Jaką walutą płacić w Australii?

Data dodania: 29 maja 2024 r. / Aktualizacja: 20 sierpnia 2024 r.
Jaką walutą płacić w Australii? Jaką walutą płacić w Australii?
Źródło: Squirrel_photos / Pixabay

Lecisz na wymarzoną podróż do Sydney? W takim razie sprawdź, jaką walutą płacić w Australii, żeby nie przepłacać. Walutą obowiązującą w Australii jest dolar australijski. To jedna z ważniejszych walut na świecie. W tym artykule poznasz ją bliżej i dowiesz się, gdzie wymienić złotówki na dolary, czym najlepiej płacić w Australii i gdzie szukać bankomatów.

Jaka jest waluta Australii?

Oficjalną walutą Australii jest dolar australijski. W parach walutowych znajdziesz tę walutę po kodzie ISO – AUD (z ang. australian dollar). Skrót tej waluty jest taki sam jak w przypadku amerykańskiego dolara, czyli $. Dlatego czasami stosuje się dodatkowy zapis w postaci "A$" lub AU $", żeby odróżnić, te dwie waluty od siebie.

Australijska waluta jest mocniejsza od polskiego złotego. 1 dolar australijski wynosi około 2,62 złote.

Dolar australijski (AUD) – informacje ogólne

Dolar australijski jest obowiązującą walutą w Australii oraz na jej terytoriach zewnętrznych. Jako środek płatniczy funkcjonuje również w Kiribati, Nauru i Tuvalu, a także Tasmanii. Są to małe wysepki położone na Oceanie Spokojnym i Indyjskim.

Historia dolara australijskiego zaczyna się w 1966 roku, kiedy to polityka monetarna przechodzi denominację i zmianę waluty z funta australijskiego na dolara. Za emisję banknotów odpowiada Bank Rezerw Australii. Natomiast za produkowanie monet jest odpowiedzialna Australijska Mennica Królewska.

Dolar australijski dzieli się na 100 centów i aktualnie w obiegu są następujące pieniądze:

  • Monety o nominałach 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 AUD.
  • Banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50 i 100 AUD.

Jak wygląda dolar australijski? To ładnie zdobione monety i banknoty. Na bilonie zostały umieszczone przede wszystkim charakterystyczne dla tego kraju zwierzęta takie jak dziobak i kangur, ale też na 2 AUD został umieszczony wizerunek Aborygena. Natomiast banknoty są niezwykle kolorowe i wykonane z polimeru. Umieszczono na nich wizerunki osób, które miały wpływ na historię Australii. Zobaczysz na nich portrety takich osób jak królowa Elżbieta II, David Unaipon (aborygeński kaznodzieja i wynalazca), czy John Monash (australijski żołnierz i wynalazca).

Ciekawostka: Australia nie tylko wymyśliła, ale i wprowadziła jako pierwsza banknoty polimerowe w 1988 roku. Na próbę był to banknot kolekcjonerski. Natomiast w 1996 roku bank centralny wprowadził w obieg australijskie banknoty wykonane z polimeru.

Jakie są ceny w Australii?

Ceny w Australii dla polskiego turysty będą wyższe niż w Polsce. Dlatego podróż do tego odległego od Europy kraju kangurów oznacza wysokie koszty wycieczki i zwiedzania. Poniżej możesz zapoznać się z orientacyjnymi cenami, jakie zobaczysz w sklepach. Zwróć tylko uwagę, że kursy walut do przeliczenia zostały uwzględnione z kwietnia 2024 roku.

  • Zielony winogron bez pestek (cena za 1 kg) 4,90 AUD = 12,84 PLN.
  • Banany (cena za 1 kg) 3,50 AUD = 9,17 PLN.
  • Chleb na zakwasie (cena za 1 bochenek) 7 AUD = 18,35 PLN.
  • Miejscowe białe wino (cena za butelkę 750 ml) 14 AUD = 36,7 PLN.

Jeżeli szukasz dokładniejszych wyliczeń, to przejdź na tę stronę. Znajdziesz tam ceny produktów i usług w przeliczeniu już na złotówki.

Czym płacić w Australii?

Najwygodniejszą formą płatności w Australii są płatności bezgotówkowe. Dla turystów z Polski najlepsza będzie karta wielowalutowa, która pozwala mieć jedną kartę do kont prowadzonych w różnych zagranicznych środkach pieniężnych. Jeżeli twoja wizyta w Australii w głównej mierze dotyczy miast, to karta w zupełności Ci wystarczy. W Australii są akceptowane karty wydawane przez takie firmy jak Visa, Mastercard, czy American Express.

Jednak dobrze jest mieć przy sobie kilka drobniaków, żeby zapłacić za bilet komunikacji miejskiej, czy kupić świeże owoce na targu. Fizyczne dolary przydadzą się również, gdy na swojej wycieczce planujesz oddalać się od wielkich miast. W ten sposób masz pewność, że w każdej sytuacji masz czym zapłacić.

Coraz popularniejsze stają się również w Australii płatności mobilne. Jeżeli korzystasz z Google Pay albo Apple Pay, to będziesz mógł w ten sposób zapłacić za swoje zakupy w dużych miastach.

Jednym z lepszych rozwiązań jest założenie konta Revolut. Zapewni Ci ono zarówno kartę wielowalutową, jak i płatności mobilne w wielu walutach obcych. Warto zapoznać się z ofertą tego banku i oszczędzać na każdym wyjdzie zagranicznym.

Gdzie wymienić złotówki na dolary australijskie?

Australijski dolar jest jedną z popularniejszych i najważniejszych walut w polskich kantorach. Dlatego bez problemu przed wylotem kupisz potrzebną gotówkę. Jeżeli punkt stacjonarny nie będzie miał wystarczającej ilości banknotów, jaką potrzebujesz, to możesz w zamian kupić zwykłe dolary amerykańskie, funty szterling albo euro i na terenie Australii je wymienić. To rozwiązanie ma tę wadę, że narażasz się w ten sposób na podwójne przewalutowanie.

Alternatywą jest założenie konta walutowego z kartą wielowalutową. W ten sposób kupujesz walutę online, a w samej Australii płacisz bezgotówkowo kartą. To dobry sposób, żeby zaoszczędzić na opłatach i prowizjach bankowych.

Pamiętaj tylko, że polskie stacjonarne kantory niechętnie kupują AUD. Dlatego też proponowany przez nie kurs wymiany waluty australijskiej jest najczęściej niekorzystny. Z tego powodu lepiej wydać wszystkie dolary w Australii lub te, co zostaną wymienić na USD, EUR lub GBP. W ten sposób unikniesz problemu, co zrobić z niepotrzebnymi australijskimi pieniędzmi po powrocie do domu.

Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara australijskiego?

Najszybciej aktualny kurs dolara australijskiego sprawdzisz na naszej stronie. Przedstawiamy kurs zarówno dla rynku Forex, jak i dla kantorów internetowych. U nas nie tylko sprawdzisz kurs AUD. Znajdziesz również kantor z najkorzystniejszym kursem oraz od razu przeliczysz PLN na AUD po bieżącej cenie za pomocą kalkulatora walut.

Jaką walutę zabrać do Australii?

Na podróż do Australii weź ze sobą australijską walutę, czyli dolara. To waluta na tyle popularna, że jest dostępna w polskich kantorach internetowych i stacjonarnych.

Jeżeli nie chcesz lub nie masz możliwości kupienia w Polsce AUD, to możesz zabrać ze sobą amerykańskie dolary, euro albo funta szterling. To na tyle popularne pieniądze, że wymienisz je w różnych zakątkach świata, w tym i w odległej Australii.

Na miejscu uważaj przy wymianie walut w hotelu czy na lotnisku. W tych punktach oferowane kursy są najczęściej niekorzystne. Dlatego nie wymieniaj w nich od razu całej kwoty przeznaczonej na wyjazd. Lepiej przejść się po Sydney, czy innym mieście i przy okazji zwiedzania wymienić waluty po korzystniejszym kursie.

FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jaką kartą płacić w Australii?

W Australii bez problemu zapłacisz swoją kartą płatniczą. Akceptowane są te wydawane przez największe sieci takie jak American Express, Mastercard, czy Visa.

Jeżeli wolisz płatności mobilne, to one również są akceptowane w tym kraju. Do najpopularniejszych należą Google Pay oraz Apple Pay. Jedynie, gdy masz zamiar oddalić się od miast i zwiedzać australijską dzicz, to zdecydowanie przyda Ci się gotówka. Dlatego przy zwiedzaniu zawsze warto mieć przy sobie kilka dolarów w portfelu.

Czy w Australii można płacić gotówką?

Tak, w Australii zapłacisz gotówką. Przy podróży w każdy zakątek tej malowniczej wyspy przydadzą Ci się australijskie dolary. Jeżeli przed podróżą nie uda Ci się kupić AUD to możesz wziąć ze sobą dolary amerykańskie lub euro i wymienić je w australijskich kantorach czy bankach.

Możesz również wziąć ze sobą kartę płatniczą i w razie potrzeby wypłacić pieniądze z bankomatu w mieście.

Gdzie szukać bankomatów w Australii?

Bankomaty są dostępne w każdym większym mieście w Australii. Najłatwiej znajdziesz je przy placówkach bankowych, centrach handlowych, czy restauracjach. To wygodne rozwiązanie, żeby nie wozić przy sobie dużych sum w bilonie. Zwróć tylko uwagę przed wypłatą na dynamiczną konwersję walut. Chodzi o to, żeby zawsze wybierać rozliczenia w lokalnej walucie. W tym przypadku dolarach australijskich. W ten sposób unikniesz dodatkowego kosztu przewalutowania transakcji.

Najbardziej opłacalne jest korzystanie z kart wielowalutowych, które mają niższe opłaty przy płatnościach i wypłatach za granicą niż tradycyjne karty debetowe.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!