
Źródło: projekt własny z użyciem recraft.ai
ETF na Bitcoina i inne kryptowaluty to gorący temat. W końcu to prostszy sposób na uzyskanie ekspozycji na rynek kryptowalut. Jeśli zastanawiasz się, jak działają te instrumenty, które fundusze ETF są warte uwagi i w jaki sposób można w nie inwestować, jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Co to i jak działają ETF-y na kryptowaluty?
ETF to fundusz notowany na giełdzie (z ang. Exchange Traded Fund), który śledzi cenę określonego aktywa lub koszyk aktywów. W przypadku funduszy ETF Bitcoin jest aktywem bazowym. Oznacza to, że inwestor, zamiast samodzielnie kupować i przechowywać cyfrowe waluty, to robi to za niego fundusz.
Kojarzysz ETF-y na złoto, czy indeks S&P 500? Właśnie w takim sam sposób działają fundusze śledzące kryptowaluty. Można je kupować i sprzedawać w czasie rzeczywistym za pomocą jedynie konta maklerskiego. To wygodna opcja dla osób, które chcą mieć ekspozycję na Bitcoina bez konieczności zakładania konta na giełdzie kryptowalut i przechowywania tokenów w cyfrowym portfelu.
Inwestować możesz w 2 rodzaje ETF-ów na Bitcoina:
- Typu spot (fizyczne), w których fundusze posiadają w swoim portfelu realne bitcoiny i przechowuje je w imieniu inwestorów, np. iShares Bitcoin Trust (IBIT) od BlackRock.
- Oparte na kontraktach futures, w które inwestuje fundusz. Oznacza to, że fundusz nie ma BTC, a jedynie kontrakty terminowe na cenę BTC, np. ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO).
Zarówno ETF-y typu spot, jak i futures, pozwalają uzyskać ekspozycję na rynek kryptowalut, ale różnią się między sobą strukturą, ryzykiem i zachowaniem względem cen bitcoina.
Co najważniejsze, instrumenty te podlegają regulacjom, np. nadzorowi Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych, co zwiększa bezpieczeństwo inwestora w porównaniu do samodzielnego kupowania kryptoaktywów na nieuregulowanych giełdach.
Jakie fundusze ETF na Bitcoin wybrać i gdzie kupić?
Poniżej prezentujemy najpopularniejsze i najczęściej wybierane ETF-y inwestujące w Bitcoina, które są notowane na amerykańskich giełdach takich jak NASDAQ. Najłatwiej znajdziesz je w ofercie zagranicznych brokerów Forex.
1. iShares Bitcoin Trust (IBIT) – BlackRock
- Emitent: BlackRock
- Typ ETF: Spot
- Giełda: NASDAQ
Jeden z najczęściej wybieranych ETF-ów typu spot na Bitcoina. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów ze względu na to, że emitentem jest spółka BlackRock, która zarządza aktywami o wartości ponad 9 bilionów USD. IBIT zapewnia ekspozycję na Bitcoina bezpośrednio, kupując fizyczne BTC i przechowując je w imieniu inwestorów.
ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB)
- Emitent: ARK Invest & 21Shares
- Typ ETF: Spot
- Giełda: Cboe
ETF zarządzany przez znaną inwestorkę Cathie Wood. Fundusz stawia na innowacyjne rozwiązania w tworzonych ETF-ach. Oferuje konkurencyjne opłaty i łatwy dostęp do Bitcoina na rynku regulowanym. Jest popularny wśród inwestorów szukających dynamicznych i nowoczesnych rozwiązań.
Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)
- Emitent: Grayscale
- Typ ETF: Spot
- Giełda: NYSE Arca
Najstarszy i największy fundusz inwestycyjny związany z Bitcoinem. GBTC działał jako trust od 2013 roku i przeszedł transformację w ETF notowany na giełdzie w styczniu 2024 r. Obecnie posiada jedną z największych ilości BTC na rynku. Jeżeli szukasz stabilnej ekspozycji na wartość Bitcoina z potwierdzoną historią działalności, to będzie dobry wybór.
Bitwise Bitcoin ETF Trust (BITB)
- Emitent: Bitwise
- Typ ETF: Spot
- Giełda: NYSE Arca
Bitwise to zespół specjalistów z całego świata zajmujący się inwestowaniem w kryptowaluty. Firma znajduje się w czołówce funduszów w USA, które zarządzają cyfrowymi środkami. BITB to ETF o nowoczesnym podejściu, chętnie wybierany przez inwestorów ceniących otwartość i bezpieczeństwo na rynku kryptowalut.
Franklin Templeton Bitcoin ETF (EZBC)
- Emitent: Franklin Templeton
- Typ ETF: Spot
- Giełda: Cboe
Mniej popularny fundusz, ale konkurencyjny pod względem niskich kosztów zarządzania. EZBC oferuje solidną ekspozycję na rynek BTC z zapleczem dużej, znanej instytucji finansowej. To ETF dla tych, którzy szukają stabilności i opłat w rozsądnej wysokości.

Photo By: Kaboompics.com / Pexels
ETF-y na inne kryptowaluty
Jednak nie samym Bitcoinem żyje rynek. Również inne kryptowaluty przyciągają coraz więcej uwagi inwestorów. Choć świat czeka najczęściej na decyzję Ameryki w przypadku nowych instrumentów, to inne kraje same wprowadzają nowe ETF-y.
Dzięki nim możesz inwestować w Ethereum, Solanę, czy spółki z sektora technologii blockchain.
Poniżej przedstawiamy przykładowe fundusze.
Melanion BTC Equities Universe UCITS ETF (BTCN)
- Emitent: Melanion Capital
- Typ ETF: Akcje spółek powiązanych z Bitcoinem
- Rynek: Europa (UCITS, notowany w Paryżu)
Ten ETF zapewnia ekspozycję na firmy działające w sektorze kryptowalut, m.in. kopalnie BTC, giełdy kryptowalutowe, dostawców infrastruktury blockchain. Jest zgodny z regulacjami UCITS, dzięki czemu jest dostępny również dla inwestorów w UE. Idealny dla osób, które chcą inwestować w całą branżę krypto, ale niekoniecznie w same cyfrowe aktywa.
Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK)
- Emitent: Amplify
- Typ ETF: Akcje spółek blockchainowych
- Giełda: NYSE Arca
Nie śledzi konkretnych kryptowalut, ale koncentruje się na firmach wykorzystujących technologię blockchain np. w finansach, logistyce, czy przemyśle technologicznym. Znajdują się w nim m.in. takie spółki jak Coinbase, ROBLOX, czy Galaxy Digital. To fundusz dla tych, którzy wierzą, że blockchain to przyszłość, niezależnie od wahających się cen kryptowalut.
iShares Ethereum Trust ETF (ETHA)
- Emitent: BlackRock
- Typ: Spot
- Giełda: NASDAQ
ETHA daje inwestorom ekspozycję na Ethereum przez konto maklerskie. Fundusz przechowuje prawdziwe tokeny ETH i działa z integracją opracowaną przez Coinbase Prime. W ten sposób inwestorzy mogą pozbyć się opłat operacyjnych związanych z bezpośrednim przechowywaniem tokena ETH.
Grayscale Ethereum Trust (ETHE)
- Emitent: Grayscale
- Typ: Spot
- Giełda: NYSE Arca
Jeden z pierwszych funduszy skupiających się wyłącznie na Ethereum. Działa podobnie jak Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Instrument pozwala inwestować w ETH bez jej fizycznego posiadania. Akcje śledzą wartość rynkową Ethereum pomniejszoną o opłaty.
Purpose Solana ETF (SOLL)
- Emitent: Purpose Investments
- Typ ETF: Spot – Solana
- Giełda: Kanada (TSX)
Jeden z pierwszych funduszy na świecie oferujących ekspozycję na Solanę (SOL). Jest to dynamicznie rozwijającą się kryptowaluta znana z szybkich transakcji i niskich kosztów. Fundusz umożliwia inwestowanie w Solanę przez regulowany kanał, bez potrzeby zakładania kont na giełdach kryptowalutowych.
Przy wybieraniu odpowiedniego dla siebie ETF-a zwróć uwagę na takie kwestie jak:
- Czy fundusz oferuje bezpośrednią ekspozycję (spot), czy pośrednią (akcje, kontrakty).
- Na jakiej giełdzie jest notowany i czy masz do niej dostęp u swojego brokera.
- Jak wysokie są opłaty.
- Czy fundusz podlega regulacjom (np. UCITS dla inwestorów w Europie).
Jak inwestować w bitcoinowy ETF?
Inwestowanie w bitcoiny za pośrednictwem ETF-ów, to świetna sprawa, żeby wejść na rynek krypto. Proces zakupu nie różni się zbyt wiele od tego, gdybyś wybrał ETF śledzący indeks giełdowy. Poniżej znajdziesz opis najważniejszych kroków, żeby mieć w swoim portfelu inwestycyjnym fundusze krypto.
Wybierz brokera kryptowalutowego i giełdę
Na początek wybierz odpowiedniego brokera i platformę maklerską, która da Ci dostęp do ETF-ów notowanych na zagranicznych giełdach, szczególnie amerykańskich z ETF-ami (np. NYSE lub NASDAQ). Tam znajdziesz aktywa cyfrowe takie jak popularny iShares Bitcoin Trust. Wśród polskich brokerów ofertę z ETF-ami na amerykański rynek ma np. XTB.
Przed wyborem brokera zwróć uwagę na takie kwestie jak:
- Czy umożliwia dostęp do rynków zagranicznych (szczególnie w USA)?
- Czy posiada w ofercie ETF-y Bitcoin?
- Jakie są prowizje i opłaty, w tym za obrót ETP (oprócz ETF, także ETN-y i ETC)?
- Czy platforma handlowa jest prosta w obsłudze i bezpieczna?
Pomyśleliśmy o tym, żeby ułatwić Ci poszukiwania odpowiedniego brokera. W tym celu stworzyliśmy ranking brokerów kryptowalut. Na liście umieściliśmy tylko licencjonowanych brokerów, którzy spełniają obowiązujące przepisy i regulacje.
Zakładanie zlecenia
Kiedy masz aktywne konto maklerskie, to możesz przejść do założenia pierwszego zlecenia. Jeżeli kupowałeś już akcje, to proces wygląda podobnie.
- Wyszukaj ETF (najłatwiej będzie użyć tickera funduszu np. GBTC).
- Wybierz typ zlecenia. Możesz kupić po aktualnej cenie rynkowej albo ustawić zakup po osiągnięciu określonej przez Ciebie ceny.
- Określ ilość jednostek funduszu, które chcesz kupić.
- Złóż zlecenie i zatwierdź je.
To wszystko! Masz już w swoim portfolio pierwsze ETF-y na kryptowaluty.
Śledzenie inwestycji
Po zakupie możesz obserwować swoją inwestycję w portfelu. Warto monitorować jak zachowują się instrumenty finansowe, szczególnie że fundusze typu spot na krypto mają porównywalną zmienność, co same kryptowaluty.
W tym celu warto ustawić alerty cenowe lub cele inwestycyjne, żeby nie przegapić okazji lub pogłębiającej się straty. Śledź również wiadomości dotyczące kryptowalut oraz decyzje SEC. Mogą one wpływać na poziom cen. Zmiany aktywów w swoim portfelu porównuj do wartości aktywa bazowego, którym będzie BTC, czy inna cyfrowa waluta.
Dlaczego warto inwestować w ETF-y na Bitcoina i inne kryptowaluty?
ETF-y na kryptowaluty to obecnie najwygodniejszy sposób, żeby mieć dostęp do rynku kryptowalut bez konieczności zakupu i przechowywania cyfrowych aktywów.
Zwłaszcza że jednostki funduszu kupisz równie łatwo, jak akcje. Natomiast sam fundusz jest notowany na giełdzie i działa pod nadzorem instytucji typu amerykańskiego SEC.
Wśród zalet i wad tego rodzaju inwestycji można wymienić:
Zalety
- Bezpieczna forma inwestycji.
- Regulowany instrument finansowy.
- Prosty dostęp z jednego konta maklerskiego.
- Możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
- Płynność i przejrzystość inwestycji.
Wady
- Duża zmienność rynku.
- Możliwe opłaty za zarządzanie funduszem.
- Brak pełnego dostępu do kryptowaluty.
- Ograniczona dostępność do funduszy w Polsce.
- Brak udziału w rozwoju sieci blockchain.
W takim razie dla kogo ETF-y kryptowalutowe będą dobrym wyborem? Dla tych osób, które chcą wejść w świat kryptowalut, ale szukają bezpieczniejszego rozwiązania dla swoich inwestycji. Również dla tych, którzy nie chcą samodzielnie trzymać tokenów, a jedynie chcą korzystać na zmienności cen kryptowalut.
To również ciekawa opcja dla tych, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel poprzez innowacyjne branże. Taką z pewnością jest branża kryptowalut i blockchain.
ETF-y na Bitcoina i inne kryptowaluty to nowoczesne, regulowane instrumenty, które umożliwiają dostęp do cyfrowych aktywów bez konieczności ich bezpośredniego zakupu. Łączą w sobie wygodę, bezpieczeństwo i elastyczność, co czyni je atrakcyjnym wyborem zarówno dla początkujących inwestorów, jak i tych bardziej doświadczonych, którzy chcą rozszerzyć swój portfel o aktywa cyfrowe.
FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Gdzie jest dostępny ETF na Bitcoina w Polsce?
Możesz inwestować w ETF-y poprzez zagraniczne giełdy np. NASDAQ, czy Euronext. Dostęp do nich zapewnią Ci brokerzy kryptowalut np. polski XTB.
Który ETF ma najwięcej bitcoinów?
Jako fundusz najwięcej BTC zgromadził Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), który posiada około 185 000 BTC. W czołówce znajduje się również iShares Bitcoin Trust (IBIT) od BlackRock oraz Fidelity (FBTC) i ARK/21Shares (ARKB).
Które kryptowaluty mają ETF-y?
Oprócz Bitcoina SEC zatwierdziła na razie ETF-y na Ethereum. Opóźnione zostało wprowadzenie ETF-ów na Litecoina i Solanę na amerykańskim rynku. Na swój debiut oczekuje też Ripple, chociaż taki ETF typu spot na XRP działa w Brazylii, a od czerwca również w Kanadzie.
Kiedy został zatwierdzony ETF na Bitcoina?
Pierwszy ETF oparty na kontraktach futures na Bitcoina został zatwierdzony przez SEC w październiku 2021 roku. Natomiast ETF-y typu spot na Bitcoina zostały zatwierdzone w styczniu 2024 roku. Dzięki tym wydarzeniom kryptowaluty stały się dostępne dla inwestorów z poziomu tradycyjnych kont maklerskich.