według wielkości sprzedaży z ostatnich 7 dni. Zawiera się tu lista najważniejszych protokołów i tokenów NFT. Są one uporządkowane według wolumenu sprzedaży. Najpierw z najcenniejszymi, a następnie w porządku malejącym.

Co jeszcze można znaleźć na platformie CoinMarketCap?

Coin Market Cap zachęca do założenia na niej konta, które pozwala na szybszy dostęp do śledzenia strat, zysków, jak i wycen portfela kryptowalut.

Dlaczego warto z tego skorzystać?

 • ceny podawane są w czasie rzeczywistym;
 • założenie konta nic Cię nie kosztuje;
 • otrzymujesz dostęp do tysiąca żetonów i monet;
 • możesz śledzić na bieżąco saldo swojego portfela;
 • CoinMarketCap oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

Dostęp do platformy można uzyskać poprzez zainstalowanie aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym.

Oprócz tego platforma daje Ci dostęp do kompletnego kalendarza ICO, możesz wziąć udział w ekskluzywnych zrzutach kryptowalut oraz otrzymujesz dostęp do kalendarza, w którym znajdują się wydarzenia powiązane z kryptowalutami.

Jakie dodatkowe narzędzia i produkty oferuje CoinMarketCap?

 • Kalkulator przelicznika kryptowalut;
 • Aplikację mobilną;
 • Eksplorer łańcuchów bloków;
 • CoinMarketCap Interest – ostateczne centrum danych dla pożyczek kryptowalut i finansów zdecentralizowanych (DeFi);
 • Oferty pracy;
 • Interfejs API;
 • Widgety na stronę.

Dodatkowo CoinMarketCap oferuje darmową wiedzę, przekazaną w przystępny sposób, gdzie dowiesz się więcej o kryptowalutach. Możesz również zajrzeć do słownika pojęć stworzonych przez CoinMarketCap oraz zapisać się do newslettera.

Jak widać CoinMarketCap, daje dostęp do wielu przydatnych informacji i narzędzi zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów. Mając jakikolwiek problem podczas korzystania z platformy, możesz skontaktować się z supportem za pomocą formularza, czatu lub zobaczy, czy odpowiedź na Twoje pytanie nie zawiera się w zakładce z najczęściej zadawanymi pytaniami. CoinMarketCap jest aktywny w wielu mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku, Twitterze, Telegramie czy Instagramie, gdzie również możesz uzyskać wiele informacji na temat działań platformy.

Ocena artykułu
4.4/5 (głosów: 5)