Kim jest Sylwester Suszek?

Data dodania: 21 lipca 2021 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2022 r.
Sylwester Suszek Sylwester Suszek, założyciel giełdy BitBay | fot. LinkedIn

Ostatnio publikowaliśmy biografię Changpeng Zhao, założyciela Binance. Dziś - kolejny gigant kryptowalut. Tym razem jednak na polskim rynku. Sylwester Suszek jest założycielem najpopularniejszej giełdy kryptowalut w Polsce – Bitbay. Jest synem górnika i nauczycielki. Pochodzi z Piekar Śląskich, a jego pierwszym biznesem był sklep zajmujący się montażem komputerów i sprzedażą części. Jeśli interesujesz się kryptowalutami, koniecznie zapoznaj się z krótką biografią największego polskiego biznesmena związanego z rynkiem kryptowalut.

Sylwester Suszek i smykałka do biznesu

Założyciel giełdy kryptowalut w Polsce od zawsze miał smykałkę do interesów. Rozpoczął od otwarcia swojego pierwszego biznesu w postaci sklepu komputerowego, a następnie zajął się pośrednictwem finansowym i założył pod tym kątem nawet swoje biuro. Prawdopodobnie, gdyby nie odkrył kryptowalut, nadal rozwijałby się w tym biznesie.

Pierwsze chwile z Bitcoinem

Sylwester Suszek swojego pierwszego Bitcoina kupił za 60 dolarów, aby już za chwilę zdać sobie sprawę z tego, że nagle jego cyfrowa moneta, ma wartość o ponad 100% wyższą, bo po chwili kosztowała już 150 dolarów. Dlatego też zaczął kupować więcej Bitcoinów i takim sposobem miał już zebranych kilka tysięcy dolarów. Po jakimś czasie postanowił więc założyć kopalnię Bitcoinów, w swoim garażu w Piekarach Śląskich. I to nie jedną, a kilka. 

Dziś założona przez niego giełda Bitbay zrzesza ponad 800 tys. użytkowników i to nie tylko z Polski. Sylwester Suszek głośno wypowiada się o polskim rządzie, który najchętniej zakazałby rozwoju kryptowalut w Polsce, czego dowodem jest fakt, iż na zniechęcające reklamy dotyczące tego biznesu wydano aż 100 tys. złotych. Twierdzono, że “kopanie kryptowalut” jest być może kolejną piramidą finansową, oszukującą nieświadomych ludzi. Tym sposobem giełda Bitbay trafiła na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego w 2018 roku.

Giełda Bitbay powstała w 2014 roku, a po czterech latach przeniosła się na Maltę. W 2019 roku spółkę zarejestrowano w Estonii, gdzie działa według regulacji Financial Intelligence Unit (FIU). W tym roku giełda pozyskała nowego, amerykańskiego inwestora, a Sylwester Suszek ogłosił, że po raz kolejny, odchodzi ze spółki, oddając się innym biznesom, m.in. modowym, zakładając firmę Gaberon, która go zresztą ubiera.

A to wycinek z profilu na Linked In Sylwestra Suszka.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)