Źródło: David J / Flickr
Wybierasz się na wycieczkę do Sztokholmu i zastanawiasz się, jaką walutą płacić w Szwecji? Szwedzi mają własną walutę koronę szwedzką i nie chcą jej zmieniać na wspólną walutę euro. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie ceny są obecnie w szwedzkich sklepach, czym najlepiej płacić, a także czy warto zabierać w podróż gotówkę.
Jaka jest waluta Szwecji?
Oficjalną walutą Szwecji jest korona szwedzka. Kod ISO, pod jakim znajdziesz koronę to SEK (z ang. swedish krona). To stabilny środek płatniczy, który jest łatwo dostępny dla Polaków w kantorach. Ceny w koronach są zapisywane ze skrótem "Kr" od szwedzkiej nazwy krona. Co można przyrównać do naszego zapisu "zł" w sklepach.
Wartość 1 korony szwedzkiej to około 39 polskich groszy. Kurs tej waluty jest trwały i opiera się większym wahaniom kursu. Nawet pandemia czy wojna w Ukrainie nie miały aż takiego wpływu na zmianę wartości szwedzkiej waluty jak w innych krajach europejskich.
Korona szwedzka – informacje ogólne
Korona jako jednostka monetarna Szwecji zaczęła obowiązywać w 1873 roku. Jej wprowadzenie miał związek z utworzeniem Skandynawskiej Unii Monetarnej pomiędzy Szwecją a Danią. W ramach porozumienia kraje określiły funkcjonowanie wspólnego rodzaju waluty powiązanej z kursem złota. Do tej unii oprócz Szwecji należały Norwegia oraz Dania z Islandią. Jednak unia monetarna rozpadła się po I wojnie światowej. Do dzisiaj każdy z tych krajów postanowił zachować koronę.
Później kurs szwedzkiej korony powiązany był z notowaniami kursu funta brytyjskiego, a później również i dolara amerykańskiego. Dopiero od 1973 roku korona stała się samodzielna i jej wartość zależy przede wszystkim od szwedzkiej gospodarki.
1 korona szwedzka dzieli się na 100 öre. Jest to odpowiednik polskiego grosza. Jednak ich wartość jest tak mała, że öre nie ma w obiegu. Zostały wycofane w 1988 roku. Dlatego dzisiaj w punktach stacjonarnych ceny zaokrąglane są do pełnych koron. Natomiast w przypadku przesyłania przelewów, np. za media lub czynsz, kwoty nie są zaokrąglane do pełnych koron. Obecnie w obiegu są dostępne następujące pieniądze:
- Monety o nominałach 1, 2, 5 i 10 koron.
- Banknoty o nominałach 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 SEK.
Ceny w Szwecji
W porównaniu do Polski ceny za produkty i usługi są wyższe. Przy czym średnia miesięczna pensja w Szwecji wynosi po przeliczeniu na złotówki ponad 10 tys. zł. Chociaż zarobki sięgają również 13 tys., a nawet i 17 tys. zł. Dlatego kraj ten jest drogi jako miejsce na urlop. Natomiast z perspektywy Polaka, który pracuje za granicą, jest to jeden z bardziej opłacalnych kierunków emigracji.
Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne ceny szwedzkich produktów w przeliczeniu na polskie złote, to polecamy zajrzeć na tę stronę. Poniżej podajemy ceny w SEK i ich równowartość w PLN z uwzględnieniem kursu ze stycznia 2024 roku.
- Pierś z kurczaka (cena za 1 kg) 99 SEK = 38,18 PLN.
- Ser żółty (cena za 1 kg) 69,90 SEK = 26,94 PLN.
- Chleb (cena za 650 g) 34,90 SEK = 13,45 PLN.
- Masło (cena za 500 g) 45 SEK = 17,34 PLN.
Czym najlepiej płacić w Szwecji?
Szwecja jest rajem bezgotówkowym. Oznacza to, że najlepiej będzie płacić za wszelkie produkty i usługi kartą bankową. Oczywiście możesz korzystać ze swojej zwykłej debetówki na urlopie w tym kraju. Jednak to będzie wiązało się z naliczeniem wysokich opłat i prowizji przez twój bank.
Jeżeli chcesz zaoszczędzić, a przynajmniej nie przepłacać na kursach walut, to rozważ założenie konta walutowego i zamów kartę wielowalutową. Takie rozwiązanie pozwoli Ci sporo zaoszczędzić. Zwłaszcza jeżeli często podróżujesz za granicę. Poza tym po powrocie do Polski nie musisz się zastanawiać, co zrobić z pozostałą gotówką oraz tym, że kantory stacjonarne nie chcą przyjąć od Ciebie monet.
Z naszych analiz wynika, że największe oszczędności przynosi korzystanie z kart wielowalutowych od np. Revolut. Dzięki zarządzaniu kontem walutowym w aplikacji mobilnej możesz w każdej chwili szybko sprawdzić średnie kursy wymiany walut. To wygodne i poręcze rozwiązanie.
Sprawdź nasz poradnik jak najtaniej wymieniać waluty.
Gdzie wymienić złotówki na korony szwedzkie?
Złotówki wymienisz na korony w każdym polskim kantorze. To popularna waluta wśród Polaków ze względu na częste podróże do tego kraju i emigrację zarobkową. W związku, jeżeli chcesz wymienić PLN na SEK, to możesz skorzystać z usług dowolnego:
- banku,
- kantoru stacjonarnego,
- kantoru internetowego.
Kurs SEK, kurs euro oraz innych walut nie będzie korzystny w bankach i stacjonarnych kantorach. Korzystniejsze kursy wymiany znajdziesz w kantorach online. Nawet tych, które są prowadzone przez banki. W przypadku wizyty w Szwecji opłaca się mieć kartę walutową. Kraj ten słynie na całym świecie, jako promujący bezgotówkowe rozwiązania. Dlatego lepiej ułatwić sobie życie i zamówić przed wyjazdem do swojego konta kartę wielowalutową.
Gdzie sprawdzić aktualny kurs korony szwedzkiej?
Korona szwedzka jest popularną walutą w polskich kantorach. Dlatego bez problemu znajdziesz ją praktycznie w każdym kantorze stacjonarnym i online. Aktualny kurs korony szwedzkiej sprawdzaj online na naszej stronie. Jeżeli potrzebujesz przeliczyć złotówki na korony, to skorzystaj z kalkulatora walut, który pozwoli Ci szybko sprawdzić, ile koron potrzebujesz na wyjazd.
Jakie pieniądze zabrać do Szwecji?
Na wyjazd do Szwecji będzie Ci potrzebna korona szwedzka, która jest oficjalną walutą tego kraju. Oprócz miejscowych pieniędzy możesz wziąć ze sobą również euro. Jako członek Unii Europejskiej w szwedzkich kantorach bez problemu wymienisz euro na korony.
Pamiętaj tylko, że wybierasz się do kraju, w którym prędzej zapłacisz kartą niż gotówką. Dlatego lepiej mieć przy sobie kartę płatniczą, bo to jej będziesz używać częściej na wakacjach w tym skandynawskim kraju. Nawet opłacenie zakupów na targu może być łatwiejsze z użyciem karty, nie mówiąc już o płatnościach na stacjach benzynowych lub w restauracjach.
FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Czy w Szwecji można płacić w euro?
Euro nie jest oficjalną walutą Szwecji. Jeżeli będziesz chciał zapłacić w EUR, to najczęściej będzie to możliwe w hotelach, restauracjach i innych punktach, które znajdują się w miejscowościach turystycznych. Jeżeli chcesz wziąć ze sobą euro, to w razie potrzeby wymień je w szwedzkim kantorze na korony.
Na terenie Szwecji znajduje się kilka gmin, które uznały euro za obowiązującą i urzędową walutę. Oznacza to, że w tych miastach zapłacisz zarówno w euro, jak i koronach. Jednak nie jest to standard dla całego kraju.
Czy w Szwecji można płacić gotówką?
W Szwecji można płacić gotówką. Chociaż sami Szwedzi preferują płatności kartami płatniczymi i rzadko używają gotówki w codziennym życiu. Zapowiadano nawet, że w 2023 roku Szwecja będzie pierwszym krajem na świecie w pełni bezgotówkowym. Proces ten przyspieszyła pandemia, ale tylko do czasu. Riksbankowi, czyli szwedzkiemu bankowi centralnemu, nie udało wprowadzić cyfrowej waluty głównie przez wojnę w Ukrainie. Okazało się wtedy, że warto mieć przy sobie również gotówkę.
Oznacza to dla Ciebie, że szykując się na wyjazd do naszych północnych sąsiadów, warto zaopatrzyć się w kartę wielowalutową. Częściej na drzwiach sklepu spotkasz się z informacją "płatność tylko kartą", niż to, że zapłacisz fizycznym pieniądzem. Zwłaszcza że w Szwecji nie ma obowiązku przyjmowania od klienta gotówki. Dlatego warto zapamiętać, że napis Kontantfritt. Endast kort przy kasie oznacza "Obrót bezgotówkowy. Tylko karta".
Czy w Szwecji można płacić polską kartą?
Z tego względu, że płatności kartą są powszechne w tym państwie, to jak najbardziej możesz na jej terenie płacić polską kartą. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę to opłaty, jakie może Ci naliczyć twój polski bank. Zwłaszcza jeżeli na wakacje chcesz wziąć zwykłą kartę debetową. Dużo tańszym rozwiązaniem jest korzystanie z karty wielowalutowej, np. takiej, którą otrzymujesz wraz z założeniem konta w Revolut lub przy otwarciu innego konta walutowego. Karta Revolut ma tę zaletę, że pozwala Ci płacić dowolną walutą po kursie międzybankowym.