Co to kantor internetowy i jak działa?

Data dodania: 22 maja 2023 r. / Aktualizacja: 17 sierpnia 2023 r.
kantor internetowy czym jest i jak działa kantor internetowy czym jest i jak działa
Źródło: Pixabay / Pexels

Gdzie najtaniej wymienić walutę? Oczywiście w kantorze internetowym!

Dlaczego? Ze względu na atrakcyjne kursy, najniższy spread i szybkość transakcji.

Jeszcze kilka lat temu niewiele osób słyszało o kantorach online. Większość Polaków dokonywała wymiany walut w kantorach stacjonarnych lub w bankach, tracąc na tych transakcjach nieraz duże kwoty. Jak pewnie pamiętasz, kurs danej waluty był tam zawsze mało korzystny, a spread wysoki, czasami aż oszałamiający. Na szczęście to się zmieniło i internetowa wymiana walut stała się codziennością.

Dziś zajmiemy się odpowiedziami na dwa pytania, które zadaje sobie każda osoba, początkująca w wymianie walut online.

Czym jest kantor internetowy?

Jak działa kantor online?

Co to kantor internetowy?

Kantor internetowy to miejsce, w którym możesz wymienić posiadane waluty on-line. Często kantory internetowe są kontynuacją działalności placówek stacjonarnych. Ich właściciele, którzy od lat mieli swoje kantory w różnych miastach, zaczęli zauważać, że coraz więcej osób korzysta z kantorów w Internecie, że taka działalność jest bardziej opłacalna i daje dużo więcej możliwości. Stąd też naturalnym krokiem było przeniesienie swojego biznesu zza lady do sieci.

Jak działa kantor internetowy?

Jak działa kantor internetowy ?

e-kursy-walut.pl

Skąd kantor bierze walutę?

Kantor walut elektronicznych oferuje kursy walut tak korzystne dlatego, że sam dokonuje bardzo tanich zakupów walut obcych. Albo nabywa je w hurtowych ilościach od banków i może negocjować indywidualny kurs, albo korzysta wprost z rynku forex.

Kantor internetowy online działa zazwyczaj na zasadzie udostępniania portfela walutowego. Oznacza to, że klient kantoru internetowego zakłada konto w kantorze, a następnie otwiera rachunki w różnych, potrzebnych mu walutach. Musisz pamiętać, że kantor to nie bank i nie zakładasz rachunków walutowych w kantorze. Platformy wymiany walut współpracują z bankami, często kilkoma na raz, które umożliwiają zakładanie kont w różnych dewizach klientom kantoru. Np. platforma X współpracuje z bankiem Santander (konto w PLN, EUR, USD), mBankiem (konto w GBP) i Citibankiem (CHF, SEK, NOK).

Ale nie jest to regułą. W niektórych kantorach internetowych transakcje są dokonywane z pominięciem portfela walutowego. Po prostu przed dokonaniem wymiany waluty podajesz nr konta, na które mają zostać przelane środki po przewalutowaniu.

Jest jeszcze trzeci rodzaj kantorów internetowych, tak zwane kantory społecznościowe. Działają na podobnej zasadzie jak giełda. Zlecenia wymiany waluty są realizowane bezpośrednio pomiędzy dwoma użytkownikami platformy. W przypadku kantorów społecznościowych kursy walut obcych zależą tylko od kupującego i sprzedającego, a kantor zarabia nie na spreadzie, a na pobieranej od każdej transakcji prowizji.

Bezpieczeństwo kantorów internetowych

Kursy walut, spready i pozostałe koszty kantoru walutowego online — na co zwrócić uwagę?

Kantor internetowy kursy — czy są korzystne?

Zazwyczaj najlepszy na rynku kurs wymiany waluty  posiadają kantory internetowe (czyli w tym miejscu najkorzystniej wymienisz swoje pieniądze). Oferty kantoru internetowego są tak dobre, ponieważ jak już wspomnieliśmy, kupuje on tanio waluty oraz nie ponosi kosztów stałych. To znaczy, nie płaci za utrzymanie placówki (jak w przypadku stacjonarnych punktów czy banków), pensji pracowników czy nie musi ponosić kosztów obsługi gotówkowej.

Spread

Spread to różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu, czyli zarobek kantoru. Jeśli możesz sprzedać walutę za 4,60 zł, a kupić za 4,50 zł, to spread wynosi 10 groszy. Tyle zarabia kantor na tej wymianie.

Najlepszy kantor ma nie tylko najlepsze kursy, ale także najniższe spready (często kilka groszy). Wynika to z tego, że internetowa wymiana walut na wielką skalę, przy ogromnej liczbie użytkowników opłaca się nawet na minimalnych spreadach. Kantor woli więc przyciągnąć jak największą liczbę klientów, zachęconych dobrymi kursami i niskim spreadem, i zarabiać na ich wymianach.

Inne opłaty w kantorze internetowym

Zwróć uwagę na:

  • koszt prowadzenia konta oraz rachunków walutowych
  • opłaty za doładowanie i za przelanie środków na inne konto
  • koszty karty wielowalutowej, o ile możesz ją zamówić.

Wymiana walut online: jak założyć konto w kantorze internetowym oraz jak wymienić walutę online?

Żeby skorzystać z usług kantoru internetowego, musisz:

  1. Wybrać najlepszy kantor walutowy. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ na rynku jest ich sporo. Ułatwi Ci to nasz ranking kantorów internetowych oraz szczegółowe analizy każdego z nich. Szybko i łatwo porównasz ofertę walutową, aktualne kursy walut online, oraz opłaty.
  2. Założyć konto w kantorze. Będziesz poproszony o podanie swoich danych osobowych i adresu. Wynika to z przepisów, do których muszą stosować się kantory, chociażby do ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.
  3. Założyć potrzebne Ci rachunki w różnych walutach. Załóżmy, że chcesz dokonać wymiany 1000 zł na euro oraz 1000 zł na funty brytyjskie i chcesz to zrobić przez Internet. Wybrałeś kantor, który obsługuje obie waluty i założyłeś tam konto klienta. Teraz logujesz się na swój profil i zakładasz rachunki w potrzebnych Ci walutach, czyli w PLN, EUR i GBP. Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie kantory internetowe oferują możliwość założenia portfela walutowego (czyli właśnie kont walutowych). Niektóre platformy po prostu przelewają środki po wymianie na wskazany przez Ciebie rachunek w banku.
  4. Zasilić konto w kantorze. Kontynuując przykład, zasilasz konto w złotówkach. Jak? To zależy od oferty platformy wymiany walut, którą wybrałeś. Najczęściej możesz zrobić to przelewem, szybkim przelewem, BLIKiem bądź kartą. W przypadku zwykłego przelewu będziesz musiał trochę poczekać na zaksięgowanie pieniędzy.
  5. Dokonać wymiany walutowej. Złotówki są już zaksięgowane. Czas na wymianę. Kantor internetowy umożliwia z reguły przynajmniej dwie opcje wymiany waluty: natychmiastową (aktualny kurs wymiany) lub z limitem ceny (ustalasz, za ile chcesz kupić czy sprzedać daną walutę, ustawiasz zlecenie z takim limitem i czekasz). Załóżmy, że Ty wykonałeś natychmiastowo obie transakcje wymiany walut. Teraz konto z PLN jest puste, masz natomiast środki na rachunkach w EUR i GBP.
  6. Wypłacić pieniądze. Proces wymiany walut jest zakończony. Teraz pozostało Ci korzystać ze środków. Możesz przelać euro i funty na konto walutowe w swoim banku, korzystać z rachunków w ramach portfela walutowego, który udostępnia wirtualny kantor, bądź też wydawać pieniądze za pomocą karty walutowej (o ile wybrany internetowy kantor oferuje ją swoim użytkownikom).
Ocena artykułu
3.8/5 (głosów: 4)