Blik, co to takiego i jak działa?

Data dodania: 26 października 2022 r. / Aktualizacja: 21 sierpnia 2024 r.
blik jak działa ? blik jak działa ?
Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Raczej mało jest w Polsce osób, które nie słyszały zupełnie nic o BLIKu! Nic dziwnego: ten rewolucyjny sposób płatności jest z nami już od 2015 roku i szturmem podbił serca użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. Polski Standard Płatności, czyli właściciel BLIKa, nie śpi, i cały czas ulepsza jego funkcjonalność. Czego wyrazem jest, chociażby nowa metoda płatność BLIKiem zbliżeniowo. 

Co to BLIK?

BLIK to 6-cyfrowy kod, który możesz wygenerować w aplikacji mobilnej swojego banku. Jest on nierozerwalnie związany właśnie z mobilną wersją bankowości — logując się na konto na komputerze, nie wykonasz transakcji BLIKiem. 

Żeby płacić blikiem musisz posiadać konto bankowe, zobacz nasz ranking kont osobistych

Cała filozofia BLIKa jest prosta: generujesz kod w aplikacji, który jest ważny 2 minuty. Następnie wykonujesz czynność, np. płacisz za zakupy, i przepisujesz kod w odpowiednim miejscu, w tym przypadku na terminalu. Aplikacja pyta, czy potwierdzasz transakcję — i gotowe! Zakupy zrobione, pieniądze z konta pobrane. I wcale nie była Ci potrzebna karta do konta. Portfel możesz zostawić w domu, wystarczy, że masz przy sobie telefon z aplikacją banku. 

Co można zrobić za pomocą BLIKa?

BLIK stale się rozwija. Na przykład ostatnio weszła nowa funkcjonalność, jaką jest płatność BLIKiem zbliżeniowo. Można nim zrobić tak naprawdę to samo, co zwykłą kartą do rachunku bankowego: płacić za zakupy, wypłacać i wpłacać gotówkę. Ale BLIK to nawet więcej, niż karta do konta. Dodatkowo oferuje rewelacyjne naszym zdaniem przelewy BLIK na telefon oraz mniej popularne czeki BLIK.

Płatności BLIKiem za zakupy

Nieważne, czy płacisz za zakupy w sklepie stacjonarnym, czy też przez Internet. BLIKiem zapłacisz i tu, i tu. Ważne, by sprzedawca miał terminal, obsługujący BLIKa, lub udostępniał tę metodę płatności on-line.

Jak zapłacić kodem BLIK za zakupy w sklepie stacjonarnym?

  1. Robisz zakupy.
  2. Pytasz sprzedawcę, czy można zapłacić BLIKiem. Ewentualnie patrzysz po naklejkach przy kasie, czy widzisz logo BLIKa. Niektóre sklepy mają niestety stare terminale, które BLIKa nie obsługują, czego przykładem jest na przykład Pepco. 
  3. Sprzedawca nabija zakupy na kasę i w zależności od terminala, albo to on wybiera odpowiednią funkcję, albo informuje Cię, co musisz najpierw nacisnąć na urządzeniu (np. F4).
  4. Logujesz się do aplikacji mobilnej, generujesz kod BLIK i przepisujesz go na terminalu. 
  5. Zatwierdzasz transakcję w aplikacji. Czasami wystarczy nacisnąć: zatwierdzam, często będziesz poproszony o podanie pinu do aplikacji. 
  6. Gotowe. 

Jak zapłacić kodem BLIK w Internecie?

Jeśli sprzedawca udostępnia tę metodę, to podczas wybierania sposobu płatności na końcu zakupów szukasz opcji BLIK. Następnie logujesz się do aplikacji, generujesz 6-cyfrowy kod, przepisujesz go na stronie do płatności, zatwierdzasz w aplikacji mobilnej i to wszystko. Poniżej przykład, jak wygląda to w przypadku zakupów na Allegro. 

Jak zapłacić w Internecie BLIKiem, ale bez kodu?

Jeśli często robisz zakupy w jednym sklepie internetowym i płacisz za nie BLIKiem, możesz zapamiętać w aplikacji mobilnej banku dany sklep. Dzięki temu przy kolejnych zakupach nie musisz już generować kodu i go przepisywać. Wystarczy, że po prostu zatwierdzisz transakcję w aplikacji. 

Wypłata gotówki BLIKiem z bankomatu lub wpłata do wpłatomatu

Kodem BLIK możesz bez problemu wpłacić lub wypłacić gotówkę w bankomacie. O ile urządzenie udostępnia tę funkcję (niektóre bankomaty są stare i nie mają takiej możliwości). 

Jak wypłacić gotówkę BLIKiem?

1. Na bankomacie wybierasz opcję Wypłata BLIK oraz standardowo wprowadzasz kwotę wypłaty

2. Logujesz się do aplikacji i generujesz kod

3. Przepisujesz kod w bankomacie i zatwierdzasz

4. Zatwierdzasz transakcję w aplikacji mobilnej banku.

Przelewy BLIK na telefon

Funkcjonalność, którą kochamy. Spójrz, ile plusów:

  • Przelewy BLIK są w większości banków całkowicie za 0 zł
  • Przelewy są realizowane natychmiastowo, dosłownie w kilka sekund, nawet w weekendy i święta
  • Nie musisz znać rachunku bankowego odbiorcy, wystarczy jego nr telefonu (odbiorca musi oczywiście mieć zarejestrowany ten nr w systemie BLIK, inaczej nie zdołasz wykonać przelewu)
  • Możesz w ten sposób realizować przelewy również na swoje konto w innym banku, bez konieczności długiego czekania na przelew. 

Wady? Widzę jedną: limity. Najczęściej są dwa, dzienny limit całkowitej kwoty (zazwyczaj 1000 zł) oraz maksymalny limit na jeden przelew (przeważnie około 500 zł). Dlatego niestety BLIKiem nie przelejesz dużych kwot. Ale mniejsze jak najbardziej i bez żadnego problemu!

Jak zrobić przelew BLIK na telefon?

W tym celu musisz mieć numer telefonu osoby, do której chcesz wykonać przelew BLIK. 

1. Zaloguj się do aplikacji mobilnej i wejdź w opcje BLIKa

2. Wybierz Przelew BLIK 

3. Wprowadź dane odbiorcy (imię, nazwisko, nr telefonu) lub wybierz go z książki adresowej na telefonie

4. Wpisz kwotę i tytuł przelewu

5. Zatwierdź operację. Jeśli osoba, do której chcesz wysłać przelew nie ma zarejestrowanego tego nr telefonu w usłudze BLIK, transakcja nie zostanie zrealizowana. 

Płatność BLIKiem zbliżeniowo

Jest to najnowsza funkcjonalność BLIKa. Wystarczy, że masz telefon z NFC i możesz płacić zbliżeniowo BLIKiem w sklepach stacjonarnych, bez przepisywania kodu. Tak jak zwykłą kartą. Aby to zrobić, musisz:

1. Aktywować usługę BLIK zbliżeniowy w aplikacji mobilnej Twojego banku

2. Włączyć NFC w telefonie

3. Ustawić aplikację banku jako domyślną do płatności telefonem (najczęściej tę opcję znajdziesz w ustawieniach NFC)

4. Ustawić blokadę ekranu, pin lub biometria.

To wszystko. Później po prostu idziesz na zakupy, przy kasie mówisz, że płacisz zbliżeniowo, odblokowujesz ekran telefonu, przykładasz telefon do terminala i gotowe. Jeśli chcesz zapłacić w ten sposób w kasie samoobsługowej, wybierasz opcję płatność kartą. Jeśli wybierzesz BLIK, musisz wygenerować kod w aplikacji. 

W ten sposób możesz płacić zarówno w Polsce, jak i w sklepach za granicą, wszędzie tam, gdzie są terminale zbliżeniowe obsługujące karty Mastercard. Nie wypłacisz w ten sposób gotówki z bankomatu ani nie wpłacisz jej we wpłatomacie. Tutaj nadal możesz posługiwać się standardowym kodem. 

W jakich bankach zapłacisz BLIKiem zbliżeniowo? Na obecną chwilę tę możliwość udostępnia 6 banków: ING, mBank, Alior Bank, bank Millennium, PKO BP oraz Santander Bank Polska. 

Ważne: usługa dostępna jest tylko na telefonach z systemem Android. 

Czek BLIK

Jest to zdecydowanie najmniej znana i popularna funkcjonalność BLIKa. Niemniej, warto o niej pamiętać, być może kiedyś się przyda. 

Czek BLIK generujesz w aplikacji mobilnej swojego banku. Ustalasz kwotę, datę ważności (maksymalnie 72 godziny), oraz hasło. Po wygenerowaniu czeku masz do dyspozycji 9-cyfrowy numer czeku oraz hasło do jego realizacji. 

Co można zrobić z czekiem BLIK? 

Jest to bardzo fajna opcja w przypadku, gdy ktoś zaufany prosi Cię na przykład o pieniądze. Przykład? Twoje dziecko jest na wycieczce szkolnej, skończyły mu się środki. Nie ma swojej karty do konta. Zamiast kombinować, generujesz mu czek BLIK na określoną kwotę, przekazujesz go sms-em, a dziecko wypłaca sobie gotówkę w bankomacie. Wypłata przebiega w taki sam sposób, jak przy zwykłej transakcji pobrania gotówki z urządzenia za pomocą kodu BLIK. Z tą różnicą, że  najpierw trzeba wpisać kod czeku, a następnie hasło. I Ty nic już nie zatwierdzasz w swojej aplikacji. Dziecko może być poza zasięgiem Internetu czy sieci, nie jest to zupełnie potrzebne. Wada to na pewno to, że BLIKiem wypłacisz środki tylko w Polsce. Za granicą bankomaty niestety nie mają jeszcze tej opcji. 

Jakie banki mają czeki BLIK?

Niestety tylko kilka. Wśród nich jest Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska, Getin Bank. Natomiast otrzymany czek możesz zrealizować w następujących bankomatach: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Getin Noble Bank,  ING, mBank, PKO Bank Polski, BNP Paribas, Credit Agricole, Santander Bank Polska, wybrane bankomaty SGB, Nest Bank, Bank Pocztowy, Euronet, Planet Cash.

Czy BLIK coś kosztuje?

W zdecydowanej większości banków płatności BLIKiem za zakupy są bezpłatne. Należy zwrócić natomiast uwagę na następujące elementy:

  • czy Twój bank pobiera prowizje za wypłatę i wpłatę gotówki BLIKiem
  • Prowizja za przelew BLIK na telefon. Na szczęście ponad 90% banków nie ma takiej prowizji, ale na przykład Pekao S.A. w koncie Przekorzystnym pobiera opłatę 1 zł za realizację takiego transferu.
  • Opłata za usługę BLIK zbliżeniowy. Na przykład w koncie Millennium 360 jest taka opłata, jak opłata za kartę lub usługę BLIK zbliżeniowy. 

Jakie banki udostępniają BLIKa?

W tej części artykułu należy zrobić podział na różne funkcjonalności BLIK. I tak:

Płatności kodem BLIK w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz wypłaty gotówki  są możliwe we wszystkich największych bankach w Polsce, czyli ING, mBank, PKO BP, Pekao S.A., Millennium, Santander Bank Polska, Alior Bank, Nest Bank, BNP Paribas, bank Citi Handlowy, BOŚ Bank, Credit Agricole, Bank Pocztowy oraz w większości banków spółdzielczych. 

Natomiast płatności w Internecie bez kodu BLIK oferuje tylko kilka banków:Alior Bank, ING, Millennium, mBank, Santander Bank Polska, Pekao S.A., PKO BP. 

Przelewy na telefon BLIK nie są możliwe na ten moment w Nest Banku i Banku Pocztowym. Jeśli masz konto w banku spółdzielczym, TUTAJ sprawdzisz, czy Twój bank obsługuje ten rodzaj transferów. 

Jeśli natomiast chodzi o płatności zbliżeniowe BLIK, to wykonają je klienci ING, mBanku, PKO BP, Santander Bank Polska, Alior Bank, Millennium. 

Czy BLIK jest bezpieczny? Uważaj na oszustwa na BLIKa!

Bezpieczeństwo BLIK

Transakcje BLIKiem są stosunkowo bezpieczne, jeśli chodzi o te zatwierdzane kodem. Oprócz przepisania kodu z aplikacji, transakcję musisz potwierdzić pinem do aplikacji mobilnej Twojego banku. Dodatkowo nie masz tutaj ryzyka takiego jak podczas płatności czy wypłat kartą: że Twoja karta zostanie zeskanowana. 

Trochę gorzej sytuacja wygląda z transakcjami bez kodu. Na przykład zakupy w Internecie w zapamiętanyh sklepach. Powinieneś zachować czujność. Jeśli dodasz w aplikacji sklep do zapamiętanych (np. Allegro), a ktoś włamie się na Twoje konto na platformie, to będzie mół bardzo łątwo dokonać zakupów na Twój koszt, nawet nie mając dostępu do Twojej bankowości. A Ty nawet możesz nie zauważyć. 

W przypadku płatności zbliżeniowych BLIKiem transakcja jest zatwierdzana jedynie przez odblokowanie ekranu. To trochę mało. Bardzo łatwo uzyskać dostęp do pinu telefonu czy wzoru blokady ekranu (chociażby w autobusie, wystarczy chwilę się poprzyglądać). Mając pin do telefonu, wystarczy ukraść urządzenie i biec na zakupy. Dochodzi do tego ryzyko podsunięcia terminala do płatności zbliżeniowej w zatłoczonym miejscu, co jest popularną metodą w przypadku kart. 

Oszustwa na BLIKa

W ostatnich latach co jakiś czas nagłaśniane są oszustwa na BLIKa. Niestety, przestępcy nie śpią i wymyślają coraz to nowe metody, by okradać ludzi. Najpopularniejsze są dwa rodzaje oszustw na BLIKa:

1. OLX, Vinted, itp.

Wystawiasz coś przykładowo na OLX. Pisze do Ciebie przestępca, że jest zainteresowany zakupem. Podsyłają w wiadomości link do fałszywej strony banku lub firmy kurierskiej, który rzekomo ma służyć do zlecenia przesyłki na koszt kupującego lub odbioru przesłanych pieniędzy. A w rzeczywistości przestępca zyskuje dostęp do Twojego konta bankowego, dzięki czemu może dodać swój telefon do zaufanyc urządzeń i wypłacić gotówkę BLIKiem z bankomatu.

2. Podszywanie się pod znajomego z prośbą o kod BLIK, np. na FB.

Również dość popularna metoda kradzieży. Złodzieje przejmują konto, najczęściej na FB, lub zakładają fałszywe profile. Po czym piszą do znajomych ofiary wzruszającą wiadomość z prośbą o pomoc materialną w formie kodu BLIK. Scenariusze są różne. Złodzieje próbują przekonać ofiarę, że zostały napadnięte i straciły portfel i karty, znalazły się w podbramkowej sytuacji i potrzebują pożyczki na kilka dni, nie mają czym zapłacić za zatankowane paliwo, mają chwilową blokadę na koncie i wiele, wiele innych.

Wniosek jest jeden: nigdy nie podawaj nikomu kodu BLIK i nie klikaj w nieznane linki. Jeśli ktoś Cię prosi o pożyczkę, zadzwoń do tej osoby i telefonicznie zweryfikuj, czy rzeczywiście to ona pisze do Ciebie. 

Ocena artykułu
4.4/5 (głosów: 7)