Jaką walutą płacić w Egipcie?

Data dodania: 23 grudnia 2023 r. / Aktualizacja: 23 grudnia 2023 r.
Jaką walutą płacić w Egipcie? Jaką walutą płacić w Egipcie?

Planujesz zwiedzać piramidy nad Nilem, ale nie wiesz, jaką walutą płacić w Egipcie? Na opłacenie zakupów i atrakcji przydadzą Ci się funty egipskie. Jednak nie są to jedyne pieniądze przyjmowane przez Egipcjan. Zapraszamy do przeczytania artykułu, a dowiesz się również, jakie są ceny w Egipcie, czym najlepiej płacić na miejscu i jakie inne waluty warto wziąć ze sobą.

Jaka jest waluta Egiptu?

Obowiązującą walutą w Egipcie jest funt egipski. Jej międzynarodowy kod ISO to EGP. Pod tym właśnie skrótem znajdziesz tę walutę w kantorach, jeżeli chcesz sprawdzić wartość tej waluty względem polskiego złotego. Na zakupach spotkasz się, że ceny produktów będą zapisane jako LE lub E£, co jest odpowiednikiem naszego zł.

Egipt to przede wszystkim turystyczny kraj, dlatego turyści mogą płacić za swoje zakupy również w dolarach i euro. Poza tym wartość egipskiej waluty jest niska, co sprawia, że Polacy wybierają to państwo jako cel tanich wakacji w ciepłym kraju. Koszt wymiany 1 EGP to około 13 groszy. Porównując tę afrykańską walutę z euro, to 1 EUR warte jest 33,2 EGP. Natomiast 1 USD to 30,9 EGP.

Funt egipski – informacje ogólne

Egipska waluta jest stosunkowo nowa i ma krótką historię. Aktualny środek płatniczy nad Nilem został wprowadzony w 1978 roku, a pierwsze banknoty pojawiły się w 1989 roku. Wcześniej Egipt jako kolonia brytyjska był ściśle powiązany z funtem szterlingiem. Stąd obecna nazwa waluty nawiązuje do czasów kolonialnych.

Jeden funt egipski dzieli się na 100 piastrów. Najmniejszym nominałem monety jest 5 piastrów. Pozostałe pieniądze, jakie są dostępne w obiegu to:

  • Monety o nominałach 5, 10, 20, 25 i 40 piastrów oraz 1 funt.
  • Banknoty o wartości 25 i 50 piastrów, a także 1, 5, 10, 20, 50 i 100 funtów.

Jakie są ceny w Egipcie?

Ceny w Egipcie są bardzo atrakcyjne dla Polaków. Koszt wakacji w tym kraju nie zrujnuje polskiego portfela. Ceny podane przez nas w tym artykule są szacunkowe. Pozwolą Ci się zorientować, jak duży budżet potrzebujesz na wyjazd. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych produktów oraz ich ceny w funtach i w przeliczeniu na złotówki wg kursu na grudzień 2023.

  • Banany (cena za 1 kg) 25 EGP = 3,26 PLN.
  • Ser żółty (cena za 1 kg) 145 EGP = 18,88 PLN.
  • Chleb (cena za 1 kg) 12 EGP = 1,56 PLN.
  • Ryż egipski (cena za 1 kg) 30 EGP = 3,91 PLN

Jeżeli masz trudności z przeliczeniem cen na złotówki, to najprościej przyjąć, że 100 funtów to około 13 zł, a 10 funtów to 1,3 zł. Aktualne ceny w sklepach możesz również sprawdzić na tej stronie.

Czym najlepiej płacić w Egipcie?

Kiedy wybierasz się na wakacje do Egiptu to najlepiej wziąć ze sobą funty egipskie w gotówce. Płatności kartą nie są jeszcze tak rozpowszechnione, jak w naszym kraju. Choć warto wziąć ze sobą kartę bankomatową na wypadek, gdyby były potrzebne dodatkowe pieniądze. W takiej sytuacji najlepsze jest zabranie ze sobą karty wielowalutowej. Taka karta pozwala oszczędzić na opłatach za przewalutowanie i uniknąć prowizji dla banku.

Pamiętaj, żeby przed powrotem do Polski wydać lub wymienić zbędną gotówkę. Dzięki temu unikniesz problemu, gdzie później wymienić pieniądze w polskim kantorze.

W takim razie, czym płacić w Egipcie? W kraju piasku i piramid najbardziej opłaca się gotówka zarówno w funtach egipskich, jak i walutach obcych. Za usługi i zakupy możesz też płacić w euro lub dolarach. To pieniądze powszechnie akceptowane w tym państwie.

Dowiedz się więcej, jakie zalety ma karta wielowalutowa.

Gdzie wymienić złotówki na funty egipskie?

Mimo tego, że Egipt jest coraz bardziej popularnym celem wycieczek w ciepłe kraje, to trudno znaleźć w Polsce kantory stacjonarne, jak i internetowe, które będą oferowały funty egipskie. Jeżeli znajdziesz już taki punkt, to często oferowana cena za wymianę polskiego złotego na funty jest mało opłacalna.

Jeżeli zależy Ci na egipskich banknotach, to weź ze sobą w podróż amerykańskie dolary lub euro. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wymiana walut obcych po przyjeździe do Kairu niż zamianę PLN na EGP. Poza tym takimi walutami, jak USD czy EUR możesz również płacić za usługi i produkty. Choć nie zawsze będzie to opłacalne.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs funta egipskiego?

Aktualne kursy walut warto obserwować online. Dlatego na naszej stronie możesz zobaczyć najnowsze notowania licznych kantorów internetowych oraz dla rynku Forex. Obowiązujące w Egipcie funty są uznawane za walutę egzotyczną, przez co możesz nie znaleźć kursu tej waluty w popularnych serwisach. Możesz obserwować kurs funta egipskiego na stronie Narodowego Banku Polskiego, gdzie znajdziesz go wśród notowań innych mało popularnych walut. Kurs NBP sprawdzisz tutaj. Możesz również skorzystać np. z wyszukiwarki Google, która poda Ci aktualny cenę w parze EGP/PLN.

W przeliczeniu na złotówki 1 funt egipski to około 13 groszy na stan z grudnia 2023 roku.

Jaką walutę zabrać do Egiptu?

Dla polskiego turysty ciężko zaopatrzyć się w funty egipskie przed wyjazdem. Dlatego warto zabrać ze sobą jedne z najpopularniejszych środków płatniczych, czyli euro albo dolary. W lokalnych sklepach nawet spotkasz się z sytuacją, gdzie ceny będą podane w trzech walutach, czyli egipskich funtach, dolarach i euro. Poza tym często przy marketach są dostępne bankomaty, w których możesz wypłacić funty, albo zamienić waluty obce na lokalne pieniądze.

Warto tylko upewnić się przed wyjazdem, jakie pieniądze ze sobą zabierasz. Zwłaszcza jeżeli chodzi o dolary amerykańskie, ponieważ nie każda seria dolarów jest przyjmowana w Egipcie. Najpewniej zaopatrz się w banknoty wydane po 2000 roku, a najlepiej, żeby to były pieniądze wydane po 2012 roku. W Egipcie nie akceptują tzw. dolary z małymi głowami, czyli małymi wizerunkami amerykańskich prezydentów. Są to banknoty wydane przed 1996 rokiem. Natomiast dolary z "dużymi głowami", czyli te wyemitowanie pomiędzy 1996 a 2012 rokiem ogólnie są akceptowane, jednak możesz mieć czasami problem z ich wymianą.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Co lepiej zabrać do Egiptu dolary czy euro?

Zarówno euro, jak i dolary są akceptowane w Egipcie. Na miejscu przelicznik między EUR a USD jest 1:1, dlatego bardziej opłaca się płacić dolarami, które są tańsze w przeliczeniu na złotówki. Poza tym dolary są akceptowane w wielu miejscach turystycznych. Nawet tych odległych od dużych miast. Poza tym dobrze jest mieć w portfelu przed dotarciem na miejsce urlopu EUR, USD lub GBP, bo na lotnisku po przylocie do Egiptu potrzebny jest zakup wizy. Zapłacisz za nią właśnie jedną z tych trzech walut obcych.

Gdzie kupić funty egipskie?

Funty egipskie możesz kupić w Polsce albo Egipcie. Mimo że oficjalnie możesz u nas kupić egipską walutę, to ciężko będzie ją znaleźć w kantorach stacjonarnych. Jeżeli już ją znajdziesz, to kurs może okazać się niekorzystny. Podobnie, jeżeli zostanie Ci trochę pieniędzy po urlopie w Egipcie, to możesz mieć trudność w znalezieniu punktu, który będzie chciał przyjąć od Ciebie funty i wymienić na złotówki.

Dlatego bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zabranie na wyjazd euro czy dolarów amerykańskich. Te waluty bez problemu wymienisz na miejscu, a nawet i zapłacisz nimi u Egipcjan. Wymieniać waluty możesz w miejscowych kantorach, bankach, hotelach lub na lotnisku.

Czy w Egipcie można płacić kartą?

W dużych miastach bez problemu zapłacisz za zakupy czy usługi kartą płatniczą taką jak VISA, Mastercard, czy American Express. Zwłaszcza jeżeli płatność kartą będzie w punktach takich jak restauracje, galerie handlowe lub hotele. Jednak warto wziąć ze sobą w zagraniczną podróż nie zwykłą kartę debetową, a kartę wielowalutową. Pozwoli Ci ona zaoszczędzić na wszelkich opłatach związanych z dodatkowymi opłatami walutowymi.

Jak wyglądają wypłaty z bankomatów w Egipcie?

W Egipcie możesz wypłacać pieniądze z bankomatów. W każdym większym egipskim mieście takim jak Kair lub Giza nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem bankomatu. To dobra opcja na dodatkowe funty bez zabierania w podróż walut obcych. Jednak uważaj na prowizje bankowe. Są one wysokie, a każda taka wypłata ma doliczoną opłatę za wypłatę gotówki za granicą i przewalutowanie. Dlatego na podróż do Egiptu warto założyć kartę wielowalutową np. od Revolut. Oferuje ona darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie do określonego limitu na miesiąc.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)