Źródło: Ideogram
Każdy, kto gra na dźwigni, musi wiedzieć, czym jest Margin Call.
Bez tej elementarnej wiedzy naprawdę nie polecamy otwierania żadnych pozycji. Chyba że chcesz się przekonać na własnej skórze (i kapitale), czym było Margin Call i czym grozi jego zlekceważenie.
Czym jest Margin Call? Jak działa? Co zrobić, gdy otrzymasz Margin Call?
Margin Call — co to? Czym jest wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego?
Margin Call to pojęcie związane z inwestowaniem z dźwignią. Możesz się z nim spotkać wszędzie tam, gdzie brokerzy oferują grę na lewarze: na rynku Forex, giełdach kryptowalut, handlu kontraktami CFD.
Margin Call, zwany także Margin Stop to wezwanie, które otrzymujesz od swojego brokera czy giełdy w przypadku, gdy Twoja pozycja otwarta na dźwigni finansowej zaczyna przynosić zbyt duże straty. Wezwanie to dotyczy uzupełnienia poziomu depozytu zabezpieczającego, który jest wymagany, aby Twoja pozycja nie została automatycznie zlikwidowana.
Margin Call pojawia się w momencie, gdy rynek idzie w przeciwną stronę, niż zakładałeś. Obstawiałeś wzrosty, a są spadki. I odwrotnie, grałeś na pozycji short, a cena idzie w górę. Im większa dźwignia, tym ruch ceny potrzebny do spadku poziomu depozytu zabezpieczającego jest mniejszy.
Margin Level, czyli poziom depozytu zabezpieczającego
Margin jest to wymagany depozyt zabezpieczający.
Natomiast Margin Level = stosunek kapitału do depozytu zabezpieczającego
Jak obliczyć margin Level? Bardzo łatwo. Wystarczy podzielić wartość swojego kapitału przez wymagany depozyt zabezpieczający (margin) i pomnożyć x 100%.
W przypadku przekroczenia ustalonego przez brokera poziomu Margin Level pozycja jest automatycznie likwidowana.
Jak działa Margin Call?
Margin Call jest ostrzeżeniem dla inwestora, że rynek idzie w złą stronę i za chwilę saldo kapitału będzie zbyt niskie, by transakcja mogła być kontynuowana.
Jeśli trader nie uzupełni depozytu zabezpieczającego poprzez dosłanie dodatkowych środków, a rynek nadal podąża w przeciwnym kierunku, konsekwencją będzie automatyczne zlikwidowanie pozycji przez brokera/giełdę (Stop Out). Platforma inwestycyjna decyduje się zamknąć stratną pozycję, zanim jej poziom spadnie jeszcze bardziej. Działanie to ma na celu zapobieganie dalszym stratom i odzyskanie choćby części zainwestowanego kapitału.
Różne platformy przyjmują własne poziomy wymaganego depozytu zabezpieczającego. Jako przykład podamy polskiego brokera XTB:
- Margin Call w XTB ma miejsce w momencie, gdy poziom depozytu zabezpieczającego spadnie poniżej 80%.
- Stop-Out następuje, gdy poziom depozytu spada poniżej 50% (Margin Level 50%).
Jak działa Margin Call:
- Otwierasz pozycję z dźwignią, wpłacasz wymagany depozyt zabezpieczający.
- W momencie, gdy pozycja zaczyna przynosić straty i wartość depozytu zabezpieczającego jest niższa, niż dopuszczalna przez brokera, otrzymujesz Margin Call.
- Część brokerów przed wysłaniem Margin Call wysyła wcześniejsze powiadomienie o spadku salda depozytu zabezpieczającego i nadchodzącej groźbie Margin Call. Nie jest to jednak regułą.
- W momencie otrzymania Margin Call możesz:
- Uzupełnić depozyt zabezpieczający do wymaganego poziomu.
- Zlikwidować samodzielnie stratną pozycję.
- Nie robić nic i czekać, co jest ryzykowne. Jeśli rynek szybko odbije, zanim Twoja pozycja zostanie zamknięta przez brokera, a poziom depozytu zabezpieczającego wzrośnie, wszystko będzie w porządku. Gorzej, jeśli spadki się pogłębią, a Ty nie uzupełnisz depozytu: po przekroczeniu określonego przez brokera Margin Level Twoja pozycja jest zamykana z automatu.
Wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego a dźwignia finansowa
Wezwanie do uzupełnienia kapitału w postaci Margin Call przytrafia się z reguły traderom, którzy przedobrzyli z dźwignią finansową. Perspektywy wysokiej dźwigni w postaci dużych zysków są oczywiście kuszące, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że wystarczy minimalna zmiana ceny, by doszło do Margin Call lub od razu do zamknięcia pozycji.
Szczególnie ryzykowna jest gra na wysokiej dźwigni na rynkach o ogromnej zmienności, takich jak kryptowaluty.
Przeczytaj, na czym polega dźwignia finansowa na rynku kryptowalut
Popatrz na poniższy przykład (a to wcale nie jest wyjątek, takie sytuacje na rynku krypto mają miejsce codziennie). Wykres przedstawia kurs tokena XRP na interwale 5-minutowym. W ciągu zaledwie 5 minut cena spadła o ponad 11%. Wyobraź sobie teraz, że grasz na dźwigni 10x, ale niestety obstawiałeś wzrosty. Przy takim lewarze zmiana ceny o 1% powoduje wzrost zysków lub strat aż o 10%. Pewnie w momencie otrzymania Margin Call Twoja pozycja została już zamknięta.
Przykład nr I — wysoka dźwignia
Broker przyjął poziom Margin Call na 80% a Margin Level 50%. Grasz na wzrosty z dźwignią 10x, co oznacza, że zmiana poziomu ceny o 1% powoduje wzrost zysków/strat o 10%. Jeśli cena spadnie o 2%, otrzymujesz Margin Call, czyli wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, ponieważ jego poziom spadł do poziomu określonego przez brokera.
Nie uzupełniasz depozytu. Cena spada o kolejne 4%. Wartość depozytu zabezpieczającego jest zbyt niska, zostaje przekroczony Margin Level 50% i pozycja jest automatycznie zamykana przez brokera.
Przykład nr II — niska dźwignia
Założenia są takie same, jak wyżej, ale grasz na dźwigni 2x. Aby poziom depozytu zabezpieczającego spadł do 80%, przy którym otrzymujesz Margin Call, cena musi spaść o 10%.
W jaki sposób wysyłany jest komunikat Margin Call?
Nazwa Margin Call wywodzi się z czasów, gdy inwestycje przeprowadzało się telefonicznie (na pewno kojarzycie Wilka z Wall Street i obsługę inwestycji przez telefon). Wezwanie do uzupełnienia depozytu początkowo przybierało formę telefonu od maklera, który informował inwestora, że stan funduszy na jego koncie jest niewystarczający i musi do niego dopłacić.
Obecnie Margin Call wysyłany jest w formie elektronicznej. Najczęściej otrzymuje się je jako powiadomienie w aplikacji mobilnej platformy inwestycyjnej, mailowo lub poprzez SMS.
Główne powody wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego:
- Rynek podąża w przeciwnym kierunku niż w założeniu inwestora.
- Zbyt wysoka dźwignia finansowa.
- Zbyt długie przetrzymywanie pozycji na stratach w nadziei, że rynek za chwilę odbije.
- Brak aktywnych zleceń obronnych typu Stop Loss.
- Inwestor nie monitoruje rynku i nie reaguje na zmiany.
- Zbyt małe fundusze i otwieranie pozycji zbyt dużych w odniesieniu do depozytu zabezpieczającego.