TON

Kurs Toncoin

Aktualny kurs Toncoin (TON PLN):

z 02:30:01 16-07-2024 29,8142 7,6300 USD

Za 100 PLN kupisz:

3,3541 TON

Nastroje inwestorów:Indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index) jest liczony na podstawie wielu czynników takich jak: zmienność rynków, wolumeny transakcji, nastroje wiadomości w social mediach, dominacji Bitcoina oraz aktualnych trendów. Podawany w przedziale 0-100, gdzie 0 to ekstremalny strach, a 100 to ekstremalna chciwość. Aktualizowany raz dziennie.

 • ▲ 52 / 100
 • Neutralny
 • Neutralny
 • Kapitalizacja: 22,09 mld USD
 • Wolumen (24h): 114,81 mln USD
 • Ilość w obrocie: 5107,01 mln TON
 • Ilość maksymalna: Brak limitu
 • Historyczne maksimum:8,3333 USD
 • Data wystąpienia ATH:2024-06-14
 • Różnica procentowa:-8,44%
 • Do szczytu pozostało:-0,7033 USD
 • Od wczoraj: +0.1347 zł +0.454%
 • Ostatni tydzień: +1.0965 zł +3.818%
 • Ostatni miesiąc: -3.0236 zł -9.208%

Kurs Toncoin (TON) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (1)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (17)

Wzrośnie 94.12%Spadnie 5.88%

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Kalkulator Toncoin - przelicz TON na FIATy lub inne kryptowaluty


Chcę wymienić


TON to skrót od nazwy The Open Network, chociaż na początku miał w swojej nazwie Telegram, gdzie wszystko się zaczęło. Na szczęście po trudnych początkach projekt trafił w ręce zaangażowanych osób. Dzięki temu dzisiaj możemy podziwiać innowacyjne podejście do kryptowalut tego projektu. Sprawdź aktualny kurs Toncoin oraz poznaj bliżej, czym jest Toncoin i jak działa jego sieć. Z tego artykułu dowiesz się również, gdzie możesz kupić tokeny TON i jakie są jego wady i zalety.

Co to jest Toncoin?

Kryptowaluta Toncoin początkowo została opracowana przez braci Durova i zespół Telegrama. Wówczas nazwa tokenu tej kryptowaluty miała brzmieć Gram. Niestety ostatecznie projekt został zablokowany przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Dzięki temu, że TON powstawał w kodzie open-source, mógł zostać przejęty i kontynuowany przez społeczność Free TON (a obecnie Fundację TON).

Obecnie TON, czyli The Open Network (wcześniej Telegram Open Network) to blockchain warstwy 1, który został stworzony z myślą o szybkiej obsłudze zwyczajnego konsumenta. Dlatego token TON można wykorzystać do:

 • zarządzania w sieci Toncoin,
 • różnego rodzaju płatności np. za DNS i w aplikacjach,
 • stakowania,
 • opłat za gaz,
 • tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

Toncoin sprawia, że korzystanie z cyfrowych usług jest szybkie, bezpieczne i tanie. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu algorytmowi konsensusu Proof-of-Stake (PoS). To, czym sieć może się pochwalić, to fakt, że w 2021 roku zmierzono czas w łańcuchu i Toncoin obsłużył 55 tys. transakcji na sekundę (TPS), co było rekordem świata. Podobno ten blockchain może obecnie docelowo obsłużyć nawet milion transakcji na sekundę.

Więcej o stakingu i PoS przeczytasz w artykule Co to jest staking kryptowalut?

Podstawowe informacje o kryptowalucie Toncoin (TON)

Nazwa projektuThe Open Network (TON)
PomysłodawcyNikolai Durova i Pavel Durova
WłaścicielTON Foundation
AlgorytmProof-of-Stake (PoS)
PlatformaTON Blockchain
Maksymalny wolumen monet5 mld
WartośćZależy od aktualnego popytu i podaży

Jak działa sieć Toncoin?

Kryptowaluta Toncoin działa jako warstwa 1, co oznacza po prostu, że jest samodzielnym blockchainem, który nie potrzebuje wykorzystywania innej sieci do przetwarzania transakcji. Toncoin wykorzystuje mechanizm konsensusu PoS, dzięki czemu jest bardziej ekologiczną kryptowalutą. Pozwala to również utrzymywać bezpieczeństwo w sieci. Jeżeli walidatorzy zatwierdzą nielegalną transakcję, to tracą wszystkie swoje wniesione do sieci coiny TON.

Poza tym to, co wyróżnia Toncoin na tle innych kryptowalut, to korzystanie z trzech warstw blockchainów. Właśnie to rozwiązanie shardingu pozwala być Toncoin tak wysoko skalowalną cyfrową walutą i dzielić łańcuch na mniejsze podgrupy. Na 3 warstwy blockchaina TON składają się:

 1. Łańcuch główny, zwany również jako masterchain. To w nim ostatecznie zapisywane są wszystkie wykonane transakcje. Pełni kluczową funkcję dla tokena Toncoin i jest rodzajem workchaina.
 2. Łańcuchy robocze, tzw. workchains. Są połączone z masterchain i każdy może mieć odrębną infrastrukturę, czyi korzystać z innych algorytmów czy maszyn wirtualnych. Obecnie funkcjonują 2 workchainy w sieci TON i są to MasterChain oraz BaseChain.
 3. Łańcuchy odłamków, tzw. shardchains są tak naprawdę częścią workchains i pozwalają zwiększyć skalowalność sieci.

Poza tym ekosystem Toncoin korzysta z takich rozwiązań jak smart contracts oraz instant hypercube routing (pozwala na szybkie przesyłanie informacji pomiędzy blokami).

Jak dużo tokenów TON jest w obiegu?

Natywny token Toncoina to TON, a jego całkowita podaż wynosi 5 mld. Aktualnie w obiegu znajduje się około 1,5 mld tokenów TON. Coiny mogą być wykorzystywane w różny sposób. Można nimi opłacać transakcje i wykorzystywać do opłat za zdecentralizowane transakcje.

Oczywiście TON wykorzystywany jest również do zarządzania i głosowania przy rozwoju projektu TON. Aby zdobywać nagrody za staking i stać się walidatorem w sieci, węzeł walidatora musi mieć przynajmniej 600 tys. tokenów TON. Użytkownicy wspólnie gromadzą coiny, żeby dostać i podzielić się nagrodą. Takie wspólne działanie, żeby otrzymywać pasywny dochód ze stakingu, jest nazywane staking pools.

Gdzie kupić Toncoin?

Aby kupić kryptowalutę Toncoin, wystarczy odwiedzić strony popularnych giełd kryptowalutowych. Toncoin jest notowany m.in. na:

Za to Toncoina nie kupisz nadal na Binance. Poza tym kupić i sprzedać TON możesz na zdecentralizowanych giełdach typu UniSwap. Pamiętaj, że na scentralizowanych giełdach możesz kupić TON za waluty fiat, np. za dolara amerykańskiego (USD). Natomiast na zdecentralizowanych giełdach możesz wymieniać go za inne kryptowaluty. Zakup TON jest możliwy np. za Ethereum (ETH) albo Tether (USDT).

Od czego zależy kurs Toncoin?

Głównym czynnikiem mającym wpływ na aktualną cenę Toncoin to jego obecna ilość na rynku. Wraz ze zbliżaniem się do maksymalnej podaży TON cena może rosnąć, a sam token będzie bardziej atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym.

Na handel kryptowalutami mają wpływ jeszcze inne czynniki. Największe zmiany na wykresach powodują:

 • Światowa sytuacja gospodarcza (jak np. pandemia COVID-19 i kryzysy gospodarcze).
 • Wiadomości w mediach, w tym również społecznościowych od znanych celebrytów (jak zawyżanie ceny Dogcoina przez Elona Muska).
 • Zmiany w prawie poszczególnych krajów. Zwłaszcza kiedy zmiany dotyczą takich potęg jak Stany Zjednoczone lub Chiny.

Oczywiście wszystkie te czynniki mogą wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na kapitalizację rynkową kryptowalut, w tym na kurs Toncoin. Dlatego swoją inwestycję w TON zacznij od zweryfikowania informacji na temat tego projektu. Zwłaszcza że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się zarówno z dużym zyskiem, jak i ogromną stratą zainwestowanych pieniędzy. W związku z tym nie inwestuj więcej, niż jesteś w stanie stracić bez uszczerbku dla twojego portfela.

Czy inwestowanie w projekt TON jest bezpieczne?

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. To powinien wiedzieć każdy inwestor przed podjęciem decyzji finansowej, gdzie ulokować swoje pieniądze.

Projekt Toncoin zapewnia bezpieczeństwo sieci poprzez korzystanie z mechanizmu konsensusu PoS do zatwierdzania operacji w łańcuchu. Walidatorzy w poszczególnych blokach otrzymują nagrody tylko wtedy, jeżeli zatwierdzą prawdziwe transakcje. W przypadku błędu słono zapłacą swoimi tokenami za pomyłkę. Co więcej, nad walidatorami działają inteligentne kontrakty, które działają przy pomocy TON Virtual Machine (VTM) i dają dodatkową ochronę nad działaniem łańcucha.

Zalety i wady projektu Toncoin

Do podsumowania informacji o TON posłużymy się jego zaletami i wadami. W ten sposób podejmiesz decyzję, czy warto interesować się zakupem tej kryptowaluty.

Zalety

 • Bardzo szybka obsługa transakcji. Nawet do miliona transakcji na sekundę.
 • TON został stworzony z myślą o zwykłych konsumentach.
 • Niskie opłaty transakcyjne.
 • Wysoka skalowalność blockchaina. 

Wady

 • Nie jest dostępny na wszystkich popularnych giełdach kryptowalut.
 • Toncoin ma złą sławę za sprawą początkowych problemów pomiędzy firmą Telegram a amerykańską komisją SEC.
 • Toncoin pozostaje młodym projektem, który nadal się rozwija, przez co jest postrzegany jako niepewna inwestycja.

Toncoin to cyfrowa waluta oparta na nowatorskiej technologii i na własnym blockchainie. Dzięki temu zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. TON cechuje  bezpieczeństwo, anonimowość oraz szybkość transakcji. Tokenami można płacić za zakupy, przekazywać pieniądze albo inwestować. Warto zauważyć, że kurs Toncoin jest zmienny i podlega wpływowi różnych czynników rynkowych. Dlatego nim zdecydujesz się na zakup TON, to dokładnie zbadaj projekt, jego możliwości oraz konkurencję na rynku.