Akcje ułamkowe – czym są i jak działają?

Data dodania: 16 czerwca 2023 r. / Aktualizacja: 24 lipca 2023 r.
Akcje ułamkowe dzielenie tortu Akcje ułamkowe dzielenie tortu
Źródło: Polina Tankilevitch / Pexels

Czy zdarzyło Ci się, że konkretna spółka przykuła Twoją uwagę, ale nie mogłeś w nią zainwestować ze względu na wysoką cenę jednej akcji? Są na giełdach takie spółki, których akcje łatwo kupić, ponieważ kosztują od kilku do kilkuset złotych za jedną. Ale co w przypadku, gdy cena zakupu wynosi kilkanaście tysięcy złotych?

Po pierwsze: możesz nie mieć takich środków na inwestycje. Nikt nie powiedział, że inwestowanie jest tylko dla milionerów.

Po drugie, nawet jeśli stać Cię na taką akcję, to jej zakup może wiązać się ze znacznym zdominowaniem portfela inwestycyjnego przez jedną spółkę. A to powoduje, że ryzyko znacząco wzrasta.

Aby umożliwić inwestowanie w takie właśnie drogie spółki, powstały akcje ułamkowe. To odpowiedź na odwieczne pytanie: czy da się kupić część akcji? Odpowiedź brzmi: tak, teraz jest to możliwe. Dzięki nim możesz nabyć nie całą akcję za kilkanaście tysięcy złotych, a jej część za mniejszą kwotę.

Dzisiaj sprawdzimy, czym są akcje ułamkowe i gdzie je kupić.

Czym są akcje ułamkowe?

Akcja ułamkowa to po prostu część akcji. Możesz na przykład zakupić jej połowę czy ćwierć. Stanowią one powiernicze prawo do części akcji notowanej na giełdzie. Co to oznacza?

Na regulowanym rynku nie masz możliwości zakupienia tylko części akcji. Kupujesz albo jedną, dwie lub więcej, albo wcale. Aby stać się posiadaczem akcji ułamkowych, musisz ją nabyć u brokera, który te akcje u siebie w portfelu posiada.

W związku z tym, jeśli dokonasz takiego zakupu, to nie Ty jesteś faktycznym posiadaczem akcji, a broker. Taka akcja ułamkowa nie zostanie dopisana do Twojego rachunku, chyba że ich liczba w Twoim posiadaniu osiągnie jedność (np. raz kupiłeś 0,5 akcji, potem 0,3 i kolejne dokupienie 0,3 - w efekcie masz 1,1 akcji).

Jakie prawa wiążą się z posiadaniem akcji ułamkowych?

Skoro nie jesteś fizycznym właścicielem akcji ułamkowych i jest to tylko powiernicze prawo, możesz się zastanawiać, co możesz z nią zrobić, czego nie możesz i do czego uprawnia Cię jej posiadanie.

Udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i prawo głosu:

Posiadanie ułamka akcji oznacza, że nie możesz skorzystać z prawa do wcięcia udziału w WZ i oddania głosu. Będziesz mógł to zrobić dopiero w momencie, gdy staniesz się właścicielem całej akcji.

Prawo do dywidendy:

Kupując akcje ułamkowe u brokera, zachowujesz prawo do dywidendy w części odpowiadającej posiadanemu ułamkowi akcji. Np. dywidenda to 100 zł, Ty posiadasz 0,5 akcji. Otrzymasz 50 zł podzielonego zysku.

Handel na rynku regulowanym

Jak najbardziej możesz dokonywać transakcji kupna i sprzedaży ułamkowych akcji tak samo, jak gdyby były to zwykłe całe akcje. Jedyna różnica w tym, że nie możesz przesłać ich do innych brokerów.

Jak działają akcje ułamkowe?

Załóżmy taką sytuację: jesteś zainteresowany spółką LPP. Cena jednej akcji oscyluje obecnie w okolicach około 13.000 zł. Decydujesz się dokonać zakupu za pośrednictwem brokera, który oferuje zakup ułamkowy. Nabywasz połowę akcji. Płacisz za nią połowę ceny, która obowiązuje na rynku w momencie zakupu, czyli około 6.500 zł.

Plusy i minusy zakupu akcji ułamkowych

Zalety

 • Zyskujesz możliwość inwestowania w spółki, których akcje są zbyt drogie, by było Cię stać na ich nabycie w całości.
 • Nie musisz dysponować dużym kapitałem, by czerpać korzyści ekonomiczne z inwestycji.
 • Każdy zyskuje dostęp do inwestowania — kwota, którą chcesz zainwestować, zaczyna się już od 10 zł.
 • Łatwiej zdywersyfikujesz portfel inwestycyjny.
 • Możesz powiększać portfel i regularnie inwestować w wybraną spółkę, dokupując okresowo jej część, nawet za bardzo małe kwoty.
 • Akcje ułamkowe są scalane w momencie, gdy osiągną wartość całkowitą. Wtedy też są dopisywane do Twojego rachunku maklerskiego.
 • Możesz je tak samo kupować i sprzedawać na platformie jak prawdziwe akcje całkowite.
 • Zrobisz to w dowolnym momencie (pod warunkiem że dany rynek jest aktualnie otwarty, czyli w godzinach działania giełdy).

Wady

 • Nie jesteś właścicielem akcji. Pozostaje nim broker aż do momentu, gdy w wyniku kolejnych zakupów nabędziesz całą akcję.
 • Nie masz prawa do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i nie możesz głosować.
 • Ułamkowych akcji nie można transferować, czyli wiążesz się z jednym brokerem, który jest faktycznym właścicielem akcji.
 • Ograniczona oferta.

Jak kupić akcje ułamkowe?

Gdzie można kupić akcje ułamkowe?

Wśród polecanych i sprawdzonych brokerów akcje ułamkowe do swojej oferty jako pierwszy w naszym kraju wprowadził polski broker online, XTB, który jest bardzo wysoko oceniany przez użytkowników w rankingu kont maklerskich.

akcje ułamkowe baner xtb

W domu maklerskim XTB możesz dokonać zakupu akcji i ETF-ów ułamkowych. Jest to nowość na rynku i dlatego ich ilość jest jeszcze ograniczona, ale XTB ma ją dla swoich klientów regularnie poszerzać. Na ten moment inwestor ma do wyboru ponad 1.000 spółek i ETF-ów z Polski i świata.

Pełną listę dostępnych ułamkowych części akcji i ETF-ów znajdziesz na stronie domu maklerskiego XTB.

Jeśli interesuje Cię oferta brokera, sprawdź naszą analizę oraz opinie na temat XTB.

Od jakiej kwoty można inwestować w akcje ułamkowe?

U brokera XTB wystarczy kwota 10 zł, by móc dokonać zakupu ułamka akcji polskiej spółki. Jeśli chodzi o zagraniczne akcje, to minimalna kwota inwestycji, jaką musi wyłożyć inwestor, to 10 EUR lub 10 USD.

Jak kupić akcje ułamkowe u brokera XTB?

Posiadając konto w domu maklerskim XTB, możesz dokonać zakupu akcji i ETF-ów polskich i zagranicznych spółek. Handel odbywa się za pośrednictwem platformy xStation 5, na której dokonujesz transakcji kupna i sprzedaży.

Prowizja za handel akcjami ułamkowymi

Klienci XTB nie płacą prowizji za zakup i sprzedaż ułamka akcji pod warunkiem, że ich miesięczny obrót nie przekracza kwoty 100.000 euro. Transakcje powyżej tego limitu wiążą się z prowizją 0,2%.

Akcje ułamkowe — FAQ

Czy da się kupić część akcji na giełdzie?

Na giełdzie nie ma możliwości nabycia udziału ułamkowego akcji: musisz kupić całą. Jak zatem kupić jej ułamek? Musisz znaleźć brokera, który ma je w swojej ofercie.

Czy kupując akcję ułamkową, staję się jej właścicielem?

Nie. Ułamkowe akcje to prawo powiernicze. Do momentu, gdy nabędziesz całość akcji (1,2,3,100, itd.), fatycznym właścicielem jest dom maklerski.

Czy posiadanie akcji ułamkowych daje mi prawo do dywidendy?

Tak, akcje ułamkowe pozwalają na otrzymanie dywidendy. Inwestor otrzyma ją w takim procencie, w jakim posiada część akcji (np. 1/2 akcji = 1/2 dywidendy).

Czy można kupić część akcji polskiej spółki notowanej na GPW?

Tak, od niedawna możesz kupić część akcji polskiej spółki z GPW dzięki ofercie domu maklerskiego XTB, który jako pierwszy w Polsce umożliwia zakup akcji ułamkowych polskich spółek dla indywidualnych inwestorów. Oprócz tego, dla klientów XTB została przygotowana możliwość nabycia innych instrumentów ułamkowych, czyli funduszy ETF.

Jak mogę kupić akcje i ETF-y ułamkowe?

Aby dołączyć do grona inwestorów, załóż konto w domu maklerskim polskiego brokera XTB. Zyskasz dostęp do wielu instrumentów finansowych: akcji, w tym ułamkowych, funduszy ETF, również ułamkowych, kryptowalut, surowców i indeksów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)