Kantor walutowy Alior Bank – analiza i opinie

Data dodania: 5 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 5 października 2023 r.

Najważniejsze informacje o koncie walutowym

 • Bank
  Kantor Walutowy Alior Bank

  Kantor Walutowy Alior Bank

 • Ranking kont

  1 miejsce w rankingu

 • Aktualne promocje

  Brak aktualnych promocji.

 • 0 zł
  Opłata za konto
 • 0 złPrzelewy SEPA: 0 PLN, przelewy SWIFT: 0PLN/30 PLN + 100 PLN w opcji OUR
  Przelewy
 • 0-9 zł
  Bankomaty za granicą
 • 0 zł
  Karta wielowalutowa

Zakładam konto

Kantor walutowy Alior Bank - analiza i opinie

Oferta walutowa Alior Banku może wprawić niektórych w zakłopotanie z tej przyczyny, że Alior ma dwa podobne produkty walutowe.

Pierwszy z nich to zwykłe konta walutowe w 4 podstawowych walutach, do których możesz podpiąć swoją kartę od Konta Jakże Osobistego w złotówkach oraz kantor online. Do tych wszystkich produktów masz dostęp po zalogowaniu się do zwykłej bankowości Alior Banku.

Natomiast produkt drugi, czyli ten, którym się dzisiaj zajmiemy, to Kantor Walutowy Alior Banku, w którym masz dostęp do rachunków aż w 21 walutach. Kantor ma swoją własną, oddzielną stronę internetową www.kantor.aliorbank.pl. Nie musisz mieć konta czy innego produktu w Alior Banku, możesz założyć konto w Kantorze Walutowym bez nich. 

Sprawdzimy dzisiaj, jak wypada oferta kont walutowych w Kantorze internetowym Aliora!

Opinie i ocena kantoru walutowego w Alior Banku

Składowe naszej oceny:
25% - Opłaty za prowadzenie 5,00/5
20% - Oferta walutowa 5,00/5
20% - Opinie użytkowników(głosów: 68) Oddaj swój głos → 3,40/5
10% - Karta wielowalutowa 5,00/5
10% - Kantor walutowy 5,00/5
5% - Wymagane konto osobiste 5,00/5
10% - Promocje 5,00/5
Całościowa ocena konta: 4,68/5

Plusy i minusy kantoru walutowego w Alior Banku

Zalety

 • Aż 21 walut
 • Darmowa karta wielowalutowa
 • Możesz bez opłat wypłacać PLN, EUR, USD i GBP w oddziałach Alior Banku
 • Najstarszy bankowy kantor internetowy - od 2012 r.

Wady

 • Prowizja za 2 i kolejną w miesiącu wypłatę z bankomatów

Szczegóły kantoru walutowego Alior Bank

 • Rodzaj kantoruBankowy kantor online
 • Strona internetowahttps://kantor.aliorbank.pl/
 • Dostępne walutyPLN, EUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK,  JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY
 • Aplikacja mobilna TAK
 • Karta wielowalutowa TAK
 • Założenie oraz prowadzenie konta0 PLN
 • Karta wielowalutowa0 PLN
 • Wpłata lub wypłata waluty w oddziale banku0 PLN
 • Przelew SEPA0 PLN
 • Przelew SWIFT0PLN/30 PLN + 100 PLN w opcji OUR
 • DostępnośćAplikacja mobilna, bankowość internetowa
 • Alert walutowy TAK
 • Minimalna kwota wymiany5 USD/EUR/CHF/GBP/AUD/CAD/BGN 10 HKD/ILS/ZAR/TRY/RON/SEK/NOK/DKK 20 PLN 100 CZK/THB/MXN 1000 HUF/JPY

Opłaty i prowizje w Kantorze Alior Bank

Opłaty za konto walutowe i kartę wielowalutową w Alior Banku

Konta walutowe

Pierwszym pytaniem, jakie się nasuwa, jest oczywiście to, w jakich walutach można mieć konta w Kantorze Walutowym Alior Banku? Możliwości są duże, ponieważ takich rachunków jest aż 21: PLN, EUR, USD, CHF, GBP, SEK, NOK,  JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, TRY.

Otwarcie i prowadzenie wszystkich tych kont jest całkowicie darmowe. 

Karta wielowalutowa

karta_wielowalutowa_kantor aliorWielowalutowa karta jest bezpłatna. Nie ponosisz również żadnej opłaty miesięcznej za korzystanie z niej. Warto pamiętać o drobnej opłacie w wysokości 1 zł za sprawdzenie salda w bankomacie — lepiej robić to po prostu w aplikacji mobilnej. Domyślnym kontem głównym dla karty wielowalutowej jest rachunek w euro, nie w złotówkach.

Musisz chyba przyznać, że jak na razie to oferta Kantoru Walutowego Aliora sprawia naprawdę dobre wrażenie.

Warto dodać informację o mobilnych płatnościach kartą wielowalutową Aliora. Możesz ją dodać do Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, FitBit Pay, Xiaomi Pay i SwatchPay. Płać kartą, telefonem, zegarkiem — jak lubisz.

Opłaty za wypłatę i wpłatę gotówki w Kantorze Walutowym w Alior Banku

Oddziały Alior Banku

W oddziałach banku (w tych, które mają obsługę walutową) możesz wpłacić do Kantoru złotówki, USD, GBP i EUR - zrobisz to bezpłatnie. Wypłacić możesz te same waluty, również za darmo. Nie zapomnij o limitach, bez wcześniejszego awizo gotówki możesz wypłacić jedynie 25 000 PLN/3 000 EUR lub 2000 GBP/USD. Jeśli chciałbyś wypłacić większe kwoty, musisz je zamówić kilka dni wcześniej w bankowości.

Bankomaty

Jeśli natomiast mówimy o wypłatach kartą wielowalutową z bankomatów, to sprawa przedstawia się następująco:

 • Pierwsza wypłata kartą z rachunku walutowego w miesiącu kalendarzowym jest darmowa. Nieważne, czy wypłacasz złotówki w Polsce, euro czy inną walutę.
 • Druga i kolejna wypłata z bankomatów wiąże się z opłatą 9 zł od każdej transakcji, niezależnie od tego, jaką walutę i gdzie będziesz wypłacał.

Opłaty za przelewy z Kantoru Walutowego Alior

Przelewy w złotówkach na rachunki w polskich bankach są za 0 zł pod warunkiem, że wykonujesz je samodzielnie w bankowości. Gdybyś zlecił je w placówce, to koszt jednego przelewu wynosi 7 zł.

Tak samo jest w przypadku przelewów SEPA w euro - 0 zł/7 zł.

Teraz omówimy opłaty dotyczące przelewów walutowych w innych walutach. Kantor Walutowy Alior Banku. Na początku musimy sobie powiedzieć, co to jest Licznik. W Kantorze Alior Banku przelewy walutowe zależą od wartości licznika. A wartość licznika zależy od tego, jaką kwotę wymienisz w kantorze. Licznik dla każdej z walut jest naliczany oddzielnie.

Przykład:

Wymieniasz w Kantorze złotówki na 1 000 USD oraz na 200 GBP. Stan Twojego licznika wynosi w tym momencie 1 000 dla USD i 200 dla GBP. Robisz przelew zagraniczny na 700 USD. Nie zapłacisz za niego, ponieważ mieści się w ramach Twojego licznika. Stany Licznika po przelewie to 300 USD i 200 GBP.

Jakie są opłaty za przelewy przez bankowość internetową powyżej Licznika?

 • w opcji SHA w trybie normalnym 30 zł/ w trybie pilnym 45 zł/ w trybie ekspresowym 32 zł, jeśli przelewasz EUR do krajów EOG lub 50 zł pozostałe. Wszystkie tryby są bezpłatne w ramach Licznika.
 • w opcji OUR w trybie normalnym 100 zł/ pilnym 115 zł/ekspresowym 120 zł. Przelewy w tej opcji są płatne cały czas.

W cenniku jest jedna pozycja, która może budzić kontrowersje, i dlatego warto o niej wspomnieć. Mianowicie za przelew przychodzący z tytułu renty/emerytury zagranicznej bank pobiera aż 80 zł prowizji.

Jak założyć konto walutowe w kantorze?

 1. Wejdź na stronę Kantoru i wybierz opcję Zarejestruj konto — Klient indywidualny.
 2. Następnie wybierasz sposób podpisania umowy. Jeśli masz konto w Alior Bank lub masz tam inny produkt, nie musisz wypełniać wszystkich danych. Zostaną one zaciągnięte bezpośrednio z banku, a umowę podpiszesz sms-em. Jeśli nie jesteś klientem, musisz przejść proces rejestracji. Umowę o konto walutowe podpiszesz przelewem weryfikacyjnym (dane do przelewu otrzymasz na maila), poprzez wideoweryfikację lub z kurierem.
 3. Wypełnij wniosek o konto walutowe w Alior Bank. Podajesz w nim swoje dane osobowe, adres, dane z dowodu. Wybierasz, które konto walutowe Alior Banku chcesz założyć. Możesz zamówić kartę wielowalutową.
 4. Po podpisaniu umowy otrzymujesz dostęp do Alior Kantoru. Możesz zacząć z niego korzystać — karta dotrze w ciągu kilku dni roboczych. Jeśli pilnie jej potrzebujesz, możesz ją podpiąć pod np. Google Pay i od razu dokonywać płatności, nie czekając na przesyłkę.

Konto w kantorze walutowym Alior — najważniejsze informacje

Do Kantoru masz dostęp przez bankowość i aplikację mobilną. Kantor jest oczywiście czynny 24/7. Co wyróżnia Kantor Alior Banku? Chociażby to, że oprócz par walutowych PLN/waluta, masz możliwość bezpośredniej wymiany pomiędzy: EUR, USD, GBP i CHF (EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF, USD/GBP, USD/CHF, GBP/CHF).

Jak zasilić konto w Kantorze Alior?

Dużym ułatwieniem jest możliwość zasilenia rachunku w Kantorze za pomocą karty debetowej lub kredytowej. Dodajesz kartę, zasilasz konto i gotowe — pieniądze są od razu w Kantorze.  Nie musisz czekać na księgowania przelewów.

Wymiana walut BLIKiem — nowa funkcja w kantorze Aliora

Od niedawna Kantor Alior oferuje nową funkcjonalność — możesz opłacać zakup waluty obcej BLIKiem, bez konieczności wcześniejszego doładowania konta. Usługa jest bezpłatna. Pamiętaj, że w ten sposób możesz tylko kupić walutę obcą za złotówki. Nie działa to w drugą stronę.

Limity wymiany BLIKiem od strony kantoru są takie same, jak limity zwykłych wymian waluty (tabelka limitów dostępna na końcu artykułu). Pamiętaj o oddzielnych limitach BLIKa w aplikacji Twojego banku.

Jak kupić walutę BLIKiem w kantorze Alior:

 1. Podczas wymiany waluty jako sposób płatności w okienku Płacę wybierz  BLIK - płatność z rachunku Twojego banku.
 2. Aktywuj usługę. Przy pierwszej transakcji z użyciem BLIKa musisz zaakceptować regulaminy.
 3. Wprowadzasz kod BLIK, potwierdzasz w aplikacji swojego banku i gotowe.
 4. Jeśli chcesz, możesz w aplikacji banku zapamiętać kantor Alior, dzięki czemu nie będziesz musiał dokonywać autoryzacji podczas kolejnych transakcji. 

Transakcje z blokadą w Kantorze Alior

Ciekawą funkcją jest zawieranie transakcji z blokadą. Załóżmy, że nagle kurs interesującej Cię waluty spada, a Ty chcesz ją kupić po niskiej cenie, ale nie masz na koncie w Kantorze tyle środków. Zawierasz  więc transakcję z blokadą. Na Twoim koncie pojawia się blokada w wysokości 5% transakcji, a Ty masz 2 dni robocze, żeby dosłać brakującą kwotę. Kiedy środki wpłyną na konto, transakcja zostanie automatycznie zrealizowana po złapanym wcześniej kursie. 

Alerty i zlecenia

Standardem są automatyczne zlecenia kupna i sprzedaży oraz alerty, kiedy cena osiągnie interesujący Cię poziom. Możesz również ustawić automatyczny przelew środków na wskazany rachunek po dokonaniu przewalutowania (na przykład na rachunek kredytowy). 

Podsumowanie

Kantor internetowy Alior Banku robi naprawdę świetne wrażenie. Zyskujesz bezpłatne konta w aż 21 walutach, darmową kartę wielowalutową, bardzo dobre kursy wymiany oraz dostęp do kantoru przez aplikację na telefon. Nic dziwnego, w końcu to właśnie ten kantor był od 2012 prekursorem internetowych kantorów bankowych na polskim rynku.

Opinie klientów kantoru Aliora są bardzo pochlebne: chwalą go za bezproblemową obsługę, korzystne kursy wymiany i często stawiają go na równi  (lub nawet wyżej) z popularnym Revolutem. Biorąc pod uwagę brak możliwości kontaktu z pracownikami Revoluta w innej formie niż czat w aplikacji i częste blokady kont, nie dziwi nas, że tak wiele osób wybiera kantor. 

Przydatne dokumenty:

Tabela opłat i prowizji

Limity wymiany waluty w kantorze Alior

Ocena konta walutowego
3.4/5 (głosów: 68)

Komentarze