Źródło: Natasia Causse / Flickr
Marzą Ci się wakacje w Bangkoku i szykujesz się do swojej podróży marzeń? Podpowiemy Ci, jaką walutą płacić w Tajlandii i jakie są ceny w tym kraju. Walutą obowiązującą w Tajlandii jest baht tajlandzki. W tym artykule przygotowaliśmy również dla Ciebie informacje o tym, czym najlepiej płacić w tym kraju, gdzie kupić bahty, ale też jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą.
Jaka jest waluta Tajlandii?
Oficjalną walutą obowiązującą w Tajlandii jest bat tajlandzki. Kod ISO tej waluty to THB od angielskiej nazwy thai baht. Jeżeli szukasz aktualnego kursu waluty z polskim złotym, to szukaj pary THB/PLN. Tajskie ceny są zapisywane najczęściej z symbolem waluty, czyli ฿. Bardzo podobny symbol jest używany w przypadku Bitcoina.
Waluta w Tajlandii jest słabsza od polskiej. Równowartość 1 THB to w przeliczeniu na złotówki to około 11 groszy.
Baht tajlandzki (THB) – informacje ogólne
Bat tajlandzki pierwszy raz w historii tego kraju pojawił się już w średniowieczu, gdy służył do określenia miary srebra. Współcześnie znany nam bat pojawił się w 1902 roku. To wtedy wprowadzono skutecznie do obiegu tajskie banknoty. Wcześniejsze próby wprowadzenia papierowych pieniędzy nie przynosiły skutku, z tego względu, że Tajowie woleli wymieniać banknoty na monety. Uważali, że miały one większą wartość.
Oficjalnie bat dzieli się na 100 satangów. Jednak rzadko ich się używa ze względu na niską wartość monet. W obiegu są dostępne:
- Monety o nominałach 25 i 50 satangów oraz 1, 2, 5 i 10 batów.
- Banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów.
Na awersie wszystkich banknotów jest umieszczony wizerunek obecnego władcy króla Ramy X. Natomiast na rewersie każdego nominału zostali umieszczeni poprzedni królowie. Natomiast na awersie monet jest widoczny wizerunek króla Ramy X, a na rewersie został umieszczony monogram z osobistej flagi króla.
Jakie są ceny w Tajlandii?
Tajlandia to dużo tańszy kraj niż Polska. Sprawia to, że za niewielkie pieniądze możesz mieć wspaniałe wakacje w tym egzotycznym kraju, obfitujące w lokalne atrakcje i wyśmienita miejscową kuchnię. Poniżej przedstawiamy orientacyjne ceny, które zostały przeliczone po kursie z kwietnia 2024 roku.
- Zgrzewka wody niegazowanej (6 × 1,5 litra) 85 THB = 9,28 PLN.
- Filet z kurczaka (cena za 1 kg) 77 THB = 8,40 PLN.
- Tajskie mandarynki (cena za 600 g) 39 THB = 4,26 PLN.
- Makaron udon (cena za 200 g) 33 THB = 3,60 PLN.
Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne ceny w przeliczeniu na złotówki, to znajdziesz je na tej stronie. Znajdziesz tam zarówno ceny usług, jak i za żywność. Ceny w batach możesz też sprawdzać na stronach internetowych miejscowych supermarketów takich jak Lotus, czy Tesco.
Czym najlepiej płacić w Tajlandii?
Najlepszą metodą płatności w Tajlandii jest gotówka. Zapłacisz nią po prostu wszędzie. Nawet w małych wioskach, czy na mniej popularnych wyspach. Dlatego przed podróżą zaopatrz się w baty tajlandzkie, euro albo dolary. Ten zestaw gotówki pozwoli Ci swobodnie zapłacić w Tajlandii za wszelkie produkty i usługi.
Na drugim miejscu są karty bankowe typu Visa i Mastercard oraz płatności mobilne. W miejscach turystycznych i dużych miastach płatności bezgotówkowe są coraz bardziej popularne. To dobra wiadomość dla turystów. Zresztą, jeżeli masz przy sobie kartę, to przy jej użyciu możesz płacić i wypłacać pieniądze bez potrzeby szukania kantoru.
Najkorzystniejsze kursy walut będziesz mieć, jeżeli skorzystasz z kart wielowalutowych. Na przykład karta wielowalutowa Revolut daje Ci możliwość płacenia w 40 różnych walutach, a przewalutowanie odbywa się po kursach międzybankowych, czyli możliwie najniższych na rynku.
Jeżeli interesuje Cię założenie takiej karty, to przeczytaj więcej, jak działa karta wielowalutowa.
Gdzie w Polsce kupić baty tajskie?
Baty tajskie są trudno dostępnymi pieniędzmi w Polsce. Jeżeli znajdziesz już kantor w Polsce, który je ma, to przed wizytą skontaktuj się z nim, żeby ustalić, ile złotówek będziesz mógł wymienić. Najczęściej jak już kantor ma baty na wymianę, to nie będzie miał ich dużo. Dlatego warto zabrać ze sobą euro czy dolary. W ten sposób wymienisz pieniądze w tajskim banku lub kantorze.
Dlatego oprócz gotówki, polecamy wziąć ze sobą również kartę wielowalutową. Dzięki niej zapłacisz za zakupy lub wypłacisz pieniądze z bankomatu bez obawy przed wysokimi prowizjami i niekorzystnym przewalutowaniem.
Gdzie sprawdzić aktualny kurs bata tajlandzkiego?
Aktualny kurs bata tajlandzkiego znajdziesz na naszej stronie. Przygotowaliśmy dla Ciebie notowania walut z kantorów internetowych oraz rynku Forex. Dla polskich kantorów waluta Tajlandii jest egzotyczna, dlatego trudno kupić baty w Polsce. Dlatego, jeżeli zależy Ci na gotówce, to należy zabrać ze sobą euro lub dolary. Dzięki temu wymienisz pieniądze po przylocie.
Jaką walutę zabrać do Tajlandii?
Jeżeli nie udało Ci się kupić w Polsce bahta tajskiego, to najlepiej zakupić w kantorze USD lub EUR. Nie jest to może idealne rozwiązanie, bo w tym przypadku mamy podwójne przewalutowanie. Natomiast dzięki temu możesz wymienić euro lub dolary po przylocie na miejscowe pieniądze. Wymieniać pieniądze możesz w kantorach i bankach oraz hotelach.
W Tajlandii euro i dolar amerykański mają zbliżony kurs do siebie. Dlatego dla Polaków najkorzystniej jest zabrać USD, które pozwolą zaoszczędzić na przewalutowaniu. Co więcej, warto mieć banknoty o wysokich nominałach. Jeżeli wymienisz w kantorze 100 USD, to możesz liczyć na lepszy kurs niż przy wymianie 20 USD.
Najkorzystniejsze kursy wymiany walut znajdziesz w kantorach. Uważaj tylko na placówki na lotniskach lub dworcach, ponieważ mają one niekorzystne kursy wymiany z punktu widzenia turysty.
FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Co lepiej zabrać do Tajlandii euro czy dolary?
Zarówno dolary, jak i euro wymienisz w Tajlandii na lokalną walutę. Przy czym dla Polaków korzystniej będzie zabrać dolary, z tego względu, że dla nas USD jest tańsze niż EUR. Natomiast na miejscu obie te waluty mają podobny kurs wymiany na bahta.
Przy wymianie złotówek w kantorze stacjonarnym, zwróć tylko uwagę, żeby kupić banknoty o nominałach od 100 USD wzwyż. Wynika to z tego, że tajskie kantory zaoferują Ci lepszy kurs, jeżeli wymienisz większe kwoty.
Jeżeli chcesz sprawdzić aktualny kurs wymiany bahta na dolary, to sprawdź go tutaj na oficjalnej stronie tajskiego banku centralnego (Bank of Thailand – BOT).
Czy można płacić kartą w Tajlandii?
Płatność kartą debetową czy kredytową w Tajlandii jest możliwa w hotelach, dużych restauracjach, czy supermarketach. W każdym innym przypadku lepiej mieć ze sobą gotówkę. Zwłaszcza przy płatnościach za transport albo w małych punktach usługowych i sklepikach sprzedawca może nie mieć terminala. Możesz się spotkać również z praktyką, że za płatność kartą zostanie doliczona niewielka opłata do 5% za skorzystanie z takiej formy płatności.
Jeżeli zastanawiasz się, jakimi kartami możesz płacić, to akceptowane są najpopularniejsze marki typu Mastercard, Visa i American Express. Po pandemii COVID-19 zdecydowanie wzrosło zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi. Tajski rząd wręcz naciska na swoich obywateli i firmy, żeby odchodzili od gotówki na rzecz płatności mobilnych.
Czy w Tajlandii można płacić zbliżeniowo?
Można płacić w Tajlandii zbliżeniowo i ta forma płatności najbardziej zyskuje na popularności wśród Tajlandczyków. Płacenie telefonem jest proste, wygodne i bezpieczne. Sam bank centralny wprowadza kolejne regulacje, żeby promować cyfrowe płatności, ale również dbać o bezpieczeństwo konsumentów. Najpopularniejsze aplikacje to PrmoptPay, TrueMoney, Rabbit Line Pay, AirPay i Google Pay.
W jakich bankomatach wypłacać pieniądze w Tajlandii?
Ogólnie bankomaty są powszechnie dostępne w większych miastach i miejscowościach turystycznych. Możesz je znaleźć przy bankach, supermarketach takich jak Tesco, Lotus oraz w centrach handlowych. Najczęściej trafisz na bankomaty takich banków jak:
- Bangkok Bank,
- Aeon Bank,
- Siam Commercial Bank,
- Bank of Ayudhya,
- Krungthai Bank.
Jeżeli chcesz już wypłacać pieniądze, to lepiej zdecydować się na jedną większą transakcję. W ten sposób miejscowy bank naliczy niższą opłatę. Koszty wypłaty są duże, bo wynoszą około 200 THB, a do tego trzeba doliczyć przewalutowanie i prowizję twojego polskiego banku. Dlatego na wyjazd do Tajlandii dobrze zabrać ze sobą kartę wielowalutową (np. Revolut), która pozwoli Ci oszczędzić na każdej transakcji.
Pamiętaj, że większość bankomatów jest ustawiona na dynamiczną konwersję waluty, która wychodzi drożej dla obcokrajowca. W tym przypadku zawsze wybieraj rozliczenia w lokalnej walucie, czyli baht.