Jaką walutą płacić w Tunezji?

Data dodania: 14 grudnia 2023 r. / Aktualizacja: 14 grudnia 2023 r.
Jaką walutą płacić w Tunezji? Jaką walutą płacić w Tunezji?
Źródło: Rusty Clark ~ 100K / Flickr

Czeka na Ciebie ciepły urlop na Bliskim Wschodzie? Sprawdź, jaką walutą płacić w Tunezji i dlaczego tak trudno dostać tunezyjskie pieniądze w Polsce. Czy wiesz, że Tunezyjczycy mówią po arabsku i mają swoje pieniądze w postaci dinara tunezyjskiego? Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji o dinarze, jakie są ceny w Tunezji, czym najlepiej płacić na miejscu i jaką walutę zabrać ze sobą, żeby wyjść na tym korzystnie.

Jaką walutę ma Tunezja?

Obowiązującą walutą Tunezji jest dinar tunezyjski. Dinara znajdziesz w parach walutowych pod międzynarodowym skrótem (kodem ISO) TND. Jest to waluta egzotyczna i niedostępna poza granicami tego państwa. Wynika to z tego względu, że rząd chce mieć kontrolę nad przepływami finansowymi w swoim kraju. Niestety jest to kłopotliwe dla turystów, ponieważ muszą się zaopatrzyć przed przyjazdem w euro lub dolary, szukać miejsca do wymiany walut i przed powrotem do domu również wymienić dinary na inne pieniądze, żeby uniknąć kary ze strony strażników celnych.

Dinar tunezyjski – informacje ogólne o oficjalnej walucie Tunezji

Obecna waluta Tunezji funkcjonuje od 1960 roku. Dinar tunezyjski zastąpił franka szwajcarskiego, który był walutą kolonialną. Nazwa tunezyjskiej waluty pochodzi od słowa denarius, która pochodzi z łaciny i oznaczał dawną srebrną monetę. Natomiast w tym regionie dinar był niegdyś złotą monetą arabską wybijaną ze złota, której używały państwa afrykańskie, bliskiego wschodu i jugosłowiańskie.

Dzisiejszy dinar tunezyjski dzieli się na 1000 milimów. Najmniejszym nominałem w obiegu gotówkowym jest 1 milim. Podział dinara na monety i banknoty przedstawia się następująco:

  • Monety o wartości 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 milimów oraz ½, 1, 2 i 5 dinarów.
  • Banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 dinarów.

Ceny w Tunezji

Wakacje w Tunezji dla Polaków to tani sposób na spędzenie urlopu w ciepłym kraju. Nim jednak wybierzesz się do tego kraju, to wiedz, że warto wiedzieć o tym, że ceny produktów często są zapisane w milimach, a nie dinarach. Dlatego początkowo liczby mogą szokować, to później okazuje się, że wcale nie jest tak drogo. Co więcej, sprzedawcy chętnie się targują i można jeszcze dodatkowo obniżyć cenę.

Aktualne ceny w tunezyjskich sklepach możesz podejrzeć na tej stronie. Przykładowe ceny produktów z grudnia 2023:

  • Chleb 1,17 TND = 1,5 PLN.
  • Ser żółty (cena za 1 kg) 36,70 TND = 47,20 PLN.
  • Mleko 2,40 TND = 3,09 PLN.
  • Kawa (cena za 100 g) 9,70 TND = 12,5 PLN.

Czym płacić w Tunezji?

Czym najlepiej płacić w Tunezji? Postaw na miejscową walutę w gotówce. Oczywiście w większych miastach, hotelach, kurortach czy centrach handlowych zapłacisz kartą. Jednak to nie jest standard dla całego kraju. Dlatego mimo wszystko lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w dinary po przylocie do Tunezji.

Jeżeli chcesz korzystać z karty płatniczej, to wybierz kartę walutową. Najlepszym rozwiązaniem w podróży do miejsca, gdzie funkcjonuje egzotyczna waluta, jest założenie karty Revolut. Z jednej strony pozwoli Ci ona oszczędzić na kosztach przewalutowania, a z drugiej nie martwisz się o kurs wymiany i miejsce, gdzie dostaniesz pieniądze do ręki.

Na miejscu możesz również skorzystać z bankomatów, żeby wypłacić dinary w gotówce. W tym przypadku uważaj na prowizje bankowe i przewalutowanie doliczane podczas wypłaty pieniędzy.

Gdzie wymienić złotówki na dinary?

Nie wymienisz bezpośrednio złotówek na dinary tunezyjskie ani w Polsce, ani w Tunezji. Wynika to z ograniczeń wywozu waluty tunezyjskiej. Jeżeli chcesz się posługiwać fizycznymi pieniędzmi, to musisz zabrać ze sobą EUR, USD lub GBP. Wtedy wymienisz te waluty w Tunezji bez problemu.

Jako punkty wymiany walut funkcjonują kantory, banki, czy hotele. Poza tym już na lotnisku znajdziesz stacjonarne punkty, w których zaopatrzysz się w dinary.

Pamiętaj, żeby zachować dowód wymiany walut. Dokument ten będzie później podstawą do wymiany dinarów na waluty obce przed wylotem do Polski.

Ze względu na zakaz wywożenia tunezyjskiej waluty należy uważać na kontrolach granicznych i lotniskowych, żeby nie otrzymać kary. Dlatego sprawdzaj zawsze aktualne przepisy i ostrzeżenia przed podróżą poza granice Unii Europejskiej. Polecamy zapoznać się z informacjami polskiego rządu, które znajdziesz na tej stronie.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dinara tunezyjskiego?

Aktualne kursy walut znajdziesz na naszej stronie zarówno dla rynku Forex, jak i kantorów. Z tego względu, że w polskich kantorach nie dostaniesz dinara, to obserwowanie kursu i wykresu tej waluty może być problematyczne. Jeżeli zależy Ci na porównaniu kursu dinara w stosunku do złotówki, to skorzystaj z notowań Narodowego Banku Polski (NBP), które znajdziesz tutaj dla walut obcych, których nie kupisz w polskich bankach.

1 dinar to w przeliczeniu na PLN wynosi około 1,30 zł. W przypadku walut obcych, które możesz wymienić w Tunezji, to ich kurs w parze z dinarem w grudniu 2023 przedstawia się tak:

  • 1 EUR to około 3,40 TND.
  • 1 USD to 3,13 TND.
  • 1 GBP to 3,94 TND.

Jaką walutę zabrać do Tunezji?

Do Tunezji zabierz ze sobą EUR, USD albo GBP, bez problemu wymienisz je na dinary. Jednak nie zapłacisz nimi za produkty czy usługi. Trzeba je wymienić na lokalne pieniądze.

W Tunezji bez problemu zapłacisz za wszystko dinarem tunezyjskim i dlatego jego warto mieć w portfelu podczas podróży. Jenak ze względu na prawne ograniczenia to przed podróżą wymień złotówki na te najbardziej popularne na świecie waluty, które są akceptowane w wielu państwach. Takimi walutami są bez wątpienia dolar amerykański, euro oraz funt szterling.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Tunezji można płacić kartą?

Można płacić kartą w Tunezji w takich miejscach jak hotele, restauracje czy wypożyczalnie samochodów. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest płacenie w lokalnej gotówce. Jeżeli chcesz już zabrać ze sobą kartę płatniczą, to lepiej skorzystać z karty wielowalutowej Revolut. Dzięki niej oszczędzasz na kosztach przewalutowania, które potrafią być naprawdę wysokie w polskich bankach.

Gdzie kupić dinary tunezyjskie?

Dinary tunezyjskie kupisz w Tunezji. Przepisy tunezyjskie zabraniają wwożenia i wywożenia waluty tunezyjskiej. Dlatego potrzebne jest zabranie ze sobą euro, dolarów lub funtów brytyjskich. Pieniądze wymienisz na lotnisku, w kantorze, hotelu lub tunezyjskim banku. Pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia z wymiany walut. Będzie ono potrzebne, kiedy na koniec pobytu zostaną Ci dinary i będziesz chciał je wymienić na inne waluty.

Co lepiej zabrać do Tunezji euro czy dolary?

Zarówno dolary amerykańskie, jak i euro możesz wziąć ze sobą do Tunezji. Nie będziesz mógł nimi płacić, ale są to pewne waluty, jeżeli potrzebujesz dinarów do zakupów. Pamiętaj, żeby po dokonanej wymianie zostawić sobie dowód zamiany walut. Będzie to potrzebne, żeby pozbyć się dinarów na lotnisku przed wylotem do domu.

Ile pieniędzy zabrać na wakacje w Tunezji?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co masz zamiar robić na swoim urlopie w Tunezji. Jeżeli korzystasz z usługi biura podróży, to zostanie Ci kwestia pamiątek i dodatkowych atrakcji. Jeżeli samodzielnie organizujesz wyjazd, to kwota powinna być większa, ponieważ trzeba doliczyć kwestie wyżywienia, zakwaterowania, transportu i zwiedzania atrakcji. Spójrz jeszcze raz na sekcję cen w Tunezji w tym artykule. Będzie on pomocny przy ustaleniu średniego kosztu wyjazdu.

Nie zapomnij też zaplanować sobie budżet na niespodziewane sytuacje, jak np. wizyta u lekarza czy zakup leków.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)