DAI

Kurs DAI

Aktualny kurs DAI (DAI PLN):

z 15:10:01 21-02-2024 3,9938 1,0001 USD NA ŻYWO

Za 100 PLN kupisz:

25,0388 DAI

Nastroje inwestorów:Indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index) jest liczony na podstawie wielu czynników takich jak: zmienność rynków, wolumeny transakcji, nastroje wiadomości w social mediach, dominacji Bitcoina oraz aktualnych trendów. Podawany w przedziale 0-100, gdzie 0 to ekstremalny strach, a 100 to ekstremalna chciwość. Aktualizowany raz dziennie.

 • ▲ 78 / 100
 • Ekstremalna <br />chciwość
 • Ekstremalna
  chciwość
 • Kapitalizacja: 5,35 mld USD
 • Wolumen (24h): 174,97 mln USD
 • Ilość w obrocie: 5347,89 mln DAI
 • Ilość maksymalna: Brak limitu
 • Historyczne maksimum:1,0930 USD
 • Data wystąpienia ATH:2020-03-13
 • Różnica procentowa:-8,50%
 • Do szczytu pozostało:-0,0929 USD
 • Od wczoraj: +0.0002 zł +0.005%
 • Ostatni tydzień: -0.0533 zł -1.317%
 • Ostatni miesiąc: -0.0024 zł -0.060%

Kurs DAI (DAI) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (18)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

GIEŁDA Z DAI Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Kalkulator DAI - przelicz DAI na FIATy lub inne kryptowaluty


Chcę wymienić


Czy jest możliwe, żeby kryptowaluta miała w całości zdecentralizowany charakter? Czyli jej właścicielem nie będzie jedna prywatna firma, a rzesze użytkowników sieci? Tak, to jest możliwe!

Właśnie w ten sposób działa stablecoin Dai. Jest on emitowany przez swoich użytkowników, a jego rezerwy są nawet większe, niż powinny. Zatem poznajmy bliżej tą niezwykłą kryptowalutę.

Jak powstał stablecoin Dai?

Właściciel Dai, czyli zdecentralizowana organizacja MarkerDAO została założona w 2014 roku przez Duńczyka Rune Christensena.

Natomiast stablecoin Dai pojawił się na rynku końcem 2017 roku. W kolejnym roku postanowiono utworzyć Fundację Maker, która będzie nadzorowała poprawność działania smart kontraktów Dai. Jednak jest to rozwiązanie tymczasowe. Kiedy okaże się, że poważnych błędów w działaniu Dai już nie ma, to wtedy fundacja nie będzie już potrzebna.

Kluczowy dla przetrwania kryptowaluty Dai okazał się rok 2020 i nadejście globalnej pandemii COVID-19. Przez spadek notowań na giełdzie kryptowalut włączył się mechanizm sprzedaży. Na skutek tego kurs Dai odbiegł od kursu dolara i przestał być stabilny. Maksimum, jakie osiągnął, to 1 DAI był równy 1,11 USD.

Ogólne informacje o kryptowalucie Dai

Nazwa projektuDai
PomysłodawcyMakerDAO, w szczególności właściciel Duńczyk – Rune Christensen
WłaścicielMakerDAO
AlgorytmEthereum Ethash
PlatformaEthereum
Maksymalny wolumen monetBrak ograniczeń
Wartość1 DAI = 1 USD

Jak działa i czym jest Dai?

Działanie tokena Dai jest dużo bardziej skomplikowane niż Bitcoina. Funkcjonuje on na zasadzie zdecentralizowanej i w pełni automatycznej organizacji. Stąd właśnie wziął się skrót DAO (Decentralized Autonomous Organization). Pełna nazwa to MakerDAO i jest oparta na działaniu smart kontraktów na platformie Ethereum.

W celu prawidłowego działania i wysokości ceny Dai został uruchomiony drugi token, który pomaga mu regulować wahania cenowe. Tym tokenem jest Maker (MKR). Przykładem działania tokenu MKR są masowe wyprzedaże, kiedy na rynku kryptowalut są bardzo duże spadki.

Oprócz USD i MKR jest jeszcze jeden element w skarbcu rezerw kryptowaluty Dai. Tym trzecim elementem jest Ethereum (ETH). Rezerwa w ETH jest dostępna dla wszystkich i jest widoczna w publicznym blockchainie.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest pobieranie wyższej opłaty niż sama wartość Dai. Dzięki takiemu rozwiązaniu utrzymywane rezerwy są większe, a wskaźnik zabezpieczenia tokenów wynosi ponad 100%.

Co więcej, żeby wartość Dai równała się wartości dolara amerykańskiego, wprowadzono dodatkowe dwa wskaźniki:

 1. DSR (Dai Savings Rate) – to stopa procentowa, która jest opłacana z opłaty stabilizacyjnej DAI. W zależności od wartości tokena użytkownicy, którzy posiadają MKR, mogą zwiększyć lub zmniejszyć DSR.
 2. Opłata stabilizacyjna – to stopa procentowa, od której zależy cena Dai. Sprowadza się do tego, że pożyczanie Dai jest droższe, więc ogranicza popyt. Z drugiej strony może zachęcać do spłaty Dai, żeby zmniejszyć popyt na rynku.

Gdzie kupić kryptowalutę Dai?

Jak inne popularne kryptowaluty i stablecoiny, tak i Dai można kupić na tradycyjnych krypto giełdach. W związku z tym Dai znajdziesz m.in. na:

Oprócz kantorów kryptowalut znajdziesz tokeny Dai również na platformach DeFi takich jak np. Uniswap.

Czy token Dai jest bezpieczny?

O bezpieczeństwie Dai świadczą jego dwie główne zalety. Pierwszą z nich jest powiązanie wartości tego stablecoina z walutą fiducjarną, a dokładniej z dolarem amerykańskim. Po dodaniu do swojego portfela taki token może zrównoważyć wahania, które obserwuje się na rynku kryptowalut.

Drugą istotną zaletą Dai jest zarządzanie publiczne. Oznacza to, że Dai nie jest kontrolowany bezpośrednio przez prywatną firmę. Wszystko przechodzi przez użytkowników systemu. W ten sposób emitowanie oraz spalanie tokenów odbywa się publicznie. Jest to możliwe dzięki temu, że Dai działa na blockchainie Ethereum na podstawie smart kontraktów. Poprawne działanie smart kontraktów jest jeszcze nadzorowane przez Fundację Maker (Maker Foundation). Ma to na celu weryfikowanie i ograniczenie możliwych błędów. Jednak w przyszłości fundacja nie powinna już być potrzebna.

Decyzja o podwyższeniu lub obniżeniu podaży również jest zawierana przez bezpośrednie głosowanie uczestników organizacji.

Co czeka w przyszłości Dai?

Dai ma za sobą najcięższy kryzys, który przetrwał w 2020 roku. Pandemia spowodowała ogromne spadki na rynku kryptowalut, przez co automat Dai wysłał zlecenia o sprzedaży aktywów. Spowodowało to duże spowolnienie i przeciążenie sieci. Niestety wskutek tego wydarzenia bardzo dużo aktywów sprzedano ze stratą dla ich właścicieli. Jednak ta sytuacja pozwoliła na dopracowanie działania systemu.

Moneta Dai jest wykorzystywana przez wiele projektów DeFi. W związku z tym ciągle jest potrzebna. Nawet niewielka kapitalizacja w porównaniu do króla stablecoinów Tethera nie przeszkadza dalej rozwijać się temu niesamowitemu projektowi.

Ciekawostki o Dai

 • W 2018 roku MarkerDAO dostał zastrzyk gotówki. Firma Andreessen Horowitz zainwestowała 15 mln dolarów, kupując około 6% wszystkich dostępnych tokenów MKR.
 • Według pomysłodawcy Rune Christensena nazwa Dai pochodzi od chińskiego znaku, który oznacza „pożyczać lub zapewniać kapitał na pożyczkę„.