WBTC

Kurs Wrapped Bitcoin

Aktualny kurs WBTC (WBTC PLN):

z 23:35:01 13-04-2024 249 256,8891 61 865,6960 USD NA ŻYWO

Za 100 PLN kupisz:

0,0004 WBTC

Nastroje inwestorów:Indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index) jest liczony na podstawie wielu czynników takich jak: zmienność rynków, wolumeny transakcji, nastroje wiadomości w social mediach, dominacji Bitcoina oraz aktualnych trendów. Podawany w przedziale 0-100, gdzie 0 to ekstremalny strach, a 100 to ekstremalna chciwość. Aktualizowany raz dziennie.

 • ▲ 79 / 100
 • Ekstremalna <br />chciwość
 • Ekstremalna
  chciwość
 • Kapitalizacja: 9,67 mld USD
 • Wolumen (24h): 463,82 mln USD
 • Ilość w obrocie: 0,16 mln WBTC
 • Ilość maksymalna: Brak limitu
 • Historyczne maksimum:73494,7932 USD
 • Data wystąpienia ATH:2024-03-14
 • Różnica procentowa:-15,82%
 • Do szczytu pozostało:-11629,0972 USD
 • Od wczoraj: -20383.1045 zł -7.559%
 • Ostatni tydzień: -20906.8044 zł -7.739%
 • Ostatni miesiąc: -36565.5995 zł -12.793%

Kurs WBTC (WBTC) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (14)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

GIEŁDA Z WRAPPED BITCOIN Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Kalkulator WBTC - przelicz WBTC na FIATy lub inne kryptowaluty


Chcę wymienić


Tokenów wrapped jest coraz więcej na rynku. Można się spotkać, z tokenami, które bazują nawet na mało popularnych kryptowalutach. Jednak znaczące usprawnienie wniósł Wrapped Bitcoin, który unowocześnił korzystanie z Bitcoina. Chcesz się więcej dowiedzieć, czym są tokeny wrapped i jak działają? Zapraszamy do przeczytania całego artykułu!

Jak powstał Wrapped Bitcoin?

Kryptowaluta Wrapped Bitcoin została wyemitowana na rynek kryptowalut w 2019 roku. Pomysłodawcami tego tokenu są 3 firmy:

 • Kyber Network – obecnie w projekcie WBTC jest dostawcą i nadzorcą sieci. Oznacza to, że jest instytucją odpowiedzialną za wybijanie oraz spalanie tokenów Wrapped Bitcoin. Nadzoruje wartość WBTC, żeby była ona równa 1:1 do ceny Bitcoina.
 • BitGo – to firma, która na co dzień zajmuje się przechowywaniem i wymianą cyfrowych aktywów oraz usługami finansowymi. Jako organ nadzorczy Wrapped Bitcoin jest odpowiedzialny za przechowywanie tokenów WBTC oraz posiada klucze, które są niezbędne do wyemitowania większej ilości monet.
 • Ren – koncentruje swoje działania wokół aplikacji DeFi oraz integracji cross-blockchain. Wykorzystuje do tego rozwiązania takie jak: RenVM czy RenBridge.

WBTC to token, który obsługuje standard ERC-20 i jednocześnie ma taką samą wartość jak Bitcoin. Mimo tego, że korzystają z różnych blockchainów, to wszelkie zmiany ceny Bitcoina wpływają na kurs Wrapped Bitcoin.

Ogólne informacje o kryptowalucie WBTC

Nazwa projektuWrapped Bitcoin
PomysłodawcyFirmy Ren, BitGo i Kyber Network
WłaścicielWBTC DAO
AlgorytmBrak
PlatformaEtdereum
Maksymalny wolumen monetNie ma określonego maksimum, zależy od popytu
Wartość1 WBTC = 1 BTC

🌍 Kursy WBTC z popularnych giełd kryptowalut

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-13 22:21:02
 • Min. - Cena minimalna (24h)
 • Max. - Cena maksymalna (24h)
 • Ost. - Cena ostatniej transakcji
 • Wol. - Wolumen
 • - Najniższa cena w tej parze walutowej
 • - Najwyższa cena w tej parze walutowej

WBTC/BTC

 • BinanceMin. 0.9988 BTCMax. 1.0009 BTCOst. 0.9992 BTCWol. 205.5095
 • HitBTCMin. 0.9987 BTCMax. 1.0004 BTCOst. 0.9993 BTCWol. 0.0503
 • KuCoinMin. 0.9911 BTCMax. 1.0024 BTCOst. 0.9986 BTCWol. 3.4333

WBTC/USDT

 • BinanceMin. 63221.8600 USDTMax. 68031.2000 USDTOst. 63221.8600 USDTWol. 37.2257
 • KuCoinMin. 60118.4400 USDTMax. 67977.0000 USDTOst. 61538.9500 USDTWol. 7.0427

Jak działa Wrapped Bitcoin i co go łączy z Bitcoinem?

Czym są tokeny wrapped?

Wrapped Bitcoin to rodzaj szczególnej kryptowaluty. Swoim powiązaniem do wartości z Bitcoinem przypomina tradycyjne stablecoiny, które odpowiadają wartości bazowym walutom fiducjarnym. Tokeny wrapped to tokenizowana wersja innej kryptowaluty. Tokeny wrapped nie muszą znajdować się na tym samym blockchainie, co krypto, na którym bazują. Tu dobrym przykładem jest nasz główny bohater Wrapped Bitcoin. Można powiedzieć, że nawet większość tokenów wrapped jest hostowanych na innych blockchainach niż ich bazowa kryptowaluta, którą reprezentują. Dzięki temu w szybki sposób można rozwiązać problem interoperacyjności. Pierwsze tokeny wrapped, jakie się pojawiły na rynku, były nawet oparte tylko na sieci Ethereum. Jednak świat kryptowalut szybko się rozwija i nowe wrapped próbują innych łańcuchów.

Jak działa Wrapped Bitcoin krok po kroku

Zacznijmy od tego, że funkcjonują w tej mechanice dwie strony:

 • sprzedawca – zarządza obiegiem WBTC pośród użytkowników sieci i może spalać tokeny w razie potrzeby,
 • powiernik – emitują WBTC i są odpowiedzialni za utrzymanie odpowiedniej wielkości rezerw z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa.

Krok 1: Aby kupić WBTC, kupujący składa wniosek do sprzedawcy, a ten do powiernika, żeby wyemitował określoną ilość monet WBTC.

Krok 2: Tokeny BTC są przesyłane do powiernika, a ten przekazuje kupującemu odpowiednią ilość WBTC.

Krok 3: Jeżeli chcesz odzyskać swoje BTC, to proces zadziała w odwrotną stronę. Po przekazaniu WBTC są one spalane, a BTC z rezerw trafiają do użytkownika.

To wszystko! Zatem system działania Wrapped Bitcoin przypomina emitowanie i spalanie stablecoinów. Tylko że tutaj mamy do czynienia z jeszcze jedną stroną, która pośredniczy pomiędzy sprzedającym a kupującym.

Dlaczego potrzebny jest WBTC Bitcoinowi?

Bitcoin, mimo że jest najpopularniejszą kryptowalutą i pokonuje swoich konkurentów pod kątem kapitalizacji rynkowej, to niestety jest przestarzały technologicznie. Natomiast takie Ethereum zostało zbudowane od podstaw, żeby wspierać skomplikowane projekty. Wykorzystuje do tego smart kontrakty, które są podstawą działania branży zdecentralizowanych finansów. Dzięki temu użytkownicy sieci Ethereum mają dostęp do zaawansowanych produktów finansowych, takich jak ubezpieczenia i pożyczki.

Warto to wiedzieć, żeby zrozumieć, dlaczego Bitcoin potrzebował swojego mniejszego brata, który pomoże mu wykorzystać zaawansowaną technologię. Dzięki Wrapped Bitcoin giełdy, usługi płatnicze, czy portfele, które współpracują z Ethereum, mają ułatwioną sprawę. Do obsługi transakcji nie są potrzebne dwa oddzielne bloki działające na ETH i BTC. Wystarczy obsługiwać je z pomocą WBTC.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można przyspieszać zastanego staruszka Bitcoina, który potrzebuje 10 minut na obsługę bloku. Bloki Ethereum są przetwarzane co 15 sekund, a i tak są inne kryptowaluty, które działają jeszcze szybciej.

Wady i zalety Wrapped Bitcoin

Zacznijmy od wad w funkcjonowaniu WBTC.

 1. Skalowaność – ze względu na to, że WBTC jest oparte na sieci Ethereum, to ma problemy ze skalowalnością.
 2. Zaufanie do powiernika – działanie WBTC wymaga przesłania swoich BTC do powiernika, który „owinie i rozwinie” twoje tokeny.

W takim razie, jakie zalety ma Wrapped Bitcoin?

 1. Szybkość – WBTC jest zdecydowanie szybszy niż Bitcoin. Czym jest kilkanaście sekund w porównaniu do 10 minut?
 2. Zwiększona funkcjonalność – WBTC umożliwia wykorzystanie go do wielu funkcji. Natomiast Bitcoin został stworzony tylko do cyfrowych płatności.
 3. Korzystniejsza płynność – WBTC jest jedynym rozwiązaniem dla Bitcoina, żeby wykorzystać działania zdecentralizowanych giełd. Radzą sobie one lepiej z problemem płynności niż scentralizowane giełdy.

Gdzie można kupić Wrapped Bitcoin?

Z łatwością kupisz interesującą Cię ilość WBTC na popularnych giełdach kryptowalut. Wrapped Bitcoin jest dostępny m.in. na:

Jako kryptowaluta powiązana z DeFi znajdziesz ją również na zdecentralizowanych giełdach, takich jak Uniswap.

Czy inwestycja w WBTC jest bezpieczna?

Tak jak zakup innych kryptowalut, taki i decyzja o inwestowaniu w Wrapped Bitcoin powinna być rozważna. Rynek kryptowalut charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością cen. Zwłaszcza że wartość WBTC jest powiązana z aktualną ceną Bitcoina.

WBTC i jego ekosystem jest nadzorowany przez ogromne firmy, które mają swoją ugruntowaną pozycję na rynku. W związku z tym nie ma obaw, żeby Wrapped Bitcoin miał zniknąć z dnia na dzień.

Bezpieczeństwo WBTC, jeżeli chodzi o smart kontrakty, na których się opiera Wrapped Bitcoin, miały już kilka razy przeprowadzane audyty.

Przyszłość kryptowaluty Wrapped Bitcoin

Wygląda na to, że Wrapped Bitcoin nie rozwinął w pełni swojego potencjału. Jest trochę łącznikiem między pierwszymi powolnymi kryptowalutami (Bitcoinem) a nowoczesnością i szybkością, jaką oferuję m.in. Ethereum.

Dzięki temu, że WBTC został stworzony przez 3 prężnie rozwijające się firmy, daje nadzieję, że projekt nie zostanie porzucony. Będzie mógł dalej się rozwijać i łączyć przeszłość z przyszłością. Właśnie dzięki takim kryptowalutom jak WBTC, Bitcoin ma szansę dogonić dynamicznie zmieniający się rynek cyfrowych walut.

Ciekawostki o WBTC

 • Skonwertowanie BTC na WBTC i przesłanie go przez Ethereum na inny adres i z powrotem, trwa krócej, niż przesłanie Bitcoinów poprzez sieć BTC.