Jaką walutą płacić w Albanii?

Data dodania: 24 stycznia 2024 r. / Aktualizacja: 24 stycznia 2024 r.
Jaką walutą płacić w Albanii? Jaką walutą płacić w Albanii?
Źródło: Websi / Pixabay

Szykujesz się na bałkańskie wakacje i zastanawiasz się jaką walutą płacić w Albanii? W tym przypadku potrzebny Ci będzie lek albański, który jest obowiązującą walutą tego kraju. Z tego artykułu dowiesz się także, jaka inna waluta jest popularna wśród Albańczyków. Przeczytasz również, czy w Albanii jest drogo, czym najlepiej płacić w tym kraju, a także gdzie możesz wymienić złotówki na leki albańskie.

Jaka jest waluta Albanii?

Walutą obowiązującą w Albanii jest lek albański. Przy sprawdzaniu kursu tej waluty poszukaj jej międzynarodowego skrótu ISO – ALL (z ang. albanian lek). Albański lek to waluta, którą ciężko wymienić w Polsce. Jednak nie martw się! Albańczycy w wielu miejscach akceptują euro i można nim płacić w sklepach czy na stacjach paliw. Ceny produktów są zapisane jako "20 lekë", czyli to tak jakby ktoś zapisał na szyldzie "20 złotych".

Polski złoty to waluta silniejsza od albańskiego leka. Równowartość 100 ALL w przeliczeniu na złotówki to około 4,2 PLN.

Lek albański – informacje ogólne

Lek albański obowiązuje na terenie kraju od 1926 roku. Jednak co ciekawe nie był jedyną jednostką monetarną w Albanii. Do 1947 roku funkcjonował razem z frakiem albańskim. W tym roku miała również miejsce reforma monetarna, która wprowadziła nowego leka. Natomiast podczas włoskiej okupacji, kiedy trwała II wojna światowa wartość leka równała się 1 lirowi włoskiemu. W 1965 roku bank centralny Albanii podjął decyzję o denominacji 10:1. Część Albańczyków do dzisiaj korzysta ze starego przelicznika i możesz spotkać kwoty podane w tysiącach.

Nazwa waluty pochodzi od imienia albańskiego księcia Lekë Dukagjini, który żył w XV wieku. Zapisał się w pamięci narodu jako bohater narodowy w walce z Imperium Osmańskim. To sprawiło, że jego imię zostało z nimi już na zawsze.

Lek dzieli się na 100 qindarek (odpowiednik polskiego grosza). Jednak te pieniądze nie są emitowane ze względu na swoją znikomą wartość. Natomiast w obiegu są dostępne:

  • Monety o nominałach 1, 5, 10, 20, 50 i 100 lek.
  • Banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 lek.

Możesz spotkać się z różnymi wersjami graficznymi tych samych nominałów leka. Każdy z nich jest aktualnym i pełnoprawnym środkiem płatniczym. Ostatnie wycofane z obiegu pieniądze to seria z lat 1992-1996 oraz banknoty o wartości 100 leków.

Czy w Albanii jest drogo i jakie są ceny?

Ceny w Albanii są podobne do tych z polskich marketów. Część świeżych produktów, takich jak warzywa i owoce są tańsze. Poniżej podane ceny pozwolą Ci się mniej więcej zorientować, jaki budżet przygotować na wakacje w Albanii. Pamiętaj tylko, że ceny te są szacunkowe i przeliczone według kursu ze stycznia 2024 roku.

  • Woda niegazowana 1,5 litra 55 ALL = 2,31 zł.
  • Masło 149 ALL = 6,26 zł.
  • Ryż (cena za 1 kg) 180 ALL = 7,57 zł.
  • Wino czerwone 400 ALL = 16,81 zł.

Szybko sprawdzisz aktualne ceny w przeliczeniu już na złotówki na tej stronie. Jeżeli masz trudność z przeliczeniem leków na polskie złotówki, to zapamiętaj, że 100 ALL to około 4 zł.

Czym płacić w Albanii?

Z roku na rok w Albanii przybywa miejsc, w których możesz płacić dowolną kartą płatniczą. Chociaż sytuacja jest już lepsza niż parę lat temu, to nadal nie w każdym mieście będziesz mógł używać karty. Dlatego mimo wszystko polecamy zabrać na wyjazd do Albanii zarówno gotówkę, jak i kartę. Jeżeli chodzi o gotówkę to najłatwiej i najszybciej kupić w Polsce euro i w Albanii je wymieniać w kantorze albo po prostu płacić tą walutą.

Jeżeli chodzi o karty płatnicze, to szczególnie opłacalna na taki wyjazd będzie karta Revolut, która pozwala płacić w różnych walutach po kursie międzybankowym. Za granicą trzeba uważać nie tylko na opłaty za przewalutowanie, ale również za wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Uwaga! Naklejka przed sklepem z informacją o akceptowanych kartach typu Visa i Mastercard nie daje pewności, że zapłacisz w tym miejscu kartą. Dlatego przed każdym zakupem zapytaj sprzedawcy, czy możesz zapłacić kartą.

Gdzie wymienić złotówki na leka albańskiego?

Albańska waluta nie jest zbyt popularna w polskich kantorach. Oznacza to, że możesz mieć problem z wymianą złotówek na albańskiego leka. Nawet jeżeli będziesz szukać tej waluty w kantorach internetowych. Co więcej, kurs wymiany może nie być korzystny. Bardziej opłaca zaopatrzyć się w Polsce w euro i na miejscu płacić w EUR lub wymienić je na miejscowe pieniądze w Albanii.

Nie polecamy zabierać polskich złotych do Albanii, żeby je wymienić. Może się to wiązać z czasochłonnym poszukiwaniem odpowiedniego kantoru czy banku. Lepszym rozwiązaniem będzie wziąć ze sobą kartę płatniczą. Albańczycy nie korzystają z płatności kartami zbyt często. Jednak jeżeli weźmiesz ze sobą kartę wielowalutową, to w każdym wypadku wypłacisz pieniądze z bankomatu albo po prostu zapłacisz bez większych opłat i prowizji.

Sprawdź nasz poradnik jak wymienić walutę najtaniej.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs leka albańskiego?

Na naszej stronie znajdziesz aktualne kursy walut w kantorach internetowych oraz dla rynku Forex. Lek albański nie jest popularną walutą w Polsce i w polskich kantorach, dlatego obserwowanie kursu tej waluty może być utrudnione. Dlatego polecamy korzystać z kursów publikowanych przez Narodowy Bank Polski, które znajdziesz tutaj.

Ile wart jest 1 lek albański?

Wartość 1 leka albańskiego jest bardzo mała w przeliczeniu na złotówki czy euro i przez to jest trudna do zapamiętania. 1 lek to zaledwie 4 grosze. Dlatego wygodniej posługiwać się przelicznikiem 100 lek, których wartość w PLN to około 4,2 zł. W przypadku euro to 100 lek wynosi niecałe 1 euro zgodnie z kursem ze stycznia 2024 roku. Właśnie taki przelicznik na 100 ALL znajdziesz na stronie NBP.

Jaką walutę zabrać do Albanii?

Kiedy wybierasz się na wakacje do Albanii, to najlepiej zabierz ze sobą albańskie leki oraz euro. Jeżeli nie uda Ci zaopatrzyć w albańską walutę w Polsce, to nie martw się, bo euro w zupełności Ci wystarczy. Co więcej, nawet nie musisz wymieniać euro już na lotnisku i tego nie polecamy, bo kurs tam jest mocno zaniżony. Bez problemu zapłacisz w taksówce euro, a po dotarciu do hotelu możesz wymienić waluty w banku, kantorze, albo zapłacić za zakupy. Sprzedawca wyda Ci resztę w lekach i zaoszczędzisz czas na szukanie kantoru.

W zapasie warto również mieć kartę wielowalutową. To na wypadek, gdyby skończyła Ci się gotówka albo zaskoczyła Cię jakaś kosztowna sytuacja.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Albanii można płacić w euro?

Chociaż oficjalną walutą w Albanii jest lek, to w praktyce popularne jest płacenie w euro za zakupu i usługi. Wynika to z tego, że Albanii bardzo zależy na wejściu do Unii Europejskiej i obywatele po prostu darzą dużą sympatią euro. Natomiast inaczej jest z dolarami amerykańskimi, które nie są zbyt chętnie przyjmowane.

W związku z tym płatności w euro są akceptowane i powszechne. Spotkasz się nawet, że ceny są podawane w dwóch walutach. Oczywiście najbardziej opłaca się mieć i posługiwać się miejscową walutą, bo w ten sposób unikniemy podwójnego przewalutowania. Mimo to kursy przyjmowane przez sprzedawców nieznacznie odbiegają od tych w kantorach. Może to być różnica około 3 zł. Przy czym szukanie miejsca do wymiany walut może nas kosztować o wiele więcej.

Jak najlepiej płacić w Albanii gotówką czy kartą?

W Albanii nadal preferowaną formą płatności jest gotówka. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą banknoty i monety. W pierwszej kolejności płać za zakupy w albańskich lekach. Jeżeli ich nie masz, to skorzystaj ze swojej rezerwy w euro. W ostateczności korzystaj z karty płatniczej. Chociaż płatności kartą są wygodne i tańsze, zwłaszcza jeżeli korzystasz z karty wielowalutowej, to nie masz gwarancji, że w każdym mieście będziesz mógł z niej skorzystać.

Czy w Albanii można płacić polską kartą?

W Albanii bardziej popularne są płatności gotówką niż kartą. Mogą to być zarówno leki, jak i euro. Nawet w miejscach, które mają przed wejściem oznaczenia o przyjmowaniu płatności kartami takimi jak Visa i Mastercard nie dają gwarancji ich przyjmowania. Lepiej zapytać sprzedawcę, czy zapłacisz swoją kartą za zakupy.

Za to nie będziesz mieć problemu zapłacić za obiad albo zakupy w większych miastach takich jak Tirana, Durrës, czy turystycznym kurorcie Saranda. Zapłacisz kartą też w hotelu, supermarkecie, czy na stacji benzynowej. Pamiętaj tylko o dodatkowych opłatach i prowizjach, które może na Ciebie nałożyć twój bank. Sprawdź wysokość opłat bankowych przed wyjazdem do Albanii.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!