Źródło: Mike / Pixabay
Wybierasz się w podróż do Izraela i zastanawiasz się, jaką waluta płacić w Izraelu? Odpowiedź jest jedna. W tym kraju możesz płacić nowym izraelskim szeklem. Dlatego przed wylotem warto zabrać lokalną walutę albo dolary amerykańskie (przeczytaj artykuł, a dowiesz się dlaczego). W tym artykule podpowiemy Ci, czym najlepiej płacić, gdzie sprawdzić kurs ILS, a także czy zakup szekli w Polsce jest możliwy.
Jaka jest waluta Izraela?
Oficjalną walutą Izraela jest nowy szekel izraelski. W kursach walutowych znajdziesz go pod kodem ISO – ILS lub skrótem NIS (z ang. new israeli sheqel). Ceny w sklepach są najczęściej zapisywane z symbolem waluty ₪.
Wartość pieniędzy w Izraelu jest zbliżona do wartości polskiego złotego, dlatego polskim turystom łatwo przeliczać ceny na złotówki. W aktualnych kursach walut na naszej stronie możesz szybko przeliczyć, ile będziesz potrzebować szekli przed wyjazdem do Izraela.
Nowy szekel izraelski (ILS) – informacje ogólne
Pierwszy raz szekle pojawiły się w 1980 roku. Wtedy zastąpiły lirę izraelską. Ta zmiana miała na celu opanowanie hiperinflacji szalejącej w kraju. Okazało się jednak, że zmiana waluty niewiele dała. Po pięciu latach, czyli już w 1985 roku rząd Izraela zadecydował o kolejnej denominacji oraz zmianie i zastąpieniu starego szekla nowym.
Sama nazwa izraelskiej waluty nawiązuję do jednostki miary srebra z Biblii (początkowo określana jako sykle), która obowiązywała m.in. na terenie Egiptu, Syrii i Babilonii.
Nowy szekel izraelski dzieli się na 100 agor (odpowiednich polskich groszy) i obowiązuje w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej. W obiegu są dostępne następujące nominały:
- Monety o wartości 10 agor, 1/2, 1, 2, 5 i 10 szekli.
- Banknoty o nominałach 20, 50, 100 i 200 szekli.
Za emisję odpowiada Bank Izraela. Na polimerowych banknotach zostały umieszczone wizerunki poetów hebrajskich, których życiorysy splatają się z odrodzeniem Izraela.
Jakie są ceny w Izraelu?
Ceny w Izraelu są dużo wyższe niż w Polsce. Jednymi z droższych produktów są pieczywo, mięso i alkohol. Możesz sporo zaoszczędzić, jeżeli zamiast supermarketu wybierzesz lokalny targ. Podczas wizyty w tym kraju łatwo przeliczysz koszty na złotówki, ponieważ szekel jest jedynie trochę droższy od polskiego złotego. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny dostępnych w sklepach produktów. Pamiętaj tylko, że kurs wykorzystany przy tych obliczeniach jest z kwietnia 2024 roku.
- Mandarynki (cena za 1 kg) 8,90 ILS = 9,47 PLN.
- Bochenek ciemnego chleba (cena za około 700 g) 23,90 ILS = 25,42 PLN.
- Świeża pierś z kurczaka (cena za 1 kg) 38,90 ILS = 41,37 PLN.
- Izraelskie białe wino 47,90 ILS = 50,94 PLN.
Możesz również sprawdzić aktualne ceny już w przeliczeniu na złotówki na tej stronie. Na zakupach w Jerozolimie najtrudniejsze może okazać się rozczytanie pisma hebrajskiego, z jakim produktem masz do czynienia. Wtedy dobrze poprosić o pomoc sprzedawcę, który przetłumaczy na angielski, jakie towary ma w sklepie.
Czym najlepiej płacić w Izraelu?
Jeżeli masz zamiar trzymać się dużych miast takich jak Tel Awiw lub Jerozolima, to w większości punktów zapłacisz kartą bankową. W przypadku podróży w inne rejony kraju najlepiej sprawdzi się gotówka w postaci miejscowej waluty. Banknoty przydadzą Ci się również na targach, ponieważ sprzedawcy w takich miejscach nie korzystają z terminali płatniczych.
W Izraelu są akceptowane karty wydane przez takie firmy jak American Express, Visa czy Mastercard. Przed wyjazdem do Izraela zadbaj o to, żeby mieć kartę wielowalutową. W ten sposób nie przepłacisz na prowizjach i przewalutowaniach. Polecamy skorzystać z karty wielowalutowej Revolut. Zapewnia ona najkorzystniejsze warunki na rynku. Możesz z jej pomocą szybko płacić i wypłacać pieniądze z bankomatów za granicą.
Poznaj bliżej jak działa konto Revolut i co możesz dzięki niemu zyskać.
Gdzie w Polsce kupić szekle izraelskie?
Pojedyncze kantory stacjonarne mają w swojej ofercie szekle izraelskie. Są to głównie te miasta, w których też najczęściej spotkasz samych Izraelczyków. Najczęściej będą to placówki w miastach takich jak Kraków, Warszawa, czy Lublin. Jeżeli mieszkasz w mniejszym mieście, to możesz mieć problem, żeby zaopatrzyć się w gotówkę przed wylotem.
Dlatego w takiej sytuacji kup dolary nowej serii i wymień walutę w Izraelu. Pieniądze możesz wymieniać w kantorach, bankach albo hotelach. Możesz również spytać sprzedawcę, czy możesz zapłacić za zakupy lub usługi w dolarach. Najczęściej będzie to możliwe, jeżeli masz przy sobie najnowsze banknoty.
Gdzie sprawdzić aktualny kurs szekla?
Aktualny kurs szekla izraelskiego sprawdzisz na naszej stronie. Oprócz kursów na rynku Forex znajdziesz również kursy wymiany walut online w kantorach internetowych. Chociaż szekle znajdziesz w polskich kantorach, to tak naprawdę nie masz zbyt wielkiego wyboru na rynku. Dlatego może okazać się, że najlepiej zabrać do Izraela USD i po przylocie do Tel Awiwu wymienić je na ILS.
Jaką walutę zabrać do Izraela?
Do Izraela najlepiej zabrać ze sobą nowego izraelskiego szekla. Zwłaszcza że jest to waluta, którą znajdziesz w pojedynczych placówkach wymiany walut. Zarówno w kantorach stacjonarnych, jak i internetowych. Jeżeli kantor nie ma na tyle banknotów, żeby wystarczyła Ci na cały pobyt, to możesz ze sobą zabrać dolary. Są najpewniejszą walutą obcą, a i w razie potrzeby możesz nimi zapłacić.
W Izraelu możesz także wymienić funty czy euro na szekle. Wymiany możesz dokonać już na lotnisku. Chociaż dobrze jest mieć przy sobie, kilka NIS, żeby opłacić w razie czego taksówkę lub kupić bilet autobusowy, żeby dostać się do miasta.
FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Czy w Izraelu można płacić w euro?
Euro nie jest akceptowane jako środek płatniczy w Izraelu. Za to możesz je wymienić w izraelskim kantorze na szekle. Wtedy bez problemu zapłacisz w każdym zakątku kraju.
Możesz korzystać z kart bankowych. Najlepiej sprawdzają się karty wielowalutowe. Przy czym, jeżeli wybierasz się w mniej popularne miejsca, z dala od miast, to tam karta będzie niepraktyczna. W głębi kraju o wiele lepiej sprawdzi się lokalna gotówka.
Czy w Izraelu akceptowane są dolary?
Dolary amerykańskie są akceptowane w Izraelu. Wymienisz je na szekle w kantorze lub banku albo zapłacisz za zakupy w sklepie. Przy czym przed wylotem upewnij się, że w twoim portfelu są nowe banknoty wydane po 2009 roku. Co więcej, za takie nowe banknoty możesz nawet liczyć na to, że dostaniesz lepszy kurs wymiany. Za to ze starszymi dolarami możesz mieć problem z wymianą na szekle.
Nie są akceptowane USD wydane przed 1996 rokiem. Jeżeli kantor je przyjmie, to może obniżyć kurs za przyjęcie starych pieniędzy. Natomiast seria emitowana w latach od 1996 do 2012 (tzw. dolary z dużymi głowami) z reguły są przyjmowane w Izraelu.
Czy można płacić kartą Revolut w Izraelu?
Tak, w Izraelu zapłacisz za pomocą karty wielowalutowej Revolut. Akceptowane są również karty wydawane przez największe sieci płatnicze, takie jak Mastercard, Visa, czy American Express. Należy jednak pamiętać, że płacić za pomocą karty bankowej możesz w miastach. W mniej zaludnionych miejscowościach i na lokalnych targach sprzedawcy posługują się wyłącznie miejscową gotówką.