Jak działa karta wielowalutowa do konta? Co to jest i jak nią płacić?

Data dodania: 21 marca 2023 r. / Aktualizacja: 18 czerwca 2023 r.
Płatności kartą wielowalutową Płatności kartą wielowalutową
Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Wyjeżdżasz za granicę? A może często robisz zakupy w walucie obcej? Jeśli tak, zastanawiasz się pewnie, jak najwygodniej i oczywiście najtaniej dokonywać płatności i wypłat z bankomatów. Z pomocą przyjdzie Ci karta wielowalutowa, którą obecnie oferuje większość banków w Polsce. Może nawet nie wiesz, że Twoja zwykła karta do konta w PLN ma tę funkcję?

Karta wielowalutowa — co to jest?

Karta wielowalutowa to po prostu karta, którą możesz dokonywać wypłaty gotówki oraz płatności kartą z różnych kont walutowych i to bez kosztów przewalutowania. Założenie jest proste: jedna karta do obsługi kilku kont.

Karta niczym nie różni się od zwykłej debetówki (zresztą, to często ta sama karta). Możesz nią płacić zbliżeniowo, przez Apple Pay lub Google Pay, zarządzać kartą w aplikacji mobilnej, np. zmieniać limity karty.

Czym się różni karta wielowalutowa od zwykłej karty debetowej?

Czasami jest to ta sama karta, a czasami musisz osobno zamówić kartę wielowalutową w banku. Warto to sprawdzić: możesz nawet nie wiedzieć, jakie tajemnice skrywa Twój stary, znajomy kawałek plastiku.

Zwykła karta debetowa

Kartą debetową bez funkcji wielowalutowej możesz płacić i robić wypłaty gotówki w złotówkach bez kosztów przewalutowania. Połączenie jest proste: jedna karta do jednego konta, a pieniądze są ściągane z ROR-u w złotówkach. Jeśli taką kartą zapłacisz w walucie obcej, to poniesiesz dodatkowe koszty:

 • Przewalutowania. Bank przeliczy transakcję po swoim, w 99% przypadków niekorzystnym kursie. Czasami nawet zastosuje podwójne przewalutowanie, przez co będzie jeszcze drożej.

 • Prowizja. Większość banków doliczy dodatkową prowizję, najczęściej określoną procentową (około 2-5% kwoty transakcji).

Karta wielowalutowa

Taką kartę możesz podpiąć pod kilka kont w różnych walutach obcych. Wtedy nie płacisz za przewalutowanie ani nie ponosisz prowizji za płatność kartą czy wypłaty gotówki w walutach obcych. Pod warunkiem że dokonujesz transakcji w walucie, w której masz konto walutowe i masz na nim pieniądze.

Jak działa karta wielowalutowa?

1. Masz zwykłe konto w złotówkach w banku.

2. W bankowości internetowej możesz założyć konta w walutach obcych. W zależności od banku dostępność rachunków walutowych jest różna. Takim minimum są konta oferowane w EUR, USD, GBP.

3. Masz jedną kartę, zazwyczaj do swojego głównego ROR-u w złotówkach.

4. Podłączasz konta walutowe pod tę kartę płatniczą. Możesz podpiąć tylko jedno z kont lub też wszystkie.

5. Aby dokonywać transakcji kartą bez kosztów przewalutowania, musisz mieć środki na rachunkach walutowych. Najszybciej i zazwyczaj po korzystnym kursie wymienisz je w kantorze internetowym banku (niemal wszystkie w Polsce takie oferują).

Jak płacić kartą wielowalutową?

Masz już podpiętą swoją kartę wielowalutową do potrzebnych Ci kont w walutach obcych i masz na nich środki. Jak dokonywać transakcji kartą?

Tak samo, jak robisz to w Polsce w złotówkach. Płacisz kartą za zakupy i wypłacasz pieniądze z bankomatów, tyle że za granicą i w walucie innej niż PLN. Karta jest na tyle "inteligentna", że sama rozpozna kraj i walutę transakcji.

Przykład:

Masz konto w PLN, EUR i USD. Do nich masz wydaną jedną kartę wielowalutową. Jesteś w Polsce, płacisz kartą, pieniądze są ściągane z konta w złotówkach. Jedziesz za granicę do Niemiec i płacisz za zakupy w euro. Karta rozpozna, że jesteś w kraju z walutą euro i pobierze środki bezpośrednio z tego konta. Zamawiasz coś z USA i płacisz kartą. Środki zostaną pobrane z konta osobistego w USD.

Tak samo wygląda wypłata gotówki za granicą z bankomatów.

Ile kosztuje karta wielowalutowa?

Jest kilka opłat, na które musisz zwrócić uwagę w momencie wybierania banku, w której chcesz założyć kartę wielowalutową i rachunki dewizowe.

1. Opłata za wydanie karty wielowalutowej

Z reguły banki i ewentualnie kantory internetowe, które mają kartę wielowalutową w ofercie, nie pobierają opłaty za jej wydanie. Czasami doliczają opłaty za wysyłkę — warto to sprawdzić przed zamówieniem.

2. Opłata za obsługę karty wielowalutowej

Karta wielowalutowa w banku jest zazwyczaj wydawana do ROR-u w złotówkach. Jej obsługa może być:

 • za darmo bez żadnych warunków (np. karta wielowalutowa do Citikonta w Citibanku);

 • darmowa pod warunkiem wykonania określonej liczby transakcji w miesiącu (np. 5 płatności bezgotówkowych);

 • darmowa pod warunkiem dokonania transakcji na określoną kwotę co miesiąc (np. wydaj nią 350 zł — karta wielowalutowa w mBanku).

Czasami dodatkowo musisz zapewnić określone wpływy na konto, by nie ponosić opłaty za obsługę, czego przykładem jest karta wielowalutowa Mastercard Debit FX w Pekao S.A.

3. Prowizje za wypłatę z bankomatów

Jeśli masz zamiar często wypłacać gotówkę z bankomatów za granicą, powinieneś szczególną uwagę zwrócić na koszt wypłaty gotówki z bankomatu. Niektóre banki zapewniają kilka darmowych wypłat bez limitu kwotowego. Inne pobierają opłatę za każdą transakcję. Może ona być naliczana jako opłata w stałej kwocie lub też obliczana procentowo.

4. Koszt przewalutowania przy płatnościach kartą w innych niż obsługiwane waluty

Płacisz w walucie, do której nie możesz otworzyć konta? Zapewne bank doliczy Ci opłatę za przewalutowanie.

Każda karta wielowalutowa ma domyślną walutę rozliczeniową. Z reguły będą to złotówki, euro lub dolary. W momencie, gdy chcesz dokonać płatności w walucie, do której nie ma możliwości założenia konta walutowego, taka transakcja najczęściej będzie przewalutowana na walutę rozliczeniową.

Dodatkowo banki mogą naliczać dodatkowe prowizje za takie płatności. Musisz to sprawdzić wcześniej w cenniku.

5. Pozostałe opłaty (np. za prowadzenie kont dewizowych)

Karta wielowalutowa to jedno, a koszt prowadzenia kont to zupełnie inna sprawa. Najlepiej, jak bank oferuje je zupełnie za darmo.

Na co zwrócić uwagę, posługując się kartą walutową za granicą?

1. DCC za granicą

DCC, czyli Dynamic Currency Conversion. Będąc za granicą, może przytrafić Ci się taka sytuacja.

Chcesz dokonać płatności bezgotówkowych w terminalach płatniczych lub próbujesz zrealizować wypłatę gotówki. Urządzenie pyta Cię, w jakiej walucie ma zostać zrealizowana transakcja: w domyślnej walucie Twojego kraju, czyli PLN, czy lokalnej? Często pojawi się informacja o proponowanym kursie wymiany oraz przestroga, że jeśli wybierzesz opcję płatności w lokalnej walucie, to koszty nie są znane i mogą być duże.

Nie daj się nabrać. Przy użyciu karty debetowej wielowalutowej zawsze wybieraj płatność w walucie kraju, w którym jesteś.

2. Wypłaty gotówki za pomocą karty wielowalutowej za granicą

Karty płatnicze z funkcją wielowalutową często oferują wypłaty gotówki z bankomatów za granicą za darmo (przynajmniej kilka miesięcznie). Ale może się tak zdarzyć w niektórych bankomatach, że i tak zostanie pobrana prowizja za wypłatę, i to często niemała.

Nie jest to wina banku. Operatorzy bankomatów mogą doliczać swoje własne prowizje dodatkowe. Najczęściej dzieje się tak w miejscowościach i kurortach typowo turystycznych, i często są to bankomaty z logo Euronet czy Planet Cash.

Aby uniknąć takich sytuacji, staraj się wypłacać gotówkę z bankomatów lokalnych banków. One zazwyczaj nie naliczają dodatkowych opłat.

Jakie banki w Polsce oferują kartę wielowalutową?

Karty wielowalutowe ma w swojej ofercie większość banków w Polsce. Najpopularniejsze z nich to:

1. Karta wielowalutowa do kont walutowych (masz ich do wyboru aż 23) w Kantorze Walutowym Alior Banku.

2. Citikonto z kartą wielowalutową w Citibanku. Aż 11 kont walutowych do wyboru.

3. mBank eKonto walutowe również oferuje kartę wielowalutową. Możesz założyć 11 rachunków walutowych.

4. ING i karta wielowalutowa. W tym banku prowadzenie konta walutowego jest możliwe tylko w 3 walutach: EUR, USD, GBP.

5. Konto walutowe w PKO BP daje możliwość założenia rachunków dla klientów indywidualnych w 10 walutach i podpięcia do nich karty wielowalutowej.

6. Karta wielowalutowa w Pekao S.A., którą możesz podłączyć do 4 rachunków walutowych: EUR, USD, GBP, CHF.

7. Santander Konto 24 walutowe to pakiet kont w 4 walutach: EUR, USD, GBP, CHF oraz karta wielowalutowa.

Chcesz porównać konta walutowe oraz opłaty za kartę wielowalutową? Sprawdź nasz ranking kont walutowych w bankach w Polsce.

Najlepsza karta wielowalutowa do konta

W naszym rankingu kont walutowych od dawna pierwsze miejsce zajmuje Kantor Internetowy Alior Bank z kartą wielowalutową. Dlaczego?

 • Założenie i prowadzenie konta walutowego jest za darmo.

 • Masz do dyspozycji rachunki w 23 walutach obcych: PLN, EUR, USD, GBP, CHF, SEK, NOK,  JPY, DKK, CZK, CAD, HUF, AUD, RUB, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY.

 • Możesz do nich zamówić jedną kartę wielowalutową, która również jest bezwarunkowo darmowa (zarówno wydanie karty, jak i jej obsługa).

 • Obsługa karty i kont może się odbywać za pomocą aplikacji mobilnej.

 • Przy użyciu karty debetowej możesz raz w miesiącu dokonać wypłaty gotówki za granicą bez opłaty. 2 i kolejna transakcja to koszt 9 zł.

 • Domyślną walutą dla karty wielowalutowej Alior jest euro.

Tu znajdziesz pełną analizę kantoru walutowego Alior Banku.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)