Źródło: Pixabay / Pexels
Zdecydowanie pomysłem na miarę XXI wieku są kryptowaluty. Weszły do publicznego obiegu bardzo szybko. Można nimi regulować rachunki, opłacać zakupy, handlować na giełdach kryptowalut. Są wspaniałym następcą pieniądza fiducjarnego. Część kryptowalut ma z góry założoną maksymalną ilość - oznacza to, że są deflacyjne. Nie podlegają inflacji, ponieważ nie można ich "dodrukować".
Jak czytać przedstawione wykresy?
Wykresy zamieszczone poniżej są wykresami W1 (tygodniowymi). Zatem, jedna świeczka ilustruje wahania ceny zarejestrowane podczas trwania jednego tygodnia. Zależało mi na prognozie długoterminowej.
Dodatkowo, na każdym z wykresów zostały poprowadzone średnie kroczące: MA 9 (cienka niebieska linia), a także MA 200 (gruba niebieska linia).
Służą one do rozpoznania trendu. Jeśli świece znajdują się ponad średnią z okresem 200 - mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Jeśli są pod grubą niebieską linią - jest to trend spadkowy.
Cienka niebieska linia, średnia o okresie 9 została poprowadzona, żeby znać również kierunek krótkoterminowy. Zatem, jeśli cena jest ponad obiema średnimi - w tym czasie możemy obserwować trend wzrostowy w pełnej krasie.
Pod każdym wykresem znajdziesz również bardzo popularny wskaźnik analizy technicznej jakim jest MACD (Moving Average Convergence Divergence).
To wskaźnik składający się z dwóch wskaźników. Jednym z nich jest histogram - grube pionowe słupki, a drugi to dwie linie, przecinające się co jakiś czas. I o ile linie nie są złe - histogram czyta się łatwiej.
Schemat powyżej przedstawia wygląd MACD w praktyce. Kiedy linie się przecinają - histogram zmienia stronę. Kiedy kolor słupków histogramu zmienia się na zielony (wartości wchodzą powyżej zera) - jest to potencjalny sygnał do otwarcia pozycji długiej. Kiedy zaś słupki schodzą poniżej zera - histogram zmienia kolor na czerwony - jest to sygnał do zamknięcia pozycji długich lub sygnał do otwarcia pozycji krótkiej.
Ważne! Warto rozróżnić również odcienie zielonego i czerwonego. Jeśli kolor wskaźnika blaknie - oznacza to osłabienie się trendu. Warto wtedy bardziej pilnować naszych pozycji.
Czy warto brać wszystkie sygnały pod rząd? Oczywiście, że nie. Graj tylko zgodnie z trendem, i właśnie od tego mamy nasze średnie kroczące.
Zatem, już wiesz, że bardzo ważne jest łączenie wskaźników. To zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. W dzisiejszym przypadku scenariusz wygląda tak.
Pozycja długa ?:
- cena jest ponad średnimi MA 9 i MA 200;
- średnia MA 9 jest nad średnią MA 200;
- wskazanie histogramu MACD właśnie zmieniło się z czerwonego na zielone (przekroczyło linię zero).
Pozycja krótka ?:
- cena jest poniżej średnich MA 9 i MA 200;
- średnia MA 9 jest pod średnią MA 200;
- wskazanie histogramu MACD właśnie zmieniło się z zielonego na czerwone (przekroczyło linię zero).
Na wybranych wykresach znajdziesz również coś, co przypomina kolorową skalę - to Zniesienia Fibonacciego i Rozszerzenia Fibonacciego. Jak się domyślasz, oba te wskazania bazują na ciągu Fibonacciego: 0 1 1 2 3 5 8 13 21, itd.
Nasze założenia są proste. Zakładamy, że teraz (1 stycznia 2021) cena jest na szczycie swoich możliwości, następnie dochodzi do korekty 50%, a potem cena znów wraca do trendu wzrostowego i wykonuje ruch o długości pierwszego impulsu. Poniżej znajdziesz niezbędny do zrozumienia schemat.
1. Bitcoin (BTC)
Bitcoin, zwany także cyfrowym złotem czy królem kryptowalut - faktycznie wiedzie prym w tym świecie. Czasem bycie jednym z pierwszych na rynku może dawać przewagę. Dla ciekawskich - Bitcoin nie był pierwszą kryptowalutą. Pierwszymi kryptowalutami były Hashcash oraz Bit Gold w 2008 roku, kiedy to kryzys finansowy szalał na dobre.
A wracając do wykresu: widzimy na nim słupki tygodniowe. Widzimy także poprzednie ATH z 17 grudnia 2017, a teraz jego wybicie. Te przerywane linie - to linie trendu, które kiedyś rysowałem i pokazywałem w naszych prognozach na naszym profilu na TradingView.
Wykres znajduje się zdecydowanie ponad średnimi. MACD jest również ciemnozielone, co razem oznacza silny trend wzrostowy. Bitcoina można kupić na każdej liczącej się giełdzie kryptowalut. W naszym przypadku (Polaków) będzie to rodzima giełda kryptowalut Zonda. Dodatkowo, tam można kupować kryptowaluty w parach do polskich złotówek.
Dzienna kapitalizacja: $ 544 322 441 930.
Jak długo to wszystko potrwa? Tego nie wiedzą nawet najstarsi górale, jednak przyjmując nasze założenia, że teraz cena jest w swoim najwyższym momencie (okolice 30 tysięcy dolarów za 1 BTC) - i dochodzi do korekty 50%, to następny impuls może sięgać aż 42 699 USD.
2. Ethereum (ETH)
W przypadku etheru również da się zaobserwować trend wzrostowy, pomimo, że brakuje nam grubej niebieskiej linii. Nie ma jej, ponieważ, aby się utworzyła - potrzebnych jest co najmniej 200 tygodni notowań. Histogram MACD znajduje się powyżej zera, zatem ma kolor zielony.
Dzienna kapitalizacja: $ 83 805 610 902.
Przy założeniu, że obecnie ether jest w szczytowym momencie i czeka go korekta 50% - jeśli trend się utrzyma - po korekcie możemy liczyć na wyceny powyżej 1100 USD.
3. Tether (USDT)
Ten wykres jest zdecydowanie najmniej spektakularny, i ... w zasadzie tak właśnie ma być. Tether to cyfrowy odpowiednik dolara amerykańskiego. Zatem, jego przelicznik powinien trzymać się 1:1 z kursem dolara. Co ciekawe, pomimo niemal stałych wartości - w końcówce roku 2018 MACD narysowało tam silny sygnał do kupna :)
Tether jest ujęty w zestawieniu TOP 10, ponieważ wiele par kryptowalutowych jest właśnie do Tethera zamiast do dolara. Taki obrót kryptowalutami łagodzi w wielu przypadkach problemy księgowe związane z rozliczaniem transakcji na rynkach krypto. Tethera możesz spotkać bardzo często na giełdzie Binance.
Dzienna kapitalizacja: $ 21 091 370 662.
4. Ripple (XRP)
Wykres Rippla jest bardzo mocno wypłaszczony i nie wiele ma wspólnego ze szczytami w końcówce roku 2017, kiedy jego wycena przekraczała 3 dolary. Teraz jest to zaledwie 10% ATH. A ostatnie kilka tygodni to zjazd w dół o jakieś 60% pierwotnej ceny. Z 0,80 USD na 0,20 USD.
Dzienna kapitalizacja: $ 10 588 457 227.
5. Litecoin (LTC)
Litecoin jest w bardzo ciekawej sytuacji, ponieważ właśnie dociera do ostatnich szczytów z czerwca 2019 roku. Co prawda nie jest to ATH z grudnia 2017, jednak o jakimś zbliżającym się poziomie oporu możemy śmiało mówić. Altcoiny również miały swoją hossę, która podążała za hossą na Bitcoinie. Jednak, procentowe wzrosty wartości zdecydowanie biły na głowę te bitcoinowe. Jeśli chcesz rozłożyć ryzyko w swoim portfelu inwestycyjnym to Litecoin, Ethereum czy Ripple - mogą być dobrymi alternatywami.
Dzienna kapitalizacja: $ 8 450 663 296.
6. Polkadot (DOT)
To stosunkowo nowa kryptowaluta, a już zdążyła sporo namieszać. Notowania mamy dopiero od sierpnia 2020 roku. A sortując kryptowaluty według market capu zajmuje 6 miejsce.
Market cap to całkowita wartość rynkowa podaży kryptowaluty w obiegu. Jest analogiczna do kapitalizacji w wolnym obrocie na giełdzie. Kapitalizacja rynkowa = aktualna cena x podaż w obiegu.
Dzienna kapitalizacja: $ 7 905 109 557.
7. Bitcoin Cash (BCH)
Swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Jego wykres jest mocno wypłaszczony, co oznacza raczej ryzykowną grę - bez ruchu w którąkolwiek ze stron - ciężko cokolwiek zarobić. Obecna wartość to 10% najwyższej historycznej ceny Bitcoina Cash. Ten fork miał podążać kursem za swoim bratem, jednak za długo ta radość nie trwała. Ale mimo wszystko, jak widać - użytkownicy giełd kryptowalut lubią ten walor, skoro znalazł się w zestawieniu.
Dzienna kapitalizacja: $ 6 402 402 908.
8. Cardano (ADA)
Podobnie jak poprzednicy - wielkie nadzieje związane z Cardano chyba zostały dawno pogrzebane. Było dobrze na początku projektu, a teraz cena szoruje po dnie. Niestety.
Dzienna kapitalizacja: $ 5 565 055 494.
9. Binance Coin (BNB)
W przypadku kryptowaluty rozliczeniowej giełdy Binance - sytuacja ma się bardzo dobrze. Na wykresie da się zauważyć wyraźny trend wzrostowy. W dodatku - właśnie cena dociera w okolice ATH czyli 43 dolarów w czerwcu 2019 r. To będzie ciekawa para do obserwowania w najbliższych tygodniach.
Dzienna kapitalizacja: $ 5 443 855 186.
Przy założeniu szczytowej formy Binance Coina i czekającej go potencjalnej korekty 50% - jeśli trend się utrzyma - po korekcie możemy liczyć na wyceny powyżej 58 USD.
10. Chainlink (LINK)
I ostatnia w zestawieniu kryptowaluta - Chainlink tu również wykres wygląda interesująco. Mamy trend wzrostowy. Aktualnie instrument jest po lekkich przecenach. Czerwony kolor MACD świadczy o utracie siły wzrostów, jednak gdyby może wyczekać jakiś znak - wtedy nie byłoby tak źle. Jak na razie - bez pozycji, ale ta para ma szansę na nowe ATH. Kto wie, 2021 pokaże.
Dzienna kapitalizacja: $ 4 528 438 525.
Ranking kryptowalut według kapitalizacji rynkowej
Powyższa lista kryptowalut powstała w oparciu o listing z serwisu Coinmarketcap. Zrzut ekranu został zrobiony 1 stycznia 2021 roku w godzinach porannych.
Zwróć również uwagę na schemat dominacji kryptowalut. Pokrywa się ona również z wyżej prezentowanym rankingiem. Na pierwszym miejscu - król Bitcoin Pierwszy, następne jest Ethereum, Tether, Ripple, Litecoin, i tak dalej.
Uwaga! Materiał ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowi rekomendacji do handlu kryptowalutami. Ryzykujesz własne pieniądze na własne ryzyko.