Ostatnio przerabiamy różne pomysły transakcyjne: korekta 50%, korekta 1:1. Dziś czas na poznanie kolejnego prostego systemu.
Jeśli jesteś tu po raz pierwszy - dotarłeś zdecydowanie za daleko :) Musisz się odrobinę cofnąć, inaczej nie zrozumiesz, co chcę Ci dzisiaj przekazać. Najlepszym sposobem na przyłączenie się do nas jest powrót do pierwszego artykułu i lektura kolejnych. A zatem zapraszam Cię do rozpoczęcia od materiału: czym są kontrakty CFD.
Do skonfigurowania dzisiejszego systemu potrzebne będą:
- platforma transakcyjna, w moim przypadku będzie to Meta Trader 5;
- prosta średnia krocząca - SMA 50;
- włączenie separatorów dni;
- umiejętność rysowania linii poziomych;
- umiejętność ustawiania zleceń oczekujących.
A zatem zaczynamy!
Zasady gry
Poniżej widzisz wykres Bitcoina, interwał godzinowy. Chociaż na co dzień obserwujemy interwał dzienny, przy tej strategii przełączyłem się na interwał godzinowy, żebyś wszystko lepiej widział.
Po wybraniu odpowiedniego rynku, niekoniecznie musi być to Bitcoin, ustawiamy prostą średnią kroczącą o okresie 50. Następnie czekamy (i to jest ta najtrudniejsza część) na... nudny dzień. Tak, właśnie tak, musi być to dzień o małej zmienności.
Po zakończeniu tego mało zróżnicowanego dnia - rysujemy dwie (u mnie żółte) poziome linie wyznaczające maksimum i minimum dnia.
Jeśli otwarcie dnia znajduje się pod średnią, bierzemy pod uwagę tylko pozycje krótkie. Jeśli cena znajduje się nad średnią - rozważamy tylko pozycje długie.
I teraz mamy dwie możliwości: albo obserwujemy rynek cały dzień, albo ustawiamy zlecenie oczekujące, które zostanie aktywowane kiedy cena dojdzie do wskazanego przez nas poziomu.
W przedstawianej sytuacji, po dniu o małej zmienności, kolejny dzień rozpoczął się pod średnią, kiedy cena doszła do poziomów minimum (LOW) poprzedniego dnia - jest to sygnał do zajęcia pozycji krótkiej (SELL).
Pozycję możemy prowadzić w oparciu o Trailing Stop (będzie o tym mowa), lub trzymać aż cena po raz pierwszy zamknie się po przeciwnej stronie średniej kroczącej.
Czas na przykład pozycji długiej. Po dniu o małej zmienności, przychodzi dzień, który otwiera się ponad SMA 50 (niebieska). W tym dniu rozpatrujemy tylko pozycje długie. Wyjście przez maksimum poprzedniego dnia jest dla nas sygnałem o otwarciu pozycji długiej (BUY). Pozycję trzymamy otwartą, aż do momentu zamknięcia pierwszej świecy poniżej średniej.
Chcę Ci jeszcze pokazać jeden przykład z pozycją krótką. Pozycje krótkie są dostępne tylko na kontraktach CFD. Co prawda, można dokonać tego inaczej, ale wymaga to pożyczenia od kogoś fizycznego Bitcoina, a następnie odkupienia go i oddania, kiedy będzie po niższej cenie. Różnica między pierwszą sprzedażą, a odkupieniem - będzie stanowiła Twój zysk.
A zatem, jeszcze raz. Czekamy na dzień, w którym nic się nie dzieje. Wyznaczamy poziomy ceny tego dnia - maksymalny i minimalny. Jeśli jesteśmy pod średnią - a cena wyjdzie w dół przez minimum dnia wcześniejszego - mamy sygnał do opowiedzenia się po krótkiej stronie rynku (SELL). Pozycję trzymamy otwartą zgodnie z Trailing Stopem lub do pierwszego zamknięcia po przeciwnej stronie średniej.
Podsumowanie
Dziś poznałeś / poznałaś kolejną prostą strategię do handlu na dowolnym instrumencie, nie tylko na kryptowalutach. Co prawda, setupy prezentowane w oparciu o interwał dzienny (D1) występują rzadziej niż na niższych interwałach, jednak to interwał dzienny jest tym najważniejszym w krótkim i średnim terminie. Pamiętaj również, że zyski pokazane na danych historycznych nie gwarantują zysków w przyszłości.
Bezpiecznego handlu i do zobaczenia za tydzień!