Gra w zgodzie z trendem. Jakich formacji świecowych szukać?

Gra w zgodzie z trendem popłaca. Gra w zgodzie z trendem popłaca.

Z ostatniego artykułu dowiedziałeś / dowiedziałaś się czym jest oraz jak rozpoznać trend. Wcześniej, była okazja poznać świece japońskie i tworzone przez nie popularne formacje świecowe. Te informacje są kluczowe i powinieneś / powinnaś je znać przed przystąpieniem do tego artykułu. To tyle słowem wstępu. Zaczynamy!

W ramach naszego serwisu propagujemy wyłącznie grę zgodną z trendem. Jest to najlepsza opcja z możliwych, dlatego, że przyłączamy się do impulsów zgodnych z ogólnym kierunkiem rynku.

Czym są impulsy i korekty?

Każdy trend składa się z impulsów i korekt. Impulsami nazywamy ruchy zgodne z kierunkiem trendu. Korektami zaś, nazywamy ruch przeciwny do kierunku trendu. Impulsy są silne i zdecydowane. Korekty są krótkotrwałymi, zazwyczaj szybkimi zmianami ceny.

Poniżej grafika ukazująca impulsy i korekty w trendach.

Korekty i impulsy w trendzie wzrostowym i spadkowym

Dlatego właśnie warto grać z trendem, ponieważ impuls jest silniejszy niż korekta, i jeśli trend ma się utrzymać – cena zawsze wyjdzie przez ostatni szczyt (w trendzie wzrostowym) lub przebije ostatni dołek (w trendzie spadkowym).

Wracając do szukania formacji świecowych na wykresie. Jak tylko zdiagnozujemy trend, i chcemy przyłączyć się do niego – czekamy na dwie rzeczy:

  1. Czekamy do końca impulsu. Nic nie robimy.
  2. Czekamy na koniec korekty, która jest nie głębsza niż ostatni impuls. Dopiero tam wypatrujemy formacji świecowych zwiastujących wzrosty. Będą to: Młotek, Przenikanie, Objęcie Hossy, Gwiazda Poranna.

Tak naprawdę, najmocniejszymi formacjami świecowymi zwiastującymi wzrosty są Młotek i Objęcie Hossy, i to właśnie ich szukamy w trendzie wzrostowym po korekcie.

Poniższe ilustracje pokazują miejsca, w których szukamy formacji świecowych zgodnych z trendem, a w których otwarcie transakcji jest niewskazane. Ważne, aby zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie uda nam się kupić na samym dołku i sprzedać na samym szczycie. To niewykonalne w długim terminie. Trading to zajęcie wymagające dużej cierpliwości i opanowania. I w zasadzie to, jeśli ktoś ma poukładaną wiedzę w głowie – polega głównie na czekaniu na okazję, bo zazwyczaj nie ma ciągłego, jasnego sygnału do wejścia w pozycję.

Miejsca do przyłączenia w trendzie wzrostowym

Podobnie sytuacja ma się w trendzie spadkowym. Czekamy na koniec impulsu, następnie na korektę, i po kilku świeczkach wzrostowych (w tym przypadku), po wyrysowaniu się formacji świecowej zapowiadającej spadki – możemy otworzyć pozycję krótką (na spadki). Tutaj wyjaśnienie, na czym polega gra na spadki. W przypadku trendu spadkowego – szukamy formacji takich jak: Spadająca Gwiazda, Zasłona Ciemnej Chmury, Objęcie Bessy czy Gwiazda Wieczorna. Jednak, najmocniejsze z nich to Spadająca Gwiazda i Objęcie Bessy.

Miejsca do przyłączenia w trendzie spadkowym

W wolnej chwili, w ramach treningu oka – możesz poszukać takich formacji na własnych wykresach. W tym celu możesz skorzystać z wykresów dostępnych przez Trading View. Jeśli chcesz mieć możliwość spróbowania swoich sił na koncie demo bez żadnego ryzyka – możesz je założyć tutaj.

Podsumowanie

Po dzisiejszej lekcji wiesz już, że jeśli w grę wchodzą prawdziwe pieniądze – to nie wchodzimy w rynek „na pałę”. Zaczynamy od rozpoznania trendu (coraz wyższe szczyty i dołki  – trend wzrostowy, coraz niższe szczyty i dołki – trend spadkowy), czekamy do końca impulsu, czekamy do końca korekty, która nie może być większa niż ostatni impuls, i dopiero tam wyczekujemy na pojawienie się formacji świecowej, po wyrysowaniu której mamy możliwość przyłączenia się do rynku. Dla trendu wzrostowego najsilniejszymi formacjami będą: Młotek i Objęcie Hossy. Dla trendu spadkowego – Spadająca Gwiazda i Objęcie Bessy.

W kolejnym materiale, który ukaże się w następny czwartek – dowiesz się, jak określić rozpoczęcie i zakończenie trendu.

Polub nas na Facebooku, żeby nie przegapić żadnego materiału.

Do następnego razu!

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Poradnik początkującego

ZOBACZ WSZYSTKIE

Inwestuj z najlepszymi Sprawdź
81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.
BitBay
Bitcoin i wiele innych Kup teraz
Zaufana i legalna giełda z dużym wyborem kryptowalut