Źródło: Radubradu / Pexels
Dzisiaj jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że nie musimy mieć ze sobą gotówki. Płatności kartą stały się na tyle popularne, że wręcz jesteśmy zszokowani, jeżeli nie mamy możliwości płacenia kartą. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy w kantorze można płacić kartą. Dodatkowo dowiesz się, dlaczego kantory, zwłaszcza stacjonarne, nie akceptują płatności kartą i w jaki inny sposób możesz wymieniać waluty bez posiadania fizycznej gotówki.
- Czy w kantorze można płacić kartą?
- Kantor stacjonarny a kantor internetowy
- Czy można zapłacić kartą w kantorze stacjonarnym?
- Jak płacić kartą w kantorze internetowym?
- W jakich kantorach online można płacić kartą?
- Czy kantor pobierze prowizję za płatność kartą?
- Zalety i wady płatności kartą w kantorze
- Jak inaczej tanio wymieniać waluty?
Czy w kantorze można płacić kartą?
Nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, żeby kantory udostępniły swoim klientom możliwość płatności kartą. Dlatego znajdziesz też pojedyncze kantory stacjonarne, gdzie zapłacisz swoją kartą debetową za wymianę walut.
Jednak większość kantorów wymiany walut nie akceptuje płatności bezgotówkowych. Dlaczego? Bo im się to po prostu nie opłaca. Co prawda obecnie opłaty dla banków za płatności kartą są niewielkie, jednak w tym przypadku dochodzi jeszcze kwestia tego, jak szybko zmieniają się kursy wymiany walut. To sprawia, że kantor jest narażony na ryzyko kursowe. Chodzi o to, że transakcja kartą debetową lub kredytową może tak naprawdę być po niekorzystnym kursie dla kantoru walutowego, co oznacza dla niego istotną stratę.
Dlatego w kantorach, w których możesz kupić walutę kartą płatniczą, jest doliczona wysoka prowizja. W ten sposób kantor zabezpiecza swój interes przed wyższymi kosztami transakcji bezgotówkowej i ryzykiem kursowym.
Kantor stacjonarny a kantor internetowy
Już wiesz, że kantory stacjonarne niechętnie podchodzą do dokonywania płatności kartą. Jak już udostępniają taką możliwość klientom, to znowu liczą sobie wysoką prowizję za zakup waluty w ten sposób. Skorzystanie z usług kantoru stacjonarnego też nie gwarantuje Ci, że kurs wymiany walut będzie atrakcyjny. Poza tym najzwyczajniej w świecie, jeżeli zależy Ci na zakupie jakiejś egzotycznej waluty, to możesz jej nie znaleźć w kantorach stacjonarnych.
Natomiast w kantorach internetowych opłacenie wymiany walut online odbywa się na dobrą sprawę poprzez różne metody płatności. Do wyboru masz:
- tradycyjne i szybkie przelewy,
- BLIK,
- PayPal,
- karty płatnicze,
- Google Pay,
- kod QR.
Jednak w zależności od tego, jaką metodę wybierzesz, wiąże się to z dodatkową prowizją. Dodatkowe opłaty dotyczą kart płatniczych, płatności mobilnych (Google Pay), BLIK, czy PayPala.
Poza tym kantor internetowy może zaoferować Ci bardziej atrakcyjne kursy wymiany walut niż stacjonarne kantory lub banki. Co więcej, wymienić walutę możesz o dowolnej porze dnia bez wychodzenia z domu, co jest dużo wygodniejsze niż wycieczka z wizytą w kantorze na drugim końcu miasta.
Czy można zapłacić kartą w kantorze stacjonarnym?
Mimo że płatności bezgotówkowe stały się codziennością i ułatwiają nam codzienne zakupy, to kantory stacjonarne niechętnie akceptują karty bankowe. Ogólnie możemy płacić kartą w kantorze stacjonarnym, ale o tym, czy taka możliwość jest dostępna dla klientów, zależy wyłącznie od właściciela kantoru. Mimo wszystko większość tradycyjnych kantorów przyjmuje tylko gotówkę, kiedy chcesz wymienić waluty w kantorze. Dlatego nim wybierzesz się po obce waluty bez gotówki, to lepiej sprawdź na stronie kantoru stacjonarnego lub zadzwoń do punktu i zapytaj, czy możesz zapłacić kartą za wymianę walut. W większości przypadków będą to tylko największe sieci kantorów, które są w największych miastach w Polsce oraz punkty na lotniskach.
Jak płacić kartą w kantorze internetowym?
W większości kantorów internetowych możesz kupić walutę poprzez wykorzystanie karty płatniczej w złotówkach. Proces płatności wygląda podobnie jak opłacenie zakupów w sklepie internetowym. W pierwszej kolejności załóż konto na wybranej stronie. Jedne serwisy pozwolą Ci do każdej pojedynczej transakcji wybrać dowolny rodzaj płatności. Niektóre kantory będą wymagały wpłacenia środków kartą kredytową, debetową lub przelewem na wirtualne konto w kantorze online.
Przy samej płatności kartą wymagane jest podanie numeru karty, danych posiadacza, daty ważności i na koniec wpisania do autoryzacji kodu CVV/CVC.
W jakich kantorach online można płacić kartą?
Obecnie wiele kantorów online pozwala na płatność kartą. Oczywiście do dyspozycji masz również inne metody płatności w tym poręcznego BLIK-a, czy Przelewy24. Dzięki temu nie musisz mieć karty przy sobie, a wystarczy zalogować się do bankowości internetowej, żeby wymienić waluty.
Do najpopularniejszych w polskim internecie kantorów online, które w metodach płatności akceptują karty płatnicze to:
- Walutomat,
- InternetowyKantor.pl,
- Cinkciarz.
Najbardziej powszechną formą płatności w internetowych kantorach to wpłata przelewem na swoje konto profilowe w danym serwisie. Potem możesz wymienić waluty i wtedy dopiero wypłacić je na wskazany numer rachunku bankowego.
Czy kantor pobierze prowizję za płatność kartą?
Tak, kantory pobierają prowizję za płatność kartą. Z dodatkowymi kosztami spotkasz się również w internetowym kantorze. Dlatego lepiej zapytać o koszt takiej transakcji z użyciem karty przed zakupem walut. Może się okazać, że wybranie bezgotówkowej płatności nie będzie opłacalne i lepiej będzie wypłacić gotówkę z bankomatu i dopiero wymienić waluty.
Wysokość prowizji może sięgnąć nawet 1% od wartości kursu wymiany. W przypadku kart zagranicznych opłata ta może być nawet wyższa.
Zalety i wady płatności kartą w kantorze
Płatność w kantorze, chociaż jest wygodnym rozwiązaniem, to nie jest pozbawiona wad. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to równie proste i korzystne jak płacenie kartą w sklepie spożywczym, to jednak nie są to takie same sytuacje. Sprawdź zatem, czy taka zapłata za wymianę walut jest dla Ciebie interesująca.
Zalety
- Nie musisz mieć gotówki przy sobie, żeby otrzymać walutę obcą.
- Kiedy płacisz w stacjonarnym kantorze, to zagraniczną walutę dostajesz do ręki.
- Możesz skorzystać z karty kredytowej i nie wydawać pieniędzy z konta osobistego.
Wady
- Kantor pobiera prowizją za płatność kartą.
- Mało punktów stacjonarnych oferuje taki sposób płatności.
- Musisz pilnować dziennego limitu płacenia kartą.
- Zapłata kartą za waluty jest droższa niż wymiana gotówkowa stacjonarnie, czy przelewem w przypadku internetowych kantorów.
Jak inaczej tanio wymieniać waluty?
Jednak nie jesteś skazany, tylko na gotówkę, żeby wymiana walut Ci się opłacała. Są też inne sposoby, z których możesz skorzystać. Nowoczesnym rozwiązaniem jest skorzystanie z karty wielowalutowej. W ten sposób możesz płacić za granicą kartą, nie ponosząc przy tym kosztów przewalutowania. Warto wiedzieć, że karta wielowalutowa powiązana jest z różnymi kontami bankowymi w tym samym banku.
Karta wielowalutowa
Karta wielowalutowa to karta płatnicza, która obsługuje płatności w kilku walutach bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Oznacza to, że twoją główną walutą rozliczeniową może być polski złoty, ale dodatkowo możesz płacić tą samą kartą w euro bez ponoszenia żadnych kosztów. Taka karta połączona jest po prostu z kilkoma różnymi rachunkami bankowymi. Dlatego, jeżeli chcesz, żeby taką kartą płacić w euro, dolarach amerykańskich i koronie norweskiej to odpowiednio potrzebujesz mieć otworzone 3 dodatkowe rachunki właśnie na te waluty.
Zaletą karty wielowalutowej jest to, że nie musisz płacić dodatkowo za kartę, bo ciągle jej używasz jako zwykłej karty do płacenia w złotówkach.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak działa karta wielowalutowa?
Revolut
Jednym z ciekawszych rozwiązań dla kart wielowalutowych jest oferta Revolut. Zaletą karty Revolut jest to, że możesz nią płacić w dowolnym miejscu na całym świecie. Co więcej, nie musisz mieć też założonego odpowiedniego konta walutowego, żeby płacić przy użyciu tej karty. Natomiast kurs przewalutowania to kurs międzybankowy, więc jeden z niższych na rynku. Karta może być w pełni darmowa, jeżeli będziesz mieć na uwadze kilka podstawowych kwestii, jak np. unikanie wymiany podczas weekendu.
Jak widzisz, nie w każdym kantorze stacjonarnym zapłacisz kartą. Natomiast kantory online udostępniają taką opcję swoim klientom. W obu przypadkach musisz liczyć się z opłaceniem dodatkowej prowizji za kartę. Wymiana walut bardziej opłaca się z użyciem gotówki w przypadku stacjonarnych kantorów oraz przelewów w przypadku internetowych kantorów. Jeżeli często korzystasz z płatności za granicą, to zastanów się, czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie nie będzie karta wielowalutowa.