
Źródło: Aukid phumsirichat / Pexels
Rynek kart kredytowych jest pełen różnorodnych ofert, które kuszą brakiem opłat i bogatą ofertą dodatków i promocji. W takim razie, jaką kartę kredytową wybrać spośród tych wszystkich ofert? W tym artykule poruszymy najważniejsze kwestie przed wyborem swojej karty kredytowej, o których warto pamiętać. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert kart kredytowych!
- Jak działają karty kredytowe?
- Rodzaje kart kredytowych dostępnych na rynku
- Określ czego oczekujesz od karty kredytowej
- Różnice pomiędzy kartą kredytową a kartą debetową
- Kto może otrzymać kartę kredytową?
- Jaką kartę kredytową wybrać?
- Limit na karcie kredytowej — od czego zależy i jak go ustalić?
- Jak działa okres bezodsetkowy?
- Ile kosztuje karta kredytowa w praktyce?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty banków?
- Jak złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej?
- Aktywacja karty kredytowej
- Jak korzystać z karty kredytowej?
- Jak wygląda spłata zadłużenia karty kredytowej?
- FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jak działają karty kredytowe?
Na początek przypomnijmy, jak w ogóle działają karty kredytowe. Kart kredytowych użyjesz w ten sam sposób, co debetowych. W związku z tym kredytówką:
zapłacisz w sklepie stacjonarnym lub online,
wypłacisz pieniądze z bankomatu,
wyślesz przelew.
Karta kredytowa to rodzaj udzielonego przez bank kredytu, w którym masz ustalony limit oraz czas na korzystanie z niego. Co miesiąc otrzymujesz podsumowanie transakcji na karcie kredytowej wraz z informacją o tym, jaką kwotę masz do spłaty. Możesz spłacić od razu całość zadłużenia lub rozłożyć płatność na raty.
Spłata zadłużenia w ratach oraz niektóre rodzaje transakcji są od razu obciążone odsetkami. Jednak istnieje możliwość korzystania z karty kredytowej za darmo, jeżeli tylko dotrzymasz ustalonych w umowie warunków.
Jak to zrobić? Odpowiemy na to pytanie w dalszej części tego artykułu.
Rodzaje kart kredytowych dostępnych na rynku
Rodzaje kart kredytowych, które znajdziesz w ofercie banków i innych instytucji, zależą przede wszystkim od tego, do jakiego klienta są kierowane. Dlatego możemy się spotkać między innymi z kartami takimi jak:
standardowe,
premium,
partnerskie,
pozabankowe,
wirtualne,
podróżnicze,
biznesowe.
Każda taka karta kredytowa będzie oferowała dodatkowe bonusy, które będą dopasowane do odpowiedniej grupy klientów. Studenckie będą miały niższe oprocentowanie karty kredytowej i oferowały zniżki na kursy edukacyjne. Za to karty podróżnicze ułatwią zakup biletów lotniczych i tańsze będzie korzystanie z nich za granicą.
Standardowa karta kredytowa
Zwyczajna i najbardziej popularna jest standardowa karta kredytowa. Jej limit kredytowy zaczyna się od niewielkich kwot np. 1500 zł, dzięki czemu jest dostępna dla osób z niską zdolnością kredytową. Poza tym, na takiej karcie można skorzystać z okresu bezodsetkowego, w którym bank nie nalicza odsetek. Poza tym jest wymagana minimalna ilość lub kwota transakcji, które pozwolą uniknąć opłaty za kartę.
Pozabankowa karta kredytowa
Pozabankowa karta kredytowa to nic innego jak standardowa karta. Przy czym jest ona wydawana przez instytucje pozabankowe np. przez firmy pożyczkowe. Używa się jej tak samo, jak inne karty. To rozwiązanie dla osób, które nie mogą otrzymać karty kredytowej w banku np. ze względu na brak historii kredytowej.
Złota czy czarna? - karty kredytowe premium
Karty kredytowe premium są dostępne dla osób o bardzo wysokich dochodach. W tym przypadku to bank proponuje taką kartę kredytową swoim klientom VIP. Wraz z nią można otrzymać atrakcyjne bonusy w postaci:
promocji na zakupy w sklepach,
bezpłatne wejście do luksusowych pokoi na lotniskach,
preferencyjne warunki dodatkowych ubezpieczeń,
dostęp do zamkniętych wydarzeń.
Najbardziej prestiżową kartą kredytową jest czarna karta kredytowa, która jest niedostępna dla zwykłych ludzi. American Express oferuje swoją czarną kartę, czyli Black Centurion i używa jej około 10 000 osób na świecie. Tylko najbogatsi ludzie z niej korzystają.
Wirtualna karta kredytowa — na czym polega?
Wirtualna karta kredytowa to karta płatnicza, która nie ma postaci fizycznej. Jej dane, takie jak numer karty, dane właściciela, czy kod CVC2/CVV2 znajdziesz w bankowości online. Działa dokładnie tak samo, jak tradycyjna karta kredytowa, przy czym ma dodatkowo takie zalety jak:
nie zgubisz jej ani nikt Ci jej nie ukradnie,
jest dostępna od razu po podpisaniu dokumentów (nie musisz czekać, aż zostanie wyprodukowana i wysłana do Ciebie),
ekologiczne rozwiązanie, bo po utracie ważności nie ma zbędnego plastiku do wyrzucenia.
Określ czego oczekujesz od karty kredytowej
Nim w ogóle zdecydujesz się na kartę kredytową, to najpierw warto sprecyzować z jeden strony, czego od niej oczekujesz, a z drugiej czy w ogóle jej tak naprawdę potrzebujesz. Może okazać się, że twoje dochody są na tyle wysokie, że nie będzie Ci ona potrzebna, a tylko będziesz opłacał ją co miesiąc, bo za rzadko będzie używana.
Przy określaniu oczekiwań co do twojej karty kredytowej, odpowiedz sobie na poniższe pytania.
Czy będę korzystać z karty regularnie?
Czy zdarza mi się przed wypłatą pożyczać pieniądze lub brać dodatkowe pieniądze z rachunku oszczędnościowego?
Czy chcę kartę, która będzie darmowa w zamian za regularne korzystanie?
Czy zależy mi na dodatkowych bonusach? (Np. szybszej odprawie na lotnisku).
Czy chcę kartę z możliwością moneyback? (Czyli zwrotu pieniędzy za zakupy).
Czy często robię zakupy w zagranicznych sklepach w obcej walucie?
Czy często wyjeżdżam za granicę?
Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci rozpoznać, jakie cechy powinna mieć twoja karta kredytowa. W ten sposób ustalisz, czy lepsza będzie dla Ciebie karta podróżnicza, moneyback, a może wystarczy Ci standardowa karta kredytowa.
Przelicz szybko dowolne waluty za pomocą kalkulatora walut!
Różnice pomiędzy kartą kredytową a kartą debetową
Nim podejmiesz decyzję o wyrobieniu dla siebie karty kredytowej, to poznaj, czym ona się różni od karty debetowej. Zarówno karta kredytowa, jak i karta debetowa są kartami płatniczymi. Oznacza to, że są wykorzystywane do płatności bezgotówkowych i gotówkowych, jak np. wypłata pieniędzy z bankomatu.
Są dwie zasadnicze różnice:
Po pierwsze źródło pieniędzy, z których korzystasz. Karta debetowa daje dostęp do twoich zarobionych pieniędzy, które masz na swoim rachunku bankowym. Natomiast karta kredytowa korzysta z pieniędzy banku, które po prostu do Ciebie nie należą.
Po drugie powiązanie z kontem bankowym. Karta kredytowa może działać samodzielnie i to dla niej tworzony jest rachunek karty. Natomiast karta debetowa jest zawsze powiązana z kontem osobistym. Możesz mieć konto w banku bez karty debetowej, ale nie możesz mieć karty debetowej bez powiązanego z nią rachunku.
Poza tym wraz z kartą kredytową otrzymujesz też dostęp do określonych bonusów. Wśród nich można wymienić:
dodatkowe programy rabatowe w różnych sklepach,
promocje na ubezpieczenia,
tzw. cashback, czyli zwrot określonej wartości procentowej za płatności kartą.
Kto może otrzymać kartę kredytową?
Aby otrzymać kartę kredytową, trzeba spełnić podobne warunki, jak przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy. W tym przypadku bank lub inna instytucja sprawdzają:
twoją zdolność kredytową,
wysokość dochodów,
jakie jest źródło twoich zarobków,
czy jesteś pełnoletni.
Przy weryfikacji zarobków może okazać się konieczne przedstawienie dokumentów, które potwierdzą gdzie i ile zarabiasz oraz jak długo pracujesz. To może być:
zaświadczenie o zatrudnieniu,
ostatnie rozliczenie PIT-11 lub PIT-40,
wyciąg z twojego rachunku bankowego z ostatnich trzech miesięcy,
dokument potwierdzający prawo do otrzymywania renty lub emerytury.
Natomiast możesz liczyć na uproszczoną procedurę składania wniosku o otrzymanie karty kredytowej, jeżeli już jesteś klientem banku.
Podsumujmy, o kartę kredytową mogą wnioskować osoby, które:
są pełnoletnie,
posiadają stabilne zatrudnienie (np. na umowę o pracę),
mieszkają na terenie Polski,
mają pozytywną zdolność kredytową.
Jaką kartę kredytową wybrać?
Aby wybrać kartę kredytową, która spełni nasze oczekiwania. W tym celu warto określić:
Ile i w jakiej kwocie wykonujesz płatności obecną kartą debetową?
Ile miesięcznie jesteś w stanie spłacać zadłużenia na karcie?
Jak duży limit kredytowy na karcie Cię interesuje?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci określić twoje potrzeby i możliwości finansowe. W ten sposób łatwiej będzie Ci wybrać kartę kredytową, która będzie miała odpowiednio wysoki limit kredytowy i unikniesz opłat z nią związanych.
Jest to o tyle istotne, że możesz się spotkać z opłatą za kartę:
Roczną — wtedy opłata pobierana jest raz w roku, jeżeli klient nie osiągnął określonej wysokości średniomiesięcznych wydatków na karcie.
Miesięczną — bank nie pobiera opłaty, jeżeli klient wyda określoną sumę z karty lub użyje jej wskazaną ilość razy w miesiącu.
Poza opłatami, które bank narzuca, warto rozejrzeć się też za dodatkowymi bonusami, które możemy zyskać wraz z kartą kredytową. Możemy tutaj wymienić m.in.:
tańsze ubezpieczenia,
zwrot części środków przy zakupach we wskazanych sklepach,
promocje i rabaty na zakupy.
Oczywiście nie zapominaj, że karta kredytowa to rodzaj kredytu gotówkowego. Dlatego przy czytaniu o warunkach wydania karty, upewnij się, jak wysoka jest roczna stopa oprocentowania RRSO. Jeżeli nie spłacisz wykorzystanego limitu w określonym czasie, to warto, żeby odsetki też nie były zbyt duże. Szkoda narażać się niepotrzebne na zbyt wysokie koszty, kiedy z nieprzewidzianych przyczyn nie uda Ci się spłacić karty w okresie bezodsetkowym.
Która karta kredytowa jest lepsza Visa czy Mastercard?
Zarówno Visa, jak i Mastercard to globalne firmy zajmujące się wydawaniem kart płatniczych. zapłacisz nimi praktycznie w każdym miejscu. Od terminali w sklepach stacjonarnych po zakupy online lub w systemach płatności typu Google Pay.
Jedyne, co te karty odróżnia to:
sposób przewalutowania pieniędzy z obcej waluty na złotówki oraz
własny program lojalnościowy z różnymi rodzajami bonusów.
W przypadku przewalutowania, gdy płacisz swoją kartą za granicą, to Visa przeliczy pieniądze raz. Z waluty obcej na polski złoty. Natomiast Mastercard często jako walutę rozliczeniową ma ustalone euro. Oznacza to, że kiedy płacisz za zakupy w Czechach, to bank najpierw przy tej płatności policzy sobie prowizję za przeliczenie kwoty z koron czeskich na euro, a potem z euro na złotówki.
Programy lojalnościowe tych dwóch wydawców kart kredytowych różnią się od siebie. W programie Visa Benefit znajdziesz:
rabaty na zakupy ubrań, biletów, jedzenia, czy AGD;
vouchery na paliwo,
zniżki na usługi cyfrowe np. chmury do przechowywania plików, antywirusa albo komunikatorów.
Natomiast w programie Mastercard Bezcenne Chwile możesz odebrać takie nagrody za korzystanie z karty jak:
bon na stację paliw,
voucher do księgarni internetowej,
bilety do kina,
subskrypcje np. na 30 dni w popularnych serwisach,
zaproszenia na wydarzenia.
Jak widzisz, możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, na czym będzie Ci zależało i oczywiście, jaką zdolność kredytową masz, żeby otrzymać kartę o interesującym Cię limicie kredytowym.
Limit na karcie kredytowej — od czego zależy i jak go ustalić?
Karta kredytowa, jako produkt podobny do tradycyjnego kredytu gotówkowego, ma swój górny limit. Limit kredytowy zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej klienta oraz oferty banku w zakresie danej karty.
Limit kredytowy to maksymalna kwota, jaką możesz wydać przy korzystaniu ze swojej karty. Karty premium, czyli platynowe, złote czy czarne mają wyższy limit. Jednak wiąże się to również z tym, że klient ma wyższą zdolność kredytową. Można powiedzieć, że taką osobę po prostu stać na kredyt z wyższą sumą w postaci karty kredytowej.
Dlatego tak naprawdę twój limit ustali Ci bank lub inna instytucja finansowa, u której chcesz założyć kartę kredytową.
Jak działa okres bezodsetkowy?
Okres bezodsetkowy to nic innego jak czas, w którym bank nie nalicza Ci odsetek. O ile nie wykonujesz transakcji bezgotówkowych, które zawsze są obciążone prowizją.
Na okres bezodsetkowy składają się:
okres rozliczeniowy — czyli czas, w którym dokonujesz płatności i trwa on zazwyczaj 30 dni;
termin spłaty zadłużenia — na który masz najczęściej około 20 dni.
Oznacza to, że przez 50 dni masz czas na uregulowanie w całości zadłużenia. W tym okresie bank nie nalicza odsetek. Jeżeli spłacisz w ustalonym terminie całość kwoty, którą wykorzystałeś z dostępnego limitu kredytowego, to nie masz dodatkowych opłat.
Ile kosztuje karta kredytowa w praktyce?
To zależy od rodzaju karty kredytowej oraz w jaki sposób chcesz korzystać ze swojej karty kredytowej. W niektórych instytucjach finansowych możesz nawet całkowicie bezpłatnie korzystać z karty pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. W innych może być z góry narzucona opłata za wydanie karty kredytowej albo potrącanie rocznej opłaty za używanie karty.
Najczęściej spotkasz się z takimi opłatami jak:
Opłata za wydanie karty — zazwyczaj wynosi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych.
Oprocentowanie karty kredytowej — czyli naliczane odsetki za korzystanie z limitu kredytowego i płatność zobowiązania w ratach. Wysokość oprocentowania jest podana w RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania).
Prowizja za wypłaty gotówki z bankomatu — najczęściej jest to między 2 a 4% wypłacanej kwoty, ale np. nie mniej niż 5 zł. Oznacza to, że możesz zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych, jeżeli potrzebujesz wypłacić wysoką sumę ze swojej karty kredytowej w bankomacie.
Opłata miesięczna lub roczna za korzystanie z karty kredytowej — wynosi kilkanaście złotych. Można jej uniknąć, jeżeli w każdym miesiącu wydasz określoną kwotę lub wykonasz konkretną ilość transakcji bezgotówkowych.
Prowizja za przelewy z karty — najczęściej wysokość opłat za przelewy jest zbliżona do opłaty za wypłatę z bankomatu.
Prowizja za przewalutowanie — jeżeli karty kredytowej używasz do płatności za granicą lub płatności w walutach obcych.
Jeżeli dostosujesz się do wymagań banku, to przy regularnym korzystaniu i spłacaniu swojej karty kredytowej nic za nią nie zapłacisz. Natomiast, kiedy będzie ona służyła do awaryjnych sytuacji albo zagranicznych wyjazdów to możesz za nią zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty banków?
Nawet najlepszy ranking kart kredytowych nie pomoże wybrać Ci korzystnej oferty, jeżeli nie będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze nowej karty kredytowej. Dlatego przed ostateczną decyzją zwróć uwagę na:
Oprocentowanie karty kredytowej, czyli wysokość RRSO, które powie Ci, ile zapłacisz za rozłożenie długu z karty na raty.
Długość okresu bezodsetkowego. Im dłuższy masz czas bez naliczania odsetek, tym dłużej możesz się cieszyć darmowym kredytem.
Wysokość opłat związanych z używaniem karty. W szczególności zwróć uwagę na koszty związane z:
wypłatą gotówki,
przelewami,
wydaniem karty,
posiadaniem karty (tzw. opłata miesięczna lub roczna),
przewalutowaniem za transakcje w walutach obcych.
Wysokość limitu kredytowego. Ostatecznie i tak zależy on od twojej zdolności kredytowej, jednak standardowe karty kredytowe mają niższy limit niż np. złota lub platynowa karta kredytowa.
Dodatkowe promocje i bonusy, które pozwolą zaoszczędzić Ci na codziennych zakupach, otrzymać zwrot pieniędzy, mieć dostęp do usług premium.
Sprawdź również aktualny ranking kont osobistych!
Jak złożyć wniosek o wydanie karty kredytowej?
Najprościej i najszybciej złożysz wniosek o kartę kredytową w banku, w którym masz założony rachunek osobisty. Najczęściej wtedy bank nie wymaga od Ciebie dodatkowych dokumentów, ponieważ widzi skąd i w jakiej kwocie otrzymujesz zarobki oraz ile masz wydatków co miesiąc.
Sam wniosek o wydanie karty kredytowej możesz złożyć w następujący sposób:
przez bankowość online,
u konsultanta na infolinii,
w placówce stacjonarnej u doradcy bankowego.
Jeżeli chcesz, żeby kartę kredytową wydał Ci bank, w którym nie miałeś dotąd żadnych produktów, to konieczne będzie dostarczenie:
wyciągu z konta z ostatnich trzech miesięcy,
ostatniego rozliczenia podatkowego PIT,
zaświadczenia o dochodach od pracodawcy,
decyzji o przyznaniu renty lub emerytury.
Poza tym pamiętaj, że karta kredytowa wpływa na twoją zdolność kredytową. W związku z tym instytucja najpierw sprawdzi twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
Aktywacja karty kredytowej
Aktywację karty kredytowej możesz zrobić na kilka sposobów. Poniżej znajdziesz gdzie i w jaki sposób możesz uruchomić swoją kartę, żeby zacząć z niej korzystać.
Zaloguj się do bankowości online. Znajdź sekcję związaną z kartami. Po wybraniu nowej karty kredytowej możesz potwierdzić, że ją otrzymałeś, aktywować oraz nadać swój numer PIN.
Zadzwoń na infolinię banku. Konsultant po weryfikacji twojej tożsamości uruchomi twoją kartę kredytową.
Zrób pierwszą transakcję kartą kredytową z użyciem kodu PIN, który dostałeś razem z kartą. Może się zdarzyć, że będziesz musiał dwukrotnie wpisać kod PIN, żeby karta zadziałała.
Udaj się do placówki banku. Podobnie jak na infolinii, doradca zweryfikuje twoją tożsamość, a potem aktywuje twoją kartę kredytową.
Jak widzisz, aktywacja karty kredytowej jest szybka. Zdecydowanie najłatwiej zarządza się swoją kartą z poziomu bankowości online. To tam możesz również zmieniać limity np. wysokość dziennych płatności kartą lub spłacić swoje zobowiązanie.
Jak korzystać z karty kredytowej?
Korzystanie z karty kredytowej niczym nie różni się od płatności przy użyciu kart debetowych. Jednak w przypadku kart kredytowych trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze kontroluj stan wykorzystania limitu kredytowego. Nawet gdy wykorzystasz go w całości, możesz dalej płacić kartą kredytową. Jednak wiąże się to z wysokimi opłatami.
Po drugie spłacaj całe zadłużenie w terminie. W ten sposób unikniesz naliczania odsetek przez bank. Dzięki czemu korzystanie z karty kredytowej będzie darmowe.
Po trzecie pilnuj minimalnego wykorzystania karty. Oznacza to, żebyś korzystał na tyle często z karty, żeby np. wydać te 500 zł, które ustalił bank. W ten sposób unikniesz opłaty za posiadanie karty kredytowej.
Po czwarte NIE korzystaj z karty kredytowej w kryzysowych sytuacjach. Może Cię to kosztować dużo pieniędzy, jeżeli zdecydujesz się wypłacić gotówkę z bankomatu z użyciem karty kredytowej zamiast debetowej.
Poza tym nie bój się korzystać z karty kredytowej. Jeżeli dopilnujesz regularności w jej użyciu i spłacaniu, to może być twoim sprzymierzeńcem, zamiast drogim obciążeniem.
Jak wygląda spłata zadłużenia karty kredytowej?
Aby mieć darmową kartę kredytową, to należy spłacić zadłużenie przed końcem okresu bezodsetkowego. Jego długość może być różna w zależności od rodzaju banku. Informację o tym, jak długi jest twój okres bezodsetkowy, znajdziesz w umowie o wydanie karty lub na stronie banku.
Bank wraz z wydaniem karty uruchamia tzw. rachunek karty kredytowej. To na ten numer rachunku wysyłasz przelew ze swojego konta osobistego, żeby spłacić zadłużenie.
W bankowości online zobaczysz, jaką kwotę możesz minimalnie uregulować ze swojego zadłużenia. Przy czym, jeżeli spłacisz tylko minimalną kwotę, to od pozostałych środków i tak zostaną naliczone odsetki.
W przypadku karty kredytowej ważne jest regularne i terminowe spłacanie długu. Dlatego dla ułatwienia możesz ustawić sobie automatyczną spłatę zadłużenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że się nie spóźniłeś i nie zapłacisz dodatkowych opłat.
FAQ — Najczęstsze pytania i odpowiedzi
1. Jaka jest najlepsza karta kredytowa dla podróżujących?
Przy wyborze podróżniczej karty kredytowej zwróć uwagę przede wszystkim na to, ile razy jest wykonywane przewalutowanie przy płatności w innej walucie niż polski złoty.
Przykładowo karty Mastercard często mają podwójne przewalutowanie, ponieważ ich podstawową walutą rozliczeniową jest euro. W związku z tym bank policzy prowizję za przewalutowanie z lokalnej waluty na euro, a potem z euro na złotówki.
Poza tym sprawdź, jakie bonusy oferuje Ci karta kredytowa dla podróżujących. To mogą być:
bezpłatne ubezpieczenia na czas wyjazdu,
zwrot za wynajęcie pokoju przez portale takie jak Booking.com,
zwrot za płatności w walutach obcych,
dostęp do lotniskowych saloników,
przyspieszona odprawa na lotnisku.
Po sprawdzeniu kosztów przewalutowania oraz dodatkowych usług, bez problemu wybierzesz najlepiej dopasowaną do siebie kartę kredytową dla podróżnych.
Zobacz, jakie są obecnie na rynku najlepsze konta walutowe!
2. Darmowa karta kredytowa — czy to w ogóle możliwe?
Darmowa karta kredytowa to nic innego jak spełnienie wymogów banku, żeby uniknąć opłat za kartę. Nie znajdziesz w ofercie na karty kredytowe produktu, który po prostu byłby w pełni darmowy. Zresztą podobnie jest z kartami debetowymi. Tam też trzeba mieć określony wpływ na konto oraz wydać z użyciem karty określą kwotę pieniędzy.
Jednak twoja karta kredytowa może być darmowa, jeżeli:
unikasz transakcji, które nie są objęte okresem bezodsetkowym (wypłata z bankomatu lub przelewy),
pilnujesz terminowej spłaty całości zadłużenia na karcie kredytowej,
regularnie korzystasz z karty, żeby wydać wyznaczoną przez bank, sumę pieniędzy,
sprawdzasz systematycznie stan wykorzystania limitu kredytowego.
3. Czy opłaca się korzystać z karty kredytowej?
Karta kredytowa może być dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem na dostęp do dodatkowych środków. Pod warunkiem, że będziesz z niej regularnie korzystać oraz spłacał na czas całość wykorzystanego limitu kredytowego. W ten sposób twoja karta może być darmowa.
Natomiast w przypadku karty kredytowej nie opłaca się korzystanie z niej sporadycznie i w nagłych wypadkach. Opłata za kartę kredytową oraz wypłaty gotówki mogą Cię kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.
Karta kredytowa powinna świetnie się sprawdzić u osoby, która często wyjeżdża za granicę albo często korzysta z drobnych pożyczek.
4. Co, jeśli nie korzystasz z karty kredytowej?
Jeżeli nie chcesz już korzystać z karty kredytowej, to najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsza rezygnacja z niej. Dlaczego? Ponieważ każdy dzień zwłoki kosztuje Cię sporo pieniędzy. Do opłacenia pozostaje Ci opłata miesięczna lub roczna za brak spełnienia warunków korzystania z karty.
Nawet nieaktywna karta kredytowa może generować koszty. Bank może policzyć wtedy opłatę za wydanie karty kredytowej, miesięczną lub roczną opłatę za kartę. Nawet można się spotkać comiesięczną opłatą na spłatę minimalnego zadłużenia na karcie kredytowej. Także jak widzisz, lepiej dobrze się zastanowić przed zamówieniem i wydaniem karty, niż potem żałować, że bank naliczył Ci ogromne opłaty. Dlatego zawsze dokładnie czytaj umowy, które podpisujesz.
5. Jak zrezygnować z karty kredytowej?
Rezygnacja z karty kredytowej jest problematyczna. Banki skutecznie utrudniają wycofanie się z posiadania karty kredytowej. Najczęściej nie wystarczy sama dyspozycja złożona przez bankowość online. Natomiast możesz się spotkać z:
kontaktem z konsultantem infolinii (który spróbuje Cię przekonać, żebyś zmienił zdanie),
wysłaniem listu z wypełnionym odpowiednim formularzem rezygnacji,
wizytą w oddziale banku.
Sam proces rezygnacji zależy od tego, jaka instytucja jest odpowiedzialna za obsługę karty kredytowej.