Jaką walutą płacić w Czechach?

Data dodania: 4 listopada 2023 r. / Aktualizacja: 4 listopada 2023 r.
Jaką walutą płacić w Czechach? Jaką walutą płacić w Czechach?
Źródło: Miloslav Hamřík/Pixabay

Wybierasz się na wycieczkę i zastanawiasz się, jaką walutą płacić w Czechach? Czesi mają własną walutę, która będzie Ci potrzebna, żeby płacić za zakupy i inne usługi. Z tego artykułu dowiesz się, jaka jest waluta Czech, z jakimi cenami będziesz mieć do czynienia i czym warto płacić w Czechach, żeby nie stracić na kosztach przewalutowania. Czy warto zabierać ze sobą euro i jak z płatnością kartą w Czechach. Zapraszamy do czytania!

Jaka jest waluta w Czechach?

Oficjalną walutą Czech jest korona czeska, która obowiązuje w tym kraju od 1993 roku. Przed nią wspólnie Czesi i Słowacy, jako obywatele Czechosłowacji płacili koroną czechosłowacką.

Zastanawiasz się, jaka jest cena korony w złotówkach? Przelicznik polskiego złotego na czeską koronę może być kłopotliwy. Dlatego w tym celu najlepiej korzystać z kalkulatora walutowego. Obecnie wartość 1 korony to w przybliżeniu około 20 groszy. Jednak niech ta wartość Cię nie zmyli. Może i korona jest jedną z najmłodszych walut w Europie, ale również jest jedną z najbardziej stabilnych. Jej średni kurs rynkowy nie ma takich wahań jak nasz polski złoty. Dlatego też Czesi nie chcą w najbliższym czasie zmieniać swojej korony na wspólną walutę euro.

Korona czeska – informacje ogólne o walucie

Czesi swoją walutę nazywają koruna česka, a jej skrót, z którym spotkasz się w sklepach to KČ. Najmniejszym w obiegu monetarnym nominałem dla korony czeskiej jest 1 korona. Choć 1 CZK dzieli się na 100 halerzy, to od 2009 roku nie są one już dostępne w obiegu. Halerze wycofano z tego względu, że wartość produkcji przewyższała ich nominalną wartość. Aktualny podział czeskiej waluty na monety i banknoty wygląda następująco:

  • Monety mają nominały: 1 KČ, 2 KČ, 5 KČ, 10 KČ, 20 KČ i 50 KČ.
  • Banknoty w obiegu mają wartość: 100 KČ, 200 KČ, 500 KČ, 1000 KČ, 2000 KČ i 5000 KČ.

Na wygląd czeskich monet składa się rewers z dużą cyfrą nominału monety i awers z czeskim lwem herbowym. Natomiast na banknotach możemy podziwiać portrety ważnych osobistości dla Czech. Przedstawiają one polityków, artystów i innych, którzy mieli wpływ na dzieje tego kraju. Każdy banknot ma też inny kolor, żeby je można było łatwo odróżnić.

Część czeskich banknotów straciła ważność wraz z końcem 2022 roku. Jeżeli zalegają Ci jeszcze banknoty z poprzedniej serii, to możesz je wymienić tylko w czeskim banku centralnym. W Polsce znajdziesz też firmy, które zajmują się skupowaniem starej gotówki.

Jakie są ceny w Czechach?

Inflacja dotknęła większość krajów europejskich. Czesi nie są tu wyjątkiem. Z roku na rok ceny rosną i niestety nasi południowi sąsiedzi już nie są takim tanim krajem, jeżeli chodzi o zakupy. Choć jeszcze nie tak dawno można było spotkać, jak to Polacy jadą do Czech zrobić zakupy, żeby zaoszczędzić.

To ile wydasz na swojej czeskiej wycieczce, zależeć będzie od tego, jakie masz plany. Czy będziesz spać w hotelu, jadać w restauracjach, odwiedzał muzea, to koszty będą rosnąć. Jeżeli wybierzesz tani nocleg zamiast apartamentu i sam będziesz przygotowywać posiłki, a w planach masz górskie wędrówki, to możesz liczyć na to, że podróż nie będzie taka kosztowna.

W celu zrobienia większych zakupów w sklepie spożywczym wystarczy, że w portfelu będziesz mieć nominał powyżej 100 koron. W końcu 100 KČ to niecałe 20 zł. Za to już za 500 koron bez problemu kupisz potrzebne artykuły na weekend w Czechach.

Jeżeli chcesz porównać ceny Polski i Czech, to polecamy skorzystać z tej strony. Strona cenyNaŚwiecie.pl pozwoli Ci porównać koszt podstawowych artykułów spożywczych. Widać, że większość produktów w Czechach jest nieznacznie droższa niż w Polsce. Poniżej kilka przykładów:

  • Chleb 25 CZK = 4,5 PLN.
  • Ser żółty (cena za 1 kg) 210 CZK = 38 PLN.
  • Mleko 19,5 CZK = 3,5 PLN.
  • Piwo 13,5 CZK = 2,4 PLN.

Niestety obecnie widać odwrotny kierunek. Teraz to Czesi częściej przyjeżdżają do Polski na zakupy, żeby zaoszczędzić na podstawowych wydatkach.

Czym płacić w Czechach?

W Czechach możesz się posługiwać zarówno gotówką, jak i kartami debetowymi lub kredytowymi. Karty takie jak Visa czy Mastercard są akceptowane na całym świecie. Bez problemu kartą zapłacisz w supermarketach czy mniejszych sklepach w mieście. Problem może być jedynie w małych miejscowościach np. górskich. W miejscowej hospodzie może być tylko akceptowana gotówka, a szkoda by było nie zjeść ciepłego smażonego syra z hranolkami (frytkami) ;-) 

W przypadku kart płatniczych uważaj tylko na koszty przewalutowania oraz inne prowizje bankowe, np. za wypłaty pieniędzy za granicą. Takie opłaty mogą być boleśnie odczuwalne, kiedy po powrocie do domu zerkniesz na historię swojego konta osobistego.

Gdzie wymienić złotówki na korony czeskie?

Wymiana złotówek na korony czeskie to prosta sprawa. Z tego względu, że Polacy często jeżdżą lub przejeżdżają przez ten kraj, to w każdym polskim kantorze znajdziesz korony. Zarówno w tych większych sieciach stacjonarnych, jak i mniejszych lokalnych kantorach.

Jeżeli nie wiesz, ile koron potrzebujesz na wyjazd, to zawsze na miejscu możesz poszukać kantoru i wymienić euro czy złotówki na korony. Będzie to bardziej opłacalne niż płacić tymi walutami w Czechach.

Jednak zastanów się, czy nie wolisz skorzystać z internetowego kantoru wymiany walut. Oferują one atrakcyjne kursy względem tych, które znajdziesz w bankach czy stacjonarnych kantorach. Nie jesteś też zależny od godzin otwarcia punktu stacjonarnego. Kupujesz waluty, wtedy kiedy masz czas i kurs będzie dla Ciebie korzystny. Potem już tylko wystarczy przesłać sobie pieniądze na konto walutowe i płacić na miejscu kartą wielowalutową.

Poczytaj więcej o tym, Jak działa karta wielowalutowa?

Gdzie sprawdzić aktualny kurs korony czeskiej?

Aktualny kurs czeskiej korony najlepiej sprawdzać online. Zwłaszcza przed wyjazdem do naszych południowych sąsiadów. Możesz to zrobić np. na naszej stronie w zakładce kursy walut w kantorach. Znajdziesz tam zarówno obecne notowania najpopularniejszych walut obcych w kantorach internetowych, jak i kursy na rynku Forex.

Na szczęście duże wahania kursu są rzadkie w przypadku korony. Czeska gospodarka jest silna i stabilna, co odzwierciedla niskie bezrobocie i unormowany średni kurs korony. Dzięki stabilności kursu wiesz, ile złotówek potrzebujesz, żeby starczyło Ci na twój wyjazd do Czech.

Jaką walutę zabrać na wyjazd do Czech?

Do Czech najlepiej zabrać ze sobą koronę czeską. Z jednej strony nie będziesz mieć problemów, że gdzieś nie przyjmą banknotów od Ciebie, a z drugiej unikniesz zawyżonych kursów wymiany. Zwłaszcza gdy będziesz chciał zapłacić w innej walucie.

Na terenie Czech możesz spotkać się, że przyjmą od Ciebie euro czy nawet i złotówki, ale kurs ustali sam sprzedawca. Czesi akceptują polski środek płatniczy przy granicy tych dwóch państw. 

Jeżeli zdecydujesz się wziąć ze sobą euro albo dolary amerykańskie, to nie płać nimi za zakupy. Po prostu wymień je na lokalną walutę już na terenie Republiki Czeskiej.

Warto pamiętać, że jak będziesz wracać do Polski z Czech, to wymień wszystkie monety na banknoty. W ten sposób łatwiej będzie Ci je wymienić w polskich kantorach.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Czechach można płacić w euro?

Euro nie jest obowiązującą walutą w Czechach. Jednak możesz spotkać miejsca, które przyjmują płatności w EUR. Jednak kurs wymiany euro na korony może nie być dla Ciebie korzystny. Często właśnie jest wyższy niż gdybyś po prostu skorzystał z kantoru wymiany walut i posługiwał się koroną w gotówce.

Podobnie to wygląda, jeżeli chodzi o płatności kartą. Tutaj również koszt przewalutowania będzie wyższy niż gdybyś zapłacił w Czechach koronami.

Czy można płacić polską kartą w Czechach?

Swoją polską kartą możesz płacić za zakupy i usługi w Czechach. Pamiętaj tylko, że takie transakcje będą wiązały się z kosztami przewalutowania przez twój bank. Niektóre karty płatnicze najpierw przeliczają takie płatności z CZK na EUR i dopiero z EUR na PLN. Co oznacza, że zapłacisz podwójnie za przewalutowanie. Wiąże się to z dużo wyższymi kosztami.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są karty wielowalutowe, które pozwalają płacić w różnych walutach. Twoja karta z banku powiązana jest z kilkoma rachunkami, dzięki temu możesz korzystać z tych walut, dla których masz otwarte konta walutowe. To wygodne rozwiązanie, bo nie zostają Ci w portfelu drobne monety, z którymi potem nie masz co zrobić. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest karta Revolut, którą możesz się posługiwać na całym świecie i płacić w dowolnej walucie. To dobry sposób na oszczędności dla osób, które często podróżują.

Czy w Czechach mogę płacić złotówkami?

Z tego względu, że graniczymy z Czechami, to zwłaszcza przy granicy polsko-czeskiej nasi sąsiedzi akceptują płatności w złotówkach. Jednak im dalej od granicy, tym trudniej będzie znaleźć sklepy czy inne punkty, które równie chętnie przyjmą zapłatę w PLN. Dlatego, jeżeli wybierasz się na wycieczkę w głąb kraju, to wcześniej wymień złotówki na korony. Będzie to dla Ciebie bardziej opłacalne.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!