Źródło: Copilot
Transakcja DCC to temat, który powraca jak bumerang podczas każdych wakacji.
Wiele osób na wyjazdach zagranicznych przepłaca za przewalutowania. Dzieje się tak, ponieważ nie wiedzą, jaki jest mechanizm transakcji DCC i w jaki sposób bardzo łatwo da się ich uniknąć.
Takie osoby wracają do kraju i potem mają pretensje do swojego banku czy Revoluta o to, że miało być tanio i bez kosztów przewalutowania, a wyszło nawet drożej, niż w stacjonarnym kantorze.
Dzisiaj opowiemy, czym jest transakcja DCC i w jaki sposób jej uniknąć, by nie płacić dodatkowo za przewalutowania.
Co to jest usługa DCC?
Usługa DCC, z angielskiego Dynamic Currency Conversion, oznacza dynamiczne przewalutowanie transakcji w wybranej przez Ciebie walucie. Jednak tego przewalutowania nie dokonuje Twój bank, którego kartą płacisz czy wypłacasz gotówkę, a operator bankomatu lub terminala płatniczego. W tym przypadku Twój bank nie ma nic do powiedzenia w kwestii kursu przewalutowania.
Na czym polega DCC?
Wyobraź sobie taką sytuację: jesteś w Chorwacji, gdzie obowiązującą walutą jest euro. Jesz obiad w restauracji, chcesz zapłacić kartą. Podczas dokonywania płatności na terminalu pojawia się niepokojący komunikat mniej więcej takiej treści: czy chcesz zapłacić w lokalnej walucie (w naszym przykładzie euro) i narazić się na nieznane (w domyśle wysokie) koszty przewalutowania? Czy też wolisz zapłacić w walucie swojego kraju (PLN) lub stabilnym USD po znanym kursie, wyświetlonym na terminalu?
To właśnie jest DCC. Możesz potkać się z nim podczas płatności kartą lub dokonując wypłaty — wtedy na ekranie bankomatu pojawi się podobny komunikat.
Jak uniknąć DCC przy zagranicznych płatnościach kartą?
Sposób na uniknięcie transakcji DCC jest jeden i jest wyjątkowo prosty. Po prostu nie zgadzasz się na przewalutowanie po kursie operatora bankomatu czy terminala płatniczego. Wybierasz "skok w nieznane" i przewalutowanie po kursie swojego banku czy instytucji finansowej. Jeśli jesteś osobą zaradną, przed wyjazdem zadbałeś o to, by zaopatrzyć się w dobrą kartę wielowalutową. I płacisz nią bez kosztów przewalutowania, a waluty są wymieniane po znakomitych kursach.
Jak pamiętać o tym, w jakiej walucie płacić? Po prostu skojarz sobie, że w Polsce nie płacisz w euro. Tak samo, w Chorwacji nie płacisz w PLN. Zawsze wybieraj tę walutę, jaka obowiązuje w danym kraju.
Również w Polsce możemy czasami spotkać się z dynamicznym przeliczaniem walut. Zazwyczaj dzieje się tak z kartą wydaną przez zagraniczny podmiot, np. Revolut czy ZEN.
Prowizja od transakcji DCC
Mechanizm DCC jest Ci już znany. Możesz sobie pomyśleć, że w najgorszym przypadku, jeśli się pomylisz i nie zapłacisz w walucie kraju, w którym jesteś, tylko we własnej, będziesz mieć nieco droższe przewalutowanie i to wszystko.
Niestety, nie zawsze tak jest.
W niektórych bankach karta wielowalutowa działa na takiej zasadzie: nie ma kosztów przewalutowań i dodatkowych prowizji, jeśli na domyślnym rachunku walutowym posiadasz odpowiednią kwotę waluty. Musisz ją sobie wcześniej wymienić, najlepiej w kantorze internetowym. Jeśli natomiast pieniędzy nie będzie lub płacisz w walucie, do której nie możesz założyć konta, bank przewalutuje to po swoim kursie (niezbyt korzystnym), plus dodatkowo może zostać pobrana prowizja.
W przypadku płatności w złotówce szanse na to są dość małe. Ale gorzej będzie, jeśli wybierzesz np. USD. Wtedy takie koszty bank może naliczyć.
Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że przeliczenie po nieatrakcyjnym kursie przez operatora bankomatu czy terminala wcale nie musi być jedynym kosztem. Zdarza się, że za taką transakcję w walucie karty są doliczane inne opłaty, które nie są widoczne w momencie dokonywania płatności czy wypłaty. Co gorsza, nie da się tego wcześniej sprawdzić — przekonasz się o tym, dopiero gdy transakcja zostanie rozliczona na Twoim koncie.
Kiedy transakcja DCC, czyli dynamiczne przeliczanie walut się opłaca?
Obecnie w bardzo niewielu przypadkach, ponieważ rynek jest dosłownie zalany kartami wielowalutowymi. Banki i fintechy prześcigają się w ofercie walutowej. Do tego dochodzą kantory internetowe, których część także oferuje karty walutowe na świetnych warunkach.
Płatność kartą za granicą w walucie swojej karty opłacałaby się w przypadku, gdy Twój wystawca karty przelicza transakcje po kursie wymiany wyższym, niż proponuje to operator bankomatu czy terminala. Lub też pobiera dodatkowe wysokie opłaty za konwersję waluty transakcji. Uzasadnienie ekonomiczne zastosowania DCC miałoby być może dokonywanie transakcji kartą kredytową. Wśród kredytówek nadal niewiele jest ofert z korzystnym przewalutowaniem i brakiem prowizji za przeliczenie walut.
Podsumowując: na ogół nie opłaca się skorzystać z DCC i najlepiej zrezygnować z dynamicznej konwersji waluty. Większość polskich banków oferuje karty płatnicze do kont walutowych. Dzięki nim możesz dokonywać płatności za granicą w walucie obcej bez dodatkowych kosztów.
Jeśli szukasz oferty kont walutowych z kartami walutowymi w polskich bankach, sprawdź ranking kont walutowych.
Jeśli natomiast wyjeżdżasz dalej i potrzebujesz rachunków w egzotycznych walutach, sprawdź ranking kantorów internetowych, które również oferują wielowalutowe karty.