
Źródło: Sora Shimazaki / Pexels
Regulacje prawne, w końcu zaczęły dotyczyć kryptowalut, jak i wszelkich innych wirtualnych walut. Chodzi m.in. o zapisy związane z KYC, AML oraz CFT. Ich definicje zostaną wyjaśnione poniżej, jednak można określić je, jako zapobieganie praniu pieniędzy oraz przerwanie dofinansowywania terrorystów. Te mechanizmy i procedury są przypisane do nowej ustawy i wszystkie podmioty takie jak kantory kryptowalutowe, placówki działające z ICO, giełdy kryptowalutowe, portfele walutowe, jak i wszystkie inne miejsca świadczące usługi związane z kryptowalutami, muszą stosować się do KYC, AML i CFT. Dlatego bardzo ważnym jest, aby sprawdzić czy Twoja giełda to ma. Dla przykładu, giełda BitBay stosuje się bardzo precyzyjnie do tychże regulacji.
Czym jest KYC, AML i CFT?
Aby przybliżyć sobie wszystkie trzy skróty, poniżej zostaną przedstawione ich definicje:
- KYC – (Know Your Customer) jest to procedura polegająca na zdobyciu wszystkich ważnych informacji na temat klienta. Jego identyfikacja powinna być szczegółowa, aby uniknąć sytuacji, w której potencjalny klient okaże się np. “słupem”. Przeważnie osoba działająca w kryptowalutach musi przedstawić swój dowód osobisty lub paszport;
- AML / CFT – (Anti-Money Laundering / Counterfeit Terrorism) ma przeciwdziałać praniu pieniędzy. Jej celem głównym jest zablokowanie finansowania terroryzmu czy uniemożliwienie uwierzytelniania dochodów pochodzących z działalności przestępczej. Dzięki AML można wykryć wypłacanie dużych ilości gotówki, podejrzanych odbiorców, czy dziwne pochodzenie środków.
Co grozi za brak AML?
Jeśli okaże się, że dana placówka nie posiada wdrożonego AML, wówczas mogą grozić jej mniejsze lub większe kary. Najmniej dotkliwą wydaje się opublikowanie informacji o naruszeniu, a najbardziej dotkliwa będzie ta, kiedy dane miejsce nie będzie już mogło już wykonywać swojej pracy. Zostanie mu cofnięta licencja i nałożona kara pieniężna. W skrajnych sytuacjach brak AML może prowadzić do pobytu za kratkami. Za pranie pieniędzy w Polsce dziś grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Wdrożenie AML/CFT – kto za to odpowiada?
Za wdrażanie zasad AML/CFT odpowiada FATF, czyli The Financial Action Task Force – Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy. Organ ten działa na całym świecie i przynależy do niego 37 krajów. FATF współpracuje z kolei z lokalnymi regulatorami, do których należą m.in. Moneyval, Gafilat, CFATF, EAG. Nasz kraj nie należy do globalnego FATF, ale do lokalnego Moneyval. W naszym regionie znajduje się jednak jednostka ważniejsza od Moneyval, czyli European Banking Authority (EBA). To ona odpowiada za wszelkie regulacje dotyczące zablokowania prania pieniędzy w naszym kraju oraz o zaprzestanie finansowanie terroryzmu. Każde zalecenie jest wydawane w formie dyrektyw, które z kolei muszą być wprowadzone w każdym kraju należącym do Unii Europejskiej. W czerwcu 2021 roku wejdzie nowa dyrektywa, zaostrzająca kary dla przedsiębiorców, którzy nie działają zgodnie z prawem w sposób nieumyślny i umyślny.