ARB

Kurs Arbitrum

Aktualny kurs Arbitrum (ARB PLN):

z 17:05:01 21-02-2024 7,3856 1,8433 USD NA ŻYWO

Za 100 PLN kupisz:

13,5399 ARB

Nastroje inwestorów:Indeks Strachu i Chciwości (Fear and Greed Index) jest liczony na podstawie wielu czynników takich jak: zmienność rynków, wolumeny transakcji, nastroje wiadomości w social mediach, dominacji Bitcoina oraz aktualnych trendów. Podawany w przedziale 0-100, gdzie 0 to ekstremalny strach, a 100 to ekstremalna chciwość. Aktualizowany raz dziennie.

 • ▲ 78 / 100
 • Ekstremalna <br />chciwość
 • Ekstremalna
  chciwość
 • Kapitalizacja: 2,34 mld USD
 • Wolumen (24h): 641,09 mln USD
 • Ilość w obrocie: 10000,00 mln ARB
 • Ilość maksymalna: Brak limitu
 • Historyczne maksimum:2,3891 USD
 • Data wystąpienia ATH:2024-01-12
 • Różnica procentowa:-22,84%
 • Do szczytu pozostało:-0,5458 USD
 • Od wczoraj: -0.4951 zł -6.282%
 • Ostatni tydzień: -1.1076 zł -13.041%
 • Ostatni miesiąc: +0.0708 zł +0.968%

Kurs Arbitrum (ARB) wzrośnie czy spadnie?

Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

Odpowiedzi dziś (2)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

Odpowiedzi w tym miesiącu (22)

Wzrośnie 100.00%Spadnie 0.00%

GIEŁDA Z ARBITRUM Bezpieczne połączenie SSL
Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 1)

Kalkulator Arbitrum - przelicz ARB na FIATy lub inne kryptowaluty


Chcę wymienić


Blockchain Ethereum jest jednym z najpopularniejszych łańcuchów, w którym tworzy się zdecentralizowanie aplikacje dApss. To wprost doprowadziło do spowolnienia całej sieci oraz wzrostu opłat za transakcje wykonywane w Ethereum. Spowodowało to, że potrzebne były nowe rozwiązania, które pomogą ze skalowalnością. To z tego względu pojawił się projekt Arbitrum. Arbitrum ma być rozwiązaniem na palące problemy Ethereum. W tym artykule dowiesz się, czym jest Arbitrum, jak działa i czy okaże się przyszłością dla świata kryptowalut.

Czym jest Arbitrum?

Projekt Arbitrum ma na celu usprawnienie sieci Ethereum. Platforma Arbitrum została opracowana przez firmę Offchain Labs. Projekt ten opiera się na założeniu, aby kryptowaluty były bezpieczniejsze i bardziej skalowalne w użytkowaniu. W skrócie sieć Arbitrum działa jako druga warstwa do sieci głównej Ethereum. Dzięki temu tworzenie aplikacji dApps jest wydajniejsze. Wykorzystanie bocznego blockchaina jako warstwy drugiej pozwala obniżyć koszty głównej sieci oraz oferować znacznie szybsze potwierdzenia transakcji w bloku.

Token zarządzania Arbitrum służy przede wszystkim do zarządzania w ekosystemie Arbitrum oraz głosowania w ramach zdecentralizowanej organizacji autonomicznej (tzw. DAO z ang.  Decentralized Autonomous Organization). Takie zdecentralizowane zarządzanie pozwala społeczności wpływać na wykorzystywanie środków znajdujących się w skarbcu Arbitrum DAO, ale także proponować zmiany i ulepszenia łańcucha, czy sposób przydzielania nagród użytkownikom w sieci.

Podstawowe informacje o kryptowalucie Arbitrum

Nazwa projektuArbitrum
PomysłodawcyEd Felten, Harry Kalodner, Steven Goldfeder 
WłaścicielOffchain Labs
AlgorytmArbitrum Rollup Protocol
PlatformaEthereum
Maksymalny wolumen monet10 mld
WartośćZależy od aktualnego popytu i podaży
 

Jak działa Arbitrum?

Arbitrum działa z wykorzystaniem protokołu Arbitrum Rollup. Swym działaniem przypomina znany Optimistic Rollup. Oznacza to, że łańcuch zajmuje się przetwarzaniem kontraktów Ethereum i przesyłaniem ich z powrotem do głównej sieci Ethereum. Warstwa 2 zakłada, że przetwarzane transakcje są prawdziwe do czasu, aż jakiś użytkownik zakwestionuje poprawność bloku, jeżeli według niego jest on niepoprawny. W tym przypadku zarobek walidatora zależy od tego, czy jego weryfikacja jest zgodna z prawdą, jeżeli nie, może go utracić. Nagroda za zaangażowanie w tworzeniu i weryfikacji bloków jest wypłacana w ETH.

Co więcej, w ekosystemie Arbitrum działa własna wirtualna maszyna AVM (Arbitrum Virtual Machine). Działa podobnie od Ethereum Virtual Machine. AVM zajmuje się potwierdzaniem smart kontraktów w warstwie drugiej oraz konwertowaniem ich, żeby były kompatybilne z Ethereum.

Wszystkie te zastosowane rozwiązania w projekcie Arbitrum, kierowane jest do deweloperów zdecentralizowanych aplikacji DeFi. Korzystanie z Arbitrum pozwala im obniżyć opłaty przy korzystaniu z sieci Ethereum.

Czym różni się blockchain Arbitrum od Ethereum?

Na początek warto zauważyć, że Arbitrum nie zastępuje ani nie rywalizuje z Ethereum, ani tym bardziej nie jest tym samym. To projekt, który działa na zasadzie rozszerzenia możliwości sieci głównej poprzez dodanie warstwy 2 dla sieci Ethereum. Dzięki temu Arbitrum pomaga rozwiązać problem skalowalności Ethereum.

To, co odróżnia te dwie kryptowaluty od siebie to:

 1. Koszty — Arbitrum oferuje niższe opłaty, co pozwala użytkownikom zaoszczędzić przy wykonywaniu wielu transakcji.
 2. Skalowalność — to główna różnica pomiędzy tymi dwoma blockchainami. Dzięki zastosowaniu warstwy 2 dla Ethereum Arbitrum działa wydajniej, co wprost przekłada się na ilość i szybkość obsługiwanych transakcji oraz ich potwierdzeń.
 3. Opóźnienia — rozwiązanie warstwy 2 pozwala potwierdzać transakcje szybciej niż w przeciążonej sieci Ethereum.
 4. Bezpieczeństwo — w przypadku jakichkolwiek ataków Ethereum jako warstwa 1 zapewnia główne zabezpieczenie. Dodatkowo Arbitrum umożliwia weryfikację wieloetapową. Pozwala ona rozszerzyć istniejące już zabezpieczenia sieci.

Warto podkreślić, że Arbitrum to rozwiązanie, które pozwala przenosić aktywa oraz projekty pomiędzy tymi dwoma sieciami. W ten sposób użytkownicy mogą zachować płynność i korzystać z przyspieszonego procesu i niższych kosztów.

Jak wiele tokenów Arbitrum jest w obiegu?

Całkowita podaż natywnego tokena Arbitrum (ARB) to 10 miliardów. Niecała połowa podanej wartości tokenów znajduje się w skarbcu fundacji Arbitrum. Pozostałe udziały w większości ma właściciel projektu, czyli Offchain Labs, a reszta tokenów podzielona jest pomiędzy inwestorów oraz użytkowników Arbitrum.

Zrzut Arbitrum (tzw. airdrop) miał miejsce 23 marca 2023 roku.

Czy inwestowanie w Arbitrum jest bezpieczne?

Aby zapewnić bezpieczeństwo projektu, Arbitrum wykorzystuje sieć Ethereum, aby zagwarantować bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Co więcej, poza zwiększoną skalowalnością dla Ethereum, Arbitrum dodał rozszerzoną ochronę prywatności. Polega ona na zabezpieczeniu wieloetapowym. Takie podejście wyróżnia projekt Arbitrum od Optimistic Ethereum, które polega wyłącznie na zabezpieczeniu warstwy 1 Ethereum.

Gdzie można kupić token Arbitrum (ARB)?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupieniem tokena Arbitrum, to możesz go znaleźć na takich giełdach kryptowalut jak:

Tokeny możesz kupować bezpośrednio za waluty fiducjarne albo skorzystać z par handlowych np. ARB/USDT.

Jaki portfel do Arbitrum wybrać?

Niestety przy Arbitrum mogą pojawić się problemy z kompatybilnością portfeli ze względu na wykorzystanie rozwiązania zk-Rollup. Wśród polecanych portfeli do przechowywania tokenów możemy wymienić:

 • MetaMask — to programowy portfel, który obsługuje sieci powiązane z Ethereum,
 • Trust Wallet — działa jako aplikacja mobilna i odpowiada za niego giełda Binance.

Projekt Arbitrum przyszłością rynku kryptowalut

Cel, jaki chciał osiągnąć projekt Arbitrum, czyli poprawa trzech obszarów, jakimi są skalowalność, opłacalność i szybkość, pozwoliło przyciągnąć do projektu wielu użytkowników. Ekosystem może dalej rosnąć, dzięki obsłudze dedykowanej dla aplikacji zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz gier. Wśród społeczności Ethereum można spotkać opinie, że rozwiązania bazujące na zk-Rollup pozwalają rozwiązać niektóre krytyczne problemy ETH. Przez co Arbitrum staje się najlepszym rozwiązaniem w długim okresie.