Jaką walutą płacić w Chorwacji?

Data dodania: 13 maja 2024 r. / Aktualizacja: 9 maja 2024 r.
Jaką walutą płacić w Chorwacji? Jaką walutą płacić w Chorwacji?
Źródło: Gerd Altmann / Pixabay

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Jeżeli zastanawiasz się, jaką walutą płacić w Chorwacji, to wiedz, że zapłacisz w tym kraju już tylko w euro. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy Chorwacja przystąpiła do strefy euro, jakie są obecnie ceny w tym kraju i czym najlepiej płacić na Makarskiej Riwierze i nie tylko.

Jaka jest waluta Chorwacji?

Od niedawna oficjalną walutą Chorwacji jest euro. Dnia 12 lipca 2022 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o przyjęciu Chorwacji do strefy euro. Natomiast z dniem 1 stycznia 2023 roku wprowadzono euro do obiegu. Dlatego przed wyjazdem nad Morze Adriatyckie szukaj w kantorze kodu ISO – EUR, żeby mieć gotówkę na wakacyjne przyjemności.

Choć Chorwacja w sezonie wakacyjnym nie należała do najtańszych krajów z tego regionu, to po zmianie kun na euro ceny w tym kraju trochę wzrosły. Dlatego przy kolejnej wizycie w tym bałkańskim kraju spodziewaj się wyższych cen niż za czasów chorwackiej waluty.

Kiedy euro zastąpiło kunę?

1 stycznia 2023 roku Chorwacja przystąpiła do strefy euro. Oznacza to, że obecnie obowiązującą walutą w tym kraju jest waluta wspólnotowa euro. Ostatni raz kunami chorwackimi można było płacić do końca stycznia 2023 roku.

Jeżeli w domu jeszcze poniewierają Ci się chorwackie kuny, to niestety już ich nie wykorzystasz. Natomiast możesz wymienić bezterminowo w Narodowym Banku Chorwacji banknoty kuny. W przypadku monet można wymieniać je jedynie do 31 grudnia 2025 roku.

Kuna chorwacka – informacje ogólne

Kuna chorwacka była prawnym środkiem płatniczym od 1994 do 2023 roku. Jej nazwa nawiązywała do średniowiecznego sposobu rozliczeń w handlu. Na terenie Chorwacji skórami kun płaciło się za inne towary lub po prostu stanowiły wyznacznik, ile dany przedmiot jest wart.

1 kuna dzieliła się na 100 lip (odpowiednik groszy polskich). Waluta ta miała ustalony kod ISO – HRK. Chorwacka waluta była emitowana w następujący sposób:

 • Monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lip oraz 1, 2 i 5 kun.
 • Banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 kun.

Wygląd monet nawiązywał do chorwackiej natury. Były na nich umieszczone zwierzęta takie jak kuna, niedźwiedź, czy tuńczyk, jeżeli chodzi o monety kuny. Natomiast na lipach przedstawiano roślinność taką jak gałązka oliwna albo winorośli. Na rewersach banknotów były przedstawione charakterystyczne miejsca w Chorwacji takie jak arena w Puli czy zamek Varaždin. Natomiast na awersach były umieszczone ważne osoby dla chorwackiej historii tacy jak politycy, poeci, czy pisarze.

Chorwacja wprowadziła do obiegu euro z motywami własnego kraju. Zaobserwujesz to szczególnie na monetach. Znajdziesz na nich kunę, chorwacką szachownicę, mapę kraju, czy wizerunek Nikoli Tesli.

euro w Chorwacji

1 euro / Hrvatska Narodna Banka

Jakie są ceny w Chorwacji?

Ceny w Chorwacji, zwłaszcza po wprowadzeniu euro, stały się wyższe niż w Polsce. Choć inflacja panująca w całej Europie też się do tego przyczyniła. Szczególnie bolesne dla portfela może być jadanie w restauracjach oraz nocleg w hotelu położonym w centrum miasta. Jeżeli szukasz oszczędności, to warto zdecydować się, żeby samemu gotować oraz robić zakupy w sieciówkach typu Lidl, Kaufland albo Plodine. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny produktów. Pamiętaj, że były one sprawdzane i przeliczane w kwietniu 2024 roku.

 • Pierś z kurczaka (cena za 500 g) 4,59 EUR = 19,88 PLN.
 • Pomidor gałązka (cena za 1 kg) 1,69 EUR = 7,32 PLN.
 • Domowy chleb na zakwasie (cena za 470 g) 1,59 EUR = 6,89 PLN.
 • Jaja z wolnego wybiegu (cena za 10 sztuk) 3,09 EUR = 13,38 PLN.
 • Różowe wino (cena za 750 ml) 4,29 EUR = 18,58 PLN.

Aktualne ceny możesz również sprawdzić na tej stronie. Znajdziesz tam koszty przeliczone już na złotówki nie tylko produktów spożywczych, ale również i usług.

Czym płacić w Chorwacji?

W Chorwacji najlepiej sprawdza się gotówka i karta wielowalutowa. Gotówką zapłacisz w każdym miejscu. Nawet w odległych od miast wioskach i wyspach, jeżeli się tam zapędzisz. Kartą płatniczą warto płacić w supermarketach i innych sklepach w mieście. Akceptowane są karty wydawane przez największe sieci płatnicze takie jak Visa lub Mastercard.

W euro warto zaopatrzyć się już przed wyjazdem. W ten sposób będziesz mieć czas, żeby znaleźć kantor, który zaoferuje Ci najkorzystniejszy kurs wymiany. Jeżeli braknie Ci pieniędzy na urlopie, to zawsze możesz skorzystać z bankomatów. Znajdziesz je bez problemu w każdym mieście. W tym przypadku warto uważać na dodatkowe opłaty i prowizje. Szczególnie gdy nie korzystasz z karty wielowalutowej.

Karty wielowalutowe, takie jak oferuje np. Revolut, pozwalają oszczędzić na przewalutowaniach. Jest to kartą, którą zapłacisz w tej walucie, dla której masz prowadzony rachunek walutowy.

Przeczytaj więcej o tym, jakie zalety ma karta wielowalutowa.

Gdzie wymienić złotówki na euro?

Złotówki na euro najlepiej wymienić w polskim kantorze. Masz do wyboru zarówno placówki stacjonarne, jak i kantory internetowe. Najlepsze kursy znajdziesz w kantorach online. Najczęściej mają one niższą prowizję. Dlatego warto założyć sobie konto walutowe w euro i do tego zamówić kartę wielowalutową. Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie tańsze niż kupowanie za każdym razem euro. Co więcej, gotówki trzeba pilnować, a im wyższa suma, tym większy strach, że się ją straci.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs euro?

Aktualne kursy walut, w tym kurs euro znajdziesz na naszej stronie. Przedstawiamy zarówno notowania na rynku Forex, jak i kursy z kantorów internetowych. Co więcej, ułatwimy Ci znalezienie najkorzystniejszego kursu sprzedaży lub kupna wybranej waluty. W zależności od tego, czego potrzebujesz.

Jeżeli interesuje Cię wymiana na euro w gotówce, to sprawdź przed wyjściem do stacjonarnego kantoru kursy online. W ten sposób upewnisz się, że przed wyjazdem do Chorwacji udało Ci się kupić euro w rozsądnej cenie.

Rozważasz założenie konta walutowego? W takim sprawdź ranking kont walutowych i wybierz najlepsze konto dla siebie.

Jaką walutę zabrać do Chorwacji?

Oficjalną walutą w Chorwacji jest euro. Dlatego przed urlopem złotówki wymień na euro. Od Ciebie zależy, czy weźmiesz tylko gotówkę, czy banknoty i kartę płatniczą. Ważne, żeby przeanalizować swoją wycieczkę i możliwe potrzeby podczas jej trwania. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Czym dojadę do Chorwacji? Jeżeli samochodem i planujesz postoje w krajach takich jak Czechy, Węgry lub Słowenia, to mogą Ci się przydać jeszcze inne waluty. Jak chociażby korona czeska lub forint węgierski.
 • Czy mam opłacony nocleg? Jeżeli nie, to w jaki sposób za niego zapłacę? Może się okazać, że właściciel nie przyjmie zapłaty bezgotówkowej. Natomiast noclegi na polach kempingowych będą wymagały, żeby mieć przy sobie fizyczne pieniądze.
 • Co chcę zwiedzać i co będę robić na urlopie? To szczególnie istotne, jeżeli w planach masz mniej turystyczne miejscowości i oddalenie się od wybrzeża.
 • Gdzie będę jeść? W restauracjach i sklepach zapłacisz kartą. Natomiast wizyta na targu i stołowanie się w lokalnych barach może wymagać płatności gotówką.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Chorwacji można płacić polską kartą?

Tak, w Chorwacji zapłacisz polską kartą. Przed wyjazdem sprawdź tabelę opłat i prowizji swojego banku. Może się okazać, że lepiej będzie założyć konto walutowe z kartą wielowalutową. W ten sposób zaoszczędzisz na wysokich opłatach i prowizjach. Poza tym będziesz mieć pewność, że bank nie zablokuje twoich płatności. Zwłaszcza jeżeli nie poinformowałeś o wyjeździe.

Czy w Chorwacji lepiej płacić gotówką, czy kartą?

Zależy od tego, jaki jest twój cel podróży i kiedy jedziesz do Chorwacji. W sezonie dużo częściej spotkasz się z praktyką, że sprzedawcy będą woleli płatność w gotówce. Nawet w restauracjach, które terminale mają. Dlatego warto mieć przy sobie, chociaż trochę gotówki. W ten sposób nikt i nic Cię nie zaskoczy.

Jednak karta jest powszechnie stosowania w Chorwacji. Możesz nią zapłacić w takich miejscach jak parki narodowe (np. za wejście do Jezior Plitwickich), bramki na autostradzie, czy po prostu kupić bilet do muzeum lub innej atrakcji.

Jak wypłacić pieniądze w Chorwacji bez prowizji?

Bankomaty banków komercyjnych mogą pobierać prowizje. Tak naprawdę nie ma reguły. W bankomatach Agram Banka nie ma prowizji, ale inne urządzenia mogą pobierać różne kwoty w zależności od tego, w jakim jest mieście, a nawet w jakiej lokalizacji. Na przykład bankomaty przy głównych promenadach mają z reguły wyższe opłaty niż w innych częściach miasta.

Najczęściej wysokość prowizji waha się od 3 do 5 EUR. Dlatego, jeżeli chcesz już wypłacać gotówkę, to zdecyduj się na jedną transakcję z wyższą sumą.

Podczas wypłaty lepiej się nie spieszyć i czytać uważnie wyświetlane komunikaty. Ważne jest również, żeby w miarę możliwości wybierać kurs naszego banku. Bankomaty proponują swoje kursy walutowe, które najczęściej są niekorzystne.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!