System transakcyjny: Korekta 1:1

Data dodania: 2 października 2019 r. / Aktualizacja: 9 sierpnia 2024 r.

W ostatnim czasie rozpoczęliśmy cykl artykułów związanych z systemami transakcyjnymi. Tydzień temu był system oparty na korekcie 50% w stosunku do ostatniego impulsu. Dziś przyjrzymy się kolejnemu systemowi, który występuje nie tylko na rynkach kryptowalut, ale możemy go używać na dowolnym instrumencie i dowolnym interwale.

Sygnały do wejścia w tym systemie są zgodne z trendem, a zatem nasze szanse na sukces są znacznie większe. Zaczynamy!

Czym jest korekta 1:1?

Korekta 1:1 (jeden do jeden) to nic innego jak korekta, której zasięg jest taki sam lub minimalnie większy od ostatniej korekty w panującym trendzie.

Przykład poniżej obrazuje trend wzrostowy. Mamy impulsy, one są zawsze silniejsze niż korekty. Widzimy pierwszą korektę. Na nią nie gramy, ponieważ nie wiemy czego się spodziewać. Oczekujemy kolejnego impulsu i drugiej korekty. Wyznaczenia zasięgu korekty najprościej dokonać używając wskaźnika Zniesienia Fibonacciego lub zwyczajnego prostokąta. Mierzymy pierwszą korektę. Przenosimy nasz obiekt na górę drugiego impulsu, i czekamy, aż cena zacznie spadać. Jeśli cena spadnie od wierzchołka drugiego impulsu do wyznaczonego przez nas miejsca (zasięg pierwszej korekty) - możemy otworzyć pozycję długą (BUY). Minimalnym celem w tej strategii jest wyjście przebicie ostatniego szczytu, wyznaczonego przez impuls.

Korekta 1:1 w trendzie wzrostowym

W trendzie spadkowym będzie analogicznie odwrotnie. Tu również obserwujemy impulsy. Dokonujemy pomiaru pierwszej korekty. Odkładamy jej wysokość od dna impulsu, jeśli cena dojdzie do wyznaczonego przez nas miejsca wejścia - otwieramy transakcję. W tym przypadku będzie to pozycja krótka (SELL). Zazwyczaj spadki odbywają się o wiele szybciej niż wzrosty, dlatego w tym wypadku osiągnięcie naszego targetu może nastąpić szybciej.

Pamiętaj, że na giełdach kryptowalut możemy grać tylko na wzrosty. Gry na spadki są dostępne tylko przy kontraktach CFD. Tutaj dowiesz się czym są kontrakty CFD, oraz na czym polega gra na spadki.

Korekta 1:1 w trendzie spadkowym

Przyjrzyjmy się jak to wygląda na realnym rynku. Ilustracje poniżej przedstawiają wykres Bitcoina do dolara amerykańskiego na interwale dziennym i 4-godzinnym. Jeśli jesteś z nami od jakiegoś czasu, to wiesz zapewne, że my gramy tylko na D1, czyli interwale dziennym. Jest to najważniejszy interwał, na który należy zwracać uwagę. Jednym z jego minusów jest fakt, że sygnały występują tam dosyć rzadko. Natomiast, jeśli sygnał wystąpi, a strategia potwierdziła na danych historycznych, że ma przewagę nad rynkiem - szanse na wygraną są duże.

Weź również pod uwagę, że dużym graczom o wiele trudniej jest manipulować wykresem dziennym niż ma to miejsce na interwałach 5 czy 15 minutowych.

Poniżej mamy przykład z trendu wzrostowego. Widzimy silny impuls, po którym następuje korekta. Po pierwszej korekcie - rynek wraca do trendu wzrostowego. Mierzymy pierwszą korektę. Z każdą pojawiającą się świecą, której maksimum jest wyższe niż dotychczas - podsuwamy nasz prostokąt do góry, tak aby zaczynał się na równi z najwyższym lokalnie punktem. I czekamy. Kiedy cena dojdzie do dołu naszego prostokąta - otwieramy pozycję długą.

Minimalnym celem jest wyjście ceny przez ostatni szczyt, jednak nie warto bawić się we wróżkę i zamykać od razu transakcji. W jednym z kolejnych pokażę Ci czym jest i jak zastosować Trailing Stop.

Wykres BTC/USD - korekta 1:1 trend wzrostowy

Na kolejnej ilustracji widzimy trend spadkowy. Tutaj akcja postępuje bardzo szybko. Kiedy inwestorzy uciekają z rynku - cena spada w tempie błyskawicy.

Po zmierzeniu pierwszej korekty i wyczekaniu do końca impulsu, cenie udaje się cofnąć do góry wyznaczonego przez nas prostokąta (zasięgu korekty). Tu jest miejsce na pozycję krótką - SELL. Cena dochodzi do wyznaczonego przez nas targetu.

Wykres Bitcoina trend spadkowy

Poniżej mamy kolejny przykład z trendu spadkowego. Jesteśmy na interwale 4-godzinnym wykresu Bitcoina. W tym przypadku sytuacja rozegrała się równie szybko, a minimalny cel został osiągnięty.

Wykres Bitcoina trend spadkowy

Podsumowanie

Przedstawiona strategia Korekta 1:1 jest stosunkowo łatwa do gry. Nie wymaga nawet znajomości formacji świecowych. Jedyna umiejętność, której potrzebuje inwestor to rozpoznawanie trendu (czy kolejne szczyty i dołki są rosnące czy malejące) i rysowanie prostokąta, który wyznacza zasięg pierwszej korekty. Następnie kopiujemy go i przesuwamy zgodnie z drugim impulsem. Jeśli cena cofnie się na wysokość naszego prostokąta - mamy sygnał do gry.

Jeśli masz problem z rozpoznaniem trendu, polecam użycie prostej średniej kroczącej. Jeśli cena jest nad nią - uznajemy, że instrument znajduje się w trendzie wzrostowym. Jeśli cena jest pod średnią - oznacza to trend spadkowy.

Pamiętaj, że zyski z przeszłości nie dają gwarancji na zyski w przyszłości. Jednak, dzięki odpowiedniemu Money Management i dobrej strategii inwestycyjnej - możesz skutecznie ograniczyć straty kapitału.

W następnym tygodniu poznasz kolejną prostą strategię inwestycyjną.

Do zobaczenia za tydzień!

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.