Jaką walutą płacić w Danii?

Data dodania: 1 maja 2024 r. / Aktualizacja: 1 maja 2024 r.
Jaką walutą płacić w Danii? Jaką walutą płacić w Danii?

Czeka Cię wizyta w Kopenhadze? W takim razie warto dowiedzieć się przed wyjazdem, jaką walutą płacić w Danii. Na terytorium Danii możesz płacić w obowiązującej walucie, czyli koronach duńskich. W tym artykule podpowiemy Ci, czym najlepiej płacić, jakie są ceny i czy możesz płacić w euro w Danii.

Jaka jest waluta Danii?

Oficjalną walutą w Danii jest korona duńska. Jej międzynarodowy kod ISO to DKK i po nim znajdziesz kurs korony w kantorze. Korona duńska obowiązuje na terenie Danii, Grenlandii i Wysp Owczych. Ceny w tej walucie są zapisywane z symbolem kr lub dkr. To odpowiednik naszego zapisu zł dla polskiego złotego.

1 korona duńska w przeliczeniu na złotówki wynosi około 0,58 PLN. Mimo tego, że wartość korony jest niższa, to jest to dużo bardziej stabilna waluta niż złoty.

Korona duńska (DKK) – informacje ogólne

Choć pierwsze duńskie korony pojawiły się już w średniowieczu, to współcześnie znane pieniądze w Danii zostały wprowadzone wraz z zawarciem unii monetarnej w 1873 roku. Choć wtedy wraz z Norwegią, Szwecją i Islandią waluta była wspólna, to po rozpadzie unii w 1914 roku każdy tych z kraju pozostał przy koronie, dodając do niej swoją narodowość. Wtedy kurs korony duńskiej był powiązany z cenami złota, a później z kursem funta szterlinga. Obecnie kurs DKK jest sztywny i powiązany z euro. Co oznacza, że korona ma stabilną wartość i 1 DKK jest wart około 0,13 EUR.

Korona duńska dzieli się na 100 øre. W obiegu są dostępne pieniądze:

  • Monety o nominałach 50 øre, 1, 2, 5, 10 i 20 DKK.
  • Banknoty o nominałach 50, 100, 200, 500 i 1000 DKK.

Za emisję duńskiej waluty odpowiada bank centralny, czyli Narodowy Bank Danii. Duńskie monety mają charakterystyczny wygląd, ponieważ pośrodku mają otwór, który ma pomóc osobom niewidzącym (dotyczy tylko 1, 2 i 5 kr). Umieszczono na nich koronę Christina V czy wizerunek królowej Małgorzaty II. Natomiast na banknotach widnieją zabytki i architektura np. most nad Małym Bełtem i słoneczny rydwan.

korona duńska monety

Quinn Dombrowski / Flickr

Jakie są ceny w Danii?

Ceny w Danii są wyższe niż w Polsce. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że przeciętne wynagrodzenie w tym kraju jest również dużo wyższe niż u nas i wynosi ponad 16 tys. zł. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka produktów i ich ceny wraz z przeliczeniem na złotówki. Zapoznaj się z nimi, żeby zorientować się, ile pieniędzy wziąć w podróż do Danii. Zwróć tylko uwagę, że były one sprawdzane w kwietniu 2024 roku.

  • Świeża pierś z kurczaka (cena za 300 g) 25 DKK = 14,48 PLN.
  • Cynamonka (cena za 1 sztukę) 10 DKK = 5,79 PLN.
  • Gruszka konferencja (cena za 1 sztukę) 2,50 DKK = 1,45 PLN.
  • Woda mineralna (cena za 500 ml) 1,50 DKK = 0,87 PLN.
  • Duńskie wino wiśniowe (cena za 750 ml) 33 DKK = 19,12 PLN.

Aktualne ceny produktów i usług możesz sprawdzić także na tej stronie. Przy czym są już one podane w złotówkach.

Czym najlepiej płacić w Danii?

Najważniejsze, żeby w Danii płacić koronami. To oficjalny środek płatniczy, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że w każdej sytuacji możemy zapłacić za zakupy lub usługę. W tym skandynawskim kraju bardzo popularne jest korzystanie z kart płatniczych. Dlatego, jeżeli masz w planach zwiedzanie duńskich miast, to karta bankowa Ci w zupełności wystarczy.

Jeżeli planujesz wizytę w odległych rejonach Danii, to warto mieć przy sobie gotówkę. W małych miastach i wioskach może nie być terminali płatniczych.

Możesz korzystać z wypłat z bankomatów w Danii. Przy czym do tego najlepiej używać kart wielowalutowych, które mają niższe opłaty i prowizje oraz oferują korzystne średnie kursy wymiany.

Zarówno przy płatnościach kartą, jak i wypłatach pamiętaj, żeby zawsze wybierać dynamiczną konwersję walut. Oznacza to, że wybierasz płatność w lokalnej walucie, a nie złotówkach. Jeżeli zdecydujesz się na płatność w złotówkach, to bank w takiej sytuacji naliczy Ci wysoką prowizję za wykonaną transakcję.

Gdzie wymienić złotówki na duńską koronę?

Jeżeli zależy Ci na wymianie pieniędzy na korony duńskie w Polsce, to masz 3 opcje.

Po pierwsze możesz iść do kantoru stacjonarnego i wymienić złotówki na korony. Duńska waluta jest na tyle popularna, że w większych miastach nie będziesz mieć problemu z jej znalezieniem. Niestety ta opcja ma tę wadę, że kurs wymiany walut proponowany przez kantor jest najczęściej niekorzystny.

Dużo lepiej kupić korony przez internet. Nie dość, że zrobisz to, siedząc wygodnie w domu, to dużo łatwiej znaleźć najniższe kursy wymiany PLN na DKK. Możesz łatwo i szybko znaleźć ofertę dla siebie korzystając z naszego rankingu kantorów internetowych. W ten sposób kupione korony przesyłasz na konto walutowe. Podczas wycieczki w Danii używasz karty walutowej i oszczędzasz na kursach walut.

Trzecią opcją jest wymiana euro na korony. Z jednej strony możesz pozbyć się zalegających banknotów, dzięki czemu masz już gotówkę przeznaczoną na urlop. Z drugiej strony taka wymiana niekoniecznie będzie dla Ciebie opłacalna, jeżeli najpierw wymienisz złotówki na euro. Co prawda możesz wymienić waluty w Danii, jednak wtedy narażasz się na podwójne przewalutowanie.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs korony duńskiej?

Aktualny kurs korony duńskiej sprawdzisz na naszej stronie. Możesz sprawdzić kurs DKK zarówno dla kantorów internetowych, jak i rynku Forex. Dobrze jest sprawdzić kurs wymiany przed wizytą w kantorze stacjonarnym. Wtedy zweryfikujesz czy na pewno opłaca Ci się brać gotówkę. Mimo wszystko korzystniej wychodzi kupić korony online i potem płacić nimi z konta walutowego w Danii za pomocą karty wielowalutowej.

Jaką walutę zabrać do Danii?

Na wycieczkę do Danii zabierz ze sobą walutę duńską, czyli DKK. Zapłacisz nimi w każdym miejscu. Inne waluty typu euro, dolar czy funt mogą się przydać tylko do wymiany w kantorze na lokalną walutę. Od razu uprzedzamy, że wymiana złotówek na korony w Danii może być trudna. Dlatego lepiej wziąć ze sobą kartę wielowalutową i w razie potrzeby wypłacać pieniądze z bankomatów.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Danii można płacić polską kartą?

Tak, w Danii zapłacisz polską kartą. Przy czym przed wyjazdem upewnij się, co do wysokości opłat w twoim banku. Może się okazać, że zwykła debetówka nabije Ci tylko niepotrzebnych kosztów. Dużo lepiej za granicą płacić za pomocą karty wielowalutowej. W ten sposób oszczędzasz na przewalutowaniach i prowizjach.

Mimo że płatności kartą w Danii są powszechne i akceptowane praktycznie wszystkie znane karty nie tylko Visa czy Mastercard. To zdarzają się miejsca, które zaakceptują tylko jeden rodzaj kart. To duńskie karty Dankort. Dlatego przed zakupami czy skorzystaniem z usługi upewnij się, że będziesz mógł zapłacić w wybrany przez siebie sposób.

Czy w Danii można płacić w euro?

Euro nie jest oficjalną walutą Danii. W związku z tym płatności w EUR nie są akceptowane w tym kraju. Co więcej, Dania nie ma nawet chęci i obowiązku wprowadzenia wspólnotowej waluty, mimo że jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Dlatego jedyne co możesz zrobić z euro w Danii to wymienić je na korony w najbliższym kantorze.

Czy w Danii można płacić zbliżeniowo?

W Danii można płacić zbliżeniowo. Duńczycy przede wszystkim korzystają z kart debetowych Dankort. Może się nawet zdarzyć, że to będzie jedyna forma płatności akceptowana w danym punkcie.

Poza tym swoją kartą również zapłacisz zbliżeniowo w Danii. Coraz popularniejsze stają się również w tym kraju płatności mobilne. Oprócz Google Pay i Apple Pay Duńczycy korzystają z MobilePay. To znany portfel mobilny w Danii od Danske Bank.

Czy w Danii płaci się gotówką?

Tak, w Danii zapłacisz bez problemu gotówką. Oczywiście w takim przypadku zapłacisz za zakupy duńskimi koronami. Inne waluty nie są akceptowane. Jeżeli sprzedawca przyjmie od Ciebie dolary amerykańskie, to raczej będzie to rzadko spotykany wyjątek. A jeżeli nie masz już przy sobie koron, to możesz skorzystać z płatności kartą, która jest powszechna i lubiana w Danii.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!