Źródło: Karolina Kaboompics / Pexels
Na świecie jest wiele krajów, gdzie oprócz USA można płacić dolarami amerykańskimi. Są to przede wszystkim regiony turystyczne i handlowe o słabej lokalnej walucie. Możliwość płatności w USD to także okazja dla turystów na uniknięcie konieczności dodatkowej wymiany walut. Sprawdź, w jakich krajach obowiązuje dolar i gdzie szukać aktualnego kursu wymiany.
Kilka faktów o walucie Stanów Zjednoczonych Ameryki
Dolar amerykański to waluta międzynarodowa, która jest jedną z najważniejszych walut świata. To duże znaczenie amerykańskiej waluty wynika z tego, że Stany Zjednoczone mają m.in. wysokie obroty handlu zagranicznego, stabilny kurs walutowy i rozwinięty system bankowy. Dlatego też dolar funkcjonuje jako najważniejsza waluta rezerwowa na świecie, ponieważ stabilnie przechowuje wartość, a od jego kursu zależą ceny towarów. W końcu w USD podaje się ceny aktywów na największych giełdach i ma znaczący wpływ na cenę ropy naftowej.
Dolar oficjalną walutą USA został w XVII w. Przy czym jego historia zaczyna się wraz z tworzeniem kolonii hiszpańskich w Ameryce. Sama nazwa nawiązuje do europejskiego srebrnego talara. Funkcjonował on w różnej postaci i pod podobną nazwą wszędzie tam, gdzie były kopalnie srebra.
Obecnie 1 dolar dzieli się na 100 centów. Wartość amerykańskich pieniędzy zapisuje się z symbolem $ – dolar i ¢ – cent. W obiegu znajdują się aktualnie:
- banknoty dolarowe o wartości 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 USD;
- monety o nominałach 1, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 USD.
Rozpoznawalność waluty amerykańskiej na świecie wzrosła, gdy po II wojnie światowej zachowana była wymienialność dolara na złoto. W ten sposób spadło również znaczenie funta szterlinga.
Gdzie można płacić USD?
Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, czy dany kraj akceptuje płatności w USD. Nie tylko w Ameryce Północnej czy Południowej jest to możliwe. Również w wielu krajach afrykańskich, azjatyckich, czy nawet europejskich możesz posługiwać się dolarami bez konieczności wymiany ich na lokalnie obowiązujący środek płatniczy.
Amerykańska waluta cechuje się stabilnością, więc obywatele krajów o niestabilnej gospodarce, chętnie przyjmują zapłatę w USD. Dlatego zapłacisz dolarami w takich państwach jak:
- Egipt,
- Gruzja,
- Izrael,
- Jordania,
- Kirgistan,
- Maroko,
- Rosja,
- Turcja,
- Ukraina,
- Bahamy,
- Jamajka,
- Kuba,
- Kambodża,
- Tajlandia.
W wymienionych państwach nie będziesz mieć problemu, żeby w USD opłacić zakupy, czy wynajem pokoju w hotelu. Szczególnie popularne kurorty turystyczne na całym świecie przyjmą od Ciebie zielone pieniądze. To korzystne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób unikasz podwójnego przewalutowania. Dzięki czemu nie ponosisz dodatkowych opłat.
W jakich krajach obowiązuje dolar amerykański?
Nie tylko Amerykanie korzystają z dolara jako własnej waluty. Wprowadzenie obcej waluty jako własnej jest najczęściej wykorzystywane po poważnym kryzysie gospodarczym albo w sytuacji, kiedy utrzymanie niezależnej waluty jest nieopłacalne. Zwłaszcza w przypadku małych krajów. Wyłącznie USD poza Stanami posługują się takie kraje jak:
- Bonaire,
- Brytyjskie Wyspy Dziewicze,
- Ekwador,
- Mariany Północne,
- Mikronezja,
- Panama,
- Palau,
- Portoryko,
- Saba,
- Salwador,
- Sint Eustatius,
- Timor Wschodni,
- Turks i Caicos,
- Wyspy Marshalla.
Ciekawa sytuacja jest w Zimbabwe, ponieważ ten kraj do handlu korzystał z dolara amerykańskiego. Chociaż miał własnego dolara Zimbabwe (ZWL), który nazywany był również Zimodollarem. Jednak w kwietniu 2024 r. rząd tego kraju ogłosił wprowadzenie nowej waluty, żeby walczyć z hiperinflacją. Złoto Zimbabwe (ZWG) jest walutą opartą na parytecie złota i technologii blockchain. W ten sposób kraj ten chce wykorzystać swoje zasoby złota i ustabilizować gospodarkę krajową i w regionie.
Gdzie sprawdzić aktualny kurs dolara amerykańskiego?
Jeżeli szukasz aktualnego kursu dolara amerykańskiego, to sprawdź go na naszej stronie. Przedstawiamy zarówno kurs USD dla rynku walutowego Forex, jak i dla kantorów internetowych. W ten sposób pomagamy znaleźć najkorzystniejszy kurs wymiany. Co więcej, możesz także skorzystać z kalkulatora walut. W ten sposób szybko przeliczysz, ile dolarów potrzebujesz i gdzie kupisz je najtaniej.
Jakie państwa mają własne dolary?
Mimo że dolary kojarzą się z USA, to jeszcze inne państwa korzystają z tej nazwy dla własnych pieniędzy. W każdym przypadku 1 dolar dzieli się na 100 centów. Na świecie funkcjonują m.in.:
- dolar australijski (AUD),
- dolar kanadyjski (CAD),
- dolar hongkoński (HKD),
- dolar nowozelandzki (NZD),
- dolar singapurski (SGD),
- dolar bahamski (BSD),
- dolar tajwański (TWD).
Każda z tych walut ma różny kurs i wartość w stosunku do dolara amerykańskiego. Wpływ na cenę pieniądza ma wiele czynników. Wśród nich można wymienić siłę gospodarki, politykę rządu, czy inflację.
Gdzie wymienić złotówki na dolary?
Amerykańskie dolary są dostępne w każdym polskim kantorze. Dlatego bezproblemu wymienisz w Polsce złotówki na dolary. Do wymiany polecamy korzystać z kantorów online. Mają one korzystniejsze kursy wymiany walut niż w kantorze stacjonarnym. Co więcej, nie jesteś zależny od godzin otwarcia placówki, bo możesz wymieniać waluty o dowolnej porze dnia przez internet.
Jeżeli wybierasz się w podróż, gdzie akceptowane są płatności kartą, to warto zabrać ze sobą kartę wielowalutową. W ten sposób zaoszczędzisz na opłatach i prowizjach związanych z wymianą walut. Zaoszczędzisz również czas, bo nie musisz już szukać kantoru, żeby zaopatrzyć się w gotówkę. Do tego wystarczy Ci najbliższy bankomat. Jedną z lepszych ofert na rynku ma Revolut. Sprawdź, dlaczego warto założyć i korzystać z karty wielowalutowej Revolut.
Podsumowując, gdzie oprócz USA można płacić dolarami, to część krajów korzysta z amerykańskiego dolara jako własnej waluty. Dużo więcej państw przyjmuje USD jako zapłatę za zakupy w sklepie, czy za obiad w restauracji. Jednak w takiej sytuacji reszta wydawana jest już w lokalnej walucie. To korzystne rozwiązanie dla turystów, ponieważ w ten sposób mogą uniknąć podwójnego przewalutowania.