Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Data dodania: 28 czerwca 2023 r. / Aktualizacja: 22 marca 2024 r.
Bezpieczeństwo wymiany walut w kantorach internetowych Bezpieczeństwo wymiany walut w kantorach internetowych
Źródło: Lukas / Pexels / Wikipedia

W 2021 roku w kantorach internetowych wymieniono ponad 60 mld zł. Jak widać, wszyscy je pokochali i docenili. Nic dziwnego, to bardzo wygodne i tanie rozwiązanie. Ale czy wymiana walut online jest bezpieczna? Czy przesyłając swoje ciężko zarobione pieniądze do kantoru internetowego, masz pewność, że odzyskasz je z powrotem? Jaki powinien być bezpieczny kantor internetowy? Podpowiadamy!

Bezpieczny kantor internetowy, czyli jaki? Co wpływa na bezpieczeństwo kantoru internetowego?

Ile dany kantor jest na rynku

Naszym zdaniem, jest to jeden z ważnych elementów, który świadczy o tym, czy dany kantor walutowy jest bezpieczny.

Jeśli jest to całkowicie nowa firma na rynku, bez żadnych opinii, musisz liczyć się możliwością, że jest to scam. Dlatego zawsze warto sprawdzić, od jak dawna dany kantor internetowy działa. Im dłużej, tym lepiej to świadczy o jego dobrej formie finansowej i umiejętnym zarządzaniu. Ale nie tylko o to chodzi. Jeśli kantory internetowe istnieją od przynajmniej kilku lat, gdzieś w internecie na pewno znajdziesz o nich opinie użytkowników.

Pamiętaj o jednej rzeczy: upaść może nawet wielki bank z dziesiątkami lat doświadczenia, a co tu mówić o kantorach. Staż na rynku jest tylko jednym z elementów, które powinieneś sprawdzić.

Wiarygodność kantoru internetowego

Po pierwsze: czy wybrany serwis wymiany walut podaje wszystkie dane i gdzie ma siedzibę.

Wybór odpowiedniego kantoru internetowego powinieneś zacząć od sprawdzenia, gdzie ma siedzibę, czy podaje wszystkie dane na stronie i w jakiej formie prawnej działa. Na stronie internetowej kantoru powinna znaleźć się pełna nazwa firmy, REGON oraz numery NIP i KRS. Dzięki temu Ty możesz sprawdzić, czy taka firma faktycznie istnieje, w jakiej formie działa, jakim kapitałem początkowym dysponuje. Sam przyznasz, że kantor internetowy X, działający od 2 miesięcy w formie sp. z o.o. z kapitałem początkowym 5 000 zł nie jest tak wiarygodny, jak kantor działający od 2011 roku w formie spółki akcyjnej z kapitałem ponad 3 mln zł.

Dochodzi jeszcze kwestia siedziby. Nie namawiamy do lokalnego patriotyzmu i wybierania tylko kantorów z siedzibą w Polsce, ale podkreślamy, że warto zwrócić na to uwagę. Firmy mało solidne często wybierają kraje z siedzibą w tak zwanych rajach podatkowych, gdzie podatki są niskie a przepisy bardzo liberalne (i nie ma praktycznie żadnego nadzoru).

Sprawdź ranking kantorów dla firm

Po drugie: czy kantor internetowy funkcjonuje na podstawie licencji KNF lub ma nadzór innego państwa

Naszym zdaniem, bezpieczny kantor internetowy to taki, który ma licencję KNF lub jej odpowiednika w innym państwie. Oczywiście, nikt nie da Ci żadnej gwarancji, że kantory online z licencją nie upadną. Przecież banki również upadają. W takim razie co ona daje?

  • KNF wyda licencję tylko dla kantoru walutowego online w dobrej sytuacji finansowej.
  • Otrzymają ją jedynie platformy internetowej wymiany walut, które są dobrze zarządzane.
  • Licencja świadczy o tym, że kantor walutowy ma środki i możliwości do obsługi pieniędzy klientów, a same pieniądze na transakcje są chronione na oddzielnych kontach.

Trzecia rzecz: czy łatwo jest skontaktować się z kantorem

Powinno to być oczywistą oczywistością, że w przypadku kantorów internetowych możesz łatwo i szybko skontaktować się z nimi online. Ale wcale tak nie jest. Stosunkowo niewiele z internetowych kantorów online oferuje swoim klientom czat. Większość z nich preferuje kontakt przez formularz kontaktowy. Tak samo połączenia telefoniczne: czasami chcesz po prostu zadzwonić i szybko rozwiązać powstały przy operacji wymiany walut problem, ale jak masz to zrobić, jeśli Twój dotychczas najlepszy kantor internetowy nie ma żadnej infolinii? Albo ma, za granicą, w egotycznym kraju, więc koszt połączenia będzie kolosalny? Bezpieczny kantor internetowy zapewnia swoim klientom możliwość komunikacji w różnych kanałach, najlepiej 24/7.

Procedury weryfikacyjne

W większości przypadków z usług kantoru internetowego skorzystasz dopiero wtedy, gdy przejdziesz weryfikację tożsamości, co wiąże się z podaniem danych osobowych klienta i adresu. Jest to podyktowane tym, że takie serwisy muszą stosować się do przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu z dnia 1 marca 2018 r. Na przykład muszą raportować do GIIF podejrzane transakcje.

Dla porównania, kantory stacjonarne nie muszą ani weryfikować tożsamości klienta, ani zgłaszać transakcji, dopóki taka osoba nie wymienia więcej niż równowartość 15 000 euro.

Zabezpieczenia techniczne

Chodzi o całą masę różnorodnych zabezpieczeń technicznych, mających wpływać na bezpieczeństwo na koncie klienta kantoru.

Sprawdź wybrane przez nas kantory internetowe

Jakie zabezpieczenia stosują kantory internetowe?

Rzetelne kantory internetowe stosują wiele zabezpieczeń konta na raz. Najczęściej są to:

  • Certyfikat Extended Validation SSL. Czyli certyfikat bezpieczeństwa. Bezpieczny wirtualny kantor ma SSL, który szyfruje poufne dane podczas transakcji wymiany walut (login, hasło, dane karty czy konta bankowego itp.) Żeby sprawdzić certyfikat, wchodzisz na stronę kantoru i w pasku adresu klikasz kłódkę lub pole https. Jest to takie samo zabezpieczenie jak to, które stosują banki do ochrony bankowości internetowej.
  • Dodatkowa autoryzacja. Godny zaufania kantor wymiany walut oferuje dodatkową autoryzację podczas operacji wymiany walut. Np. sms-em, mailem lub w aplikacji mobilnej. Jest to ważne w momencie, gdyby ktoś uzyskał dostęp do Twojego konta w kantorze.

Czy środki w kantorze internetowym są objęte gwarancją BFG?

Gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 000 euro objęte są środki zdeponowane w bankach komercyjnych i spółdzielczych, SKOKach i oddziałach banków zagranicznych. Większość kantorów internetowych takiej gwarancji nie posiada. Wyjątkiem na polskim rynku wymiany walut jest Kantor Internetowy Alior Banku, który taką ochronę depozytów posiada. Oznacza to, że w razie upadłości i niewypłacalności banku, BFG wypłaci Ci równowartość Twoich środków do kwoty 100 000 euro. Niewątpliwie jest to bezpieczny kantor internetowy.

Ocena artykułu
3.7/5 (głosów: 3)