Przelew z zagranicy do Polski — jak to zrobić? Jak wykonać przelew zagraniczny na konto w polskim banku?

Data dodania: 28 grudnia 2024 r. / Aktualizacja: 28 grudnia 2024 r.
przelew zagraniczny w euro przelew zagraniczny w euro
Źródło: Kaboompics.com / Pexels

Musisz wykonać przelew z zagranicy do Polski i zastanawiasz się, jak to zrobić?

Jakich danych odbiorcy potrzebujesz, by wykonać przelew z zagranicy do Polski? Ile kosztuje? Ile idzie przelew zagraniczny i walutowy? Który rodzaj przelewu wybrać: SEPA czy zagraniczny SWIFT?

Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym poradniku. 

Rodzaje przelewów zagranicznych

Aby prawidłowo i co ważne, jak najtaniej wykonać przelew z zagranicy do Polski, należy najpierw ustalić rodzaj przelewu. Zależy to od waluty przelewu oraz kraju, w jakim prowadzony jest rachunek nadawcy.

Przelewy SEPA w euro

Walutą rozliczeniową przelewu SEPA jest euro. Nie oznacza to, że nie można go wykonać z konta w innej walucie, ale środki i tak zostaną po drodze przewalutowane na euro (np. przelew SEPA z konta w UK prowadzonego w GBP(Funt) może zostać wykonany jako SEPA, jeśli zostanie wybrana waluta rozliczeniowa EUR). Co więcej, można zlecić SEPA z konta w innej walucie na konto w innej niż euro walucie, ale trzeba pamiętać, by walutą rozliczeniową było euro. Na przykład ktoś przesyła Ci środki z konta w GBP na konto w PLN jako SEPA. Oddzielną sprawą jest opłacalność takiego rozwiązania, ponieważ nastąpią tu dwa przewalutowania: z GBP na EUR i z EUR na PLN.

Dodatkowo przelewy SEPA można wykonywać tylko w określonych krajach. Obszar SEPA obejmuje kraje UE, Andorę, Islandię, Liechtenstein, Monako, Norwegię, San Marino, Szwajcarię, Watykan i Wielką Brytanię.

Wady i zalety przelewów SEPA

Zalety

  • Bardzo tanie lub wręcz w większości banków darmowe.
  • Księgowanie środków na drugi dzień  roboczy.
  • Niektóre banki oferują SEPA Instant, czyli natychmiastowe przelewy w euro. Można je zlecić, o ile bank nadawcy i odbiorcy w nich uczestniczy. 

Wady

  • Tylko w walucie euro.
  • Tylko do wybranych krajów.

Przelew z zagranicy SWIFT

Jest to przelew zagraniczny, który można zlecić praktycznie w każdej walucie i w każdym miejscu na świecie, pod warunkiem że banki odbiorcy i nadawcy należą do systemu SWIFT. W przekazywaniu środków może uczestniczyć nawet kilka podmiotów, zwanych bankami pośredniczącymi lub bankami-korespondentami.

Wady i zalety przelewów SWIFT:

Zalety

  • Można je wykonać w każdej walucie i niemal na całym świecie.
  • Możliwy wybór opcji kosztowej, w której ma być wykonany przelew: OUR, SHA, BEN.

Wady

  • Wysokie koszty. 
  • Czas realizacji przelewu wynosi od 3 (w przypadku krajów na terenie EOG) do nawet kilku-kilkunastu dni roboczych. 
  • Całkowity koszt przelewu może być znany dopiero po jakimś czasie od jego wykonania — jeśli banki pośredniczące doliczą dodatkowe opłaty, zostaną pobrane z twojego konta.
 

Opłaty za przelew SWIFT — o tym warto pamiętać

W zależności od tego, jaką opcję kosztową wybierzesz, bank, z którego wysyłasz zlecenie przelewu, pobierze stosowną prowizję, której wysokość znajdziesz w tabeli opłat i prowizji swojego banku.

Jednak nie można w 100% z góry określić, ile kosztuje przelew z zagranicy SWIFT na konto w banku w Polsce. Może być tak, że banki pośredniczące naliczą dodatkowe prowizje, które zostaną pobrane z Twojego konta już po dokonaniu przelewu i opłaceniu podstawowej prowizji Twojego banku. 

Czym się różni Sepa od Swift ?

Jakie dane są potrzebne do zrobienia przelewu z zagranicy do banku w Polsce?

Aby wykonać przelew na rachunek odbiorcy w Polsce, należy poprosić o następujący komplet danych:

  • Imię i nazwisko odbiorcy lub nazwa, jeśli jest to rachunek firmowy.
  • Adres odbiorcy. Nie wszystkie banki go wymagają, ale lepiej mieć go od razu, niż potem prosić o dosłanie podczas wykonywania przelewu.
  • Numer rachunku bankowego w formacie IBAN, czyli z kodem kraju przed numerem konta. Dla Polski kod kraju to PL.
  • Nr BIC/SWIFT. Jest to kod identyfikujący bank odbiorcy. Aby go poznać, wystarczy poszukać na stronie internetowej danego banku lub wpisać w Google „BIC/SWIFT banku X". Ten numer jest niezmienny dla wszystkich klientów danego banku. 
  • Oprócz tego uzupełniasz tytuł przelewu. Co do tytułu to w zasadzie masz pełną dowolność. Oczywiście odradzamy tytułowanie przelewów „śmiesznymi” tytułami, np. „Za zamach na prezydenta” itp. 
  • I oczywiście wpisujesz kwotę przelewu w wybranej walucie.

O czym jeszcze musisz pamiętać, wykonując przelew z zagranicy do Polski?

1. Jeśli ma to być przelew SEPA, musisz wybrać walutę rozliczeniową przelewu EUR. I to tyle. Nie ustawiasz opcji kosztowych, ponieważ SEPA są realizowane tylko jako SHA. Większość europejskich banków nie pobiera opłat za przelew walutowy SEPA wykonane samodzielnie przez bankowość internetową, a czasami także zleconych w oddziale banku. Niemniej warto to sprawdzić przed wysłaniem przelewu w tabeli opłat i prowizji swojego banku. 

2. W przypadku przelewu zagranicznego SWIFT możesz wysyłać dowolną walutę. Przy jego zlecaniu musisz dodatkowo wybrać jedną z dostępnych opcji kosztowych: OUR, SHA lub BEN. Różnią się od siebie tym, kto ponosi koszty przelewu. 

  • OUR: koszty ponosi nadawca. 
  • SHA: koszty są dzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę.
  • BEN: wszystkie koszty ponosi odbiorca przelewu. Bank odejmie kwotę prowizji od kwoty przelewu i ta pomniejszona kwota zostanie zaksięgowana na rachunku płatniczym odbiorcy. 

Przed wykonaniem przelewu bank powinien wyświetlić Ci koszty, z jakimi wiąże się jego zlecenie, czyli prowizja za przelew oraz ewentualnie koszt przewalutowania. Ale pamiętaj, że już po jego wykonaniu mogą być doliczone dodatkowe koszty banków-pośredników. 

Czy odbiorca w Polsce płaci za przelew z zagranicy na polskie konto?

Odbiorca przelewu walutowego w Polsce może ponieść koszty z nim związane. Zależy to od kilku czynników, o których za chwilę opowiemy szerzej. 

  1. Po pierwsze, w jakiej opcji cenowej był wykonany przelew. Jeśli w BEN, to bank pobierze kwotę całej prowizji z kwoty przelewu. Podobnie w SHA, z tą różnicą, że prowizja będzie podzielona na odbiorcę i nadawcę. 
  2. Po drugie, sam bank, w którym odbiorca ma konto, może pobierać opłaty za przelewy przychodzące walutowe. O ile w przypadku przelewów SEPA taka sytuacja to naprawdę rzadkość, o tyle przelewy walutowe SWIFT z innych krajów mogą wiązać się z dodatkowymi opłatami. Szczególnie w przypadku kont firmowych. 
  3. I ostatnie to koszty przewalutowania. Jeśli nadawca wysyła jedną walutę na konto odbiorcy w Polsce, prowadzone w innej walucie, to bank przed zaksięgowaniem środków dokona ich przewalutowania po swoim kursie. A nie ukrywajmy, zazwyczaj są to kursy niezbyt dla klienta korzystne. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepszą opcją dla odbiorcy będzie założenie konta walutowego w walucie przelewu. Na przykład w USD, jeśli nadawca zleca przelew w walucie USD z konta w USA.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!