KRW Kurs wona południowokoreańskiego, aktualna cena forex, kalkulator

Przelicznik - kalkulator wona do złotówkiKoreańczycy w Korei Południowej do wszelkiego rodzaju codziennych rozliczeń wykorzystują walutę narodową, czyli wona południowokoreańskiego. Jego międzynarodowy kod ISO to KRW.

Historia wona

Won południowokoreański jest spokrewniony pod względem etymologii nazwy z jenem japońskim oraz z chińskim juanem. Nazwa won dla pieniędzy w obiegu w Korei Południowej, jak i w Korei Północnej obowiązuje od tysięcy lat. Niemniej w 1910 roku wprowadzono oficjalnie do obiegu w Korei walutę jenów japońskich, jako że kraj ten znalazł się pod japońską okupacją. Później funkcjonowały jeny koreańskie, aby po II Wojnie Światowej ostatecznie powrócić do nazewnictwa wonów. Obowiązywały jednak one na równi z japońskimi i koreańskimi jenami jeszcze przez kilka lat.

W 1953 roku wprowadzono na miejsce tradycyjnej waluty won hwany południowokoreańskie, ale już po 9 latach powrócono do wonów południowokoreańskich.

Wony południowokoreańskie w obiegu

Jeden won południowokoreański dzieli się na 100 dzonów. Pieniądz ten występuje w postaci monet o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500 wonów, zaś banknoty występują w nominałach: 1000, 5000, 10 000, 50 000 wonów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Flaga Europy
Porówynwarka kantorówSprawdź