Jaką walutą płacić w Turcji?

Data dodania: 8 grudnia 2023 r. / Aktualizacja: 8 grudnia 2023 r.
Jaką walutą płacić w Turcji? Jaką walutą płacić w Turcji?
Źródło: Oleksandr P / Pexels

Wybierasz się do Turcji i zastanawiasz się, jaką walutą płacić w Turcji? W tym kraju obowiązuje lira turecka. Z tego artykułu dowiesz się podstawowych informacji o tureckiej walucie, jakie są ceny w Turcji, a także czym płacić na miejscu i czy opłaca się wymieniać waluty już w Polsce. Sprawdź, czego najlepiej użyć do płatności i jaką walutę zabrać ze sobą do Turcji.

Jaka jest waluta Turcji?

Obowiązującą walutą Turcji jest lira turecka. W kantorach znajdziesz tę walutę pod międzynarodowym kodem ISO TRY. Lirą turecką zapłacisz za zakupy na terenie Turcji oraz Cypru Północnego. Na miejscu spotkasz się, że ceny produktów są oznaczane skrótem ₺ lub TL, co jest odpowiednikiem naszego zapisu "zł".

Wartość 1 TRY jest niska w porównaniu do polskiego złotego, ponieważ zapłacimy za niego około 14 groszy. Inflacja w Turcji jest bardzo wysoka i na koniec 2023 roku wynosiła ponad 60%. Sprawia to, że kurs waluty jest bardzo niestabilny. Dla polskich turystów oznacza to, że spędzenie wczasów w Turcji jest tanie. Dlatego jest to popularny kierunek w ofercie biur podróży.

Lira turecka – informacje ogólne o walucie

Walutą w Turcji jest lira turecka. W parach walutowych porównasz kurs tej waluty pod skrótem TRY. Jedna lira dzieli się na 100 kuruszy. Najmniejsza wartość pieniądza w obiegu to 1 kurusz. Obecna nazwa tureckiego środka płatniczego funkcjonuje od niedawna, bo od 2009 roku i zastąpiła nową lirę.

Gotówkę, jaką znajdziesz w obiegu to:

  • Monety o nominałach 1, 5, 10, 25, 50 kuruszy oraz 1 lira.
  • Banknoty 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir.

Choć Turcja nie jest w całości położona w Europie ani nie należy do Unii Europejskiej, to na jej terenie bez problemu zapłacisz w EUR albo USD.

Jakie są ceny w Turcji?

Po pierwsze warto wziąć pod uwagę przed wyjazdem, że ceny w Turcji zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wszystko przez bardzo wysoką inflację, która powoduje, że trudno przewidzieć, jakie dokładnie ceny zastaniesz po dotarciu na miejsce wakacyjnego urlopu. Choć obecnie tendencja jest spadkowa, a wartość inflacji wyniosła około 61,3% za listopad 2023 roku, to należy na bieżąco obserwować notowania, żeby wiedzieć, ile pieniędzy zabrać w podróż.

Dlatego podawane ceny produktów w internecie są bardzo szacunkowe i możesz się jedynie nimi sugerować, niż brać je za pewnik. Nawet różnica jednego miesiąca może być znacząca w porównaniu do tego, ile zapłacisz na miejscu. Przykładowe ceny w tureckich sklepach znajdziesz na tej stronie. Poniżej przedstawimy Ci kilka przykładów kosztów w TRY i przeliczeniu na PLN.

  • Chleb (cena za 1 kg) 40 TRY = 5,54 PLN.
  • Ser żółty (cena za 1 kg) 190 TRY = 26,30 PLN.
  • Mleko 29 TRY = 4,02 PLN.
  • Chałwa (cena za 500 g) 70 TRY = 9,70 PLN.

Dobrym sposobem na obserwowanie cen w Turcji jest też przeglądanie gazetek marketów spożywczych. Popularnymi sklepami są Bim, A101 czy Şok.

Czym płacić w Turcji?

Wszystko zależy od tego, jaki jest twój cel podróży. W dużych miastach i kurortach takich jak Antalya czy Alanya albo Stambuł bez problemu posłużysz się kartą płatniczą. Natomiast, jeżeli masz zamiar zapuścić się w głąb kraju, z daleka od gwaru turystów, to niezbędna będzie gotówka. Także miejsca typu bazary, małe sklepiki i bary akceptują lokalne banknoty.

Oczywiście możesz na wycieczkę zabrać ze sobą dolary, euro czy funty. Te waluty będą dobrą opcją zabezpieczenia się na wypadek, gdyby brakło Ci gotówki, a nie chcesz korzystać z bankomatu za granicą. Możesz się nawet spotkać z sytuacjami, że zapłacisz w sklepie euro, a kasjerka wyda Ci resztę w lirach. Może się również okazać, że taka wymiana będzie dla Ciebie opłacalna.

Jeżeli zależy Ci na spokojnym wyjeździe, bez stresu, gdzie tu zamienić pieniądze, to rozważ założenie karty wielowalutowej. Jest ona nieceniona przy podróżach do krajów spoza strefy euro. Poza tym pozwoli Ci uniknąć wysokich prowizji bankowych i kosztów przewalutowania.

Przeczytaj, jak działa karta wielowalutowa.

Gdzie wymienić złotówki na liry tureckie?

Wymiana PLN na TRY może być trochę kłopotliwa. Lira nie jest popularną walutą w Polsce i może być dostępna tylko w dużych miastach takich jak Warszawa, Katowice, Gdańsk czy Kraków. O wiele łatwiej wymienić walutę w internetowym kantorze wymiany walut. Dlatego mimo wszystko na wycieczkę warto zabrać ze sobą euro. Z jednej strony nie musisz się martwić, że braknie Ci gotówki, a z drugiej możesz liczyć na korzystny kurs wymiany. Choć tak naprawdę opłaca się płacić kartą w Turcji. W ten sposób oszczędzisz na wymianie pieniędzy oraz czasu na szukanie odpowiedniego kantoru w Polsce.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs liry tureckiej?

Aktualny kurs liry tureckiej polecamy sprawdzać przez internet. Zwłaszcza że waluta Turcji jest niestabilna i szybko zmienia się jej wartość. Kurs tureckiej liry możesz sprawdzić na naszej stronie w zakładce kursy walut w kantorach. Znajdziesz tam również notowania innych popularnych walut także na rynku Forex.

Z tego względu, że w Turcji panuje wysoka inflacja, dlatego warto na bieżąco obserwować zmiany cen waluty. Jeżeli zależy Ci na korzystnym kursie, to w tym przypadku może okazać się, że najlepiej wymienić pieniądze niedługo przed podróżą.

Jaką walutę zabrać do Turcji liry, euro czy dolary?

Na wakacje do Turcji najlepiej zabrać ze sobą liry tureckie. Jeżeli masz w portfelu lokalną walutę, to nie będziesz się zastanawiać, gdzie zamienić pieniądze ani czy przyjmą płatność w innej walucie. Niestety w Polsce stacjonarnie kupisz liry tylko w większych miastach, co może być kłopotliwe. Z pomocą przychodzą kantory online, które pozwalają Ci kupić dowolną walutę po okazyjnym kursie. Warto mieć to na uwadze, jeżeli zamierzasz płacić na miejscu kartą płatniczą.

Jeżeli w Turcji wybierasz się do dużych miejscowości i kurortów, to śmiało możesz zabrać ze sobą inne waluty. Turcy chętnie przyjmą płatność w euro lub w dolarach amerykańskich. Znajdziesz nawet miejscowości, które akceptują płatności w funtach brytyjskich, ponieważ jest to miejscowość, która przyciąga przede wszystkim Anglików. Co więcej, takie waluty bez problemu wymienisz na miejscu. Minus tego rozwiązania jest taki, że musisz poświęcić dużo czasu na zaopatrzenie się w odpowiednie waluty. Jeżeli planujesz wizytę w mniejszych miejscowościach, to i zapłata w walutach obcych może być problematyczna.

Dlatego w pierwszej kolejności zaopatrz się w tureckie liry. Jako awaryjną walutę warto wybrać USD albo EUR.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Turcji można płacić w euro?

Turcy chętnie przyjmują płatności w euro. Możesz nawet spotkać się, że w kurortach turystycznych ceny będą podane w euro lub dolarach. Dolary amerykańskie są drugą popularną walutą obcą w Turcji, którą bez problemu zamienisz i zapłacisz nią za zakupy. Zwróć uwagę, że kurs wymiany u sprzedawcy może być niekorzystny w porównaniu do płatności gotówką w lirach.

Warto zapamiętać, że w Turcji nie przyjmują banknotu o nominale 500 EUR. Po przeliczeniu na liry to kilkanaście tysięcy lir!

Czy można płacić polską kartą w Turcji?

W wielu miejscach w Turcji zapłacisz już bez problemu polską kartą. Gotówka będzie potrzebna w małych miejscowych sklepach, barach czy targowiskach. Jednak markety, hotele i restauracje pozwalają płacić kartą. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli planujesz pobyt w dużych miastach. Jednak warto podkreślić, że przelicznik z lir tureckich na PLN może być bardzo kosztowny. Zwłaszcza że przy części transakcji dochodzi do podwójnego przewalutowania. Najpierw z lir na euro, a potem z euro na złotówki.

Dlatego przed wakacjami w Turcji dobrze upewnić się jak, to wygląda w twoim banku. Możesz również założyć konto walutowe albo korzystać z karty Revolut. W takich miejscach jak Turcja dobrze sprawdzi się karta wielowalutowa. Dzięki niej unikniesz wysokich kosztów przewalutowania.

Czy warto kupić liry tureckie w Polsce?

Jeżeli wiesz, że udajesz się w mało turystyczne miejsce lub po prostu nie będziesz mieć czasu na szukanie kantoru, to tak. W takich sytuacjach warto wymienić złotówki na liry w Polsce. Poza tym lepiej wziąć ze sobą w podróż dolary lub euro, które wymienisz na miejscu. Będzie to o wiele bardziej opłacalne. Zwłaszcza że w Turcji możesz wymieniać waluty nie tylko w kantorze, ale też na poczcie, banku albo podczas zakupów w supermarkecie. Poza tym euro w Turcji jest mile widziane i akceptowane w wielu miejscach.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!