
Źródło: projekt własny z użyciem recraft.ai
Co wybrać: internetowy kantor czy konto walutowe, by nie przepłacać przy wymianie walut i płatnościach za granicą? Sprawdź, które rozwiązanie lepiej odpowiada Twoim potrzebom i jakie są opłaty. Z tego artykułu dowiesz się również, jak działa kantor i rachunek walutowy oraz jakie mają wady i zalety.
Czym jest i jak działa konto walutowe w banku?
Konto walutowe to rodzaj rachunku bankowego, który jest prowadzony w innej walucie niż polski złoty (PLN) np. w euro (EUR), dolarach amerykańskich (USD), frankach szwajcarskich (CHF), czy funtach brytyjskich (GBP).
Pozwala na przechowywanie środków w danej walucie, wysyłanie przelewów międzynarodowych i wypłacanie gotówki z bankomatów bez konieczności przewalutowania każdej transakcji.
Rachunek walutowy działa analogicznie do konta osobistego w PLN. Możesz podpiąć do niego kartę płatniczą oraz zarządzać nim poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną.
Czy warto założyć konto walutowe?
Konto walutowe to produkt bankowy, który będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:
- Często podróżują za granicę.
- Pracują zdalnie dla zagranicznych firm.
- Inwestują w waluty.
- Spłacają kredyt lub faktury w obcej walucie.
- Często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych lub korzystają z usług międzynarodowych.
Wówczas konto walutowe pozwoli Ci uniknąć kosztów związanych z przewalutowaniem i prowizjami, które są naliczane przy płatnościach w obcych walutach dla konta w PLN. W ten sposób zyskujesz lepszą kontrolę nad swoimi finansami i możesz m.in. dokonywać płatności w 21 różnych walutach bez dodatkowych opłat.
Jak działa karta wielowalutowa?
Karta wielowalutowa to rodzaj karty debetowej, która jest połączona z kilkoma kontami prowadzonymi np. w PLN, EUR, CZK, czy USD. System sam rozpoznaje rodzaj waluty i wie, z jakiego konta ma pobrać środki, o ile są dostępne.
To wygodne rozwiązanie, które daje Ci oszczędności. Poza tym wystarczy Ci jedna karta do płatności lub wypłaty gotówki w wielu krajach.
Warto upewnić się przed transakcją, że masz odpowiednią kwotę na wybranym koncie. Jeżeli zabraknie środków, to może zostać obciążone Twoje konto złotówkowe oraz naliczona opłata za przewalutowanie.
Jak otworzyć konto walutowe?
Założenie konta walutowego wygląda podobnie jak otworzenie zwykłego rachunku osobistego w PLN. Możesz to zrobić online z poziomu bankowości internetowej, jeżeli chcesz mieć konta w tym samym banku, co rachunek główny.
Nowe konto w innym banku otworzysz online lub przez placówkę banku.
Na etapie określania parametrów konta ważne jest wybranie interesującej Cię waluty np. euro i zamówienie karty wielowalutowej, jeżeli bank nie zrobi tego automatycznie.

cottonbro / Pexels
Jak działa kantor internetowy?
Kantor internetowy to platforma, która daje możliwość wymiany walut bez wychodzenia z domu. Działa podobnie jak tradycyjny kantor, przy czym zamawiasz waluty poprzez bankowość elektroniczną lub konto założone w serwisie kantoru.
W praktyce wygląda to tak, żeby wymienić walutę, określasz, jakiej i ile potrzebujesz. Przelewasz środki przelewem czy zlecasz płatność BLIK. Waluta obca trafia na wskazane przez Ciebie konto walutowe.
Internetowy kantor wymiany walut to korzystna alternatywa dla banków i placówek stacjonarnych. Oprócz korzystnych kursów nie jesteś ograniczony miejscem i godzinami otwarcia punktu.
Jak wymieniać waluty w kantorze online?
Aby zlecić transakcję w kantorze online, sprawdź, jak to wygląda krok po kroku.
- Zarejestruj się lub zaloguj na stronie kantoru.
- Zasil swoje konto przelewem.
- Wybierz interesującą Cię parę walutową np. GBP/PLN.
- Wprowadź, ile chcesz wymienić środków.
- Zatwierdź transakcję.
- Odbierz środki ze swojego konta lub wskaż, na jaki rachunek walutowy mają zostać przelane.
Czy kantor internetowy jest darmowy?
Większość kantorów online nie pobiera opłat za korzystanie z konta w ich serwisie. Jednak niektóre operacje mogą generować dodatkowe koszty. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć:
- Przelewów do innych niż wskazanych banków. Zwłaszcza gdy bank odbiorcy nie ma rachunku w danej walucie.
- Przekazów walutowych.
- Potwierdzenie transakcji kodem SMS.
- Doładowania konta np. przy użyciu karty płatniczej.
Pamiętaj, że kantor nalicza swoją prowizję w postaci spreadu walutowego. To różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty.
Czy kantor online ma korzystniejsze kursy walut?
Tak, kantory internetowe mają korzystniejsze kursy wymiany walut. Zwłaszcza w porównaniu z bankami. Wynika to z tego, że ich marża jest znacznie niższa i najczęściej nie przekracza 1%. Co więcej, odchodzą im koszty związane z utrzymaniem placówki stacjonarnej.
Różnica może sięgać nawet kilkunastu złotych na jednej transakcji. Wymiana wyższej kwoty oznacza większe oszczędności.
Dodatkowo platformy online oferują ustawianie powiadomień, gdy kurs osiągnie wybrany przez Ciebie poziom, to przydatna funkcja, gdy często wymieniasz środki płatnicze.
Sprawdź, jakie firmy są polecane. Skorzystaj z naszego rankingu kantorów internetowych.
Porównanie opłat i prowizji konta walutowego i kantoru
Warto poznać różnice pomiędzy kontem walutowym i kantorem online pod kątem wysokości kosztów. Dlatego poniżej znajdziesz porównanie, z czym trzeba się liczyć przy korzystaniu z obu tych rozwiązań.
Rodzaj opłaty | Konto walutowe |
Prowadzenie konta | Zależy od aktywności klienta. Może być darmowe lub kosztować od 5 zł wzwyż. |
Karta wielowalutowa | Często płatna za miesiąc. Może być darmowa po spełnieniu dodatkowych warunków. |
Wypłata gotówki za granicą | Darmowe po spełnieniu dodatkowych warunków. |
Przewalutowanie | Tylko przy płatnościach w walucie innej niż rachunek. |
Przelewy walutowe | Darmowe po spełnieniu dodatkowych warunków. |
Rodzaj opłaty | Kantor internetowy |
Rejestracja użytkownika i korzystanie z konta | Darmowe |
Przelew na konto | Mogą być dodatkowo płatne w zależności od banku. |
Szybkie lub ekspresowe przelewy | Mogą być dodatkowo płatne. |
Potwierdzenie transakcji SMS-em | Może być pobrana niewielka opłata np. 50 gr. |
Jeśli planujesz często płacić w walucie obcej lub wypłacać gotówkę za granicą, to konto walutowe z kartą będzie wygodniejszym rozwiązaniem. Z kolei, jeśli zależy Ci na korzystnym kursie wymiany i braku stałych opłat, kantor internetowy może być bardziej opłacalny.
Co wybrać konto walutowe czy internetowy kantor walutowy?
Wybór pomiędzy kontem a kantorem może być trudny. Wybór zależy od Twoich potrzeb. W szczególności częstotliwości wymiany pieniędzy i jak często płacisz kartą za granicą. Poniżej przygotowaliśmy wady i zalety obu rozwiązań, które pomogą Ci ustalić, co będzie dla Ciebie korzystniejsze.
Zalety i wady konta walutowego
Zalety
- Bezpośrednie płatności kartą bez przewalutowania nawet w 20 różnych walutach.
- Wysyłanie i odbieranie przelewów walutowych.
- Bezpieczne przechowywanie środków w banku z gwarancją BFG.
- Wygodna obsługa przez bankowość internetową lub aplikację banku.
Wady
- Możliwe dodatkowe opłaty za prowadzenie konta i kartę.
- Wypłaty gotówki za granicą mogą wiązać się z dodatkową opłatą.
- Niekorzystne przewalutowanie, jeżeli braknie Ci środków w danej walucie.
Zalety i wady kantoru internetowego
Zalety
- Konkurencyjne kursy walut w porównaniu do banków i kantorów stacjonarnych.
- Możliwość wymiany 24/7 bez wychodzenia z domu.
- Możliwość ustawienia alertów kursowych.
- Minimalne opłaty i prowizje za wymianę.
Wady
- Brak karty płatniczej.
- Potrzebujesz mieć konto osobiste w PLN i walutowe, żeby odebrać pieniądze.
- Nie dostaniesz gotówki do ręki ani jej nie wypłacisz z bankomatu.
- Możliwe opóźnienia w realizacji transakcji.
Podsumowując, konto walutowe i kantor internetowy to dwa różne narzędzia, które mogą ułatwić zarządzanie walutami, zarówno na co dzień, jak i przy okazjonalnych transakcjach. Konto walutowe sprawdzi się, gdy często płacisz kartą za granicą, otrzymujesz przelewy w obcej walucie lub chcesz przechowywać środki np. w euro, dolarach czy funtach. Z kolei kantor online to idealna opcja, jeśli zależy Ci na szybkiej i taniej wymianie waluty bez zbędnych formalności i dodatkowych opłat.
Najlepsze rezultaty często daje połączenie obu rozwiązań. Konto walutowe z kartą wielowalutową do codziennych płatności oraz kantor internetowy do korzystnej wymiany walut online. Wybór zależy od Twoich potrzeb, stylu życia i częstotliwości operacji walutowych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Czy wymiana walut wiąże się z opłatami?
Tak, wymiana walut wiąże się z opłatami. Zarówno banki, jak i kantory pobierają prowizję w postaci spreadu walutowego.
Warto również przed wykonaniem transakcji sprawdzić, czy masz odpowiednią walutę, żeby uniknąć kosztownego przewalutowania.
Czy wymiana walut online jest bezpieczna?
Tak, wymiana walut jest bezpieczna pod warunkiem, że korzystasz z usług sprawdzonego banku lub kantoru. Strona instytucji finansowej powinna zapewniać m.in. bezpiecznie szyfrowanie poprzez HTTPS i dwuetapową weryfikację.
Pamiętaj, żeby zawsze logować się przez oficjalną stronę lub aplikację mobilną. Co więcej, nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi. W ten sposób zadbasz o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Czy konto walutowe jest oprocentowane?
Nie, w większości ofert konto walutowe nie jest oprocentowane. Nie służy ono do oszczędzania pieniędzy w walucie obcej, a do tańszych płatności za granicą.
Jeżeli chcesz odkładać pieniądze w innej walucie niż polski złoty, to rozważ założenie lokaty walutowej lub europejskiej emerytury, czyli Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego (OIPE).
Czy muszę mieć konto walutowe, żeby płacić za granicą?
Nie, jeżeli chcesz płacić bezgotówkowo za granicą, to wystarczy Ci zwykłe konto osobiste w złotówkach. Jednak konto walutowe z kartą wielowalutową pozwoli Ci znacząco obniżyć koszty przewalutowania i dodatkowych opłat.
Dlatego, jeżeli dużo podróżujesz, to rozważ założenie takiego rachunku. Będzie to prostsze, jeżeli skorzystasz z naszego rankingu kont walutowych.