Wymiana walut — poradnik. Jak wymienić walutę i gdzie zrobić to najtaniej?

Data dodania: 8 grudnia 2022 r. / Aktualizacja: 14 listopada 2023 r.
Wymina walut przez internet Wymina-walut-przez-internet
Źródło: Liza Summer / Pexels

W czasach PRL-u wymiana walut odbywała się po cichu, w zaułkach, a jej warunki dyktowali cinkciarze. Dziś nawet nie musisz wychodzić z domu, by to zrobić. Wybór masz naprawdę szeroki: od tradycyjnych stacjonarnych kantorów rozpoczynając, poprzez konta walutowe w bankach, na kantorach online kończąc.

Jak wymienić walutę? Na jakie opłaty zwrócić uwagę? Co wybrać: kantor stacjonarny, bank czy kantor internetowy? Przekonajmy się.

Kantor internetowy, kantor stacjonarny czy konto walutowe w banku — co wybrać do wymiany waluty?

1. Wymiana walut w kantorze stacjonarnym

Jak wymienić walutę w kantorze stacjonarnym?

Wymiana walut w kantorze stacjonarnym jest dziecinnie prosta. Bierzesz ze sobą walutę, którą chcesz wymienić. Idziesz do kantoru stacjonarnego. Na tablicy widzisz, jaki kurs kupna i sprzedaży jest dzisiaj oferowany. Podchodzisz do okienka, mówisz: chcę wymienić 1000 USD na PLN i kasjerka dokonuje transakcji — zabiera twoje USD i oddaje Ci ich równowartość w złotówkach.

Przy większych kwotach możesz zaoszczędzić, negocjując kurs wymiany walut w kantorze.

Co potrzebujesz, żeby wymienić walutę w kantorze stacjonarnym?

 1. Gotówkę w walucie, którą chcesz wymienić.

 2. Przy większych wymianach (powyżej 15 000 euro) kantor ma obowiązek Cię wylegitymować, zatem musisz mieć również dowód osobisty lub paszport.

Zalety kantoru stacjonarnego

Wady kantoru stacjonarnego

Dostajesz gotówkę do ręki, nie musisz czekać na przelewy z konta na konto.Wysokie spready, przez co kurs wymiany walut jest mało korzystny.
Bardzo często możesz negocjować kurs przy większych kwotach.Ograniczony czasowo dostęp: zazwyczaj otwarte są w dni powszednie w godzinach roboczych.
Nie musisz zakładać żadnych kont, transakcja przebiega anonimowo (do kwoty 15000 EUR)Mała oferta walut, najczęściej tylko te popularne.

2. Wymiana walut w banku

Jeśli chcesz wymienić walutę, na pewno pomyślisz również o banku. W większości z nich możesz założyć konta w walucie obcej i mieć dostęp do bankowego kantoru on-line.

Jak wymienić walutę w banku?

Masz dwie opcje, jedną korzystniejszą, drugą mniej.

Opcja pierwsza: przelewasz pieniądze z konta lub wpłacasz gotówkę w jednej walucie na konto w innej walucie.

Zazwyczaj jest to niekorzystne dla klienta. Ogólnie bardzo niewiele banków umożliwia dokonanie wpłaty waluty obcej na konto w innej walucie. Ale przelew jest możliwy zawsze (np. z ROR-u w złotówkach na konto w euro). Z tym że taka wymiana walut może być mało opłacalna, ponieważ bank stosuje wtedy swój kurs (z reguły bardzo słaby).

Opcja druga: korzystasz z kantoru walutowego banku

Banki, nie chcąc oddać klientów konkurencji, coraz częściej oferują pakiety walutowe, czyli konta w walucie obcej oraz kantor online, w którym możesz wymieniać pieniądze.

 • Zakładasz konto w jednej walucie (np. PLN) i w drugiej (np. EUR).

 • Logujesz się do kantoru i składasz zlecenie na wymianę jednej waluty na drugą. Możesz zrobić to natychmiastowo, po aktualnym kursie, lub też ustawić powiadomienia i dokonać transakcji po bardziej atrakcyjnym kursie.

 • Z jednego konta znikają PLN, a pojawia się ich równowartość w EUR na drugim koncie. Teraz możesz je przelać dalej, wypłacić (jeśli bank oferuje obsługę gotówkową w danej walucie) lub wydać (np. za pomocą karty płatniczej do konta walutowego).

Czego potrzebujesz, żeby wymienić walutę w banku?

 1. Konta walutowe, z dostępem do bankowości internetowej. W niektórych bankach, żeby je założyć, musisz najpierw otworzyć zwykłe konto w złotówkach.

 2. Pieniądze do wymiany na koncie. Z tym może być problem, jeśli masz gotówkę w egzotycznej walucie (np. jen japoński), ponieważ może się okazać, że żaden bank nie prowadzi takiej obsługi gotówkowej. Możesz mieć ROR w jenach, a gotówki na niego nie wpłacisz.

Zalety wymiany walut w banku

Wady wymiany walut w banku

Gwarancja środków przez BFG do równowartości 100 000 euro.Sprawdzaj opłaty: konto czy karta mogą być płatne.
Środki w banku są bezpieczne.Porównuj spready: jedne banki mają je niskie, inne bardzo wysokie.
Dobre kursy.Przelewy pomiędzy kontami w różnych walutach bardzo często są płatne, i sporo kosztują.
Bardzo często możesz mieć darmowe konto walutowe. 
Coraz częściej banki oferują kartę wielowalutową do obsługi wielu rachunków w różnych walutach. Możesz nią dokonywać transakcji za granicą (płatności, wypłata gotówki) bez przewalutowania (jeśli płacisz w tej samej walucie, do której masz kartę, np. w Anglii w funtach z konta funtowego). 
Środki wymienisz online, z domu, 24/7. 
W jednym banku możesz mieć wszystkie produkty: podstawowy ROR w złotówkach, konta walutowe, kartę, kredyt itd. Nie tracisz czasu na przelewy środków z jednego miejsca na drugie. 

Sprawdź nasze zestawienie najpopularniejszych kont walutowych

3. Wymiana walut w kantorze internetowym

Wymiana walut online może odbyć się również w pozabankowym kantorze internetowym. Taki kantor walutowy to miejsce z zazwyczaj najlepszymi kursami walut na rynku. Będzie to również dobry wybór, jeśli poszukujesz miejsca do wymiany bardziej egzotycznych walut, których banki nie obsługują.

Jak wymienić walutę w kantorze internetowym?

 • Wybierz kantor i załóż na nim profil. Następnie musisz otworzyć rachunki w interesujących Cię walutach.

 • Przelej środki przeznaczone na transakcję wymiany.

 • Dokonaj przewalutowania: natychmiastowo, po aktualnym kursie, lub złóż zlecenie na wymianę po interesującej Cię cenie.

 • Następnie przelej środki z powrotem do banku/kontrahenta/płać kartą, jeśli jest dostępna.

Czego potrzebujesz, żeby wymienić walutę w kantorze internetowym?

1. Konta, z którego przelejesz środki przeznaczone na przewalutowanie (np. PLN).

2. Konta w kantorze internetowym w odpowiedniej walucie, na które wpłyną pieniądze (np. EUR).

3. Ewentualnie inne konto, na które przelejesz pieniądze z kantoru po przewalutowaniu (np. EUR).

Zalety wymiany walut w kantorze internetowym

Wady wymiany walut w kantorze internetowym

Bardzo atrakcyjne kursy walut.Musisz założyć dodatkowe konto w kantorze i przejść weryfikację tożsamości.
Wiele walut do wyboru, również tych egzotycznych, których banki nie obsługują.Część kantorów nie podlega nadzorowi KNF.
Transakcja w pełni online, w serwisie lub aplikacji.Kantor to nie bank, nie masz tam gwarancji środków w razie upadłości.
Możesz wykonywać natychmiastowe transakcje lub ustawić takie z limitem ceny.Część z nich zupełnie nie ma w ofercie karty płatniczej, która jest przydatna np. kiedy robisz zakupy za granicą.
 Nieliczne kantory nie mają aplikacji mobilnej i wtedy obsługujesz kantor tylko w serwisie przez Internet.
 Musisz zwrócić uwagę na sposoby doładowania konta: jeśli zależy Ci na szybkiej wymianie, to musisz wziąć pod uwagę dodatkowy czas na przykładowo przelew z banku do kantoru.

 

Gdzie najtaniej wymienić walutę?

Najtaniej możesz wymienić waluty przez kantory internetowe oraz kantory bankowe. Przy czym na ogół bank będzie nieco droższy, ale wcale nie jest to regułą.

Kantor kantorowi nierówny, dlatego trzeba dokładnie sprawdzić każdy z nich. I oczywiście, oprócz spreadu musisz wziąć pod uwagę również inne koszty, które mogą przesądzić o tym, że wymiana w tym miejscu, pomimo najlepszego kursu, nie będzie korzystna.

Na jakie opłaty warto zwrócić uwagę, gdy wymieniasz walutę online?

Spread

Czyli różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży. Im mniejszy, tym lepiej dla Ciebie.

Opłata za konto

Konto walutowe w banku czy też kantorze internetowym może być za darmo lub może być płatne. Zwróć na to uwagę: warto wybrać te za 0 zł.

Opłata za przelewy

Każdy bank i każdy kantor ma swój własny cennik. Niektóre z nich oferują nielimitowane przelewy w PLN i EUR za darmo, inne ustalają limity lub pobierają prowizje za każdy.

Dodatkowo zwróć uwagę na to, ile prowizji musisz zapłacić za przelew międzynarodowy, ponieważ są to kwoty dość znaczące. Jeśli masz w planach wykonywać takie transfery często, warto zawczasu wybrać najtańszego operatora.

Opłata za przekroczenie limitu

Niektóre banki czy kantory wprowadzają dodatkowe opłaty za przekroczenie limitów, np. limitów doładowań konta lub limitu wymiany. Przy niskich kwotach można się nimi nie przejmować, ale dla kogoś, kto regularnie obraca pokaźnymi środkami, taka prowizja może przesądzić o opłacalności transakcji.

Opłaty za kartę i bankomaty

Karty wielowalutowe oferują już niemal wszystkie banki w Polsce oraz część internetowych kantorów. Sprawdź, czy jest ona za darmo, a jeśli nie, to co musisz robić, by była za 0 zł lub ile wynosi opłata za użytkowanie.

Upewnij się, że nie ma prowizji od transakcji płatniczych oraz dowiedz się, ile kosztuje wypłata gotówki z bankomatów.

Kantor internetowy, kantor stacjonarny czy konto walutowe w banku — co wybrać do wymiany waluty?

Jak sam widzisz, wybór masz szeroki. Jak zatem wybrać miejsce do przeprowadzenia transakcji wymiany? Zacznij od określenia, czego konkretnie potrzebujesz.

1. Masz walutę w gotówce: wybierz kantor stacjonarny/w banku

Jeśli jest ona popularna, np. EUR, GBP USD to możesz śmiało wymienić ją w kantorze stacjonarnym lub też założyć konto walutowe w jednym z banków i tam ją wpłacić (upewnij się, że wybrany bank prowadzi obsługę gotówkową w wybranej walucie). Jeśli masz egzotyczną walutę, to nie wpłacisz jej w żadnym banku. Pozostaje szukać kantoru stacjonarnego i mieć nadzieję, że znajdziesz taki, który dokona wymiany.

2. Czy potrzebujesz wymieniać i przelewać środki natychmiast: wybierz bank

Załóżmy taką sytuację: masz firmę i rozliczasz się z kontrahentem w walucie obcej. Zakładasz konto w kantorze internetowym i chcesz dokonać wymiany ze złotówek na tę walutę. Niestety kantor nie obsługuje żadnych szybkich płatności i musisz czekać przynajmniej kilka godzin (a czasami dłużej), aż Twój przelew dotrze z banku. A środki dla kontrahenta powinny być już w drodze. W takim przypadku lepsze będzie konto w walucie w Twoim podstawowym banku.

3. Czy chcesz mieć dostęp do karty wielowalutowej: wybierz bank lub kantor internetowy

W bankach w Polsce karta wielowalutowa do kilku kont to już standard. Ale w kantorach nadal to dość rzadkie zjawisko. Dlatego albo wybierz bank, albo sprawdź dokładnie, czy dany kantor daje możliwość zamówienia karty.

Wymiana walut - najczęściej zadawane pytania

Kiedy wymieniać waluty? 

Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować waluty obcej, wymień ją nieco wcześniej w dzień roboczy. W weekendy giełdy są zamknięte i zarówno banki, jak i kantory doliczają dodatkowe prowizje na pokrycie ewentualnych różnic kursowych. pomiędzy ceną z piątku a ceną, która będzie w poniedziałek. 

W jakim banku wymienić walutę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musisz wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak opłaty za prowadzenie konta, limity wymiany, opłaty za przelewy i oczywiście spread. Zawsze warto na samym początku sprawdzić ofertę walutową banku, w którym masz już swój rachunek podstawowy. 

Jeśli chcesz szybko porównać konta walutowe w najpopularniejszych polskich bankach, sprawdź nasz ranking kont walutowych. 

Wymiana walut - podatek. Czy trzeba go zapłacić?

Jeśli wymieniasz walutę jako osoba fizyczna, na swoje potrzeby (np. wakacje, zakupy za granicą), to nie musisz odprowadzać podatku.

Podatek od wymiany powinien natomiast zostać odprowadzony w momencie, gdy zajmujesz się handlem walutami w celach zarobkowych. 

Które waluty warto kupować?

Jeśli myślisz o zakupie waluty obcej nie z doraźnej potrzeby, a jedynie z obawy przed przyszłością (wojna, spadek wartości złotówki itp.) to najlepszym wyborem będzie zakup USD oraz EUR. Dolar jest bezsprzecznie walutą ogólnoświatową, najbardziej rozpowszechnioną i najsilniejszą. Euro również należy do tego grona, ale z powodu pandemii, bliskości wojny Ukrainy z Rosją, wewnętrznych problemów (np. Brexit) radzi sobie nieco gorzej niż USD. 

Dlaczego kursy walut się zmieniają?

Kurs danej waluty jest nierozerwalnie powiązany z sytuacją gospodarczą kraju, który ją emituje. Kiedy w Polsce pojawiają się złe informacje gospodarcze, np. o większej niż zakładano inflacji, złotówka słabnie w stosunku do innych walut. Tak samo jest z innymi walutami. Kurs dolara wzrośnie, kiedy w tym kraju pojawiają się dobre wiadomości.

Kiedy najkorzystniej wymienić euro?

Historia pokazuje, że o ile na rynku nie dzieje się nic niespodziewanego i poważnego (np. wojna, pandemia), to kurs euro jest zazwyczaj najwyższy w miesiącach wakacyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego: wiele osób wyjeżdża na wakacje i potrzebuje waluty. A jeśli jest popyt, to cena rośnie. Jeśli chcesz wymienić euro na złotówki i nie spieszy Ci się, warto poczekać do okresu letniego.

Wymiana walut do jakiej kwoty możesz to zrobić bez dowodu?

W kantorach internetowych i banku i tak musisz podać komplet danych osobowych, by założyć konto i korzystać z kantoru online. Kantory internetowe czy banki mogą nakładać limity wymiany, ale raczej tego nie robią. Po prostu automatycznie zgłaszają do do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej transakcje powyżej 15 000 euro. Przy czym liczy się suma wymian, nie musi być to wymiana jednorazowa.

Natomiast kantory stacjonarne najczęściej wymieniają walutę tylko do kwoty 15 000 euro. Powyżej tej kwoty muszą Cię wylegitymować, czyli poprosić o przedstawienie dowodu lub paszportu oraz zgłosić wymianę do GIIF, co jest dla nich kłopotliwe. Do tej kwoty nie musisz nic przedstawiać. 

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 3)