Bitcoin – Powolny wzrost wartości

Data dodania: 4 października 2022 r. / Aktualizacja: 4 października 2022 r.
Banknoty dolarów USD Źródło: Pixabay / Pexels

Na giełdach kryptowalutowych ostatnie wyraźne dołki w wycenie Bitcoina notowane były 22 września, ale od tego czasu cena urosła o kilka procent. Natomiast 27 września bieżącego roku BTC rozpoczęło rajd do poziomu 20 000 USD, choć niestety okazał się on nieudany. Cena spadła do poprzednich wartości jeszcze szybciej niż rosła.

Po spadkach cena BTC ponownie odbiła i na koniec tygodnia Bitcoina można było kupić po około 18 600 USD. Material indicators wskazują w swoich analizach, że istotny poziom testowy dla najważniejszej kryptowaluty na świecie znajduje się w okolicy 19 500 USD, a kolejny na poziomie 20 000 USD. CoinTelegraph nie wyklucza jednak, że BTC znów straci znacznie na wartości, do granicy 11-12 tys. USD.

Dogecoin i Zcash przejdą na algorytm proof-of-stake?

Zdaniem współzałożyciela Ethereum, czyli Vitalika Buterina, istnieją przesłanki wskazujące na to, że kryptowaluty Dogecoin i Zcash przejdą w przyszłości na algorytm PoW, czyli proof-of-work, podobnie jak obecnie Ethereum po dokonanym w połowie września tego roku The Merge. Oba projekty wykorzystują obecnie algorytm proof-of-work.

Podczas konferencji blockchainowej Mainnet Buterin powiedział, że Zcash i Dogecoin mogą pójść w ślady Ethereum, ale dopiero wtedy, gdy taki model działania, będzie bardziej dojrzały. Potrzeba jeszcze czasu i konsultacji członków społeczności obu projektów, aby takie nowe rozwiązanie mogło zostać ostatecznie wdrożone.

Bitcoin w trendzie bocznym – czy jego wartość jeszcze spadnie?

Inwestorzy krypto walutowi, mający Bitcoina w swoim portfelu, mogą mieć wiele wątpliwości co do jego przyszłej wyceny. Eksperci wskazują, że kryptowaluty borykają się z okresem podwyższonej zmienności. Bitcoin na przykład jeszcze nie spędzał w 2022 roku tak znacznej ilości czasu w trendzie bocznym, a z tym mamy właśnie do czynienia. W niekorzystnym scenariuszu, na dużym wolumenie BTC obsunie się prawdopodobnie do okolicy wyceny 14 000 – 15 000 USD, a nie jak wskazywano wcześniej – powyżej 20 000 USD.

Ripple rośnie o 12 proc.

Przez wiele miesięcy prawnicy amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) próbowali zapobiec ujawnieniu dokumentów dotyczących wystąpienia z 2018 roku przewodniczącego SEC Williama Hinmana. Powiedział on, że Ethereum nie jest zabezpieczeniem, ale towarem. W sprawie sądowej pomiędzy SEC a Ripple, regulator znalazł się na pozycji przegranej, ale pozory bywają mylące. Obrona zażądała ujawnienia wskazanych dokumentów by dowiedzieć się, jak SEC doszła do takiej oceny Ethereum. Nie wiadomo jeszcze, czy dokumenty zostaną ujawnione.

Niemniej cała sytuacja sprzyja wycenie Ripple, które rosło w ubiegłym tygodniu o ponad 12 proc. przy cenie XRP/USD wynoszącej 0,4940 USD.

Dolar powyżej 5 zł

Takiej wyceny dolara amerykańskiego jeszcze nie było w Polsce. Za 1 USD w ubiegłym tygodniu trzeba było zapłacić ponad 5 zł, dokładnie 5,0255 zł i nie jest wykluczone, że jego wycena będzie jeszcze rosła. Dolar znajduje się aktualnie w silnym trendzie wzrostowym, a złoty niestety systematycznie traci na wartości w odpowiedzi na informacje o wysokiej inflacji w Polsce oraz o zahamowaniu wzrostu gospodarczego. Jeszcze na początku IV tygodnia września za 1 dolara trzeba było zapłacić 4,70 zł.

Przewidywania dotyczące wyceny euro w październiku

Mamy do czynienia z początkiem października, a na podstawie ostatnich tygodni wyceny euro wobec złotówki analitycy rynkowi wskazują, że kurs euro wobec złotego wyniesie 4,73 zł na koniec października 2022 roku. Tak wynika z „Monitora Bankowego” opublikowanego przez firmę badawczą Kantar. Oczekiwania wobec kursu USD/PLN to 4,67 zł, a dla kursu CHF/PLN – 4,90 zł. Jeszcze przed miesiącem oczekiwania były nieco niższe: 4,71 zł za euro, 4,63 zł za dolara i 4,79 zł za franka szwajcarskiego.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!