Karta przedpłacona prepaid – co to jest i jak działa?

Data dodania: 24 lipca 2023 r. / Aktualizacja: 24 lipca 2023 r.
Karta przedpłacona prepaid Karta przedpłacona prepaid
Źródło: Pixabay / Pexels

Karta przedpłacona prepaid to przydatny produkt finansowy, który w Polsce jest obecnie mało popularny (głównie za sprawą działań KNF). A szkoda, ponieważ taka karta ma wiele zalet. Na przykład możesz ją zamówić dla swojego dziecka i przelewać na nią kieszonkowe. Albo inna sytuacja: Twoja pociecha jedzie na wycieczkę szkolną. Zamiast gotówki, którą łatwo zgubić lub ukraść, możesz dać jej kartę. Ciężko znaleźć miejsce, w którym nie będzie można nią zapłacić — nawet w budce z lodami mają terminale.

Karta przedpłacona działa na bardzo podobnej zasadzie, jak zwykła karta debetowa do konta osobistego. Można nią płacić za zakupy i wypłacać gotówkę z bankomatów oraz używać w internecie. Różnica jest taka, że do karty debetowej niezbędne jest konto osobiste, a do prepaid nie.

Dziś opowiemy, jak działa karta przedpłacona, jak jej używać i w jakim banku można zamówić kartę prepaid.

Karta przedpłacona – czym jest karta prepaid i jak działa?

Karta przedpłacona, zwana także prepaid, to rodzaj karty płatniczej. Wygląda tak samo, jak zwykła karta do konta osobistego, i tak samo się jej używa do wykonywania płatności i pobierania gotówki.

Główna różnica leży w sposobie jej zasilenia. Karta debetowa jest powiązana z konkretnym rachunkiem bankowym, osobistym lub firmowym. Dopóki są na koncie pieniądze, dopóty możesz swobodnie jej używać.

Natomiast karta przedpłacona nie jest powiązana z kontem osobistym. Najczęściej jest podpięta pod techniczny rachunek karty, który służy tylko i wyłącznie do jej doładowania. Wpłacając pieniądze na to konto, automatycznie zasilasz kartę. Jego funkcjonalność jest ograniczona tylko do tej jednej możliwości: nie możesz z niego robić przelewów zewnętrznych, takich jak zapłata za prąd, czy zakładać lokat.

Kartę przedpłaconą można porównać do telefonu na kartę: jeśli chcesz z niego korzystać, najpierw musisz zasilić saldo.

Sprawdź również najlepsze konta bankowe 

Do czego służy karta przedpłacona?

 1. Lepsza kontrola Twoich wydatków. Jeśli masz problem z tym, że pieniądze zbyt szybko znikają z konta podczas zakupów, warto zaopatrzyć się w kartę przedpłaconą. Ustalasz, ile chcesz wydać, na przykład robisz szybką kalkulację, że zakupy spożywcze nie powinny wynieść więcej niż 300 zł. Doładowujesz więc kartę kwotą 300 zł i wtedy chcesz czy nie chcesz, musisz trzymać się wyznaczonego limitu. Nic dodatkowego nie może znaleźć się w koszyku, ponieważ jeśli zakupy przekroczą saldo na Twojej karcie, po prostu nią nie zapłacisz.

 2. Dla dziecka. Warto uczyć swoje pociechy zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat. Banki oferują konta dla najmłodszych, ale nie wszyscy chcą je zakładać. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest karta przedpłacona, na którą można co miesiąc przelewać kieszonkowe. Jeśli troskliwy rodzic chciałby mieć wgląd w to, na co dziecko przeznacza pieniądze, to zamawiając kartę przedpłaconą w swoim banku, zazwyczaj ma wgląd do historii transakcji na karcie przedpłaconej.

 3. Dla pracowników. Na przykład na wydatki służbowe podczas delegacji. Są także firmy, w których to pracownicy dokonują firmowych zakupów. Bardzo często jest to problematyczne: trzeba wypłacić gotówkę, przekazać ją dla pracownika, potem to rozliczyć. W międzyczasie paragon czy faktura się gdzieś zapodzieją, ktoś jest na wyjeździe w innym mieście i nie ma jak przekazać pieniędzy, kilku pracowników coś kupowało i teraz nikt nie pamięta, ile dokładnie dostał pieniędzy i która faktura jest czyja... Przykładowe problemy można mnożyć w nieskończoność. Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie karty przedpłaconej dla pracownika. Otrzymuje ją jeden raz, a właściciel firmy w dowolnym momencie może ją doładować potrzebną kwotą. Nie trzeba biegać po bankomatach czy oddziałach banku, by wypłacić gotówkę. Pracownik może być fizycznie w Warszawie, a szef na Karaibach i w niczym to nie przeszkadza: wystarczy kilka kliknięć w bankowości i pieniądze są na karcie przedpłaconej.

Karta przedpłacona — rodzaje

Bankowa karta przedpłacona

Jeśli myślimy o karcie płatniczej, to zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest bank. Bardzo słusznie. To instytucje finansowe wiele lat temu rozpoczęły sprzedaż przedpłaconych kart płatniczych. Ponieważ w tamtych czasach konta dla dzieci były mało popularne, taka karta przedpłacona stanowiła dobrą alternatywę dla tradycyjnego kieszonkowego.

Wirtualna karta prepaid – co warto wiedzieć?

Wraz z rozwojem technologii, internetu i e-sklepów nastąpiła ewolucja także produktów bankowych. Tak powstały wirtualne karty.

Wirtualne karty prepaid są świetnym rozwiązaniem dla osób, które dużo kupują w sieci i jednocześnie dbają o bezpieczeństwo. Taka karta przedpłacona nie jest połączona z Twoim rachunkiem osobistym. Co za tym idzie, w razie kradzieży jej danych, pieniądze na koncie są bezpieczne, gdyż złodziej nie ma możliwości uzyskania dostępu do nich.

Warto używać wirtualnej karty przedpłaconej szczególnie podczas zakupów w sklepach internetowych, które są nowe i mają niewiele opinii. Nigdy nie wiadomo, czy dana platforma jest prawdziwa, czy to nie scam i czy jest odpowiednio zabezpieczona przed ewentualnym atakiem hakerów i wyciekiem danych.

Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest bieżące doładowywanie karty przedpłaconej przed dokonaniem zakupów w internecie. Na przykład: planujesz zamówić kilka rzeczy ze sklepu, których koszt wynosi 1.200 zł. Przed dokonaniem płatności zasilasz rachunek karty prepaid potrzebną kwotą. Gdyby coś się stało i dane karty zostały skradzione, to i tak nie będzie na niej pieniędzy, które mógłbyś stracić.

Podarunkowa karta przedpłacona

Czym jest podarunkowa karta prepaid?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się przedpłacone karty prezentowe, znane szerzej jako bony podarunkowe.

Ile razy zastanawiałeś się, co kupić danej osobie na urodziny, imieniny, święta? Co roku te same rozterki i szperanie w internecie w nadziei na natchnienie. A policzyłeś może kiedyś, ile pieniędzy wydałeś na nietrafione prezenty? No właśnie.

Po to, by uniknąć takich sytuacji powstały bony podarunkowe. Jest to także ciekawa alternatywa dla prezentu-gotówki w kopercie, którą zazwyczaj wręcza się rodzicom małego dziecka, żeby "coś dla niego kupili". Podarunkową kartę przedpłaconą można nabyć w wielu miejscach, na przykład w sklepie, do którego kartę chcemy nabyć, w Żabce, na Allegro. Kupując kartę prezentową, od razu decydujemy, jaką ma mieć wartość. Najczęściej jest to 50 zł, 100 zł czy 200 zł.

Również banki doceniły zalety podarunkowych kart prepaid, które można często otrzymać jako nagrodę od banku za założenie konta w promocji.

Jakie są zalety podarunkowych kart przedpłaconych?

 • Są przeznaczone do konkretnego sklepu. Nie użyjesz jej w żadnym innym miejscu. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy chcemy sprawić prezent dla dziecka, a gotówka ma tendencję do bycia pożyczaną przez rodziców (niestety, dość często „zapomina się” oddać). Nabywasz np. kartę podarunkową do Smyka i rodzic, chcąc nie chcąc, musi kupić coś dla dziecka.

 • Duży wybór sklepów. Są karty podarunkowe do Biedronki, Empiku, Allegro, Media Expert, RTV Euro AGD, Kruka, do Żabki, Rossmanna, Amazona... Niemal każdy sklep wprowadził karty podarunkowe do swojej oferty.

 • Zazwyczaj takie karty są wielokrotnego użytku i mają długi termin ważności.

 • Istnieją także karty przedpłacone podarunkowe, którymi można płacić w różnych sklepach. Na przykład podarunkowa karta przedpłacona Sodexo, którą z reguły można płacić we wszystkich punktach, które akceptują płatności kartami Mastercard. Taką kartę przedpłaconą może zamówić pracodawca, i to on jest odpowiedzialny za jej doładowanie. Karty podarunkowe Sodexo stanowią obecnie bardzo popularną formę benefitu dodatkowego dla pracownika (np. jako prezent świąteczny).

Jak działa karta przedpłacona bez konta w banku?

Do karty przedpłaconej przypisany jest rachunek techniczny. Ma on taki sam format jak zwykłe konto bankowe — składa się z 26 cyfr. Jest bezpłatny. Na to konto można przelać pieniądze z dowolnego banku (po prostu wykonujesz zwykły przelew). Po zaksięgowaniu kwota ta jest dostępna na karcie przedpłaconej.

Jak zasilić kartę przedpłaconą?

 • Bankową kartę przedpłaconą zasilisz przelewem z konta lub też możesz wpłacić na nią gotówkę w wpłatomacie.

 • Jeśli chodzi o prezentowe karty przedpłacone, to części z nich nie da się doładować. Po wykorzystaniu środków karta staje się nieważna i musisz nabyć kolejną.

 • Nieco inaczej jest z podarunkową kartą przedpłaconą Sodexo, którą pracodawca może wielokrotnie zasilać.

Karta przedpłacona — wypłata z bankomatu i płatności za zakupy

Karty przedpłacone działają tak samo, jak zwykłe karty debetowe wydawane do konta osobistego. Za pomocą karty przedpłaconej możesz:

 • Płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych (albo korzystając z terminala płatniczego na PIN, albo zbliżeniowo).

 • Korzystać z karty przedpłaconej podczas zakupów w sieci.

 • Dokonywać wypłaty z bankomatów.

 • Wpłacać dowolną kwotę pieniędzy we wpłatomacie.

Przeczytaj również, jak działa karta kredytowa ?

Posiadacz a użytkownik karty przedpłaconej

Jeśli interesuje Cię bankowa karta płatnicza prepaid, to powinieneś rozróżniać dwa pojęcia z nią związane.

Posiadaczem karty jest osoba, która kartę zamawia w banku.

Oprócz posiadacza, mamy jeszcze użytkownika. Użytkownikiem karty prepaid jest osoba, która będzie się nią posługiwać. Jeśli chcesz kartę przedpłaconą dla siebie, to Ty jesteś i posiadaczem, i użytkownikiem. Jeśli natomiast zamawiasz kartę prepaid dla dziecka czy innej osoby, to Ty jesteś posiadaczem, a dziecko/osoba trzecia, której dane musisz podać i które znajdą się na karcie, jest jej użytkownikiem.

Karta przedpłacona Mastercard i Visa w ofercie banków

Karta przedpłacona ING Mastercard

 • W ING otrzymasz fizyczną kartę przedpłaconą Mastercard.

 • Musisz być klientem ING, by zamówić kartę przedpłaconą. Nie musisz mieć konta osobistego, ale konieczny jest dostęp do bankowości.

 • Możesz ją zamówić dla siebie lub dla dziecka w wieku powyżej 13 lat (musisz wprowadzić dane dziecka i przesłać skan lub zdjęcie potwierdzające jego tożsamość).

 • Karta jest spersonalizowana.

 • Zasilenie karty jest możliwe w bankowości w Moim ING, przelewem z dowolnego konta lub we wpłatomacie ING, lub Planet Cash.

 • Opłata jednorazowa za wydanie karty przedpłaconej wynosi 15 zł.

 • Brak opłat miesięcznych za użytkowanie karty przedpłaconej.

 • Darmowe bankomaty i wpłatomaty ING i sieci Planet Cash.

 • Wypłaty z bankomatów innych sieci 5 zł.

Wirtualna karta przedpłacona Visa ING

 • Karta całkowicie wirtualna.

 • Służy do płatności w internecie.

 • Musisz być klientem ING, by ją zamówić.

 • Nie musisz czekać na dostarczenie fizycznej karty, po jej zamówieniu otrzymujesz wszystkie dane karty w Moim ING i możesz zacząć z niej korzystać.

 • Działa w usłudze Visa Mobile.

 • Wydanie karty to wydatek 20 zł.

 • Brak innych opłat.

 

karta przedpłacona od banku ING

Jak zamówić kartę przedpłaconą w ING?

 • Zaloguj się do Mojego ING lub aplikacji mobilnej ING.

 • Wejdź w zakładkę Oferta ING -> Karty i płatności telefonem -> Karty do konta i przedpłacone -> Więcej.

 • Wybierz interesującą Cię kartę.

 • Jeśli zamawiasz kartę dla dziecka, którego danych nie ma w systemie ING, musisz je uzupełnić i dołączyć dokument potwierdzający jego tożsamość (dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, paszport).

Karta przedpłacona Millennium Mastercard Prepaid

 • Kartę możesz zamówić dla siebie, swojego dziecka, o ile ukończyło 13 r.ż. lub dowolnej innej osoby.

 • Karta przedpłacona Mastercard od Millennium jest spersonalizowana, czyli są na niej dane osoby, dla której zamawiasz kartę.

 • Doładowanie karty jest możliwe w Millenecie lub przelewem bankowym z dowolnego rachunku.

 • Wydanie karty 15 zł.

 • Opłata miesięczna 0 zł, jeśli w miesiącu kalendarzowym wykonasz minimum 1 płatność bezgotówkową, w innym przypadku karta przedpłacona kosztuje 2 zł miesięcznie.

 • Wypłaty z bankomatów Millennium 0 zł, Planet Cash 1 zł, pozostałe 5 zł.

Bank BPS — Karta przedpłacona Mastercard

 • Nie musisz mieć konta, by otrzymać kartę przedpłaconą.

 • Kartę otrzymujesz od razu po podpisaniu umowy z bankiem.

 • Aktywujesz kartę na specjalnej stronie lub w oddziale banku, nie w bankowości.

 • Jednorazowa opłata za wydanie karty 15 zł.

 • Brak opłaty za obsługę karty.

 • Bezpłatne wypłaty z bankomatów grupy BPS.

 • Pozostałe bankomaty są płatne 5 zł.

Czy można kupić kartę przedpłaconą bez podawania danych osobowych?

Jeszcze kilka lat temu w banku była taka możliwość. Można było otrzymać kartę przedpłaconą bez podawania żadnych danych. Karta nie była spersonalizowana, czyli nie było na niej imienia i nazwiska użytkownika.

Jednak banki wycofały się z tego rodzaju ofert. KNF uznał, że anonimowa karta prepaid może być narzędziem wykorzystywanym do prania brudnych pieniędzy. Dlatego od kilku lat jeśli chcesz zamówić karty przedpłacone w banku, musisz podać dane jej użytkownika. Jego imię i nazwisko znajdzie się na karcie prepaid, tak samo jak w przypadku zwykłej karty debetowej.

Po zaleceniach Komisji Nadzoru Finansowego wiele banków zupełnie wycofało się z dystrybuowania kart przedpłaconych, nie chcąc robić sobie dodatkowych problemów. Niektóre proponują karty prepaid tylko dla firm i korporacji (np. firmowe karty przedpłacone PKO BP czy karty prepaid mBanku).

Jakie są zalety i wady karty przedpłaconej?

Zalety

 • Pozwala na lepszą kontrolę wydatków i dyscyplinę finansową.
 • Jest świetnym narzędziem do nauki finansów dla dziecka i stanowi dobrą alternatywę dla gotówkowego kieszonkowego.
 • Można ją natychmiast doładować przelewem ze swojego konta lub z rachunku w dowolnym banku.
 • Jest bezpieczniejsza, niż karta debetowa: w razie jej utraty lub wycieku danych karty, możesz stracić tylko kwotę, która jest w danym momencie na karcie przedpłaconej. Pieniądze na rachunku bankowym są bezpieczne, ponieważ karta nie jest z nim powiązana.
 • Wirtualna karta przedpłacona to świetne rozwiązanie do płatności internetowych, szczególnie w witrynach i sklepach, co do których nie masz pewności, że są w 100% bezpieczne.
 • Firmowa karta przedpłacona pozwala na precyzyjne rozliczanie wydatków służbowych pracowników.
 • Koszt wydania karty jest zazwyczaj jednorazowy i niewielki. Część banków nie pobiera opłaty miesięcznej za obsługę karty.

Wady

 • Nieliczne banki mają kartę prepaid w swojej ofercie.
 • Karta przedpłacona nie jest anonimowa: aby ją zamówić w banku dla osoby trzeciej, trzeba podać jej dane.

Czy komornik może zająć kartę przedpłaconą?

To zależy od tego, kto tę kartę zamawia i do kogo ona należy.

Sytuacja pierwsza: masz komornika i zamawiasz w banku kartę prepaid dla siebie.

Komornik może zająć środki na rachunku takiej karty, tak samo, jak robi to z pieniędzmi na zwykłym koncie osobistym.

Sytuacja druga: osoba bliska zamawia dla Ciebie kartę przedpłaconą w swoim banku, a Ty jesteś jej użytkownikiem i Ty masz zajęcie komornicze.

W takim wypadku karta przedpłacona jest wolna od zajęcia komorniczego (pod warunkiem że osoba, która ją zamawia, nie ma komornika na swoim koncie). To osoba zamawiająca jest faktycznym posiadaczem karty przedpłaconej, nie Ty.

Sytuacja trzecia: otrzymujesz od pracodawcy kartę przedpłaconą, na którą przelewa np. świadczenia dodatkowe czy premie.

Ministerstwo Sprawiedliwości (stanowisko z 19.01.2021 r.) i Krajowa Rada Komornicza (stanowisko z 01.03.2021 r.) uważają, że środki przekazywane przez pracodawcę dla pracownika na karcie przedpłaconej podlegają zajęciu komorniczemu w zakresie obowiązującym dla danego rodzaju świadczenia.

FAQ karty przedpłacone

Karta przedpłacona – czy można wypłacić pieniądze z bankomatu?

Tak, kartą przedpłaconą możesz swobodnie wypłacać gotówkę z bankomatów, tak samo, jak zwykłą kartą debetową. Zazwyczaj wypłaty z bankomatów danego banku są bezpłatne, a z pozostałych naliczana jest prowizja w wysokości kilku-kilkunastu złotych.

Czy kartą prepaid można płacić w sklepie?

Karta prepaid pozwala na dokonywanie płatności w sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i również internetowych.

Karta prepaid czy karta debetowa – którą wybrać?

To zależy od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć dostęp do wszystkich swoich środków na koncie, wybierz kartę debetową. Jeśli natomiast chcesz mieć większą kontrolę nad wydatkami lub też chcesz zwiększyć bezpieczeństwo swoich środków, dobrym rozwiązaniem będzie karta przedpłacona.

W jakim banku są karty przedpłacone?

Karty przedpłacone dla klientów indywidualnych mają w swoich ofertach ING Bank Śląski, Bank Millennium, Bank Polskiej Spółdzielczości BPS oraz wiele lokalnych banków spółdzielczych.

Ile kosztuje karta przedpłacona?

To zależy od tabeli opłat i prowizji, która obowiązuje w banku, który wydał kartę prepaid. Zazwyczaj pobierana jest opłata za wydanie karty w wysokości około 15-20 zł. Natomiast użytkowanie karty zazwyczaj jest darmowe lub pobierana jest niewielka opłata miesięczna.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)