INR Rupia indyjska kurs forex, aktualna cena, kalkulator

KANTOR Z INR Bezpieczne połączenie SSL
ZNAJDŹ NAJTANIEJ Bezpieczne połączenie SSL
HANDLUJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL

Przelicznik - kalkulator rupię do złotówkiObecnie walutą Indii jest rupia indyjska, przy czym jedna rupia (INR) to zaledwie nieco ponad 5 groszy polskich. Jak powstała rupia i jakie są jej historyczne losy?

Podstawowe wiadomości o rupii

Rupia indyjska, na międzynarodowym rynku walutowym oznaczana jako INR, ma symbol . Jest ona powszechnie uznawana w Indiach, czyli w południowej części Azji. Ta waluta jest podzielna, przy czym jedna rupia to 100 pajs.

W obiegu w Indiach są rupie o nominałach:

  • 1, 2, 5, 10 rupii w bilonie,
  • 25 paise i 50 paise w bilonie,
  • 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 rupii w banknotach.

W 2015 roku wycofano z obiegu w Indiach banknoty o nominalne 500 oraz 1000 rupii, a zamiast nich pojawiły się nowe banknoty o nominale 500 rupii oraz 2000 rupii.

Historia waluty indyjskiej

Prawdopodobnie historia rupii indyjskiej rozpoczyna się już w XVI wieku naszej ery, kiedy to władca Delhi - Szer Szah Suri rozprzestrzenił na cały swój kraj rupię w formie srebrnych monet o wadze 180 gr.

Współcześnie znana rupia indyjska została wprowadzona do systemu monetarnego Indii w 1957 roku. Początkowo monety rupii miały kształt wielokątów, a następnie okręgów. Najważniejsze, że na jednej ze stron znajdował się obraz lwa Asoki, a na drugiej nominał. Okrągła moneta 50 paise pojawiła się dokładnie w 1960 roku, a w dwa lata później wybijano okrągłe monety o wartości 1 rupii, ze wzorem kłosów pszenicy. W 1968 roku wydano monetę 20 paise, niklowo-mosiądzową, a na jej awersie był wzór kwiatu lotosu. Był to jednocześnie pierwszy ornament inny niż lwy na monecie paise w Indiach.

Banknoty rupii, poza 1 rupią, są oznaczone portretem Mahatma Gandhi, a na rewersie 50 rupii można zobaczyć budynek Parlamentu. Na 10 rupiach jest zaś nosorożec, słoń i lew.

Główna mennica zajmująca się produkcją rupii znajduje się w Bombaju, ale główna drukarnia banknotów waluty indyjskiej znajduje się poza Indiami - w Wielkiej Brytanii, gdzie realizowana jest funkcja emisji banknotów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)
Flaga Europy
Porówynwarka kantorówSprawdź