Jaką walutą płacić w Dubaju?

Data dodania: 17 maja 2024 r. / Aktualizacja: 20 sierpnia 2024 r.
Jaką walutą płacić w Dubaju? Jaką walutą płacić w Dubaju?
Źródło: Pixelline studios / Pixabay

Czekają Cię gorące wakacje w Dubaju i masz w planach zobaczyć najwyższy budynek na świecie, czyli Burdż Chalifa? Możesz zastanawiać się również, jaką walutą płacić w Dubaju. W tym mieście, które przyciąga turystów z całego świata, obowiązuje dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym artykule podpowiemy Ci, gdzie możesz wymienić złotówki na dirhamy, czy warto zabrać ze sobą kartę płatniczą i ile zapłacisz za zakupy w Dubaju.

Jaka jest  waluta Dubaju?

Oficjalną walutą w Dubaju jest dirham. Z racji tego, że Dubai należy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, właśnie tą walutą zapłacisz wszędzie w Dubaju. W parach walutowych dirham funkcjonuje pod międzynarodowym kodem ISO – AED. Wszelkie ceny są podawane z symbolem waluty د.إ, który jest odpowiednikiem naszego zapisu zł.

Przelicznik z dirhama na polskie złotówki jest bardzo zbliżony, ponieważ 1 złoty to około 0,91 dirhama.

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED) – informacje ogólne

Dirham to oficjalna waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich (w skrócie ZEA), której stolicą jest Abu Dhabi (Abu Zabi). AED został wprowadzony w 1973 roku, zastępując w poszczególnych emiratach riala katarskiego i dinara bahrańskiego. W 1997 roku waluta ZEA została powiązana z dolarem amerykańskim. Do dzisiaj pomiędzy tymi walutami obowiązuje sztywny kurs wymiany.

1 dirham dzieli się na 100 filsów (odpowiednich groszy polskich). W obiegu są dostępne następujące pieniądze fizyczne:

  • Monety o nominałach 5, 10, 25 i 50 filsów oraz 1 dirham.
  • Banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 dirhamów.

Jak wyglądają dirhamy? Przede wszystkim przedstawiają ważne symbole tego kraju. Na kolorowych banknotach znajdziesz m.in. fort Al Jahli w Al Ain, czy meczet Szejka Zajida w Abu Zabi, który jest największą tego typu budowlą na świecie.

Ciekawostka: przed 1966 rokiem w Zatoce Perskiej i Arabii obowiązywała rupia zatokowa, która była zagraniczną wersją rupii indyjskiej.

Jakie są ceny w Dubaju?

Ceny produktów spożywczych w tym kraju są nieco wyższe niż w Polsce. Hotele w Dubaju w zależności od standardu mają bardzo duży rozstrzał cenowy, bo od 400 zł za dobę dla dwóch osób po nawet 16 000 zł! Jako że jest to kraj ropą naftową płynący, to ceny paliwa są bardzo niskie z punktu widzenia polskiego turysty. Poniżej przedstawiamy przykładowy koszt kilku produktów po przeliczeniu według kursu z kwietnia 2024 roku.

  • Banany (cena za 1 kg) 8,95 AED = 9,92 PLN.
  • Woda mineralna 1,5 litra (cena za 6 sztuk) 9,25 AED = 10,25 PLN.
  • Lody pakowane (cena za 1 litr) 11,95 AED = 13,25 PLN.
  • Bilet dobowy do metra (dla dorosłego) 20 AED = 22,17 PLN.

Możesz również sprawdzić ceny już przeliczone na złotówki na tej stronie. Ewentualnie, żeby poznać aktualne ceny w Dubaju, to możesz poszukać stron internetowych supermarketów takich jak Carrefour albo Al Maya.

Czym najlepiej płacić w Dubaju?

Dubaj to duże i nowoczesne miasto. Najbardziej opłaca się w nim płacić za zakupy dirhamami ZEA. Dlatego w tym celu możesz płacić bezgotówkowo kartą albo zaopatrzyć się w fizyczne pieniądze.

Najmniej problematycznym rozwiązaniem jest wymienić waluty online i potem korzystać z bezgotówkowych płatności w Dubaju. W tym celu przyda Ci się konto walutowe z kartą płatniczą. Kiedy chcesz zapłacić za hotel, to możesz skorzystać z karty, a kiedy potrzebujesz gotówki, żeby wybrać się na targ, to wypłacasz pieniądze z bankomatu. Poza tym nie musisz nosić pliku banknotów i przed wylotem szukać kantoru w Dubaju, żeby wymienić dirhamy np. na dolary czy euro.

Możesz również w Polsce kupić jedne z najpopularniejszych walut na świecie, czyli dolary, euro lub funty. Po przybyciu na miejsce wymieniasz dolary na dirhamy. Jednak ta opcja jest podwójnie przewalutowana i dodatkowo tracisz również czas na szukanie kantoru w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, żeby dokonać wymiany waluty na dirhamy.

Gdzie wymienić złotówki na dirhamy?

Wymiana złotówek bezpośrednio na dirhamy jest trudna, ponieważ mało jest w Polsce kantorów, które sprzedadzą Ci tę arabską walutę. Szczególnie jeżeli chcesz kupić walutę w kantorze stacjonarnym. Do dyspozycji pozostają jeszcze kantory internetowe, ale potrzebujesz konta walutowego i najlepiej karty wielowalutowej, żeby potem płacić w Dubaju bezgotówkowo. W tym przypadku polecamy poznać lepiej konto Revolut, które ma najniższe opłaty za wymianę walut i korzystne kursy wymiany walut.

Jeżeli zależy Ci, żeby wymienić pieniądze na fizyczne, to możesz:

  1. Wymienić złotówki na dolary lub euro, a w Dubaju wymienić je już na lokalną walutę.
  2. Wziąć ze sobą kartę i wypłacać pieniądze z bankomatów w Dubaju.

Obie te opcje mają swoje wady. Pierwsza, czyli wymiana gotówki na inną gotówkę podwyższa koszty przewalutowania. Natomiast druga opcja obciążona jest opłatami bankowymi i prowizjami przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Jednak warto wiedzieć, że z kartą wielowalutową te koszty będą niższe niż gdybyś zdecydował się na zwykłą kartę debetową lub kredytową.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dirhama?

Na naszej stronie sprawdzisz aktualne kursy walut w kantorach internetowych i na Forex. Dirhamy są egzotyczną walutą dla Polaków, przez co nie ma ich w ofercie polskich kantorów. Jeżeli chcesz obserwować bieżący kurs wymiany dirhama ZEA, to polecamy skorzystać z wyszukiwarki albo notowań publikowanych przez Narodowy Bank Polski. Kursy walut NBP znajdziesz na tej stronie.

Ciekawostka: kurs dirhama (AED) do dolara (USD) jest stały i wynosi 1 AED = 3,67 USD. Ten sztywny kurs pozwala przyciągać zagraniczne inwestycje w Emiratach Arabskich.

Jaką walutę zabrać do Dubaju?

Ponieważ emirackie dirhamy są trudno dostępną walutą w Polsce, to warto zabrać ze sobą amerykańskie dolary lub euro. W ten sposób wymienisz pieniądze, kiedy znajdziesz się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Co prawda wtedy naliczy Ci się podwójne przewalutowanie, bo raz z PLN na USD albo EUR, a potem w Dubaju jeszcze na AED.

Jedynym rozwiązaniem, które pozwoli Ci uniknąć wysokich kosztów wymiany walut to zabrać ze sobą kartę wielowalutową. Wystarczy, że założysz konto walutowe i rozliczasz się na wyjeździe w lokalnej walucie. Jedną z lepszych ofert ma Revolut.

Dowiedz się więcej, jak zaoszczędzić na wyjazdach z kontem walutowym.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Czy w Dubaju można płacić w euro?

Euro nie jest środkiem płatniczym w Dubaju. Może się zdarzyć, że sklepy albo hotel przyjmie od Ciebie walutę wspólnotową. Przy czym taka transakcja będzie miała dla Ciebie niekorzystny kurs wymiany. Dlatego jak chcesz płacić gotówką to lepiej płacić dirhamami. Euro wymienisz w lokalnym kantorze, banku, czy po przylocie na lotnisku.

Czy w Dubaju można płacić kartą?

Tak, możesz płacić za pomocą karty bankowej w Dubaju. Samo miasto jest bardzo nowoczesne, więc płatności kartą są powszechne. Jedyne miejsca, w których będzie Ci potrzebna gotówka to miejscowe targi.

Przed podróżą tylko sprawdź tabelę opłat i prowizji twojego banku. Może się okazać, że zwykła karta debetowa, a tym bardziej kredytowa, narazi Cię na wysokie koszty przewalutowania. W takiej sytuacji lepiej założyć konto walutowe i za granicą posługiwać się kartą wielowalutową.

Ile wart jest 1 dirham?

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich  jest wart trochę więcej niż polski złoty. Kurs wymiany na kwiecień 2024 wynosi około 1 AED = 1,10 PLN. W związku z tym, że wartość arabskiej waluty jest zbliżona do polskiej, to kiedy wybierasz się do Dubaju, to łatwo przeliczysz, ile wydasz na dany produkt lub atrakcję.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!